"18" жовтня 2007 р.
Справа № 6/166-07-3778
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Жукової А.М.,
суддів: Величко Т.А., Бойко Л.І.
при секретарі судового засідання: Храмшиній І.Г.
за участю представників сторін:
від позивача -не з'явився
від відповідача - Аверін Б.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Спілки громадських організацій "Тендерна Палата України"
на рішення господарського суду Одеської області від "27" липня 2007 р.
у справі №6/166-07-3778
за позовом Спілки громадських організацій "Тендерна Палата України"
до Державного підприємства "Одеська залізниця";
про відміну торгів
встановив:
Рішенням господарського суду Одеської області від 27.07.2007р. (суддя Демешин О.А.) у позові відмовлено з тих підстав, що надання Тендерній Палаті України протягом 3-х робочих днів тендерну документацію та протоколу розкриття тендерних пропозицій не є способом оприлюднення відповідної документації, а лише формою (способом) громадського контролю у сфері державних закупівель, яка здійснюється відповідно до ст.17-3 ЗУ «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» у зв'язку з чим, підстав для задоволення позову на підставі ст.28 цього закону немає.
Тендерна Палата України не погодившись із судовим рішенням, звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить це рішення скасувати, як таке, що прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, обґрунтовуючи свої доводи посиланням на ст.1; 7; 17 ч.5; 8; ст.28 абз.6 ЗУ «Про закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти» ( із змінами та доповненнями) та пояснюючи, що судом не надано правової оцінки діям «замовника» -Служби матеріально -технічного забезпечення Одеської залізниці, щодо проведення торгів по закупівлі ремкомплектів до дизель -потягу Д-1.
Судом не відображено в рішенні висновок щодо розгляду клопотання позивача про залучення до справи учасників торгів, що є порушенням норм процесуального законодавства.
Представник скаржника в судове засідання не з'явився, незважаючи на те, що був повідомлений належним чином про час та місце розгляду апеляційної скарги, але письмово надіслав доповнення до апеляційної скарги.
Представник Одеської залізниці, заперечуючи доводи скаржника, просить залишити рішення місцевого суду без змін, пояснюючи, що надання інформації Тендерній Палаті України не є способом оприлюднення проведення торгів. Крім того, тендер по закупівлі ремкомплекту до дизель -потягу Д-1 не відбувся.
У судовому засіданні оголошено перерву.
Заслухавши пояснення, розглянувши матеріали справи, судовою колегією встановлено таке.
В інформаційному бюлетені Тендерної Палати України №11(82) від 12.03.07р. та у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації із загальнодержавною сферою розповсюдження, що публікує інформацію виключно з питань державних закупівель №11(48), опубліковано оголошення №11095507 (а.с.10) та №3121848 (а.с.11) СМТ забезпечення ДП «Одеська залізниця» про заплановані закупівлі на умовах відкритих торгів із заниженням ціни ремкомплектів до дизель -потягу Д-1 в кількості одного найменування строком поставки квітень -грудень 2007р.
Кінцевий строк подання тендерних пропозицій та її розкриття є 29.03.2007р.
В результаті дослідження Тендерною Палатою України оголошення №11095507 про заплановану закупівлю виявлено порушення «замовником» вимог ст.17-3 ч.5 ЗУ «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», а саме: не надіслано Тендерній Палаті України протягом 3-х робочих днів з дати затвердження тендерну документацію з дати її затвердження в паперовому або електронному вигляді; про що складено висновок стосовно дотримання процедур державних закупівель №в-249/04 від 26.04.07р., що стало підставою для звернення з позовом 3.05.2007р. про відміну торгів на закупівлю ремкомплекту до дизель -потягу Д-1 відповідно до ст.28 ЗУ «Про закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти».
В період провадження у справі у місцевому господарському суді, позивач заявив клопотання про залучення всіх учасників торгів, яке судом не розглядалося.
Відповідно до ст.101 ГПК, апеляційний суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність та обґрунтованість рішення місцевого суду в повному об'ємі.
Так, відповідно до ЗУ «Про закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти» передбачено ряд необхідних процедур закупівлі. Замовником державної закупівлі є розпорядник державних коштів, який здійснює закупівлю в порядку, визначеному цим законом, при чому замовником вважається суб'єкт, тендерний комітет, якого проводить процедуру закупівлі та одночасно укладає з переможцем договір (крім випадків здійснення закупівлі на засадах міжвідомчої координації).
Для здійснення запланованої закупівлі товарів за державні кошти, ДП «Одеська залізниця» наказом №11/194 від 5.06.2006р. створила тендерний комітет згідно з Положенням про тендерний комітет з питань закупівлі товарно -матеріальних ресурсів на Одеській залізниці. Місцем проведення тендеру визначена СМТЗ. Згідно з Положенням про службу матеріально -технічного забезпечення Одеської залізниці (п.4.2; 6.3) передбачено, що предметом діяльності СМТЗ є забезпечення підприємств, організацій Залізниці матеріалами, устаткуванням, запасними частинами, спецодягом тощо. Начальник структурного підрозділу має право на укладення господарських договорів від імені Залізниці на підставі довіреності, виданої начальником Залізниці. Така довіреність видана структурному підрозділу начальником Одеської залізниці 29.05.2006р. №292.
Відповідно до ст.2-2 ЗУ «Про закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти» підприємства здійснюють державну закупівлю і зобов'язані забезпечити умови для прозорості здійснення державних закупівель шляхом оприлюднення необхідної інформації відповідно до ст.4-1; 8 цього закону. Неоприлюднення передбаченої цим законом інформації в інформаційних системах є підставою для відміни торгів. Але висновком стосовно дотримання процедур державних закупівель від 26.04.07р. №в-249/04, Тендерна Палата України підтвердила оприлюднення «замовником» інформації про заплановані відкриті торги зі зменшенням ціни від 12.03.07р. №11095507 (а.с.6).
Відповідно із ЗУ «Про закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти» однією із форм участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики у сфері державних закупівель є контроль Тендерної Палати України, якій замовник надсилає в паперовому або електронному вигляді тендерну (кваліфікаційну) документацію, протокол розкриття тендерних пропозицій, протокол оцінки та звіт про результати здійснення процедури закупівлі протягом 3-х робочих днів з дати їх затвердження, що передбачено ст.17-3 ч.5 Закону. Одночасно, з метою забезпечення здійснення громадського контролю у сфері державних закупівель Тендерна палата України має право на всіх етапах здійснення державних закупівель запитувати та отримувати у «замовників», учасників, інших осіб інформацію, документи та матеріали щодо діяльності Тендерного Комітету «замовника», здійснення замовником закупівель, стану виконання договорів про закупівлю. У разі виявлення порушень у сфері державних закупівель, які були допущені «замовником», з метою здійснення громадського контролю Тендерна Палата України має право на звернення до суду з позовом про оскарження рішень, дій або бездіяльності «замовника», які суперечать Закону, з одночасним наданням до суду висновку щодо порушень. При цьому копію позовної заяви позивач зобов'язаний надіслати до Держказначейства та установи банку, що обслуговує «замовника», а інформація про оскарження рішення, дій або бездіяльності «замовника» має бути опублікована позивачем в інформаційному бюлетені, що видає Тендерна Палата. Дія таких рішень призупиняється до вирішення спору, при цьому замовник має право прийняти рішення про визнання торгів такими, що не відбулися та розпочати нову процедуру закупівлі (ст.37-1 Закону). Проте, при зверненні з позовом Тендерною Палатою України не виконано процедури оскарження. Фактично, на вимогу апеляційного господарського суду Тендерною палатою надано ксерокопію Інформаційного бюлетеня Тендерної Палати України №33/104 від 13.08.2007р., де розміщено інформацію про порушення господарським судом Одеської області провадження по справі №6/166-07-3778 за позовом Тендерної Палати України до служби СМТЗ ДП «Одеська залізниця» про відміну на закупівлю ремкомплектів до дизель -потягу Д-1 оголошення №11095507 про які опубліковано в Інформаційному бюлетені ТПУ від 12.03.2007р. №11(82), тобто, таке оголошення подано після прийняття судом оскаржуваного рішення від 27.07.2007р., тоді як така процедура має відбуватися одночасно з поданням позову.
Інших дій щодо надсилання копії позовної заяви зацікавленим установам (ДКУ, банку) Тендерна Палата не здійснила.
Разом з тим, оголошені тендерні торги із закупівлі ремкомплекту до дизель -потягу Д-1 не відбулися. Протоколом №396 від 11.07.07р. засідання тендерного комітету ДП «Одеська залізниця» визнано торги такими, що не відбулися, у зв'язку з отриманням позовної заяви та ухвали про порушення провадження за позовом ТПУ та запропоновано розпочати нову процедуру закупівлі. Про це надіслано відповідне оголошення до ТОВ «Європейські консалтингові агентства», згідно договору №ОД/НФ-06-279д-НЮ від 28.03.06р. Листом від 13.07.07р. №НТВ -13/612/2 Тендерній Палаті України направлено відповідну інформацію.
Слід зазначити, що саме відміна торгів можлива лише на стадії підготовчих процедур до їх проведення. Підстави відміни торгів, визначені ст.28 Закону є виключними і розширеному тлумаченню не підлягають.
Стаття 17-3 ЗУ «Про закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти» визначає цілі і завдання Тендерної Палати України і невиконання приписів частини 5 цієї статті щодо здійснення громадського контролю не входить до переліку підстав для відміни торгів.
Отже, рішення місцевого суду відповідає обставинам, матеріалам справи, нормам матеріального права.
Керуючись ст.ст. 99, 101-105 ГПК України,
суд постановив:
Рішення господарського суду Одеської області від 27.07.2007р. по справі №6/166-07-3778 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Постанова апеляційної інстанції набирає чинності з дня прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом місяця до ВГСУ.
Головуючий суддя А.М. Жукова
Судді: Т.А. Величко
Л.І. Бойко