Постанова від 04.08.2022 по справі 340/7267/21

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2022 року м. Дніпросправа № 340/7267/21

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Сафронової С.В. (доповідач),

суддів: Чепурнова Д.В., Ясенової Т.І.,

розглянувши в у порядку письмового провадження в м. Дніпро апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2022 року

в адміністративній справі №340/7267/21 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2022 року у справі №340/7267/21 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.

Зазначене рішення суду першої інстанції оскаржено в апеляційному порядку позивачем по справі з підстав порушення норм процесуального права, неправильного застосування норм матеріального права та неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи, у зв'язку з чим просить його скасувати та ухвалити нове рішення по цій справі, яким позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити у повному обсязі.

Апеляційна скарга позивача мотивована тим, що суд першої інстанції не звернув увагу на те, що відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 18.02.2008 передбачено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. При цьому, право на перерахунок пенсії у позивача виникло 05.03.2019 і на той час командир батальйону зв'язку та радіотехнічного забезпечення отримував надбавку за шифрувальні роботи (20% від посадового окладу), що підтверджується довідками про грошове забезпечення діючих командирів батальйонів зв'язку та радіотехнічного забезпечення.

Третя особа подала відзив на апеляційну скаргу, в якому просила апеляційну скаргу позивача залишити без задоволення, рішення суду першої інстанції без змін, з огляду на його законність та обґрунтованість.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст. 311 КАС України.

Проаналізувавши вимоги та підстави апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи в їх сукупності, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла таких висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року.

25.05.2021 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про видачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 з включенням до неї додаткових видів грошового забезпечення для здійснення перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії.

На виконання вимог заяви позивача ІНФОРМАЦІЯ_1 за вих. №3061/1 від 11.06.2021 було видано оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії, до якої з урахуванням положень постанови КМУ від 30.08.2017 №704 ввійшли такі складові:

посадовий оклад - 5220 грн.;

оклад за військовим званням (підполковник) - 1410 грн.;

надбавка за вислугу років (50%) - 3315 грн.;

надбавка за особливості проходження служби (78% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років) - 7757,10 грн.;

надбавка за службу в умовах режимних обмежень (20% від посадового окладу) - 1044 грн.;

надбавка за кваліфікацію «майстер» (7% від посадового окладу) - 365,40 грн.;

премія (35% від посадового окладу) - 1827 грн.

всього: 20938,50 грн.

05.09.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про включення до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення надбавки за шифрувальну роботу (20% від посадового окладу).

Листом за вих. №5407 від 23.09.2021 ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачу повідомлено про відсутність підстав для складання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з включенням до неї надбавки за «шифрувальну роботу», з огляду на те, що відповідно до запису в грошовому атестаті, при звільненні з лав Збройних Сил України та виключенні зі списків особового складу Військової частини А0425 за останньою штатною посадою «командира батальйону зв'язку та радіотехнічного забезпечення 22 авіаційної бази» ОСОБА_1 надбавка за шифрувальну роботу не виплачувалась, тому підстав для врахування надбавки за шифрувальну роботу у розмірі 20% в оновлену довідку немає.

Правомірність відмови відповідача у включенні до оновленої довідки надбавки за шифрувальну роботу у розмірі 20% від посадового окладу є предметом судового розгляду у даній справі.

З урахуванням положень ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно з частиною 18 статті 43 Закону № 2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Частиною 4 статті 63 Закону № 2262-XII передбачено, що призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704, якою, зокрема затверджено схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, в т.ч. і чергового помічника начальника установи виконання покарань, слідчого ізолятора. Ця постанова набрала чинності з 1 березня 2018 року.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі постанова КМУ № 103), яка набрала чинності 24 лютого 2018 року.

Пунктом 1 постанови КМУ № 103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262, до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704.

Отже, набрання чинності 1 березня 2018 року постановою КМУ № 704, стало обставиною, що зумовила зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі Закону №2262.

У подальшому рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Отже, з 5 березня 2019 року з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Водночас з тієї ж дати зміни, внесені Постановою № 103, зокрема до пункту 5 Порядку № 45 щодо складових грошового забезпечення, з яких обчислюється розмір пенсії, визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 5 березня 2019 року дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція пункту 5 Порядку № 45, яка була чинною до зазначених змін.

Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Отже, оскільки право на перерахунок пенсії виникло у позивача 5 березня 2019 року, то і довідка для перерахунку пенсії повинна містити відомості про грошове забезпечення відповідної особи станом саме на зазначену дату.

Натомість згідно з пунктом 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема:

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

Як було зазначено вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Так, Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абз. 4 пп. 1 п. 5);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (п. 6).

При цьому, пп. 2 п. 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

У додатку №15 до Постанови №704 установлено також надбавку за кваліфікацію, а саме особи офіцерського складу (крім осіб офіцерського складу, які проходять службу на посадах льотного складу і виконують польоти в складі екіпажів повітряних суден у якості льотчиків і штурманів), особи рядового, сержантського і старшинського складу, військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, особи рядового і начальницького складу (крім осіб начальницького складу, які проходять службу на посадах льотного складу і виконують польоти в складі екіпажів повітряних суден у якості льотчиків і штурманів), які мають клас: другий: у розмірі 3 відсотків посадового окладу.

Поряд із зазначеним, суд апеляційної інстанції враховує, що набавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі є складовою грошового забезпечення, встановленого Порядком виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженим Наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 26 червня 2018 року за №745/32197, в той час, як види грошового забезпечення військовослужбовців станом на 05.03.2019 року встановленні Постановою №704, яка такої надбавки не передбачає.

За даних обставин суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції під час розгляду даної справи об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, застосував до правовідносин, які виникли між сторонами у справі, норми права які регулюють саме ці правовідносини, зроблені судом першої інстанції висновки відповідають фактичним обставинам справи, рішення суду першої інстанції у даній справі про часткове задоволення адміністративного позову прийнято без порушення норм матеріального права, тому останнє підлягає залишенню без змін.

Доводи апеляційної скарги позивача спростовуються дослідженими у справі доказами і не можуть бути підставою для скасування рішення суду, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 243, 311, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2022 року у справі №340/7267/21 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст.325 Кодексу адміністративного судочинства України, може бути оскаржена до касаційного суду в порядку, встановленому ст.ст.328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя С.В. Сафронова

суддя Д.В. Чепурнов

суддя Т.І. Ясенова