28 липня 2022 року м. Дніпросправа № 160/23847/21
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Лукманової О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.02.2022 року (головуючий суддя Лозицька І.О.)
в адміністративній справі №160/23847/21 за позовом ОСОБА_1 до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернулася 30.11.2021 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які виразились у незастосуванні при перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах з дати призначення 04.05.2020 року ОСОБА_1 порядку, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу; 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати відповідача застосувати норми Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» до періодів роботи, які включені до пільгового стажу рішенням суду від 25.02.2021 року по справі №160/17361/20;
- зобов'язати відповідача здійснити ОСОБА_1 донарахування та виплату пенсії за віком на пільгових умовах у розмірі, відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме у розмірі 80 % заробітної плати (доходу) з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з дати призначення пенсії 04.05.2021 року, з урахуванням фактично виплачених сум та виплатити утворену заборгованість.
В обґрунтування позову вказав, що пенсійний орган всупереч рішенню Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.02.2021 року у справі №160/17361/20 не застосував при обчисленні розміру його пенсії за віком на пільгових умовах порядку та гарантій, встановлених статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.02.2022 року у задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що для обчислення пільгової пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») позивач повинен мати стаж на підземних роботах не менш як 15 років. Оскільки позивач має стаж на підземних роботах менше 15 років, тому відсутні підстави для розрахунку пенсії за зазначеними статтями.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подана апеляційна скарга, в якій просить скасувати рішення суду першої та прийняти нове, яким позов задовольнити.
В апеляційній скарзі позивач вказує, що має достатній пільговий стаж за Списком №1 з повним робочим днем в шахті (більше 15 років), а отже має право на перерахунок пенсії з дати її призначення з 04.05.2021 оку з урахуванням норм Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80 % заробітної плати (доходу) з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Відзив на апеляційну скаргу до суду не надходив, що не перешкоджає розгляду справи по суті спору.
Розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до ст. 311 КАС України.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає про наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 з 04.05.2020 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Так, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.02.2021 року у справі №160/17361/20 частково задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови у зарахуванні періодів навчання та роботи до пільгового стажу при призначені пенсії з 04.05.2020 року;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу період навчання в Луганському промислово - економічному технікумі за спеціальністю «підземна розробка вугільних родовищ» з 01.09.1985 року по 11.05.1988 року; з 28.06.1988 року по 03.01.1989 року; з 20.04.1989 року по 26.06.1989 року з дати призначення пенсії 04.05.2020 року;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу з дня призначення пенсії 04.05.2020 року наступні періоди роботи: Шахта «Черкаська» «Луганськвугілля:12.05.1988- 27.06.1988 роки - учень підземного гірничого робітника з повним робочим днем під землею для проходження виробничої; 04.01.1989 - 19.04.1989 роки - підземний гірничий робітник з повним робочим днем під землею; 07.07.1989 - 27.08.1990 роки - гірничий майстер з повним робочим днем під землею; 28.08.1990- 02.11.1990 роки - гірничий робітник очисного вибою майстер з повним робочим днем під землею; 23.11.1992 - 03.02.1993 роки - гірничий майстер з повним робочим днем під землею; Шахта «Павлоградська» ДТЕК «Павлоградвугілля»: з 29.05.2006 року по 10.11.2006 року - гірник очисного вибою з повним робочим днем в шахті; ТОВ «Донбас - Дніпробуд»: 08.10.2008 - 31.12.2008 роки - гірничий робітник очисного вибою з повним робочим днем в шахті на час виконання робіт; ПП «Будбізнессервіс»: 01.04.2009- 13.08.2009 роки - заступник начальника дільниці з повним робочим днем в шахті; 01.10.2009- 14.12.2009 роки - помічник начальника дільниці з повним робочим днем в шахті; 18.02.2011 - 30.11.2011 роки - начальник дільниці МДТ з повним робочим днем в шахті;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 30.09.2020 року та 30.10.2020 року, з урахуванням правової позиції, викладеної у цьому рішенні та зарахованих періодів навчання і роботи ОСОБА_1 цим судовим рішенням.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
На виконання вказаного рішення суду позивачу призначено пенсію на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пенсію обчислено при страховому стажі 39 років 10 місяців 06 днів, в тому числі пільговому стажі за списком №1 - 17 років, з них на підземних роботах - 13 років 16 днів, за списком № 1 - 3 роки 11 місяців 25 днів.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 09.2021 року № 31746-28818/Х-01/8-0400/21 позивача повідомлено про відсутність підстав для застосування приписів Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Позивач вважає неправомірними дії відповідача у незастосуванні вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах.
Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову.
Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що до даних правовідносин слід застосовувати норми Конституції України, Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI від 02.09.2008 року, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року.
Так, стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.
Визначення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів визначає Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI від 02.09.2008 року.
Статтею 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (№345-VI) визначено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (№345-VI) визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 % середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Тобто, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 % середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону №345-VI така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність).
З огляду на викладене, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать лише працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Матеріалами справи підтверджується, що пенсію позивача обчислено при страховому стажі 39 років 10 місяців 06 днів.
Пільговий стаж - 17 років, з них:
- в шахті на підземних роботах за списком № 1 - 13 років 16 днів;
- за списком №1 (не на підземних роботах) - 3 роки 11 місяців 25 днів.
Отже, пільговий стаж ОСОБА_1 за списком № 1 на підземних роботах складає лише 13 років 16 днів.
Водночас, для обчислення пільгової пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») позивач повинен мати стаж на підземних роботах не менш як 15 років.
Оскільки ОСОБА_1 має стаж на підземних роботах менше 15 років, а тому відсутні підстави для розрахунку його пенсії у відповідності до вимог статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 частини 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.01.2020 року у справі № 640/4469/17.
З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1 .
Вищезазначене є мотивом для відхилення судом апеляційної інстанції аргументів, викладених в апеляційній скарзі, оскільки аргументи позивача спростовуються доводами, викладеними відповідачем та нормами законодавства України, що регулює дані правовідносини.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правове обґрунтування, покладене в основу рішення суду першої інстанції, тому не можуть бути підставою для його скасування.
Дана справа є справою незначної складності, тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
Керуючись 241-245, 250, 311, 316, 321, 322, 327, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.02.2022 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття 28.07.2022 та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
В силу п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня її прийняття шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом 30-ти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Повний текст постанови виготовлений 03.08.2022.
Головуючий - суддя Ю. В. Дурасова
суддя Л.А. Божко
суддя О.М. Лукманова