Справа № 127/13016/22
Провадження № 3/127/4278/22
03 серпня 2022 рокум. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Шаміна Ю.А., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Військової частини НОМЕР_2, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-10 КУпАП,
23 червня 2022 року до Вінницького міського суду Вінницької області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-10 КУпАП.
20 червня 2022 року тимчасово виконуючим обов'язки командира військової частини НОМЕР_2 полковником Яремчуком Іваном Петровичем складено протокол №А7048/2 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-10 КУпАП. Згідно якого капітан ОСОБА_1 призначений на посаду офіцером групи логістики штабу 168 окремого батальйону військової частини НОМЕР_2. Відповідно до витягу із наказу начальника Регіонального управління Сил територіальної оборони «Південь» Сил територіальної оборони Збройних Сил України №41 від 11 квітня 2022 року капітан ОСОБА_1 призначений на посаду офіцером групи логістики штабу 168 окремого батальйону військової частини НОМЕР_2. Надалі, витягом із наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по особовому складу) №15 від 13.04.2022 року капітана ОСОБА_1 допущено до тимчасового виконання обов'язків офіцера відділення логістики військової частини НОМЕР_2. Згідно витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) №107 від 19.05.2022 року капітана ОСОБА_1 з 19 травня 2022 року зараховано до списків особового складу частини і призначено на посаду офіцера відділення логістики військової частини НОМЕР_2. В акті №841 прийому-передачі справ і посади начальника продовольчої служби тилу військової частини НОМЕР_2, було визначено період для прийому-передачі посади, а саме з 20.05.2022 року до 23.05.2022 року у відповідності до вимог законодавства. Відповідно до висновків в даному актів було встановлено, що продовольча служба тилу військової частини НОМЕР_2 з покладеними на неї завданнями справляється, однак капітан ОСОБА_1 відмовився написати рапорт про прийняття посади начальника продовольчої служби тилу військової частини НОМЕР_2, та відмовився підписати належним чином оформлений акт №841 прийому-передачі справ і посад начальника продовольчої служби тилу військової частини НОМЕР_2. Підстав для таких відмов, які б були законним чином підтверджені капітан ОСОБА_1 не надав. Лише 15.06.2022 року близько 15:30 перебуваючи на той час в с. Заозерне капітан ОСОБА_1 написав рапорт на командира військової частини НОМЕР_2 в якому відкрито відмовляється приймати посаду офіцера групи логістики військової частини НОМЕР_2.
01 серпня 2022 року представник ОСОБА_1 - адвокат Власюк І.Т., який діє на підставі ордера на надання правничої (правової) допомоги серії АВ №1009513 від 05.07.2022, подав до суду клопотання про закриття провадження у справі (вх. №47268). Згідно викладених у клопотанні пояснень ОСОБА_1 при прийнятті посади було виявлено відсутність ведення обліку та звітності у продовольчій частині її начальником, а також відсутність відповідної посадової особи, яка мала б здавати йому справи та посаду у зв'язку з чим ним було подано рапорт про призначення комісії. При цьому, згідно складеного акту комісія дійшла висновку, що продовольча служба в/ч з покладеними на неї завданнями справляється, водночас контрольних заходів фінансово-господарської діяльності в/ч 47048 станом на 25.03.2022 року не проводилося. Вказана комісія відбулася у його відсутність як особи, яка приймає справи та посаду. Крім того, комісією не було проведено інвентаризацію матеріальних засобів, які приймаються заново призначеною посадовою особою військової частини, про що свідчить відсутність відповідних документів в доданих до Акту матеріалів, а також не було проведено перевірку господарської діяльності військової частини, служб складів та інших об'єктів з моменту останньої перевірки і порівняння облікових відомостей з даними дійсної наявності матеріальних засобів. Так як ОСОБА_1 не був присутнім в комісії, останній пізніше, 15.06.2022, звернувся з рапортом до командира, у якому виклав свої заперечення та недоліки, однак його не було належним чином розглянуто, внаслідок чого зазначені у ньому доводи були залишені поза увагою при складані протоколу про адміністративне правопорушення. З огляду на викладене просив закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-10 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-10 КУпАП, заперечив. Пояснив, що прийом-передачу справ та посади не було проведено належним чином у зв'язку із чисельними порушенням у порядку його проведення, у тому числі, не було розглянуто його заперечень. Зауважив, що акт прийому-передачі справ і посади начальника продовольчої служби тилу військової частини НОМЕР_2 було складеного у його відсутність.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Згідно з положеннями ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожному гарантується право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
За змістом ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення повинно здійснюватися на основі суворого дотримання законності, а положеннями ст. 245 цього ж Кодексу визначено, що завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З аналізу ст. ст. 251, 252 КУпАП слідує, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
При цьому, суд враховує, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбувається виключно в межах складеного протоколу, з необхідністю прийняття судом рішення про доведеність чи недоведеність факту вчинення особою конкретного правопорушення, передбаченого відповідною нормою КУпАП за яким і складено протокол. Перекваліфікації дій чинним КУпАП не передбачено.
Диспозицією частини 1 статті 172-10 КУпАП визначено, що склад даного правопорушення має місце у разі відмови від виконання законних вимог командира (начальника).
Частиною 2 статті 172-10 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду.
Згідно положень статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», статті 1 Закону України «Про оборону України» особливий період настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій. Так, відповідно до Указу Президента України від 17 березня 2014 року №303/20414 «Про часткову мобілізацію» затвердженого Законом України від 17 березня 2014 року №1126-VI, в Україні оголошено часткову мобілізацію, а Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженого Законом України від 03 березня 2022 року №2105-ІХ - загальну мобілізацію, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 року «Про ведення воєнного стану в Україні» в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб ведений воєнний стан, а отже в Україні запроваджений особливий період.
За даними протоколу №А7048/2 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-10 КУпАП, від 20 червня 2022 року Згідно витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) №107 від 19.05.2022 року капітана ОСОБА_1 з 19 травня 2022 року зараховано до списків особового складу частини і призначено на посаду офіцера відділення логістики військової частини НОМЕР_2. В акті №841 прийому-передачі справ і посади начальника продовольчої служби тилу військової частини НОМЕР_2, було визначено період для прийому-передачі посади, а саме з 20.05.2022 року до 23.05.2022 року у відповідності до вимог законодавства. Відповідно до висновків в даному актів було встановлено, що продовольча служба тилу військової частини НОМЕР_2 з покладеними на неї завданнями справляється, однак капітан ОСОБА_1 відмовився написати рапорт про прийняття посади начальника продовольчої служби тилу військової частини НОМЕР_2, та відмовився підписати належним чином оформлений акт №841 прийому-передачі справ і посад начальника продовольчої служби тилу військової частини НОМЕР_2. Підстав для таких відмов, які б були законним чином підтверджені капітан ОСОБА_1 не надав. Лише 15.06.2022 року близько 15:30 перебуваючи на той час в с. Заозерне капітан ОСОБА_1 написав рапорт на командира військової частини НОМЕР_2 в якому відкрито відмовляється приймати посаду офіцера групи логістики військової частини НОМЕР_2.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за частиною 2 статті 172-10 КУпАП.
При цьому, згідно витягу з наказу Начальника Регіонального управління сил Територіальної оборони «Південь» Сил Територіальної оборони збройних сил України (по особовому складу) №41 від 11 квітня 2022 капітана ОСОБА_1 , офіцера групи логістики штабу 168 окремого батальйону територіальної оборони 120 окремої бригади, призначено офіцером відділення логістики штабу цієї ж самої бригади ВОС -7022003.
13.04.2022 наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по особовому складу) №15 капітана ОСОБА_1 , офіцера групи логістики штабу 168 окремого батальйону територіальної оборони 120 окремої бригади територіальної оборони Регіонального управління сил Територіальної оборони «Південь» Сил Територіальної оборони збройних сил України допущено до виконання обов'язків на посаді тимчасово виконуючого обов'язки офіцера відділення логістики 120 окремої бригади територіальної оборони Регіонального управління сил Територіальної оборони «Південь» Сил Територіальної оборони збройних сил України.
З 19 травня 2022 року капітана ОСОБА_1 , який прибув для проходження військової служби з військової частини А7334, зараховано до списків особового складу частини, на всі види забезпечення, призначено на посаду офіцер відділення логістики військової частини НОМЕР_2 (38), що підтверджується витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) №107 від 19.05.2022. Разом з тим, згідно вказаного наказу ОСОБА_1 слід вважати таким, що з 19 травня 2022 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою і посадовим окладом.
Відповідно до п. 3.2.4 Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України затвердженого Наказом Міністерства оборони України N 300 від 16.07.97 начальник продовольчої служби частини повинен, зокрема, вести облік та звітність у продовольчій службі частини.
Згідно п. 9.1.1 Положення для приймання та здавання справ і посади, починаючи з начальника служби військової частини та вище і їм відповідних посадових осіб, наказом старшого командира (начальника) призначається комісія.
У роботі щодо приймання та здавання справ і посади всіма матеріально відповідальними особами військової частини (з'єднання) обов'язково бере участь внутрішня перевірочна комісія.
Приймання та здавання справ і посади повинні проходити без порушення роботи служби.
Рішення щодо руху матеріальних засобів у підпорядкованих підрозділах, службах (службі), в тому числі щодо видачі матеріальних засобів зі складів, до закінчення приймання і здавання справ та посади (до затвердження акта) приймає особа, яка здає справи і посаду, з дозволу особи, що приймає справи і посаду. Про прийняте рішення повідомляється голова комісії, призначеної наказом старшого командира (начальника).
Так, у процесі приймання посади ОСОБА_1 було подано командиру НОМЕР_2 рапорт від 20.05.2022, який зареєстрований військовою частиною НОМЕР_2 20.05.2022 (вх. № 723), яким ОСОБА_1 доповів про відсутність посадової особи, яка буде здавати справи та посаду продовольчої служби військової частини НОМЕР_2, та просив призначити комісію для прийняття справ та посади офіцера групи логістики військової частини НОМЕР_2 з терміном приймання відповідно до наказу МОУ №300 від 16.07.97 р.
Згідно п. 9.1.5 Положення приймання справ і посади проводиться особисто тим, хто приймає, від того, хто здає, у присутності комісії.
Комісія, призначена для приймання та здавання справ і посади, чи внутрішня перевірочна комісія у присутності того, хто приймає, і того, хто здає справи і посаду, проводить: інвентаризацію матеріальних засобів, які приймаються заново призначеною посадовою особою військової частини (з'єднання); перевірку господарської діяльності військової частини, служб складів та інших об'єктів з моменту останньої перевірки і порівняння облікових відомостей з даними дійсної наявності матеріальних засобів (п. 9.1.6 Положення).
Відповідно до п. 9.1.7. Положення приймання та здавання справ посадовими особами, що відають військовим (корабельним) господарством, оформлюється актом (додаток №8). До акта додаються відомості наявності і якісного стану матеріальних засобів з указанням наявності, якісного стану, надлишків і нестач, а також пояснення того, хто здає справи і посаду, про причини виникнення нестачі, надлишків. У тих випадках, коли той, хто здає, або заново призначений начальник має по окремих статтях акту заперечення, він викладає їх у письмовій формі в акті під час його підписання. Вищий начальник при затвердженні акта про приймання та здавання справ і посади зобов'язаний розглянути заперечення. При необхідності, для виявлення дійсного стану речей і розбору заперечень того, хто здає (приймає) справи і посаду, розпорядженням командира частини (з'єднання) призначається службове розслідування, яке повинно бути закінчено в двотижневий строк.
Натомість, акт прийому-передачі справ і посади начальника продовольчої служби тилу військової частини НОМЕР_2, складеного у складі комісії, не містить підпису ОСОБА_1 про прийняття ним справ та посади.
Разом з тим, згідно наданих ОСОБА_1 пояснень вищевказаний акт складено у його відсутність.
15.06.2022 ОСОБА_1 подано рапорт командиру військової частини НОМЕР_2 у якому останній доповів про відмову від прийняття посади офіцера групи логістики військової частини НОМЕР_2, із зазначенням причин відмови: не заведений облік у продовольчій програмі; волонтерська допомога не оприбуткована та не заведена в програму; техніка продовольчої служби не передана належним чином в інші військові частини; сух. пайки видається по невідомим документам; перелік харчующихся відсутній.
Аналізуючи та оцінюючи усі надані зазначені докази, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-10 КУпАП, не доведена належними, допустимими та достатніми доказами, виходячи із такого.
Протокол про адміністративне правопорушення та наявні у справі матеріали не містять відомостей, які би вказували на врахування особою, якою складено протокол, заперечень щодо відмови у прийнятті посади, окрім того матеріали справи не містять доказів відмови ОСОБА_1 від підписання, зокрема, акту прийому-передачі справ і посади начальника продовольчої служби тилу військової частини НОМЕР_2.
Таким чином, матеріалами справи не підтверджується вчинення особою правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-10 КУпАП.
Із врахуванням положень і тлумачень ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя.
Відповідно до ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Стандарт доведення вини поза розумним сумнівом означає, що сукупність обставин справи, встановлена під час судового розгляду, виключає будь-яке інше розумне пояснення події, яка є предметом судового розгляду, крім того, що правопорушення було вчинено і особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, є винною у вчиненні адміністративного правопорушення.
Поза розумним сумнівом має бути доведений кожний з елементів, які є важливими для правової кваліфікації діяння: як тих, що утворюють об'єктивну сторону діяння, так і тих, що визначають його суб'єктивну сторону.
Це питання має бути вирішено на підставі безстороннього та неупередженого аналізу допустимих доказів, які свідчать за чи проти тієї або іншої версії подій.
Обов'язок всебічного і неупередженого дослідження судом усіх обставин справи у цьому контексті означає, що для того, щоб визнати винуватість доведеною поза розумним сумнівом, версія, викладена у протоколі про адміністративне правопорушення, має пояснювати всі встановлені судом обставини, що мають відношення до події, яка є предметом судового розгляду.
З огляду на викладене суд вважає, що вину особи не доведено достатніми та беззаперечними доказами, а тому провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-10 КУпАП.
Керуючись ч. 2 ст. 172-10, п. 1 ст. 247, ст. 283-285 КУпАП, суд -
Провадження в адміністративній справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-10 КУпАП, закрити у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Вінницький міський суд Вінницької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Шаміна Юлія Анатоліївна