про залишення позовної заяви без руху
03 серпня 2022 року Київ № 320/6596/22
Суддя Київського окружного адміністративного суду Шевченко А.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби у місті Біла Церква Білоцерківського району Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) та Київської митниці про визнання протиправною та скасування постанови,
ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Лисенка Ярослава Олександровича звернувся через електронний кабінет до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу державної виконавчої служби у місті Біла Церква Білоцерківського району Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) та Київської митниці, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження № 69278195 від 30.06.2022 Відділу державної виконавчої служби у місті Біла Церква Білоцерківського району Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про стягнення з позивача адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі двох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 34 000, 00 грн.
Позовна заява сформована в системі «Електронний суд» 28.07.2022.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; подано позов у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Адміністративний позов не відповідає вимогам, передбаченим статями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, з огляду на таке.
У силу положень пунктів 4 та 5 частини п'ятої статті 160, частини четвертої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Судом установлено, що відповідно до прохальної частини позову, позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження № 69278195 від 30.06.2022 Відділу державної виконавчої служби у місті Біла Церква Білоцерківського району Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Згідно зі статтею 42 Кодексу, учасниками справи є сторони, треті особи.
Проте із вступної частини позову встановлено, що в якості органу державної влади зазначено також Київську митницю.
У зв'язку із цим незрозумілим є статус Київської митниці за цим позовом, оскільки жодних вимог до цього суб'єкта позивач не заявляє, як і не зазначає, на які права, свободи, інтереси або обов'язки цього суб'єкта може вплинути рішення суду.
Частиною другою статті 79 Кодексу передбачено, що позивач повинен подати докази разом із поданням позовної заяви.
В порушення вимог частини четвертої статті 161 Кодексу, до позовної заяви не надано доказів на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, зокрема, виконавчого документа - постанови від 02.09.2021 № 1509/10000/21, строк на пред'явлення до виконання якого, на думку заявника, сплинув, але на підставі якого відкрито спірне виконавче провадження.
У силу положень пункту 2 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти; зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Частиною другою статті 43 Кодексу передбачено, що здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.
В порушення вказаних вимог, позивачем не надано доказів на підтвердження його адміністративної процесуальної дієздатності, а також доказів реєстрації його місця проживання, у тому числі й за адресою, вказаною у позові.
Крім того, пунктом 29 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) ЄСІТС, затвердженого рішенням ВРП від 17.08.2021 № 1845/0/15-21 передбачено, що у разі подання до суду документів в електронній формі учасник зобов'язаний у випадках, визначених процесуальним законодавством, надати доказ надсилання іншим учасникам справи копій поданих до суду документів.
У випадку, коли інший учасник справи відповідно до внесених ідентифікаційних даних про нього має зареєстрований Електронний кабінет, функціонал Електронного суду в автоматичному режимі надає суду та учаснику справи доказ надсилання до Електронних кабінетів інших учасників справи поданих до суду документів.
В іншому випадку засобами Електронного суду користувача інформують про відсутність в іншого учасника справи зареєстрованого Електронного кабінету.
Зазначені вище положення кореспондуються з вимогами процесуального закону, закріпленими в статті 44 Кодексу, відповідно до якої у разі подання до суду документів в електронній формі учасник справи зобов'язаний надати доказ надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій поданих до суду документів.
Пунктом 37 Положення також передбачено, що підсистема «Електронний суд» забезпечує можливість автоматичного надсилання матеріалів справ в електронному вигляді до Електронних кабінетів учасників справи та їхніх повірених. Особам, які не мають зареєстрованих Електронних кабінетів, документи у передбачених цим пунктом випадках можуть надсилатися засобами підсистем ЄСІТС на адресу електронної пошти, вказану такими особами під час подання документів до суду.
В матеріалах справи відсутні відомості про зареєстрований Електронний кабінет відповідача, та як наслідок, функціонал Електронного суду в автоматичному режимі не надав суду доказів надсилання до Електронних кабінетів інших учасників справи поданих до суду документів.
Відсутні й докази надсилання засобами підсистем ЄСІТС на адресу електронної пошти відповідача, вказану під час подання позовної заяви до суду.
Позивачем також не надано доказів надсилання відповідачу поданих до суду документів, оскільки до позовної заяви було долучено лише квитанцію № 14084 про доставку документів до зареєстрованого Електронного кабінету користувача ЄСІТС - Київської митниці, статус якої позивачем у позові не визначений.
Наведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального закону.
Відповідно до статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки повинні бути усунені шляхом подання до суду:
- позовної заяви, яка відповідає вимогам, установленим статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (у кількості примірників, відповідно до кількості учасників справи, один з яких до суду), зокрема, з визначенням суб'єктного складу осіб, які мають відповідати за цим позовом, зокрема, уточнення статусу як учасника справи Київської митниці;
- доказів на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а саме якісно виготовленої у придатному для читання вигляді копії виконавчого документа - постанови від 02.09.2021 № 1509/10000/21, на підставі якої відкрито спірне виконавче провадження або повідомити суд про причини неможливості її подання;
- доказів на підтвердження адміністративної процесуальної дієздатності та доказів реєстрації в установленому законом порядку за адресою, вказаною у позові або за іншою адресою шляхом подання засвідченої у передбачений законом спосіб ксерокопії всіх заповнених сторінок паспорта громадянина України;
- доказів надсилання листом з описом вкладення відповідачу копій поданих до суду документів, а саме позовної заяви з додатками, сформованої в системі «Електронний суд» 28.07.2022;
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, зазначених у мотивувальній частині ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позов.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Шевченко А.В.