Постанова від 04.08.2022 по справі 160/19194/21

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2022 року м. Дніпросправа № 160/19194/21

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2022 року (суддя Жукова Є.О., повний текст рішення виготовлено 08.02.2022 року) у адміністративній справі №160/19194/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання рішення про відмову у призначенні пенсії протиправним; зобов'язання вчинити певні дії, суд -

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2021 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі по тексту - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач 2), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив визнати протиправним рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії від 21.9.2021 року №047150014595 йому на підставі ст.86 Закону України «Про прокуратуру», яке було направлено з повідомленням відповідача 2 від 27.09.2021 року №0400-010217-8/1275622; зобов'язати відповідача 1 зарахувати йому до вислуги років, відповідно до п.1 та пп. «а» п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовця надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей», у трикратному розмірі, тобто з розрахунку один місяць служби за три місяці вислуги років, час військової служби за мобілізацією, під час якої він брав участь в антитерористичній операції протягом 5 місяців 01день у періоді з 28.09.2015 року по 28.02.2016 року та протягом 04 місяців 01 день у періоді з 20.06.2016 року по 20.10.2016 року, що становить 09 місяців 02 дні та підлягає зарахуванню до вислуги років як 02 роки 03 місяці 06 днів; зобов'язати відповідача 1 повторно розглянути його заяву від 17.09.2021 року про призначення пенсії на підставі ст.86 Закону України «Про прокуратуру» відповідно до вимог ч.5 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та призначити йому пенсію відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до вимог ч.5 ст.45 Закону України «По загальнообов'язкове державне пенсійне» з 17.09.2021 року.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.12.2021 року залучено у якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2022 року позовні вимоги задоволено.

З рішенням суду першої інстанції не погодилось Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області та подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтувало тим, що судом не було взято до уваги, що питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури України регулюютьсяст.86 Закону України від 14.10.2014 року №1697-VІІ «Про прокуратуру», згідно ч.1 якої прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше, зокрема: з 01.10.2020 року - не менше 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не меш 15 років. Апелянт зазначав, що судом не враховано ч.6 ст.86 Закону України «Про прокуратуру», яка визначено перелік посад, які надають право на пенсію за вислугою років. На думку апелянта, суд ототожнив два різних поняття пенсій, а саме, пенсія за вислугою років та пенсія на пільгових умовах; пп. «а» п.13 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним у абзаці першому п.1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції лише на умовах Закону України №2262-ХІІ. Апелянт зазначав, що ОСОБА_1 не має календарної вислуги років для призначення пенсії за Законом України №2262-ХІІ і для цього наявний відповідний пільговий стаж, відповідно до приписів п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 (прийняття безпосередньо участі в антитерористичній операції).

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 17.09.2021 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою щодо призначення пенсії за вислугою років у відповідності до вимог ст.86 Закону України «Про прокуратуру», надавши відповідні документи. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 21.09.2021 року №047150014595 ОСОБА_1 відмовлено в призначені пенсії за вислугою років відповідно до ст.86 ЗУ «Про прокуратуру» №1697-VII через відсутність на день звернення вислуги років, передбаченої ч.6 названої статті, не менше 25 років. Відмова в призначенні пенсії була обґрунтована тим, що при розгляді наданих ОСОБА_1 документів, які дають право на пенсію за вислугу років, було встановлено, що вислуга років становить 22 років 07 місяць 07 днів, що не відповідає вимогам ст.86 Закону України «Про прокуратуру». Вирішуючи спір по суті, суд керувався положеннями Закону України «Про прокуратуру», згідно частин 1, 6, 8 ст.86 якого прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше, зокрема: з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років. До вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на прокурорських посадах, зазначених у ст.15 цього Закону, стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів, слідчими, суддями, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання, тощо. Право на пенсію за вислугу років мають особи, які, в тому числі, безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії працюють в органах прокуратури. Відповідно до п. 5 Перехідних положень Закону №1697-VII «Про прокуратуру», положення цього Закону, в тому числі ст.86, що регулює пенсійне забезпечення працівників органів прокуратури, поширюється на слідчих органів прокуратури до початку діяльності державного бюро розслідувань. Суд, також керувався Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу», згідно статей 2, 4 якого час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. До видів військової служби віднесено, зокрема військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період. Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», згідно ст.8 якого час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України. Згідно абзацу 7 пп.1 п.2.3 розділу II Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міноборони України від 14.08.2014 року №530, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три. Аналогічна норма закріплена у постанові Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей». Суд врахував, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 16.06.2016 року. Суд врахував наявність довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції від 20.10.2016 року №9326/40, довідки про проходження військової служби у Збройних Силах України та участь в бойових діях від 09.09.2021 року №111, згідно яких ОСОБА_1 дійсно в період з 28.09.2015 року по 28.02.2016 року; з 20.06.2016 року по 20.10.2016 року брав участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. Суд зазначив, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області не зараховано період військової служби за мобілізацією, під час якої ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції протягом 05 місяців 01 дні у період з 28.09.2015 року по 28.02.2016 року та протягом 04 місяців 01 дня у період з 20.06.2016 року по 20.10.2016 року, що складає 09 місяців 02 дні, який у встановленому законом порядку обраховується в трикратному розмірі, тобто 02 роки 03 місяці 06 днів.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 17.09.2021 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру».

Встановлено, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 21.09.2021 року №047150014595 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» у зв'язку з відсутністю відповідно до ч.6 ст.86 цього Закону необхідної вислуги у розмірі не менше 25 років.

Як вбачається з матеріалів справи, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області не враховано до стажу вислуги участь ОСОБА_1 в антитерористичній операції протягом 05 місяців 01 дні у період з 28.09.2015 року по 28.02.2016 року та протягом 04 місяців 01 дня у період з 20.06.2016 року по 20.10.2016 року, що складає 09 місяців 02 дні, При цьому спір щодо загального страхового стажу, який становить 27 років 03 місяці 03 дні та 20років 02 місяці 09 днів - на посадах прокурорів, відсутній. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області зазначено, що вислуга років ОСОБА_1 становить 22 роки 07 місяців 07 днів, замість необхідного не менше 25 років.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 16.06.2016 року та довідкою про безпосередню участь особи в антитерористичній операції від 20.10.2016 року №9326/40, довідкою про проходження військової служби у Збройних Силах України та участь в бойових діях від 09.09.2021 року №111, згідно яких ОСОБА_1 дійсно в період з 28.09.2015 року по 28.02.2016 року; з 20.06.2016 року по 20.10.2016 року брав участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, що складає 09 місяців 02 дні.

Відповідно до частин 1, 6, 8 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше, зокрема з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років. До вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на посадах прокурорів (в тому числі адміністративних) органів прокуратури, стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів; а, також, зокрема, військова служба. Право на пенсію за вислугу років мають особи, які безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії працюють в органах прокуратури чи в науково-навчальних закладах Офісу Генерального прокурора.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Відповідно до ст.8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Згідно з п.2.3 розділу 2 наказу Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 року «Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року № 1294/2607, передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Аналізуючи вище приведене законодавство, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що участь особи в антитерористичній операції, є військовою службою в особливий період і зараховується до пільгового стажу, у тому числі до стажу за вислугу років - один місяць за три місяці.

Враховуючи те, що відповідно до ч.6 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цим Законом, зараховується час військової служби, проходження якої в особливий період, зокрема, зараховується як один місяць за три місяці, суд апеляційної інстанції вважає, що підлягає зарахуванню до вислуги років, яка дає право на призначення пенсії відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» ОСОБА_1 участь його в період з 28.09.2015 року по 28.02.2016 року; з 20.06.2016 року по 20.10.2016 року в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, що складає 09 місяців 02 дні, який у встановленому законом порядку обраховується в трикратному розмірі, тобто 02 роки 03 місяці 06 днів.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 30.06.2022 року було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надати пояснення, які саме періоди роботи, служби, тощо були включені при обрахунку стажу вислуги років ОСОБА_1 при розгляді його заяви від 17.09.2021 року про призначення пенсії відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру», а, також, пояснити, чому обрахунок проводи вся станом на 30.06.2021 року.

Як вбачається з пояснення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 22.07.2022 року, обрахунок вислуги років для призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» здійснювався станом на 30.06.2021 року з урахуванням стажу: проходження служби в армії з 31.01.1994 року по 22.08.1995 року (1 рік 06 місяців, 28 днів); навчання в юридичному вузі з 01.09.1995 року по 26.06.2000 року (4 роки 09 місяців 26 днів (половина складає 2 роки 04 місяці 28 днів); роботи на посадах прокурора/слідчого з 19.07.2000 року по 31.12.2003 року (03 роки, 05 місяців, 13 днів); з 01.01.2004 року по 27.09.2015 року (11 років, 08 місяців, 26 днів); з 01.03.2016 року по 19.06.2016 року (03 місяці, 18 днів); з 21.10.2016 року по 20.11.2018 року (02 роки, 29 днів); з 21.11.2018 року по 26.11.2018 року (05 днів); з 27.11.2018 року по 30.06.2021 року (02 роки, 07 місяців, 03 дні); проходження військової служби в антитерористичній операції з 28.09.2015 року по 28.02.2016 року (05 місяців, 01 день, що складає 01 рік, 03 місяці, 03 днів); з 20.06.2016 року по 20.10.2016 року (04 місяці, 01 день, що складає 01 рік 03 дні). Всього 26 років, 05 місяців, 02 дня, що є більшим для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.02.2022 року у адміністративній справі №160/19194/21 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя О.М. Лукманова

суддя Л.А. Божко

суддя Ю. В. Дурасова