Рішення від 04.08.2022 по справі 620/1367/22

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2022 року м.Чернігів Справа № 620/1367/22

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Клопота С.Л, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Сосницької селищної ради Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Сосницької селищної ради Чернігівської області та просить:

1. Визнати протиправною бездіяльність Сосницької селищної ради Корюківського району ернігівської області щодо не прийняття рішення за моїми заявами від 17 червня 2021 року та від 18 жовтня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення мені земельної ділянки у власність площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності , розташованої в межах території Вільшанської сільської ради Корюківського району Чернігівської області.

2. Зобов'язати Сосницьку селищну раду Корюківського району Чернігівської області на найближчій сесії повторно розглянути мої заяви від 17 червня 2021 року та від 18 жовтня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення мені земельної ділянки у власність площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності , розташованої в межах території Вільшанської сільської ради Корюківського району Чернігівської області , та винести з даного питання вмотивоване рішення .

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що до відповідача ним було подано на затвердження проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, однак відповідне рішення не було прийнято, вважає таку бездіяльність протиправною.

Відповідачем відзив на позовну заяву не подано.

Відповідно до ч.6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Згідно заяви від 02 грудня 2019 року відповідно до вимог ст.ст.122, 123 Земельного Кодексу України ОСОБА_1 зверталася до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області про надання їй дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності орієнтовною площею 2,00 га для передачі у власність для ведення особистого селянського господарства, що є землями сільськогосподарського призначення розташованої на території Вільшанської сільської ради Сосницького району Чернігівської області. До заяви були надані копії паспорта, ідентифікаційного номера, графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

Згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 03 січня 2020 року за №25-310V/14-20-cг такий дозвіл був наданий та розроблено проект землеустрою, згідно якого позивачу має бути відведена земельна ділянка загальною площею 2,00 га земель сільськогосподарського призначення, з них 2,00 га рілля, що перебуває у запасі в межах території Вільшанської сільської ради Сосницького району Чернігівської області.

Згідно проекту землеустрою кадастровий номер відведеної позивачці земельної ділянки для передачі у власність площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства є 7424986000:06:000:1468 .

17 червня 2021 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до Сосницької селищної ради про затвердження зазначеного проекту землеустрою щодо відведення їй земельної ділянки у власність. Згідно рішення №8-1027-VІІІ восьмої сесії восьмого скликання Сосницької селищної ради від 14 липня 2021 року зазначену заяву було відкладено до більш детального вивчення питання постійною комісією з питань земельних відносин, природокористування, планування територій, будівництва, архітектури, охорони пам'яток історичного середовища та благоустрою.

18 жовтня 2021 року позивачка повторно звернулася із заявою до Сосницької селищної ради про затвердження зазначеного проекту землеустрою щодо відведення їй земельної ділянки у власність. Згідно рішення №10-2093-VІІІ десятої сесії восьмого скликання Сосницької селищної ради від 11 листопада 2021 року заяву позивачки було відкладено до більш детального вивчення питання постійною комісією з питань земельних відносин, природокористування, планування територій, будівництва, архітектури, охорони пам'яток історичного середовища та благоустрою .

Позивач вважаючи дії відповідача незаконними звернулась до суду.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами першою та третьою статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Відповідно до положень пункту «б» частини першої статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, які є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін (абзац третій частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України).

Згідно частини дев'ятої статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Згідно статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Згідно вимог частини другої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Частиною дев'ятою статті 118 Земельного кодексу України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або відмову у затвердженні такого проекту землеустрою орган місцевого самоврядування приймає виключно на пленарних засіданнях відповідної ради.

Вирішуючи питання про правомірність бездіяльності відповідача щодо неприйняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або про відмову у затвердженні такого проекту землеустрою, необхідно виходити з меж повноважень органів місцевого самоврядування в сфері розпорядження землями комунальної власності, визначених законом.

Суд зазначає, що у судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення.

Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. У разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов'язати до цього в судовому порядку.

Відсутність належним чином оформленого рішення відповідача про затвердження або про відмову у затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність після спливу встановленого законом строку розгляду відповідного проекту свідчить про те, що відповідач не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом, що свідчить про протиправну бездіяльність.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи проект рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 7424986000:06:000:1468, загальною площею 2,000 га, що знаходиться на території Вільшанської сільської ради Сосницького району Чернігівської області не набрав необхідної кількості голосів, проект рішення про відмову в затвердженні вказаного проекту землеустрою на розгляд сесії селищної ради не виносився та відповідне рішення прийнято не було, тобто відповідач всупереч вимогам Земельного кодексу України не розглянув по суті питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність та не прийняв з цього приводу жодного рішення, тобто вийшов за межі своїх повноважень, оскільки право відступати від положень Земельного кодексу України та інших правових норм щодо строків розгляду та обов'язку прийняття рішення по суті органам місцевого самоврядування не надано.

Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно абзацу другого частини четвертої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

За таких обставин, з метою повного захисту прав, свобод, інтересів позивача, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправною бездіяльність Сосницької селищної ради Корюківського району ернігівської області щодо не прийняття рішення за заявами ОСОБА_1 від 17 червня 2021 року та від 18 жовтня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення їй земельної ділянки у власність площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності, розташованої в межах території Вільшанської сільської ради Корюківського району Чернігівської області; зобов'язання Сосницької селищної ради Корюківського району Чернігівської області на найближчій сесії повторно розглянути заяви ОСОБА_1 від 17 червня 2021 року та від 18 жовтня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення їй земельної ділянки у власність площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності, розташованої в межах території Вільшанської сільської ради Корюківського району Чернігівської області та винести з даного питання вмотивоване рішення.

Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до частини першої та третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 9, 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Сосницької селищної ради Чернігівської області (вул.Грушевського, 15,смт.Сосниця, Сосницький район, Чернігівська область,16100) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Сосницької селищної ради Корюківського району ернігівської області щодо не прийняття рішення за заявами ОСОБА_1 від 17 червня 2021 року та від 18 жовтня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення їй земельної ділянки у власність площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності, розташованої в межах території Вільшанської сільської ради Корюківського району Чернігівської області.

Зобов'язати Сосницьку селищну раду Корюківського району Чернігівської області на найближчій сесії повторно розглянути заяви ОСОБА_1 від 17 червня 2021 року та від 18 жовтня 2021 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення їй земельної ділянки у власність площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності, розташованої в межах території Вільшанської сільської ради Корюківського району Чернігівської області та винести з даного питання вмотивоване рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Сосницької селищної ради Чернігівської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 992,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 04.08.2022.

Суддя С.Л. Клопот