Справа № 120/13573/21-а
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Бошкова Ю.М.
Суддя-доповідач - Ватаманюк Р.В.
04 серпня 2022 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ватаманюка Р.В.
суддів: Сапальової Т.В. Капустинського М.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Пенсійного фонду України на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
І. КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
Позивач 20.10.2021 звернулась із позовом до Вінницького окружного адміністративного суду в якому просила:
- визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України в особі Департаменту з питань цифрового розвитку цифрових трасформацій і цифровізації щодо не виплати ОСОБА_1 одноразової матеріальної допомоги за 2020 рік у розмірі 8 000 гривень, передбаченою статтею 2 Закону України «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб'єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»;
- зобов'язати Пенсійний фонд України нарахувати та виплатити позивачу матеріальну допомогу за 2020 рік у розмірі 8 000 гривень, передбаченої статтею 2 Закону України «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб'єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
ІІ. ЗМІСТ СУДОВОГО РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 22.12.2021 замінено первинного відповідача Пенсійного фонду України в особі Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації на належного відповідача - Пенсійний фонд України (вул. Бастіонна, 9, м. Київ, 01014).
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 25.04.2022 позов задоволено повністю.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що оскільки з аналізу приписів Закону №1071-IX та Порядку №1233, а також враховуючи обставини справи, судом не встановлено наявність будь-яких підстав для відмови позивачу у виплаті допомоги застрахованій особі на період здійснення протиепідемічних заходів, а тому бездіяльність Пенсійного фонду України щодо не виплати ОСОБА_1 одноразової матеріальної допомоги за 2020 рік у розмірі 8000 грн., передбаченою статтею 2 Закону України «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб'єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» є протиправною.
ІІІ. ДОВОДИ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
В обґрунтування апеляційної скарги відповідач вказав, що Закон № 1071 та Порядок №1233 вичерпно врегульовують порядок дій державних органів у процедурі виплати одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, у якій задіяні, окрім Пенсійного фонду України, також Мінсоцполітики, Мінсоццифри, та АТ "Ощадбанк".
Пенсійний фонд у відповідності до Закону № 1071 та Порядку №1233 являється посередником щодо перерахування коштів на виплату одноразової матеріальної допомоги, при цьому не наділений повноваженнями безпосередньої виплати цієї допомоги.
Крім того, ані Законом № 1071 ані Порядком №1233 не встановлено обов'язку Пенсійного фонду України здійснювати перевірку інформації про банківський рахунок на який особа бажає отримати допомогу, і така інформація в реєстрі застрахованих осіб не міститься. Водночас обов'язок зазначати вірні банківські реквізити на які в подальшому буде перерахована допомога Законом № 1071 та Порядком №1233 покладено на особу, що подає відповідну заяву.
ІV. ВІДЗИВ НА АПЕЛЯЦІЙНУ СКАРГУ
Позивач правом подання письмового відзиву на апеляційну скаргу не скористався, що в силу вимог ч. 4 ст. 304 КАС України не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
V. РУХ СПРАВИ У СУДІ АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ
Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 30.05.2022 відкрито апеляційне провадження у справі та призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції прийняте у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, а в матеріалах справи достатньо доказів для прийняття законного і обґрунтованого рішення, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.
VІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
ОСОБА_1 17.12.2020 звернулась до Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації із заявою про отримання одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам у розмірі 8000 грн., яка передбачена Законом України від 04.12.2020 № 1071-IX «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб'єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
У зв'язку з неотриманням такої допомоги, позивач звернулась на Урядову «гарячу лінію» із заявою від 18.01.2021 щодо надання пояснень про причини невиплати одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам.
Листом від 17.02.2021 Пенсійний фонд України повідомив, що відсутність реєстраційного номеру облікової картки платника податків особи у зверненні унеможливлює її ідентифікацію в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування для перевірки порушеного питання.
21.04.2021 позивач повторно звернулась до Пенсійного фонду України із заявою, у відповідь на яку, відповідач повідомив, що її заява від 17.12.2020 (щодо виплати одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам у розмірі 8000 грн.) пройшла перевірку інформації, шляхом автоматичного порівняння з інформацією про страхувальників та застрахованих осіб, яка обробляється в реєстрі. Одноразова грошова допомога перерахована, але повернута банком отримувачем, оскільки, не виконано умов щодо збігу інформації про банківський рахунок, відкритий на ім'я застрахованої особи.
Листом від 02.07.2021 відповідач, у відповідь на звернення ОСОБА_1 від 30.06.2021, повторно зазначив про відсутність підстав для виплати одноразової грошової допомоги, оскільки така допомога була перерахована, але повернута банком отримувачем, з огляду на не виконання умов щодо збігу інформації про банківський рахунок, відкритий на ім'я застрахованої особи.
Позивач вважає бездіяльність Пенсійного фонду України щодо не здійснення виплати одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам у розмірі 8000 грн. протиправною, а тому за захистом своїх прав та інтересів звернулась до суду з цим позовом.
VІІ. ПОЗИЦІЯ СЬОМОГО АПЕЛЯЦІЙНОГО АДМІНІСТРАТИВНОГО СУДУ
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог з огляду на таке.
Надання допомоги застрахованим особам на період здійсненню протиепідемічних заходів здійснюється відповідно до Закону України від 04.12.2020 № 1071-IX "Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб'єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (далі - Закон №1071-IX) та Порядком звернення та надання одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, які можуть втратити доходи у разі повної заборони сфери їх діяльності внаслідок посилення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1233 (далі - Порядок №1233).
Згідно преамбули Закону №1071-IX, цей Закон спрямований на підтримку у 2020-2021 роках застрахованих осіб та надання допомоги суб'єктам господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Частиною 2 ст. 1 Закону №1071-IX встановлено, що соціальна підтримка реалізується, зокрема, у формі одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, що являє собою одноразова виплата держави у зв'язку із втратою частини заробітної плати найманими працівниками суб'єктів господарювання, робота яких тимчасово зупинена внаслідок запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів, встановлених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - обмежувальні протиепідемічні заходи, пов'язані із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та у зв'язку із втратою частини доходу фізичними особами - підприємцями, економічна діяльність яких тимчасово зупинена внаслідок запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19).
Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону №1071-IX застрахована особа має право на отримання одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам у розмірі вісім тисяч гривень. При цьому застрахована особа, що має право на отримання зазначеної допомоги, має бути найманим працівником суб'єкта господарювання, основний вид економічної діяльності якого заявлений першим у відомостях з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 31 жовтня 2020 року та відповідає визначеним у Переліку видів економічної діяльності, або фізичною особою - підприємцем, основний вид економічної діяльності якого заявлений першим у відомостях з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 31 жовтня 2020 року та відповідає визначеним у Переліку видів економічної діяльності.
За приписами ч. 3 ст. 2 Закону №1071-IX, виплата одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам здійснюється на підставі заяв застрахованих осіб, поданих ними в електронній формі з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.
У заяві про виплату одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам зазначається:
- прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) особи, її дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
- адреса місця проживання;
- підтвердження відповідності застрахованої особи положенням цього Закону;
- номер банківського рахунка для виплати одноразової матеріальної допомоги - за стандартом IBAN.
Згідно ч. 4 - 5 ст. 2 Закону №1071-IX перевірка інформації, повідомленої застрахованою особою у заяві про виплату одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, здійснюється програмними засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг на підставі відомостей, що обробляються у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про страхувальників та застрахованих осіб, та передаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, центральному органу виконавчої влади, що формує державну політику у сфері цифровізації.
Перерахування коштів для виплати одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, за списками на виплату, наданими центральним органом виконавчої влади, що формує державну політику у сфері цифровізації, в межах сум, які надійшли від головного розпорядника відповідної бюджетної програми, не пізніше наступного операційного дня після їх надходження.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, подає списки на виплату одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам уповноваженому Кабінетом Міністрів України банку для проведення платежів, який перераховує кошти застрахованим особам не пізніше наступного операційного дня після їх надходження.
Виплата одноразової матеріальної допомоги застрахованій особі проводиться уповноваженим банком на банківський рахунок (у форматі IBAN), зазначений у заяві застрахованої особи.
Суми невиплаченої одноразової матеріальної допомоги до кінця бюджетного року повертаються до Державного бюджету України через рахунок головного розпорядника бюджетної програми, відкритий у Державній казначейській службі України.
Так, згідно матеріалів справи відповідачем відмовлено у виплаті одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, оскільки така повернута банком отримувачем, з огляду на не виконання умов щодо збігу інформації про банківський рахунок, відкритий на ім'я застрахованої особи. На переконання відповідача, позивачем не дотримано умов щодо достовірності інформації зазначеної у заяві для отримання матеріальної допомоги.
Оцінюючи таку відмову Пенсійного фонду України, апеляційний суд зазначає таке.
Згідно пунктів 7, 8 Порядку №1233 для перевірки інформації, повідомленої застрахованою особою у заяві, Пенсійний фонд України на підставі відомостей, що обробляються у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, про страхувальників та застрахованих осіб формує та передає Мінцифри інформацію про застрахованих осіб, зазначених у пункті 2 цього Порядку, що містить актуальні на дату та час її формування відомості, що обробляються в реєстрі.
Порядок інформаційної взаємодії реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Порталу Дія, структура та формат інформації, зазначеної в цьому пункті і пункті 9 цього Порядку, що передається, механізм та канали інформаційного обміну, процедури взаємодії інформаційних систем, обліку інформаційних файлів визначаються Мінцифри разом з Пенсійним фондом України.
Перевірка інформації, повідомленої застрахованою особою у заяві, здійснюється під час її формування та подання заяви на відповідність вимогам надання одноразової матеріальної допомоги, передбаченим Законом, із використанням програмних засобів Порталу Дія, у тому числі шляхом автоматичного порівняння з інформацією, переданою згідно з пунктом 7 цього Порядку, про страхувальників та застрахованих осіб та яка обробляється у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У разі виявлення під час формування та подання заяви невідповідності застрахованої особи або її страхувальника вимогам надання одноразової матеріальної допомоги, передбаченим Законом, інформація про це повідомляється особі програмними засобами Порталу Дія або мобільного додатка Дія автоматично.
Зідно ч. 2 ст. 2 Закону №1071-IX одноразова матеріальна допомога застрахованим особам не надається, зокрема, найманим працівникам:
- які на дату звернення працюють у суб'єкта господарювання, що не нарахував єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за третій квартал 2020 року;
- які працюють у суб'єкта господарювання, основний вид економічної діяльності якого на 31 жовтня 2020 року не відносився до Переліку видів економічної діяльності;
- які працюють у суб'єкта господарювання за сумісництвом;
- середня заробітна плата яких перевищує тридцять тисяч гривень на місяць. При цьому для обчислення середньої заробітної плати враховуються усі місяці третього кварталу 2020 року.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач не належить до осіб яким не надається допомога, що також не заперечується відповідачем. Отже, ОСОБА_1 має право на отримання одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, але така допомога не була виплачена позивачеві. Лише на письмове звернення ОСОБА_1 відповідачем повідомлено, що одноразова грошова допомога була перерахована, але повернута банком отримувачем, оскільки, не виконано умов щодо збігу інформації про банківський рахунок, відкритий на ім'я застрахованої особи.
Водночас, Пенсійний фонд України зазначає про те, що позивачем не дотримано умов щодо достовірності інформації зазначеної у заяві, відповідальність за що передбачена ч. 6 ст. 2 Закону №1071-IX.
Так, зазначенею нормою передбачено повернення, у разі виявлення недостовірних відомостей, наданих застрахованою особою, на підставі яких було виплачено допомогу, що впливають на право застрахованої особи на її одержання, суми допомоги застрахованою особою до Державного бюджету України та відповідного місцевого бюджету у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку.
З матеріалів справи не встановлено фактів виявлення недостовірних відомостей, на підставі яких виплачено допомогу позивачеві. Тобто, посилання відповідача на наведену норму законодавства, за встановлених обставин справи, є необґрунтованим та безпідставним.
Згідно пункту 13 Порядку №1233, перерахування одноразової матеріальної допомоги проводиться АТ "Ощадбанк" на банківський рахунок (за стандартом IBAN) в банку, в якому відкрито рахунок, що зазначено у заяві застрахованої особи.
Зарахування одноразової матеріальної допомоги на банківський рахунок (за стандартом IBAN) банками, в яких відкриті рахунки, зазначені у заяві застрахованої особи, здійснюється за умови збігу інформації про банківський рахунок, відкритий на ім'я застрахованої особи, прізвища, імені, по батькові (за наявності) застрахованої особи, реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності) та відсутності у банку даних про смерть застрахованої особи, набрання законної сили рішенням суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим.
Незараховані суми коштів одноразової матеріальної допомоги не пізніше ніж протягом наступного операційного дня після надходження коштів повертаються банками до АТ "Ощадбанк" для їх повернення Пенсійному фонду України протягом одного операційного дня після надходження коштів від банків. Одночасно АТ "Ощадбанк" надає Пенсійному фонду України інформацію в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису про прізвище, ім'я та по батькові одержувача, банківський рахунок (за стандартом IBAN), причини незарахування, суму і дату повернення коштів на рахунок Пенсійного фонду України.
Згідно довідки № Б/Н від 09.06.2021 АТ "Державного ощадного банку України" Територіального відокремленого безбалансового відділення 10001/0185 філії - Вінницьке обласне управління АТ "Ощадбанк" видана ОСОБА_1 (проте, що в період з 01.12.2020 по 09.06.2021 на рахунок НОМЕР_1 коштів згідно положень Закону України "Про надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 не отримувала.
Пунктом 9 Порядку №1233 передбачено, що списки на виплату одноразової матеріальної допомоги формуються Мінцифри на підставі поданих заяв після перевірки інформації згідно з пунктами 7 і 8 цього Порядку та надаються Мінцифри Пенсійному фонду України один раз на день, не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після дня подання заяви застрахованою особою.
Не підлягають включенню до списків на виплату одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам заяви, які подані застрахованими особами повторно, щодо яких на момент звернення відсутня інформація про незарахування одноразової матеріальної допомоги за попереднім зверненням.
З наведеного випливає, що особа має право повторного звернутися з метою отримання одноразової допомоги застрахованою особою, якщо наявна інформація про не зарахування допомоги за попереднім зверненням.
Крім того, за змістом пунктів 10-12 Порядку №1233 вбачається, що Пенсійний фонд України передає Мінсоцполітики заявку на перерахування коштів для виплати одноразової матеріальної допомоги наступного робочого дня після одержання списків на виплату одноразової матеріальної допомоги, але не пізніше 5 січня 2021 року. Кошти для виплати одноразової матеріальної допомоги перераховуються Мінсоцполітики на окремий рахунок Пенсійного фонду України, відкритий в АТ "Ощадбанк".
Відтак, пенсійний орган всіх належних дій не вчинив та не повідомив позивача про не виконання вимог щодо збігу інформації про банківський рахунок, що фактично позбавило позивача права на повторне звернення з відповідною заявою з метою отримання одноразової матеріальної допомоги за 2020 рік.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що зазначення не вірних реквізитів у заяві від 17.12.2020 не може слугувати підставою для не отримання оспорюваної допомоги, враховуючи те, що ОСОБА_1 відповідає всім умовам щодо застрахованих осіб, які мають право на отримання одноразової матеріальної допомоги відповідно до ст. 2 Закону України «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб'єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Таким чином, бездіяльність Пенсійного фонду України щодо не виплати ОСОБА_1 одноразової матеріальної допомоги за 2020 рік у розмірі 8000 грн., передбаченою статтею 2 Закону України «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб'єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» є протиправною.
VІІІ. ВИСНОВОК ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ
За таких обставин, судова колегія апеляційної інстанції дійшла висновку, що суд першої інстанції в повній мірі надав оцінку усім вказаним обставинам та зібраним по справі доказам, у зв'язку із чим, ухвалив законне та обґрунтоване рішення про задоволення позовних вимог, а тому колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Одночасно слід зазначити, що в контексті положень п.6 ч.6 ст.12 КАС України дана справа відноситься до категорій справ незначної складності, а тому відповідно до п.2 ч.5 ст.328 цього Кодексу судове рішення за результатами її розгляду судом апеляційної інстанції в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Пенсійного фонду України залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 25 квітня 2022 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 325 КАС України та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених п. 2 ч. 5ст. 328 КАС України.
Головуючий Ватаманюк Р.В.
Судді Сапальова Т.В. Капустинський М.М.