05 серпня 2022 рокуЛьвівСправа № 140/10600/21 пров. № А/857/5307/22
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Глушка І.В., Довгої О.І.,
розглянувши у в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 14 січня 2022 року (суддя Каленюк Ж.В., ухвалене в м. Луцьку ) у справі № 140/10600/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Державної екологічної інспекції у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії, оформленого протоколом від 17 вересня 2021 року №10, щодо зайняття вакантної посади категорії «Б» - завідувача сектору державного ринкового нагляду Державної екологічної інспекції у Волинській області; зобов'язання провести з ним співбесіду щодо заміщення вакантної посади категорії «Б» - завідувача сектору державного ринкового нагляду Державної екологічної інспекції у Волинській області.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 14 січня 2022 року в задоволенні позову відмовлено повністю.
Вказане рішення в апеляційному порядку оскаржив позивач- ОСОБА_1 , який в апеляційній скарзі покликаються на те, що оскаржуване рішення винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права, з неповним з'ясуванням обставин справи та є незаконним, просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити повністю.
Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що судом першої інстанції не взято до уваги ту обставину, що його не було завчасно повідомлено про співбесіду, то він не зміг взяти участь у ній. Відтак, апелянт вважає, що відповідач порушив принципи правових та організаційних засад забезпечення орієнтованої на громадян державної служби, та порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби..
Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави та доводи в межах апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, наказом Державної екологічної інспекції у Волинській області від 12 серпня 2021 року №152 оголошено конкурс на зайняття державної служби категорії «Б» у Державній екологічній інспекції у Волинській області, зокрема, на посаду завідувача сектору державного ринкового нагляду на час перебування основного працівника у відпустці по догляду за дитиною до трьохрічного віку. Пунктом 2 цього наказу затверджено Умови проведення конкурсу.
ОСОБА_1 28 серпня 2021 року через Єдиний портал вакансій державної служби подав заяву про участь у конкурсі на посаду завідувача сектору державного ринкового нагляду, та 14 вересня 2021 року на електронну адресу ОСОБА_1 відповідачем направлено повідомлення про те, що конкурс на посаду державної служби категорії «Б» завідувача сектору державного ринкового нагляду відбудеться 16 вересня 2021 року о 10:00 год.
16 вересня 2021 року в Державній екологічній інспекції у Волинській області відбувся конкурс на зайняття вакантних посад державної служби категорії «Б» і за результатами проведення тестування та розв'язання ситуаційного завдання ОСОБА_1 допущено до наступного етапу конкурсного відбору співбесіди.
Як вбачається з матеріалів справи 16 вересня 2021 року відповідач на електронну адресу позивача надіслав повідомлення про те, що співбесіда на вказану посаду відбудеться 16 вересня 2021 року о 16:00 год (а.с.81).
Відповідно до протоколу засідання конкурсної комісії Державної екологічної інспекції у Волинській області від 17 вересня 2021 року №10 ОСОБА_1 , кандидата на посаду завідувача сектору державного ринкового нагляду, у зв'язку з неявкою для проходження співбесіди визнано таким, що не пройшов конкурсний відбір (а.с.82-90).
Також, згідно з наказом Державної екологічної інспекції у Волинській області від 22 вересня 2021 року №178 переможця на зайняття посади державної служби категорії «Б» - завідувача сектору державного ринкового нагляду на час відпустки по догляду за дитиною до трьох років основного працівника не визначено (а.с.91).
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон №889-VIII) визначено, що він регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця.
Також, частиною 2 статті 5 Закону №889-VIII визначено, що відносини, що виникають у зв'язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до частин 1, 3 статті 22 Закону, з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки, проводиться конкурс на зайняття посади державної служби (далі - конкурс) відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби (далі - Порядок проведення конкурсу), що затверджується Кабінетом Міністрів України. Порядок проведення конкурсу визначає зокрема: 1) умови проведення конкурсу; 2) вимоги щодо оприлюднення інформації про посади державної служби та оголошення про проведення конкурсу; 3) склад, порядок формування та повноваження конкурсної комісії; 4) порядок прийняття та розгляду інформації для участі в конкурсі; 5) етапи оцінювання кандидатів на зайняття посад державної служби та порядок їх проведення; 6) методи оцінювання кандидатів на зайняття посад державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року №246 затверджено Порядок проведення конкурсу на зайняття посад державної служби (далі - Порядок №246). Положення Порядку №246 (тут і надалі в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2017 року №648) уточнюють і деталізують відповідні норми Закону №889-VIII, зокрема визначають процедуру проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби (далі конкурс).
Пунктом 6 Порядку №246 передбачено, що конкурс проводиться такими етапами: 1) прийняття рішення про оголошення конкурсу; 2) оприлюднення оголошення про проведення конкурсу; 3) прийняття документів від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі; 4) перевірка поданих документів на відповідність установленим законом вимогам; 5) проведення тестування та визначення його результатів; 6) розв'язання ситуаційних завдань та визначення їх результатів (у випадках, передбачених цим Порядком); 7) проведення співбесіди та визначення її результатів; 8) проведення підрахунку результатів конкурсу та визначення переможця конкурсу і другого за результатами конкурсу кандидата; 9) оприлюднення результатів конкурсу.
Відповідно до частин 1,2 статті 23 Закону №889-VIII оголошення разом з інформацією про проведення конкурсу оприлюднюється на Єдиному порталі вакансій державної служби відповідно до цього Закону і Порядку проведення конкурсу, а також може оприлюднюватися на веб-сайті державного органу, у якому оголошено конкурс (за наявності), та інших веб-сайтах. Рішення про оголошення конкурсу на зайняття посади державної служби» приймає суб'єкт призначення, на посади державної служби категорій «Б» і «В» - керівник державної служби відповідно до цього Закону. Суб'єкт призначення або керівник державної служби забезпечує оприлюднення та передачу центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, наказу (розпорядження) про оголошення конкурсу та його умови в електронній формі не пізніше наступного робочого дня з дня підписання відповідного наказу (розпорядження).
Особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, подає в установленому порядку до конкурсної комісії таку інформацію: 1) реквізити документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України; 2) заяву про участь у конкурсі із зазначенням основних мотивів щодо зайняття посади державної служби, до якої додається резюме за формою, визначеною Кабінетом Міністрів України; 3) заяву, в якій повідомляє, що до неї не застосовуються заборони, визначені частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади», та надає згоду на проходження перевірки та на оприлюднення відомостей стосовно неї відповідно до зазначеного Закону; 4) підтвердження наявності відповідного ступеня вищої освіти; 5) копію Державного сертифіката про рівень володіння державною мовою (витяг з реєстру Державних сертифікатів про рівень володіння державною мовою), що підтверджує рівень володіння державною мовою, визначений Національною комісією зі стандартів державної мови; 6) відомості про стаж роботи, стаж державної служби (за наявності), досвід роботи на відповідних посадах згідно з вимогами, передбаченими статтею 20 цього Закону, та іншими умовами конкурсу. Особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, несе персональну відповідальність за достовірність наданої інформації (стаття 25 Закону №889-VIII ).
Підпунктом 1 пункту 19 Порядку №246 передбачено, що особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, подає Комісії або конкурсній комісії через Єдиний портал вакансій державної служби таку інформацію заяву про участь у конкурсі із зазначенням основних мотивів щодо зайняття посади за формою згідно з додатком 2.
Відповідно до пункту 6-1 Порядку №246 проведення тестування, розв'язання ситуаційних завдань та проведення співбесід, у тому числі з метою визначення суб'єктом призначення або керівником державної служби переможця (переможців) конкурсу, здійснюються за фізичної присутності кандидата у Центрі оцінювання (у випадках, передбачених цим Порядком), державному органі, в якому проводиться конкурс, чи іншому відповідно обладнаному приміщенні, визначеному суб'єктом призначення або керівником державної служби .
Як передбачено абзацом 6 пункту 26 Порядку №246, про дату і час, передбачений для тестування всіх кандидатів, їм повідомляється в порядку, передбаченому абзацом одинадцятим пункту 17 цього Порядку, не пізніше ніж за один робочий день до початку проходження такого тестування.
Відповідно до абзацу 11 пункту 17 Порядку №246 повідомлення кандидата може здійснюватися одним із доступних способів, який обраний кандидатом, зокрема засобами телекомунікаційного зв'язку.
Тестування на знання законодавства проводиться з метою визначення рівня знань Конституції України, законодавства про державну службу, антикорупційного та іншого законодавства (пункт 28 Порядку №246).
Загальний час для проведення тестування повинен становити не більше 40 хвилин. Після закінчення кандидатом проходження тестування або після закінчення часу, відведеного для його проведення, здійснюється автоматичне визначення результатів тестування за допомогою програмного забезпечення. За результатами тестування формується звіт, який роздруковується та підписується кандидатом, після чого передається адміністратору. Кандидати, які за результатами відповідного виду тестування набрали 0 балів, а також кандидати, які не розпочали тестування протягом часу, передбаченого для тестування всіх кандидатів, або не засвідчили звіт про результати тестування на знання законодавства, проведеного дистанційно, шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису, вважаються такими, що не пройшли конкурс. Такі кандидати не допускаються до чергового етапу конкурсу. Кандидати, які набрали 1 або 2 бали, вважаються такими, що пройшли тестування ( пункти 33, 34, 39 Порядку №246).
Пунктом 40 Порядку №246 передбачено, що про дату і час проведення розв'язання ситуаційних завдань (у разі їх розв'язання) та/або співбесіди кандидатів інформують на попередньому етапі конкурсу або не пізніше ніж за один робочий день до початку проходження відповідного етапу конкурсу одним із доступних способів, обраним кандидатом, зокрема засобами телекомунікаційного зв'язку.
Як вірно зазначено судом першої інстанції, відповідно до пункту 49 Порядку №246 кандидати, які під час розв'язання ситуаційного завдання отримали середній бал менш як 0,5 за однією з вимог, а також кандидати, які не з'явилися для розв'язання ситуаційних завдань, вважаються такими, що не пройшли конкурс. Такі кандидати не допускаються до розв'язання наступного ситуаційного завдання та чергового етапу конкурсу. Результати розв'язання ситуаційного завдання відображаються у протоколі засідання Комісії або конкурсної комісії та повідомляються кандидатам. Про результати розв'язання ситуаційних завдань та допущення/недопущення до наступного етапу конкурсу спеціальний структурний підрозділ НАДС або служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, повідомляє кандидатам в порядку, передбаченому абзацом одинадцятим пункту 17 цього Порядку.
Як передбачено пунктами 50,51, 53, 59 Порядку №246 співбесіда проводиться з метою оцінки відповідності професійної компетентності кандидата встановленим вимогам, які не були оцінені на попередніх етапах конкурсу, а також вимозі «Доброчесність та дотримання правил етичної поведінки» для кандидатів на посади державної служби категорії «А». Час для проведення співбесіди з кандидатом визначає Комісія або конкурсна комісія. До визначеного часу для проходження співбесіди не враховується час перерви, наданої особам з інвалідністю як розумне пристосування, про що зазначається у протоколі засідання відповідної комісії. Співбесіду проводить Комісія або конкурсна комісія, а також особи, які залучені до її роботи. Результати проведення співбесіди відображаються у протоколі засідання Комісії або конкурсної комісії та повідомляються кандидатам. Про результати проведення співбесіди спеціальний структурний підрозділ НАДС або служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, повідомляє кандидатам в порядку, передбаченому абзацом одинадцятим пункту 17 цього Порядку. Після проведення співбесіди суб'єкт призначення або керівник державної служби приймає рішення про визначення переможця (переможців) конкурсу або про його (їх) відсутність. Зазначене рішення оформлюється шляхом видання наказу (розпорядження) або протокольного рішення.
Рішенням Комісії або конкурсної комісії визначаються кандидатури на зайняття посад державної служби, які набрали найбільшу загальну кількість балів за результатами складання загального рейтингу кандидатів (не більше трьох на одну посаду), для вибору суб'єктом призначення або керівником державної служби переможця конкурсу. Результатами конкурсу є визначення суб'єктом призначення або керівником державної служби переможця (переможців) конкурсу. Рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується присутніми на засіданні членами комісії, не пізніше ніж протягом трьох календарних днів після його проведення і зберігається в державному органі, в якому проводився конкурс, протягом трьох років (ч.1,2 ст. 28 Закону 889-VIII).
Проаналізувавши наведені приписи судом першої інстанції вірно зазначено, що під час проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців всі його учасники зобов'язані дотримуватись чітко визначеного порядку.
Відповідно до частини 6 статті 28 Закону №889-VIII кандидат, якого не визначено переможцем конкурсу, має право оскаржити рішення Комісії або конкурсної комісії до суду з підстав порушення умов або порядку проведення конкурсу, що могло істотно вплинути на його результати. Оскарження рішення Комісії або конкурсної комісії не зупиняє призначення переможця конкурсу на відповідну посаду державної служби.
Як вірно зазначено судом першої інстанції, позивач підставою визнання протиправним та скасування рішення конкурсної комісії Державної екологічної інспекції у Волинській області, оформленого протоколом від 17 вересня 2021 року №10, щодо зайняття вакантної посади категорії «Б» - завідувача сектору державного ринкового нагляду вважає невчасне його повідомлення про дату, час та місце проведення співбесіди.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, 14 вересня 2021 року відповідачем на електронну пошту позивача , зазначену у заяві про допуск до участі в конкурсі від 28 серпня 2021 року (а.с.56), було направлено повідомлення про проведення конкурсу на посаду державної служби категорії «Б» - завідувача сектору державного ринкового нагляду 16 вересня 2021 року о 10:00 год в приміщенні Державної екологічної інспекції у Волинській області (а.с.60).
Відтак колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що відповідачем було повідомлено позивача про те, що конкурс на вказану посаду буде проведено в один робочий день, а саме 16 вересня 2021 року. При цьому норми чинного законодавства не містять зборони щодо проведення в один день декількох етапів конкурсу. Тому підстави вважати, що конкурсний відбір проводитиметься за всіма передбаченими етапами триваліше, позивач не мав.
Як вбачається з протоколу №10 засідання конкурсної комісії Державної екологічної інспекції у Волинській області, який 17 вересня 2021 року підписано усіма членами конкурсної комісії (відповідно до статті 28 Закону №889-VIII), за результатами проведеного тестування ОСОБА_1 відповів правильно на 38 питань, у зв'язку з чим був допущений до наступного етапу конкурсу - розв'язання ситуаційних завдань. За результатами розв'язання ситуаційного завдання кандидатів на посаду завідувача сектору державного ринкового нагляду на час відпустки по догляду за дитиною до трьох років основного працівника допущено до наступного етапу конкурсного відбору співбесіди та повідомлено, що про результати розв'язання ситуаційних завдань і проведення співбесіди їх буде повідомлено шляхом надсилання повідомлень електронною поштою.
Також, як вірно встановлено судом першої інстанції, що 16 вересня 2021 року о 14:20 год відповідач на електронну пошту позивача, яка була зазначена ним у заяві про допуск до участі в конкурсі від 28 серпня 2021 року, надіслав повідомлення про те, що співбесіда на посаду державної служби категорії «Б» завідувача сектору державного ринкового нагляду відбудеться 16 вересня 2021 року о 16:00 год.
Судом першої інстанції вірно зазначено, що у заяві про допуск до участі в конкурсі на зайняття посади за формою згідно з додатком 2 у відповідному рядку кандидат зазначає спосіб повідомлення йому інформації про проведення конкурсу. При цьому форма заяви окрім надсилання електронного листа на зазначену адресу електронної пошти надає можливість особі зазначити також інший доступний для неї спосіб інформування про проведення конкурсу. Тим самим кандидат самостійно визначає, яким чином конкурсна комісія зобов'язана його сповіщати про проведення конкурсу. Вимоги про повідомлення кандидата одним із доступних способів, який ним обраний (зокрема засобами телекомунікаційного зв'язку), передбачені пунктом 17 (йдеться про повідомлення про зміну дати проведення конкурсу), пунктом 26 (стосується повідомлення про дату, час тестування), пунктом 49 (щодо повідомлення про результати розв'язання ситуаційних завдань та допущення/недопущення до наступного етапу конкурсу), пунктом 51-1 (щодо повідомлення про перенесення дати проведення співбесіди дистанційно) Порядку №246.
Судом першої інстанції вірно зазначено, що у заяві про допуск до участі в конкурсі від 28 серпня 2021 року (а.с.56) позивач самостійно зазначив про надсилання йому інформації про проведення конкурсу шляхом надсилання електронного листа на зазначену у заяві адресу електронної пошти.
Окрім цього твердження позивача про те, що шаблон заяви на адресу конкурсних комісій задля участі у відборах на зайняття вакантних посад державної служби на сайті Національного агентства України з питань державної служби створений та побудований так, що автоматично зазначає електронну адресу кандидата на зайняття вакантної посади державної служби задля зворотного зв'язку, незважаючи на зазначення інших засобів зв'язку судом першої інстанції вірно відхилено, оскільки із заяви позивача про допуск до участі в конкурсі на зайняття вакантної посади від 28 серпня 2021 року видно, що графа, у якій пропонувалось також вказати інший доступний спосіб повідомлення, позивачем не заповнена.
Відтак, відповідач правомірно повідомив позивача про наступний етап конкурсу проведення співбесіди шляхом надсилання листа на електронну адресу позивача, яку він зазначив у заяві.
Також суд першої інстанції вірно погодився з твердженнями позивача про відсутність у нього обов'язку постійно перевіряти повідомлення, які приходять йому на його електронну адресу, та постійно перебувати у мережі Інтернет. Разом з тим, особа, яка виявила бажання взяти участь у конкурсі, має виявляти належну зацікавленість до проведення усіх етапів такого конкурсу, що в контексті спірних правовідносин означає реагувати на повідомлення кадрової служби відповідача у той спосіб, про який він вказав у своїй заяві. При цьому обов'язок інформувати кандидата в інший спосіб, ніж у той, що він повідомив конкурсну комісію письмово, у відповідача відсутній. У розглядуваному випадку про інші доступні способи інформування позивач конкурсну комісію не повідомляв, а тому відсутні підстави вважати про порушення відповідачем прав позивача під час проходження ним конкурсного відбору. Невчасне ознайомлення із листом про дату, час та місце проведення співбесіди, враховуючи те, що позивачем було зазначено саме такий спосіб інформування про конкурс, не може бути підставою для встановлення факту допущення відповідачем порушень умов або порядку проведення конкурсу, які б могли вплинути на його результати.
Крім цього позивач не висловлював прохання відтермінувати проведення співбесіди з наданням йому можливості прибути у приміщення, де така проводилася, а лише о 23:53 год 16 вересня 2021 року направив лист з проханням призначити співбесіду на інший час.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що аргументи позивача про неотримання відповіді на зазначену заяву про повторне проведення співбесіди не впливають на результати проведеного конкурсу, оскільки неприбуття кандидата на співбесіду не є підставою для неприйняття рішення за результатами конкурсу.
За встановлених обставин та з урахуванням наведених вище положень нормативно-правових актів, які врегульовують спірні правовідносини, колегія суддів вважає, що порушення умов та/або порядку проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б» - завідувача сектору державного ринкового нагляду Державної екологічної інспекції у Волинській області на час перебування основного працівника у відпустці по догляду за дитиною до трьохрічного віку відповідачем не допущено, а відтак в задоволенні позову вірно відмовлено.
Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду з наведених вище мотивів, а тому колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.
За правилами статті 139 КАС України, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 14 січня 2022 року у справі № 140/10600/21 без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І. І. Запотічний
судді І. В. Глушко
О. І. Довга