Постанова від 03.08.2022 по справі 340/1580/22

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2022 року м. Дніпросправа № 340/1580/22

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),

суддів: Прокопчук Т.С., Кругового О.О.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 березня 2022 р. (суддя: Науменко В.В.) в адміністративній справі №340/1580/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати їй пенсії за вислугу років на підставі довідки Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 05 жовтня 2021 р. №293/К/11-97-09-22; зобов'язати відповідача провести їй з 01 грудня 2019 р. перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 05 жовтня 2021 р. №293/К/11-97-09-22, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позов обґрунтувала тим, що позивачка отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області із заявою про перерахунок їй пенсії на підставі довідки Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 05 жовтня 2021 р. №293/К/11-97-09-22, однак в зазначеному перерахунку їй протиправно було відмовлено.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 березня 2022 р., ухваленим за результатами розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, позов задоволено. Суд визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 05 жовтня 2021 р. №293/К/11-97-09-22. Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 р. перерахунок пенсії на підставі довідки Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 05 жовтня 2021 р. №293/К/11-97-09-22 та виплатити різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії.

Рішення суду першої інстанції оскаржено в апеляційному порядку відповідачем. Посилаючись на порушення судом норм матеріального права, скаржник просить скасувати оскаржене рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що на момент видачі позивачу довідки від 05 жовтня 2021 р. №293/К/11-97-09-22, діяли норми Постанови КМУ №103 та Порядку №45, які не передбачали застосування військовослужбовцям при здійсненні перерахунку призначеної їм пенсії додаткових складових грошового забезпечення.

Письмовий відзив на апеляційну скаргу від позивача до суду апеляційної інстанції не надходив.

Справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до положень статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України.

Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і

обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Перевірка оскарженого рішення суду першої інстанції здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та як колишній працівник податкової міліції, отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області надано позивачу довідку від 05 жовтня 2021 р. №293/К/11-97-09-22 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01 грудня 2019 р., до якої включено посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, премія. Листом 8640-9185/К-04/8-1100/21 від 15 листопада 2021 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомлено позивача про відсутність підстав для здійснення їй перерахунку пенсії за вислугу років, а також звернута увага на безпідставність виготовлення Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області довідки від 05 жовтня 2021 р. №293/К/11-97-09-22 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01 грудня 2019 р.

Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про неправомірність відмови відповідача у здійсненні позивачу перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 05 жовтня 2021 р. №293/К/11-97-09-22.

Колегія суддів зазначає наступне.

Статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 р. № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ,

у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Відповідно до пункту 5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

30 серпня 2017 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704, якою затверджено в тому числі схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції головних управлінь в областях, м. Києві та органу з обслуговування великих платників податків ДФС.

21 лютого 2018 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01 січня 2018 р. пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 р. відповідно до Постанови №704. Вказаною Постановою також установлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.

У Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою Кабінету Міністрів України № 103 викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 р., залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 р. в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45.

Зазначені рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 р., в якій суд касаційної інстанції, серед іншого, вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 2 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 р. набрало законної сили 05 березня 2019 р.

Враховуючи, що зміни, які були внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та не чинними, з 05 березня 2019 р. - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45 до зазначених змін.

Водночас, алгоритм дій, який повинен вчинити відповідач, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №3-1 (далі Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Згідно із частинами 2,3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Аналогічна правова позиція висловлена в рішенні Верховного Суду від 17 грудня 2019 р. у зразковій адміністративній справі № 160/8324/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 р.

Право на перерахунок розміру пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення визначеного Порядком №45 виникло у позивача з 05 березня 2019 р., станом на 01 грудня 2019 р. таке право за ним залишалось, відтак зазначення розміру складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 грудня 2019 р., а не станом на 05 березня 2019 р., не може бути підставою для відмови позивачу в проведенні перерахунку та виплати пенсії.

З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо визнання протиправними дій відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати позивачу пенсії за вислугу років на підставі довідки Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 05 жовтня 2021 р. №293/К/11-97-09-22 та визначення відповідачу зобов'язання здійснити позивачу даний перерахунок з 01 грудня 2019 р., з урахуванням раніше виплачених сум.

Оскільки доводи апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовують, підстави для скасування оскарженого рішення суду, передбачені статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.

Разом з цим, суд першої інстанції у мотивувальній частині рішення помилково послався на норми постанови КМУ №988 від 11 листопада 2015 р., якою затвердженні схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських, Закону України «Про Національну поліцію», наказу МВС України від 06 квітня 2016 р. №260, яким затверджений Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання. Позивачка проходила службу в органах податкової міліції, схеми посадових окладів працівників якої затверджено постановою Кабінетом Міністрів України №704.

Зазначена обставина є підставою для зміни мотивувальної частини оскарженого рішення суду першої інстанції шляхом виключення з її змісту посилань на дані нормативно - правові акти.

Керуючись статтями 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 березня 2022 р. в адміністративній справі №340/1580/22 - змінити, виключивши із його мотивувальної частини посилання на норми постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 р., Закону України «Про Національну поліцію», наказу МВС України від 06 квітня 2016 р. №260.

В іншій частині рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 березня 2022 р. в адміністративній справі №340/1580/22 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 03 серпня 2022 р. та оскарженню в касаційному порядку не підлягає згідно частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя А.В. Шлай

суддя Т.С. Прокопчук

суддя О.О. Круговий