Ухвала від 04.08.2022 по справі 540/1302/22

Справа № 540/1302/22

УХВАЛА

04 серпня 2022 року

м.Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., розглянувши у письмовому провадженні клопотання представника Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (вул. Робоча,115, м. Херсон,73027), Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради (вул. Суворова,29, м. Херсон, 73000) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні суду знаходиться справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат , в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідачів щодо нарахування та виплати щорічно разової грошової допомоги до 5 травня в меншому розмірі, ніж це передбачено нормами Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";

- зобов'язати Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у місті Херсоні ради нарахувати та виплатити позивачу недоплачену частину щорічної разової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій, в розмірі 7354 грн.

Дана справа №540/1302/22 надійшла до Херсонського окружного адміністративного суду 17.02.2022 року.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Херсонського окружного адміністративного суду від 17.02.2022 року головуючим по справі визначений суддя Бездрабко О.І.

Ухвалою суду від 22.02.2022 року відкрите провадження у справі. Рішення по справі не прийнято.

Розпорядженням голови Верховного Суду В. Князєва №11/0/9-22 від 18.03.2022 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану (окремі суди Донецької, Харьковської та Херсонської областей) змінено територіальну підсудність судових справ, зокрема, Херсонського окружного адміністративного суду на Одеський окружний адміністративний суд.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду від 28.06.2022 року головуючим по справі №540/1302/22 визначена суддя Катаєва Е.В.

Ухвалою суду від 28.06.2022 року прийнято справу до провадження, вирішено здійснити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у порядку ст.262 КАС України.

До суду 21.07.2022 року надійшли додаткові пояснення представника Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, в яких він просив зупинити провадження у справі на час воєнного стану, посилаючись на не можливість надати відзив на позов та підтвердити або заперечити факт оформлення допомоги Центром саме позивачу, яким чином визначена територіальність призначення допомоги позивачу.

Розглянувши клопотання суд дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення. При цьому суд виходить з наступного.

Кодекс адміністративного судочинства України визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах (ст.1 КАС України).

Відповідно до п.7 ч.1 ст4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Відповідач по справі є органом державної влади, суб'єктом владних повноважень.

Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 з 5:30 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації

Указом «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14.03.2022 № 133/2022, затвердженого Законом України №7168 від 16.03.2022 року воєнний стан продовжений до 25.04.2022 року.

Статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Статтею 9 Закону встановлено, що в умовах воєнного стану Президент України та Верховна Рада України діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією та законами України. Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.

Згідно зі ст.12-2 Закону в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

Крім того, питання здійснення правосуддя в умовах воєнного стану регламентовано ст.26 Закону «Про правовий режим воєнного стану», відповідно до якої правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України (ч.1 ст.26).

Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється (ч.2 ст.26).

У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається (ч.3,4 ст.26).

Аналіз вищевказаних норм законодавства свідчить про те, що суди в умовах воєнного стану здійснюють правосуддя, скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.

Крім того, умовах воєнного стану органи державної влади також здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.

Посилання представника відповідача на неможливість надання інформації щодо виплати допомоги позивачу суд не приймає до уваги, оскільки позивач звертався до відповідача до подання позову до суду та отримав відповідь, в якій, зокрема, наявна інформація про здійснення виплати та розмір виплаченої щорічної грошової допомоги до 5 травня 2021 року позивачу.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 160, 161,169, 248 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити представнику Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у задоволенні клопотання про зупинення провадження по справі №540/1302/22 до закінчення воєнного стану.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Ухвала суду оскарженню не підлягає.

Суддя Е.В. Катаєва