Справа № 127/16631/22
Провадження 3/127/5455/22
03 серпня 2022 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Борисюк І.Е., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від командира військової частини НОМЕР_2 про притягнення до адміністративної відповідальності військовослужбовця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, -
До Вінницького міського суду Вінницької області надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно до ст. 278 КУпАП визначено, що під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у справі, про час, місце і день її розгляду, чи витребувано необхідні додаткові матеріали та інше.
При підготовці справи до розгляду, встановлено, що вказана справа про адміністративне правопорушення підлягає поверненню для належного оформлення з наступних підстав.
У відповідності до п. 3 розділу ІІІ Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові правопорушення, затвердженої наказом МОУ 23.10.2021 № 329 і зареєстрованої в МЮУ 14.12.2021 за № 1622/37244 (надалі - Інструкція) складений протокол та матеріали про військове адміністративне правопорушення формуються у справу про військове адміністративне правопорушення.
В порушення п. 3 розділу ІІІ Інструкції, надіслана до суду справа непрошита і непронумерована за аркушами. Справа не містить належно оформлений титульний аркуш, на зворотному боці якого оформлюється опис документів, що містяться у справі.
При цьому суд звертає увагу на те, що надіслання до суду на окремих аркушах документів, тобто не в складі сформованої справи, які становлять саме матеріали цієї справи, не передбачено.
У відповідності до п. 7 розділу ІІ Інструкції, до протоколу долучаються матеріали (докази), що підтверджують факт вчинення військового адміністративного правопорушення (рапорти посадових осіб, заяви, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків правопорушення, інші документи, які стосуються правопорушення). Матеріали, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства.
Нормами Кодексу України про адміністративні правопорушення не врегульовано процедуру огляду на стан сп'яніння військовослужбовців у справах про військові адміністративні правопорушення. Водночас, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Оскільки положення КУпАП, а саме статті 266, регулюють подібні правові норми, тому при розгляді даного питання підлягає застосуванню аналогія закону.
Так, зі змісту ст. 266 КУпАП вбачається, що огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється. Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок, який визначає процедуру проведення огляду особи на стан сп'яніння та оформлення результатів такого огляду, регламентовано Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за № 1413/27858, яка розроблена у відповідності, зокрема, до Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, судом прийнято до уваги, що Службою зовнішньої розвідки України була затверджена Інструкція про порядок оформлення і складання матеріалів про військові адміністративні правопорушення, передбачені статтею 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (наказ СЗРУ 14.08.2018 № 300, зареєстровано в МЮУ 06.09.2018 за 1018/32470), яка регламентує порядок дій за аналогічних правовідносин, хоча й стосується військовослужбовців Служби зовнішньої розвідки України, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені ст. 172-20 КУпАП.
Отже, враховуючи вищевикладене адміністративний матеріал повинен містити направлення на огляд військовослужбовця з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, у визначеній формі
Крім того, за результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду, на підставі якого, в свою чергу, надається висновок щодо результатів медичного огляду.
Висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння складається в усіх випадках безпосередньо після огляду особи у трьох примірниках: перший примірник видається під підпис особі, яка доставила дану особу на огляд, другий видається оглянутій особі, а третій залишається в закладі охорони здоров'я.
Адміністративний матеріал не містить відповідного висновку щодо результатів медичного огляду ОСОБА_1 .
Консультативний висновок, виданий лікарем-психіатром за наслідками консультації ОСОБА_1 амбулаторно в диспансерному відділенні, не відповідає вищевказаним вимогам.
Крім того, даний висновок не містить дати його видачі, а у відповідності до вимог Інструкції і правил діловодства, кожен долучений до протоколу документ має бути із відповідними реквізитами (датою, адресою, назвою, підписами) і містити достовірну інформацію.
У відповідності до п. 7 розділу ІІ Інструкції, обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про військове адміністративне правопорушення покладається на уповноважену посадову особу, яка складає протокол.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
На підставі викладено, суд приходить до висновку, що адміністративний матеріал підлягає поверненню командиру військової частини НОМЕР_2 для належного оформлення.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 245, 278, 280, 283 КУпАП, суд,-
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 3 ст. 172-20 КУпАП - повернути командиру військової частини НОМЕР_2 для належного оформлення.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя: