про залишення позовної заяви без руху
05 серпня 2022 р. м. Чернівці Справа № 600/2672/22-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Маренич І.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування наказу,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування наказу, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 24.02.2022 року №28 згідно якого ОСОБА_1 був призваний на військову службу під час мобілізації до Військової Частини НОМЕР_1.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї документи, суд дійшов до висновку, що вона підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.
Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Перевіривши позовну заяву на предмет дотримання вимог встановлених ст. 160, 161, 172 КАС України, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Пунктом 5 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у позовній заяві зазначаються виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Проте, усупереч вказаним нормам, в позовній заяві відповідачем зазначено ІНФОРМАЦІЯ_1, однак жодних вимог, як вбачається з прохальної частини позову, до вказаного суб'єкта владних повноважень позивачем не заявлено.
При цьому, позивач просить суд скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 24.02.2022 року №28, проте начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 чи то ІНФОРМАЦІЯ_2 в позовній заяві відповідачем не зазначений.
Таким чином, суд пропонує позивачу усунути вказані вище недоліки позову, шляхом подання позову у відповідності до ст. 160 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Частиною четвертою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
Відповідно до частини п'ятої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Так, згідно з наказом ДП "Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості" від 01.07.2020 р. №144 з 01 вересня 2021 року набрав чинності національний стандарт ДСТУ 4163:2020 "Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів".
Відповідно до пункту 5.26 ДСТУ 4163:2020 відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів "Згідно з оригіналом" (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії. У випадках, визначених законодавством, копії документів засвідчують відбитком печатки юридичної особи, структурного підрозділу (служби діловодства, служби кадрів, бухгалтерії тощо) юридичної особи або печатки "Для копій".
Відповідно до пункту 8 розділу 10 Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 червня 2015 року №1000/5, копія набуває юридичної сили лише в разі її засвідчення в установленому порядку.
Напис про засвідчення копії складається зі слів "Згідно з оригіналом", назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів (ініціалу імені) та прізвища, дати засвідчення копії.
Напис про засвідчення копії скріплюється відбитком печатки відповідного структурного підрозділу установи або печатки "Для копій".
У випадках, визначених законодавством, копії документів засвідчуються відбитком печатки установи.
На лицьовому боці у верхньому правому куті першого аркуша документа проставляється відмітка "Копія".
Проте, всупереч наведеному, позивач додав до позовної заяви не засвідчені належним чином копії письмових доказів як для суду, так і для відповідача (зокрема, на всіх документах не зазначено дати засвідчення копії та не проставлено відмітку "Копія").
У зв'язку з цим суд пропонує позивачу надати суду належним чином засвідчені копії всіх письмових доказів, які були долучені до позову.
Окрім цього, у позовній заяві позивач просить суд поновити строк звернення до суду, який, на його думку, пропущений з поважних причин.
Указане суд розцінює як заяву про поновлення строку звернення до суду, в обґрунтуванні якої зазначено, що строк на звернення до суду пропущений з поважних причин у зв'язку з проходженням служби в зоні бойових дій та отриманням поранення, що підтверджується відповідними документами, які додані до позову.
Розглянувши заяву про поновлення строку звернення до суду та перевіривши матеріали справи, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 17 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини п'ятої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що предмет даного спору стосується проходження позивачем військової служби, тобто публічної служби.
Таким чином, позивач має право звернутися до суду з цим позовом в межах місячного строку.
Згідно матеріалів справи, оскаржуваний у цій справі наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №28 прийнятий 24 лютого 2022 року.
При цьому, позивач у позові зазначає, що він з 24.02.2022 року проходив військову на підставі оскаржуваного наказу. Тобто 24.02.2022 року позивач знав про винесення оскаржуваного наказу, а відтак місячний строк для звернення до суду необхідно обраховувати саме з 25.02.2022 року, який закінчився 26.03.2022 року
Натомість, позивач звернувся до суду з цим позовом лише 28 липня 2022 року (згідно відбитку на поштовому відправленні Укрпошти), тобто з пропущенням місячного строку звернення до суду, встановленого частиною п'ятою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Разом з цим, доводи, викладені у заяві про поновлення строку, жодним чином не підтверджують факт пропущення позивачем процесуального строку звернення до суду саме з поважних причин, оскільки поранення під час служби у зоні бойових дій позивач отримав 14.06.2022 року, що вбачається з довідки Військової частини НОМЕР_1 від 04.07.2022 року №610, яка міститься в матеріалах справи, тобто задовго після закінчення місячного строку звернення до суду з цим позовом, який, як зазначено вище, закінчився 25.03.2022 року.
З огляду на викладене, суд відмовляє у задоволенні заяви про поновлення пропущеного позивачем строку звернення до суду з цим позовом та встановлює строк - для подання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду із зазначенням інших причин пропуску такого строку та подання доказів поважності причин його пропуску.
Зазначене вище вказує на невідповідність позовної заяви вимогам, встановленими статтями 160, 161, 171 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною 2 статті 169 КАС України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до частини 3 статті 169 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.
При цьому суд роз'яснює, що в разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися не поданою і буде повернута особі, яка її подала, на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі наведеного та керуючись статтями 122, 123, 169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування наказу, залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення даної ухвали, шляхом усунення недоліків, які визначені в мотивувальній частині цієї ухвали.
3. Роз'яснити, що в разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута особі, яка її подала на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя І.В. Маренич