Постанова від 05.09.2006 по справі 6/79-24.1А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

43010, м. Луцьк, пр. Волі, 54 а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" вересня 2006 р.

Справа № 6/79-24.1А.

Господарський суд Волинської області у складі головуючої судді Першого заступника голови господарського суду Волинської області Пахолюк В.А., при секретарі Прокопчук О.Ф. за участю представників сторін:

Позивача Левчинського Григорія Григоровича - директора;

Відповідача Гловацької В.В. - юрист дов. № 4.16-312 від 10.05.2006р.

Потерлевич Н.О. - дов. № 308-1.20 від 05.09.06 р.

розглянувши справу

За позовом Комерційно-виробничої фірми «Лучеськ» ЛТД, м.Луцьк

До відповідача Луцької міської ради

Третьої особи на стороні відповідача: Луцького міського управління земельних ресурсів, м.Луцьк

Про спонукання до вчинення дій

Встановив:

Позивач - КВФ «Лучеськ»ЛТД просить зобов'язати Луцьку міську раду продати на умовах викупу земельну ділянку за адресою м.Луцьк, проспект Молоді ,8а, площею 0,1854 га вартістю 103 704 грн. шляхом укладення договору-купівлі продажу.

В підтвердження позовних вимог посилається на те, що Луцька міська рада більше року ухиляється від продажу земельної ділянки, на якій розташований об'єкт нерухомого майна - приміщення магазину , що придбаний у 1994 році та належить позивачу на праві власності.

Згідно протоколу постійної комісії Луцької міської ради з питань земельних відносин та земельного кадастру від 22.05.2006р. депутатська комісія вирішила рекомендувати міській раді відмовити у продажі земельної ділянки КВФ «Лучеськ» ЛТД у зв'язку з недоцільністю.

Оскільки постійна комісія ради з питань земельних відносин та земельного кадастру рекомендувала міській раді не продавати земельну ділянку мотивуючи недоцільністю, то виконком Луцької міської ради не розглядав заяви про продаж по суті та не виносив рішення ні про відмову ні про продаж даної земельної ділянки, чим порушив вимоги ст.128 Земельного кодексу України.

Для обґрунтування позовних вимог позивач подав такі документи: договір купівлі-продажу приміщення магазину за адресою м.Луцьк, пр-т Молоді, 8а, що розташований на спірній земельній ділянці площею 0,17 га ( п.3.1. договору), посвідченого І-ю Луцькою державною нотаріальною конторою 06.05.1994р. № 74 , реєстраційне посвідчення про право власності на магазин, видане Волинським обласним бюро технічної інвентаризації 06.09.1996р., державний акт на право постійного користування землею в розмірі 0,1991 гектарів землі в межах згідно з планом землекористування на якій розташований об'єкт нерухомого майна, що належить на праві власності,

технічне завдання № 728 на розробку технічної документації по інвентаризації земельної ділянки, технічну документацію на земельну ділянку, експертну грошову оцінку земельної ділянки, для обслуговування магазину, копію клопотання, що подавалось до Луцької міської ради про продаж земельної

ділянки.

Відповідач - Луцька міська рада та третя особа на стороні відповідача - Луцьке міське управління земельних ресурсів письмових заперечень по суті заявленого позову не подали.

Представник Луцької міської ради та Луцького міського управління земельних ресурсів в судовому засіданні позовні вимоги ВКФ «Лучеськ»ЛТД визнали правомірними. Суду пояснили, що всі необхідні документи, які згідно вимог земельного законодавства повинні бути подані суб'єктом підприємницької діяльності для вирішення питання щодо продажу земельної ділянки на якій розташований об'єкт нерухомого майна, що є власністю покупців цих ділянок позивачем були подані в повному об'ємі , в установлені строки, документи чинні, сумнівів у їх дійсності не виникало. Підстави для винесення депутатською комісією Луцької міської ради рішення про рекомендацію Луцькій міській раді не продавати земельну ділянку з мотивів недоцільності пояснити суду не можуть. Будь-які інші обставини, щодо відмови їм не відомі. Крім того, зазначили, що відповідно до п.5 ст.128 Земельного кодексу України підстави для відмови в продажу земельної ділянки для позивача відсутні.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, третьої особи, судом встановлено.

Згідно статей 15,16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до ст.12 Земельного кодексу України належить до повноважень сільських, селищних, міських рад.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку ( ст. 77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією України чи Законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. Органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Як вбачається із матеріалів справи Комерційно-виробнича фірма «Лучеськ» ЛТД на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого І-ю Луцькою державною нотаріальною конторою 06.05.1994р. № 74 придбала у власність цілісний майновий комплекс - приміщення магазину за адресою м.Луцьк, пр-т Молоді, 8а, що розташований на земельній ділянці площею 0,17 га ( п.3.1. договору).

Право власності на об'єкт нерухомого майна підтверджується реєстраційним посвідченням, виданим Волинським обласним бюро технічної інвентаризації 06.09.1996р.

За умовами п.3.2.договору купівлі-продажу від 06.05.1994р. покупець має пріоритетне право на довгострокову оренду займаної земельної ділянки з наступним її викупом.

На підставі даного договору купівлі-продажу рішенням виконкому Луцької міської Ради від 23.09.1997р. № 462 КВФ «Лучеськ» ЛТД 14.10.1997 року було видано державний акт на право постійного користування землею в розмірі 0,1991 гектарів землі в межах згідно з планом землекористування.

З метою викупу даної земельної ділянки шляхом укладення договору купівлі-продажу із Луцькою міською Радою, Луцьке міське управління земельних ресурсів 02.06.2004 року видало технічне завдання № 728 на розробку технічної документації по інвентаризації земельної ділянки.

За результатами проведеної інвентаризації Науково-виробничим підприємством «Технічне бюро кадастру» позивачу - КВФ «Лучеськ» ЛТД видано технічну документацію з інвентаризації земельної ділянки( а.с.106-131).

Відповідно до вимог ст.201 Земельного кодексу України , для укладення договору купівлі-продажу, КВФ «Лучеськ» було проведено експертну грошову оцінку земельної ділянки, для обслуговування магазину ( а.с. 33-64).

Згідно висновку про експертну грошову оцінку ринкова вартість земельної ділянки становить 103 704 грн.

В судовому засіданні представниками відповідача та третьої сторони було підтверджено дійсність та відповідність вимогам законодавства технічної документації та звіту про експертну оцінку, що встановлені для даного виду документів.

Для придбання земельної ділянки для обслуговування магазину та виробничих складських приміщень у власність КВФ «Лучеськ» ЛТД відповідно до ст. 128 Земельного кодексу України 31.01.2005р. подало до Луцького міського управління земельних ресурсів Луцької міської ради заяву (клопотання) про її продаж ( зареєстровано виконкомом міської ради 04.02.2005р. а.с. 10 ).

Між тим, згідно протоколу постійної комісії Луцької міської ради з питань земельних відносин та земельного кадастру від 22.05.2006р. депутатська комісія вирішила рекомендувати міській раді відмовити у продажі земельної ділянки КВФ «Лучеськ» ЛТД у зв'язку з недоцільністю.

Водночас, відповідно до п.5 ст. 128 Земельного кодексу України підставою для відмови в продажу земельної ділянки є :

а)неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки;

б) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах;

в) якщо щодо суб'єкта підприємницької діяльності порушена справа про банкрутство або припинення його діяльності.

Разом з тим, підставою для укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки є рішення міської ради про її продаж (п.6 ст.128 ЗК України).

Водночас, матеріалами справи встановлено, що постійна комісія ради з питань земельних відносин та земельного кадастру рекомендувала міській раді не продавати земельну ділянку мотивуючи недоцільністю.

В судовому засіданні встановлено, що з моменту подачі позивачем заяви про продаж земельної ділянки ( заява зареєстрована виконкомом 04.02.2005р. за № 265-4.25) виконком Луцької міської ради не розглядав даної заяви по суті та не виносив рішення ні про відмову ні про продаж даної земельної ділянки, чим порушив вимоги п.3ст.127 Земельного кодексу України. Згідно вимог даної норми Закону, міська рада розглядає заяву і приймає рішення про продаж або про відмову в продажу із зазначенням причин відмови у місячний термін.

Водночас, постійна комісія Луцької міської ради з питань земельних відносин та земельного кадастру розглянула дану заяву 22.05.2006р.

Разом з тим, такі дії виконавчого органу Луцької міської ради суперечать вимогам ст.19 Конституції України якою визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією , Законами України та не відповідають Закону України «Про місцеве самоврядування » та в зв'язку з цим є неправомірними та недопустими з боку органів державної виконавчої влади.

Відповідно до частини 2 статті 127 Земельного кодексу України продаж земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що є власністю покупців цих ділянок здійснюється шляхом викупу.

Дана норма кореспондується зі ст. 377 Цивільного кодексу України згідно якої, до особи, яка придбала житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення, у розмірах, встановлених договором.

Якщо договором про відчуження житлового будинку, будівлі або споруди розмір земельної ділянки не визначений, до набувача переходить право власності на ту частину земельної ділянки, яка зайнята житловим будинком, будівлею, спорудою, та на ту частину земельної ділянки, яка є необхідною для їх обслуговування.

Як вбачається із матеріалів справи ВКФ «Лучеськ»ЛТД набула право власності на приміщення магазину та виробничих і складських приміщень за адресою м.Луцьк, пр-т Молоді, 8а, а тому має правові підстави на придбання у власність земельну ділянку згідно технічної документації площею 0,1854 га за встановленою експертною грошовою оцінкою в сумі 103 704 грн.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про порушення з боку органів Луцької міської ради права суб'єкта підприємницької діяльності на здійснення та реалізацію ним права власності на землю.

У зв'язку з цим суд вважає підставними позовні вимоги КВФ «Лучеськ»ЛТД про зобов'язання Луцької міської ради до вчинення дій, а саме зобов'язання продати виробничій фірмі «Лучеськ»ЛТД на умовах викупу шляхом укладення договору-купівлі продажу земельну ділянку за адресою м.Луцьк, проспект Молоді ,8а, площею 0,1854 га вартістю 103 704 грн.

На підставі наведеного, ст.14,19 Конституції України, 377 Цивільного кодексу України. ст.12,127,128 Земельного кодексу України, ст.77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» , ст. 4,6,17,18,19,160-163 Кодексу адміністративного судочинства України , господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити.

2. Зобов'язати Луцьку міську раду в термін до 01.10.2006року продати Комерційно-виробничій фірмі «Лучеськ»ЛТД на умовах викупу шляхом укладення договору-купівлі продажу земельну ділянку за адресою м.Луцьк, проспект Молоді ,8а, площею 0,1854 га вартістю 103 704 грн.

3.Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про її апеляційне оскарження, якщо таку заяву не буде подано. Якщо буде подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана у строк, встановлений КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження даної постанови суду подається протягом десяти днів з дня складення її у повному обсязі . Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Перший заступник голови

господарського суду,судя Пахолюк В.А

Повний текст постанови виготовлено та підписано 06.09.2006 р.