Рішення від 04.08.2022 по справі 240/16156/20

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2022 року м. Житомир справа № 240/16156/20

категорія 112030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шимоновича Р.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, у якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 в нарахуванні компенсації в зв'язку з втратою частини грошових доходів;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області провести нарахування і виплату компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати за судовим рішенням ОСОБА_1 з 01.01.2016 року та по момент фактичної виплати боргу.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю, на думку позивача, дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не виконання судового рішення у справі №806/400/18 Житомирського окружного адміністративного суду за позовною заявою про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії відповідно за період з 01.01.2016 року момент виплати боргу на нараховану суму за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в розмірі - 61046,40 грн. Вважає, що відмова відповідача у нарахуванні компенсації в зв'язку з втратою частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати за судовим рішенням з 01.01.2016 року та по момент фактичної виплати боргу є протиправною, а позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 28.09.2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Обгрунтовано таку позицію, зокрема, тим, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 18.04.2018 року по справі №806/400/18 та ухвали від 18.07.2018 року позивачу було проведено перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.01.2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із ЗУ "Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VIII від 23.12.2015, статтями 51, 63 Закону, постановою КМУ від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення полыцейських Національної поліції" на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області від 01.01.2015 №85/1795 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року до 19.12.2016 року з обмеженням максимального розміру пенсії, а з 20.12.2016 року без обмеження максимального розміру. Вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов такого висновку.

Судом встановлено, що з 2015 року ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 18.04.2018 року визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VІІІ, статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії від 01 травня 2017 року за №85/1795 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із 01 січня 2016 р. до 19 грудня 2016 р. з обмеженням максимального розміру пенсії, а з 20 грудня 2016 р. - без обмеження максимального розміру пенсії.

На виконання вказаного рішення суду, відповідачем здійснено перерахунок позивачу пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року включно в розмірі 286, 32 грн., яка була виплачена у червні 2020 року разом з поточною пенсією за червень.

Позивач звертався до відповідача із заявою, у якій просив здійснити нарахування та виплату компенсації у зв'язку з втратою частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати за судовим рішенням, проте відповідач листом від 18.08.2020 року повідомив про те, що виплата коштів на рішення суду має разовий характер, кошти нараховані у терміни та у Порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у порядку черговості. Вина органів Пенсійного фонду щодо термінів виплати коштів відсутня, тому компенсація за втрату частини доходу не нараховується.

Вважаючи відмову відповідача у нарахуванні компенсації в зв'язку з втратою частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати за судовим рішенням протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом за захистом порушених прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступним.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо здійснення компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 року №2050-III (надалі - Закон №2050-III) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159 (далі - Порядок №159).

Згідно зі ст. 1, 2 Закону №2050-III підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Тобто, ст. 2 Закону №2050-III прямо передбачено, що під доходами, на які поширюються правила щодо компенсації втрат, у цьому Законі слід розуміти, зокрема, пенсії.

Основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст. 2 Закону №2050-III та Порядком №159 компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - органом Пенсійного фонду України) добровільно чи на виконання судового рішення.

Зі змісту позовної заяви слідує, що предметом цього спору є протиправна, на думку позивача, відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплату компенсації за втрату частини доходу у зв'язку з порушенням строку виплати позивачу пенсії.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 18.04.2018 року визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року, як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VІІІ, статтями 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії від 01 травня 2017 року за №85/1795 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із 01 січня 2016 р. до 19 грудня 2016 р. з обмеженням максимального розміру пенсії, а з 20 грудня 2016 р. - без обмеження максимального розміру пенсії.

На виконання вказаного рішення суду, відповідачем здійснено перерахунок позивачеві пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року включно в розмірі 286, 32 грн., яка була виплачена у червні 2020 року разом з поточною пенсією за червень.

За результатами розгляду звернення позивача щодо нарахування та виплати компенсації у зв'язку з втратою частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати за судовим рішенням, однак листом від 18.08.2020 року повідомив про те, що кошти нараховані у терміни та у Порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у порядку черговості. Вина органів Пенсійного фонду щодо термінів виплати коштів відсутня, тому компенсація за втрату частини доходу не нараховується.

Як вже зазначалося, згідно зі ст. 1, 2 Закону №2050-III позивач має право на компенсацію втрати частини доходів у вигляді пенсії у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати таких доходів.

У даному випадку, відповідач прострочив виконання обов'язку з виплати пенсії у відповідному розмірі за період з 01.01.2016 року відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення №85/1795 від 15.03.2018 року та протиправно відмовив у нарахуванні та виплаті компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати за судовим рішенням.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 03.07.2019 р. у справі №14-197цс19 (провадження №676/1557/16-ц) прямо зазначила, що обов'язки нараховувати, перераховувати та виплачувати пенсію відповідач має відповідно до пенсійного законодавства. З рішення суду ці обов'язки не виникають. Визнання судом неправомірними дій відповідача з відмови у проведенні перерахунку позивачу пенсії та зобов'язання відповідача провести такий перерахунок лише підтверджують факт неналежного виконання зазначених обов'язків у минулому.

Відповідно до положень ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в даній постанові Верховного Суду.

Зазначене свідчить, що позивач має право на компенсацію втрати частини доходів, а тому порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання відповідача нарахувати і виплатити компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати за судовим рішенням з 01.01.2016 року та по момент фактичної виплати боргу.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, в ході розгляду справи не довів правомірність своєї поведінки в спірних правовідносинах, у порядку статті 77 КАС України, а тому, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 139 КАС України сплачений позивачем судовий збір підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2,77,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсій в повному розмірі за період з 01.01.2016 року по момент фактичної виплати боргу.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсій в повному розмірі за період з 01.01.2016 року та по момент фактичної виплати боргу.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 840 (вісім сорок) грн. 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 04 серпня 2022 року.

Суддя Р.М.Шимонович