Рішення від 01.08.2022 по справі 580/2337/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2022 року справа № 580/2337/22

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С. О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (далі - позивач) з позовом до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради(далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу в погодженні дозволу на розміщення зовнішньої реклами в АДРЕСА_1 ;

- зобов'язати відповідача повторно розглянути матеріали щодо погодження та надання дозволу позивачу на розміщення зовнішньої реклами в АДРЕСА_1 , з урахуванням висновків суду.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що проводить діяльність з продажу дитячих речей. При вході в магазин позивач розмістила рекламну конструкцію (лайт-бокс) з надписом назви магазину " ІНФОРМАЦІЯ_1 " без оформленого дозволу. Постановою адміністративної комісії виконавчого комітету Черкаської міської ради від 11.01.2021 №337 позивача притягнено до адміністративної відповідальності за ст. 152 КУпАП за розміщення зовнішньої реклами без оформленого дозволу. З метою дотримання вимог законодавства щодо розміщення зовнішньої реклами 20.01.2022 через свого представника позивач подала до Черкаської міської ради заяву про погодження та видачу дозволу на розміщення зовнішньої реклами. Листом Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради від 31.01.2022 позивачу відмовлено у погодженні розміщення зовнішньої реклами, оскільки при плануванні розміщення зазначеної конструкції не враховано типологію елементів міського середовища та архітектурні, функціонально-планувальні чинники. Розміщення рекламної конструкції створює перешкоду вільному візуальному сприйняттю цілісності архітектурної забудови міста. Позивач зазначає, що Порядком розміщення зовнішньої реклами в м. Черкаси не передбачено вказаної підстави для відмови у погодженні дозволу на розміщення зовнішньої реклами. Вважає вказані дії відповідача протиправними та такими, що порушують її права.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 01.06.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.

Відповідач проти позовних вимог заперечив, надавши 01.08.2022 до суду відзив, в якому зазначив, що позивач в порушення Порядку розміщення зовнішньої реклами у місті Черкаси та Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 №2067 розмістив зовнішню реклами самовільно без отримання відповідного дозволу з порушенням правил благоустрою м. Черкаси. Зовнішній рекламний засіб позивача є спеціальною конструкцією на кронштейнах, до якої ставляться відповідні вимоги для її розміщення, які не було дотримано при фактичному самовільному встановленні позивачем такого рекламного засобу. Розміщення спеціальної рекламної конструкції на місці вказаному заявником здійснено без урахуванням типології елементів міського середовища, архітектурних, функціонально-планувальних, історико-культурних та інших чинників. Видане повідомлення про непогодження дозволу на розміщення зовнішньої реклами видане в межах повноважень, в порядку та спосіб визначений законодавством.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає таке.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 є суб'єктом господарювання, який здійснює діяльність у сфері роздрібної торгівлі.

06.10.2021 Управління інспектування Черкаської міської ради видало ФОП ОСОБА_3 припис №58-04 про усунення порушень Порядку розміщення зовнішньої реклами у місті Черкаси, відповідно до якого встановлено порушення п. 12.4 ж) Порядку: спеціальна конструкція розміщена самовільно (без дозволу на розміщення, виданого робочим органом у встановленому порядку).

10.11.2021 Адміністративна комісія виконавчого комітету Черкаської міської ради прийняла постанову №337 про адміністративне правопорушення, відповідно до якої ФОП ОСОБА_3 самовільно розмістила зовнішню рекламу (лайт-бокс) на металевій конструкції при вході до магазину “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” по АДРЕСА_1 без оформлення дозволу, чим порушила п. 3.1.11, п. 3.10 Правил благоустрою міста Черкаси, затверджених рішенням Черкаської міської ради від 11.11.2008 № 4-688 та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Цією ж постановою до позивача застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1 700 грн.

Відповідно до довідки відділу реклами та дизайну міського середовища управління планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради від 08.12.2021 №137/21 про встановлення пріоритету позивачу від 08.12.2021 встановлено пріоритет на розміщення рекламної конструкцій з внутрішнім підсвіченням типу “лайт-бокс” по АДРЕСА_1 .

20.01.2022 позивач звернувся із заявою щодо погодження та надання дозволу строком на 5 років на розміщення зовнішньої реклами - рекламної конструкції з внутрішнім підсвітленням типу “лайт-бокс” за адресою: АДРЕСА_1 , до якої додала такий перелік документів: два примірника належним чином оформлених дозволів, а саме: дозвіл на розміщення зовнішньої реклами; копія витягу з ДРРП; копія договору оренди; копія доручення.

Листом управління планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради від 31.01.2022 №01-35/3005 повідомило позивача про те, що при плануванні розміщення зазначеної конструкції не враховано типологію елементів міського середовища та архітектурні, функціонально-планувальні чинники (п. 5.1.5. Порядку). Розміщення вищезазначеної рекламної конструкції створює перешкоду вільному візуальному сприйняттю цілісності архітектурної забудови міста. У зв'язку з чим управління планування не погодило розміщення рекламної конструкції.

Вважаючи вказані дії позивача протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статті 1 Закону України “Про рекламу” від 03.07.1996 №270/96-ВР (далі - Закон №270/96-ВР) зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Відповідно до частини першої статті 16 Закону №270/96-ВР розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Підпунктом 13 пункту «а» частини першої статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР, яка визначає уповноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку, встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема: власні (самоврядні) повноваження, окрім іншого, щодо надання дозволу в порядку, встановленому законодавством, на розміщення реклами.

Відносини, що виникають у зв'язку з розміщенням зовнішньої реклами у населених пунктах та визначають порядок надання дозволів на розміщення такої реклами регулюють Типові правила розміщення зовнішньої реклами, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 №2067 (далі - Типові правила).

Відповідно до пункту 2 Типових правил дозвіл - документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці.

Дозвіл надається строком на п'ять років, якщо менший строк не зазначено у заяві (пункт 23 Типових правил).

Відповідно до пункту 3 Типових правил зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.

Згідно з п. 9 Типових правил для одержання дозволу заявник подає робочому органу заяву за формою згідно з додатком 1, до якої додаються:

- фотокартка або комп'ютерний макет місця (розміром не менш як 6 х 9 сантиметрів), на якому планується розташування рекламного засобу, та ескіз рекламного засобу з конструктивним рішенням;

- копія свідоцтва про державну реєстрацію заявника як юридичної особи або фізичної особи-підприємця.

Відповідно до п. 10 Типових правил за наявності документів, передбачених пунктом 9 цих Правил, заява протягом трьох днів з дати її надходження реєструється робочим органом в журналі реєстрації заяв та дозволів на розміщення зовнішньої реклами (далі - журнал реєстрації), який ведеться за формою з гідно з додатком 2.

Робочий орган протягом п'яти днів з дати реєстрації заяви перевіряє місце розташування рекламного засобу, зазначене у заяві, на предмет наявності на це місце пріоритету іншого заявника або надання на заявлене місце зареєстрованого у встановленому порядку дозволу. Після перевірки місця керівник робочого органу приймає рішення про встановлення за заявником пріоритету на заявлене місце про відмову у встановленні пріоритету. У разі прийняття рішення про встановлення пріоритету робочий орган видає заявнику для оформлення два примірники дозволу за формою згідно з додатком 3 та визначає заінтересовані органи (особи), з якими необхідно їх погодити.

Виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення зовнішньої реклами та виконання робіт, пов'язаних з розташуванням рекламного засобу (пункт 24 Типових правил).

Згідно із Законом України “Про рекламу”, Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2003 року № 2067 “Про затвердження Типових правил розміщення зовнішньої реклами?, іншими нормативно-правовими актами розроблений Порядок розміщення зовнішньої реклами в м. Черкаси (далі - Порядок), затверджений рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради №752 від 17.06.2009.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.12.2020 у справі №580/1526/20 визнано не законними та нечинними абзац четвертий пункту 6.1.2, абзац перший пункту 6.1.5, пункт 6.2.5, пункт 6.2.6 Порядку розміщення зовнішньої реклами в м. Черкаси, затвердженого рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради № 752 від 17.06.2009 в частині покладення на заявника обов'язку із вчинення дій щодо одержання погоджень, висновків та інших документів, необхідних для видачі документа дозвільного характеру.

Згідно з п. 1.2. Порядку Порядок розміщення зовнішньої реклами в м. Черкаси регулює правові відносини між органами місцевого самоврядування м. Черкаси та фізичними і юридичними особами (незалежно від форми власності та підпорядкованості), спеціально уповноваженими територіальними органами у сфері захисту прав споживачів та спеціалізованими підприємствами, що виникають у процесі розміщення зовнішньої реклами на території м. Черкаси, та визначає порядок надання дозволів на розміщення зовнішньої реклами, укладення договорів на тимчасове користування місцями для розміщення спеціальних конструкцій, встановлення спеціальних конструкцій на місцях, наданих в користування, та контролю за дотриманням цього Порядку, а також інші відносини з приводу зовнішньої реклами.

Пункт 2.1. Порядку містить такі визначення:

робочий орган - відділ дизайну міського середовища управління планування та архітектури департаменту містобудування Черкаської міської ради, на який покладено виконання функцій щодо регулювання діяльності у сфері розміщення зовнішньої реклами у місті Черкаси;

дозвіл - документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого органу ради, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці.

Відповідно до п. 16 Типових правил, дозвіл погоджується з власником місця або уповноваженим ним органом (особою) і спеціально уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури (з урахуванням постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.06.2016 у справі № 826/2002/16, яка набрала законної сили 25.08.2016).

Пунктом 17 Типових правил визначено, що у разі відмови у погодженні дозволу органами (особами), зазначеними в абзацах першому, третьому-п'ятому пункту 16 цих правил, заявникові надсилається повідомлення за підписом уповноваженої особи підприємства, установи, організації.

Відповідно до п. 5.1.10 Порядку розташування спеціальної конструкції може бути не погодженим, зокрема, у зв'язку з створення перешкоди вільному візуальному сприйняттю цілісності архітектурної забудови міста або створення перешкод вільному огляду раніше встановлених спеціальних конструкцій.

З матеріалів справи вбачається, що листом від 31.01.2022 №01-35/3005 управління планування та архітектури департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради повідомило про відмову позивачу у погодженні дозволу на розміщення зовнішньої реклами у зв'язку з фактичним самовільним розташуванням зовнішньої реклами без відповідного дозволу. У листі зазначено, що при плануванні розміщення рекламної конструкції не враховано типологію елементів міського середовища та архітектурні, функціонально-планувальні чинники (п.5.1.5 Порядку). Розміщення вищевказаної рекламної конструкції створює перешкоду у вільному сприйняттю цілісності архітектурної забудови міста.

Відповідно до п. 4.8. Порядку на територіях, будинках і спорудах зовнішня реклама розміщується за згодою їх власників або уповноважених ними органів (осіб) з урахуванням архітектурних, функціонально-планувальних, історико-культурних чинників, типології елементів місцевого середовища та з додержанням правил благоустрою територій населених пунктів. Аналогічні за змістом вимоги визначені в пункті 4 Типових правил.

Відповідно до п. 4.9. Порядку в межах центральної, прицентральної та зони бульвару Шевченка (зональність визначена схемою розміщення спеціальних рекламних конструкцій на території міста Черкаси) заборонено розміщення наступних рекламних засобів, зокрема, спеціальних рекламних конструкцій на кронштейнах типу “лайт-бокс” та інших конструкцій на опорах ЛЕП будь-яких форм і розмірів (крім святкового оформлення міста).

Пунктом 5.3.5 Порядку визначено загальні умови розміщення стаціонарних спеціальних та інформаційних конструкцій, що розташовуються на будинках, спорудах або елементах вуличного обладнання.

Так, спеціальні конструкції на кронштейнах - це двосторонні консольні площинні стаціонарні спеціальні конструкції, що розміщуються на опорах або на будинках.

Дані конструкції, як правило, виконуються в двосторонньому варіанті та мають внутрішнє підсвітлення, покажчик вулиці (в верхній частині рекламоносія).

Розміри даних конструкцій, розташовуваних на фасадах будинків, визначаються архітектурними особливостями будинку і не повинні перевищувати 1 х 1,5 м. Можливість розміщення кронштейнів великих розмірів визначається власником місця або особою, уповноваженою на надання цих місць у користування та спеціально уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури на підставі індивідуальних проектів.

З метою безпечної експлуатації кронштейни повинні встановлюватися на висоті не менш 3 м над газонами, тротуарами і пішохідними доріжками. На будинках кронштейни розміщуються, як правило, на висоті не менш 2,5 м від поверхні землі.

Спеціальні конструкції на кронштейнах, розміщувані на будинках і спорудах, у горизонтальному виконані не повинні виступати більш ніж на 1,5 м від місця кріплення до будинку або споруди та повинні розташовуватися з інтервалом не менше ніж через 10- 15 метрів.

Не допускається розміщення на одній опорі більше одного кронштейна. Спеціальні конструкції на кронштейнах повинні мати підсвітлення у вечірній час.

Згідно з пунктом 4 Рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 03.07.2012 №968 розміщення спеціальних рекламних конструкцій повинно здійснюватись з дотриманням вимог уніфікації рекламних засобів в межах однієї вулиці за типом конструкцій, розмірами, висотою від поверхні землі, кутом нахилу та повороту площини конструкцій до дороги, відступом місця розташування конструкції від дорожнього полотна.

Судом встановлено, що рекламна конструкція (лайт-бокс) з надписом назви магазину “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ” є спеціальною конструкцією на кронштейнах та знаходиться по вул. Благовісній, 184, м. Черкаси.

Відповідно до схеми розміщення спеціальних рекламних конструкцій на території міста Черкаси, затвердженого рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 03.07.2012 №968 вул. Благовісна, 184, м. Черкаси відноситься до прицентральної зони населеного пункту.

Відтак, розміщення спеціальних рекламних конструкцій на кронштейнах типу “лайт-бокс” по вул. Благовісній, 184, м. Черкаси заборонено у відповідності п. 4.9. Порядку.

За вказаних обставин, суд вважає обґрунтованими доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву про те, що розміщення спеціальної рекламної конструкції на місці вказаному заявником здійснено без урахуванням типології елементів міського середовища, архітектурних, функціонально-планувальних, історико-культурних та інших чинників, а саме: порушено композицію, стилістику та естетичні якості міського середовища; відсутня прив'язка до композиційних осей та ритмічної організації існуючого фасаду (вхідної групи); не забезпечено координації вертикального розміщення та висотних габаритів в межах фасаду; елементи живлення підсвітки рекламної конструкції виконані по зовні існуючої опори і колористично не узгоджені між собою; габарити рекламної конструкції виходять за межі існуючої вхідної групи, неспівмасштабні, не узгоджуються з існуючою архітектурною композицією та архітектурно-просторовим оточенням; розміщення рекламної конструкції нехтує первинним авторським (архітектурним) задумом організації фасаду.

Таким чином, не надання суб'єктом владних повноважень погодження розміщення зазначеної рекламної конструкції прийнято в межах повноважень, в порядку та спосіб визначений законодавством.

Доводи позивача про порушення відповідачем п. 6.3.3. Порядку, яким визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу суд оцінює критично, оскільки предметом даного спору є відмова в погодженні дозволу на розміщення реклами, а не відмова у наданні такого дозволу, що є різними за своїм змістом і правовими наслідками поняттями. Так, рішення про надання або відмову у наданні дозволу на розміщення зовнішньої реклами приймає виконавчий комітет Черкаської міської ради, а погодження або непогодження майбутнього дозволу здійснює управління планування та архітектури департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради.

За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають до задоволення.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати у зв'язку із відмовою у задоволенні позову відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 2, 6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ