Ухвала від 03.08.2022 по справі 909/322/22

Справа № 909/322/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

03.08.2022 м. Івано-Франківськ

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Максимів Т. В. , секретар судового засідання Масловський А. Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Сила Карпат"

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Пансіонат "Карпатські зорі"

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Яремчанська міська рада Івано-Франківської області

про зобов'язання звільнити частину самовільно зайнятої земельної ділянки та демонтувати (знести) за власний рахунок будівлю пропускного пункту і ворота, що розміщені в межах заїзду до земельної ділянки

за участі:

від позивача: ОСОБА_1

від відповідача: ОСОБА_2

встановив: до Господарського суду Івано-Франківської області звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Сила Карпат" із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Пансіонат Карпатські Зорі" про зобов'язання звільнити частину самовільно зайнятої земельної ділянки площею 0,1298 га та демонтувати (знести) за власний рахунок будівлю пропускного пункту і ворота, що розміщені в межах заїзду до земельної ділянки.

17.05.2022 суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі; здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначити на 08.06.2022, яке суд відкладав на 04.07.2022, 18.07.2022 та 04.08.2022.

29.06.2022 відповідач подав клопотання про призначення судової земельної технічної експертизи вх.№8565/22. Подане клопотання мотивоване тим, що першочерговою умовою можливості задоволення позову є встановлення факту наявності порушеного права, тобто встановлення приналежності земельної ділянки яку позивач просить суд зобов"язати відповідача звільнити до земельної ділянки позивача, а тому для спростування тверджень позивача про самовільне зайняття відповідачем частини його земельної ділянки площею 0,1298 га, враховуючи що межі та конфігурація земельної ділянки позивача змінилась по зрівнянню з 2017 роком, виникає необхідність у призначенні судової земельно-технічної експертизи.

30.06.2022 позивач також подав клопотання про призначення судової земельної технічної експертизи вх.№8909/22, яке мотивоване тим, що для визначення точного місцезнаходження паркана та меж фактичного використання земельної ділянки позивача, необхідні спеціальні знання.

Розглянувши подані клопотання сторін про призначення судової земельної технічної експертизи, суд зазначає таке.

Відповідно до ст.177 Господарського процесуального кодексу України, завданнями підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з'ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.

В силу приписів п. 8 ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України у підготовчому засіданні суд вирішує питання, зокрема, про призначення експертизи.

Відповідно до ч. 4 ст. 11 Господарського процесуального кодексу України суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Дульський проти України" (заява № 61679/00) від 01.06.2006, зазначено, що експертиза, призначена судом, є одним із засобів встановлення або оцінки фактичних обставин справи і тому складає невід'ємну частину судової процедури.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно із положеннями ст. 1 Закону України "Про судову експертизу" судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.

Основними завданнями земельно-технічної експертизи є: визначення фактичного землекористування земельними ділянками, а саме фізичних характеристик земельних ділянок (конфігурації, площі, промірів тощо); визначення відповідності фактичного розташування будівель, споруд та інших об'єктів відносно меж земельних ділянок їх розташуванню у відповідній технічній документації; визначення відповідності фактичного землекористування в частині порушення меж та накладання земельних ділянок відповідно до правовстановлювальних документів та документації із землеустрою на ці земельні ділянки; визначення можливості розподілу (порядку користування) земельними ділянками, розробка варіантів їх розподілу (порядку користування); визначення можливих варіантів підходу та проїзду до земельних ділянок, встановлення земельного сервітуту (п.6.1. Розділ II Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень , затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 (в редакції Наказу від 26.12.2012 №1950/5).

Відповідно до ч. 1 ст. 99 Господарського процесуального кодексу України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.

За змістом ч. 3 ст. 99 Господарського процесуального кодексу України при призначенні експертизи судом, експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно.

Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. (ч. 4 ст. 99 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до приписів ст. 100 Господарського процесуального кодексу України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу.

Дослідивши матеріали справи, з метою всебічного, повного, об'єктивного розгляду судового спору та встановлення обґрунтованості позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для призначення судової земельно-технічної експертизи, проведення якої вирішив доручити Івано-Франківському відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

Витрати по оплаті за проведення судової земельно-технічної експертизи належить покласти на позивача.

Частиною 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 98 Господарського процесуального кодексу України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч. 2 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до ст. 12 Закону України "Про судову експертизу" судовий експерт зобов'язаний провести повне дослідження і дати обґрунтований та об'єктивний письмовий висновок.

Судову земельно-технічну експертизу слід провести у строки визначені пунктом 1.13. наказу Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 "Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень", надати висновок господарському суду, копію висновку експертизи направити сторонам.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 228 Господарського процесуального кодексу України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.

Як передбачено в п. 6 ч. 1 ст. 229 Господарського процесуального кодексу України, провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 2 частини першої статті 228 цього Кодексу - на час проведення експертизи.

Керуючись статтями 74, 77, 86, 98, 99, 100, 182, 228, 229, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Призначити у справі судову земельно-технічну експертизу, на вирішення якої поставити такі питання:

1) Яка площа земельної ділянки з кадастровим номером 2611000000:04:001:0347 фактично перебуває в користуванні ТОВ "Сила Карпат" ?

2) Чи відповідає площа земельної ділянки з кадастровим номером 2611000000:04:001:0347 з цільовим призначенням 07.01 для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, яка фактично перебуває в користуванні ТОВ "Сила Карпат", межам даної земельної ділянки згідно координат, які містяться у Державному земельному кадастрі?

3) Якщо фактична площа земельної ділянки з кадастровим номером 2611000000:04:001:0347 з цільовим призначенням 07.01 для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, що належить ТОВ "Сила Карпат" не відповідає межам земельної ділянки згідно даних Державного земельного кадастру, то зазначити, чи має місце порушення меж земельної ділянки з кадастровим номером 2611000000:04:001:0347, що належить ТОВ "Сила Карпат", зі сторони суміжного землекористувача ТОВ "Пансіонат Карпатські Зорі": земельною ділянкою площею 1.021 га з цільовим призначенням 06.01 для будівництва і обслуговування санаторно-оздоровчих закладів, кадастровий номер земельної ділянки 2611000000:04:001:0061, та земельною ділянкою площею 0.4694 га з цільовим призначенням 06.03 для інших оздоровчих цілей, кадастровий номер 2611000000:04:001:0231, а також зазначити в чому проявляються такі порушення (наявність будівель, парканів, споруд) та зазначити площу такого порушення?

4) Чи відрізняються характеристики (конфігурація, проміри та межі) земельної ділянки кадастровий номер 2611000000:04:001:0347 при її формуванні та характеристики даної земельної ділянки станом на 2017 рік, враховуючи кадастрові плани та описи меж земельних ділянок кадастровий номер 2611000000:04:001:0231 та кадастровий номер 2611000000:04:001:0061? Якщо так, зазначити відповідні зміни та підстави таких змін.

5) Яка фактична конфігурація, проміри та площа земельної ділянки кадастровий номер 2611000000:04:001:0347 станом на дату проведення експертизи з урахуванням наявного огородження на місцевості?

6) Чи накладаються межі земельної ділянки площею 0,8842 га кадастровий номер 2611000000:04:001:0347 на земельну ділянку, що перебуває у власності Яремчанської міської ради та знаходяться між земельною ділянкою кадастровий номер 2611000000:04:001:0231 та земельною ділянкою 2611000000:04:001:0061?

7) Чи накладаються межі земельної ділянки кадастровий номер

2611000000:04:001:0231 та земельної ділянки кадастровий номер 2611000000:04:001:0347 виходячи з характеристик даної земельної ділянки станом на 2017 рік?

8) Чи накладаються межі земельної ділянки кадастровий номер 2611000000:04:001:0061 та земельної ділянки кадастровий номер 2611000000:04:001:0347 виходячи з характеристик даної земельної ділянки станом на 2017 рік?

2. Проведення експертизи доручити Івано-Франківському відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (76014, м. Івано-Франківськ, вул. Академіка Сахарова, 23-А).

Попередити експерта про кримінальну відповідальність за ст. 384, 385 Кримінального кодексу України за відмову від виконання покладених на нього обов'язків або за дачу завідомо неправдивого висновку.

3. Направити до Івано-Франківського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз копію цієї ухвали та матеріали справи.

4. Витрати за проведення експертизи покласти на позивача.

5. Зупинити провадження у справі на час проведення експертизи.

Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення суддею та може бути оскаржена в строк та порядку, що визначені статтями 256, 257 ГПК України.

Дата підписання: 03.08.2022

Суддя Т. В. Максимів