Долинський районний суд Кіровоградської області
03.08.2022 Справа №: 388/603/22
03.08.2022 рокум. Долинська
Суддя Долинського районного суду Кіровоградської області Баранський Д.М., за участю захисника Нетреби К.О., розглянув матеріали, що надійшли від Відділення поліції № 1 (м. Долинська) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не має адміністративних стягнень,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
28 травня 2022 року о 13.20 годині в м. Долинській по пров. Знам'янському, водій ОСОБА_1 керував автомобілем «Peugeot 605, державний номерний знак НОМЕР_1 з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: виражене тремтіння пальців рук, підвищені жвавість та рухливість, почервоніння обличчя. Від проходження огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння в КЗ «КОНД» у встановленому законом порядку відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився. Його захисник Нетреба К.О. в судовому засідання зазначала про наявність підстав для закриття справи про адміністративне правопорушення за відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення з підстав, що відображені у наданих письмових поясненнях.
У змісті письмових пояснень захисник зазначає, що ОСОБА_1 не було запропоновано пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння на місці, що є обов'язковим. ОСОБА_1 у свою чергу не відмовлявся від огляду на стан сп'яніння на місці, а також в м. Долинській.
За змістом протоколу про адміністративне правопорушення серії ОБ № 057706 від 28 травня 2022 року, цього ж дня о 13.20 годині в м. Долинській по пров. Знам'янському, водій ОСОБА_1 керував автомобілем «Peugeot 605, державний номерний знак НОМЕР_1 з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: виражене тремтіння пальців рук, підвищені жвавість та рухливість, почервоніння обличчя. Від проходження огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння в КЗ «КОНД» у встановленому законом порядку відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
На відеозаписі з місця події, що доданий до протоколу про адміністративне правопорушення, який був відтворений у судовому засіданні, відображено як здійснюється буксирування автомобіля, що розташований поза межами дороги, а саме передньою частиною на обочині. Дорожня ситуація має ознаки дорожньо-транспортної пригоди. Поліцейський запропонував водієві надати для перевірки необхідні документи для керування транспортним засобом. Поліцейський також запитав водія про вживання ним наркотичних засобів, зазначивши при цьому про наявність у нього ознак наркотичного сп'яніння. Одночасно поліцейський запропонував пройти водієві огляд на стан наркотичного сп'яніння у КНП «Кіровоградський обласний наркологічний диспансер» (далі - КНП «КОНД»). Після цього водій, особу якого встановлено та ним виявився ОСОБА_1 , відмовлявся давати відповідь на пропозицію поліцейського з приводу проходження огляду на стан вживання наркотичних засобів. Водій виявив бажання скористатись юридичною допомогою та поліцейським надано йому для цього необхідний час. Водієві роз'яснено його права та обов'язки, а також повідомлено, що здійснюється відеофіксація.
В подальшому, надавши водієві можливість скористатись юридичною допомогою, поліцейський повторно пред'явив водієві вимогу про проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в КНП «КОНД», пояснивши, що у разі відмови відносно нього буде складено протокол про адміністративне правопорушення.
ОСОБА_1 відмовився на вимогу поліцейського надавати відповідь з приводу пропозиції про проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в КНП «КОНД», а поліцейський у свою чергу розпочав процедуру притягнення водія до адміністративної відповідальності за ознаками ухилення від проходження такого огляду.
Окремо слід звернути увагу, що після вчинення ОСОБА_1 такого роду поведінки, що має ознаки ухилення від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення за відповідними ознаками вважається закінченим.
В подальшому водій виявив бажання проходили огляд на стан наркотичного сп'яніння в м. Долинській, а поліцейський йому у свою чергу зазначив про неможливість вчинення таких дій, оскільки в місцевому медичному закладі немає лікаря, що може проводити огляди осіб на стан наркотичного сп'яніння.
З цього приводу водій надав письмові пояснення.
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 28 травня 2022 року серії БАБ № 051374 підтверджується керування водієм транспортним засобом.
Потрібно також зазначити, що поведінка водія на місці події на переконання суду свідчила про наявність у нього ознак наркотичного сп'яніння, а особисто ОСОБА_1 не заперечував факту керування ним транспортним засобом.
Згідно з направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, 28 травня 2022 року о 14.10 годині ОСОБА_1 направлено для проведення огляду на стан сп'яніння до КНП «КОНД».
Згідно з п. 1.3 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року N 1306, учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Пунктом 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року N 1306 передбачено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення настає, зокрема за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За змістом пунктів 2-4, 6, 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року N 1103, огляд проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (в сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться у присутності двох свідків. Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Відповідно до пунктів 2, 4 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 9 листопада 2015 року N 1452/735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за N 1413/27858 (далі - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Отже, оглядові на стан наркотичного сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані наркотичного сп'яніння згідно з ознаками такого стану, тобто внаслідок, зокрема підвищеної жвавості чи рухливості ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродної блідості.
Саме за наявності в ОСОБА_1 ознак наркотичного сп'яніння, поліцейським йому запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння у спеціалізованому медичному закладі.
Відповідно до чч. 1-5 ст. 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Наявність носія відеозапису з місця події є достатнім самостійним доказом проведення огляду особи на стан алкогольного сп'яніння.
За п. 12 розділу ІІ Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Таким чином, огляд осіб на стан наркотичного сп'яніння здійснюється виключно в закладі охорони здоров'я.
У цьому конкретному випадку поліцейський виявивши у водія ознаки наркотичного сп'яніння правомірно здійснив його направлення до найближчого закладу охорони здоров'я, а саме до КНП «КОНД», зазначивши при цьому про неможливість здійснити такий огляд за наявності підстав в місцевому закладі охорони здоров'я.
Доводи захисту про відсутність у діях водія складу адміністративного правопорушення, оскільки йому не запропоновано огляду на стан сп'яніння на місці, вищезазначеного не спростовують та не свідчать про відсутність складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, можливо дійти висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Призначаючи адміністративне стягнення суд враховує особу правопорушника, обставини правопорушення, характер і тяжкість учиненого.
За змістом ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, з ОСОБА_1 підлягає стягненню в дохід держави судовий збір у розмірі 496,20 грн, тобто 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. ст. 23, 33-35, 38, ч. 1 ст. 130, ст. ст. 221, 247, 251, 252, 283, 284, 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід ДЕРЖАВИ 496,20 грн (чотириста дев'яносто шість гривень двадцять копійок) судового збору (рахунок для сплати: UA178999980313131206000011525, банк: ГУК у Кіровоградській області, код: 37993783, код класифікації бюджетів 22030101).
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Кропивницького апеляційного суду. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено (ч. 2 ст. 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Суддя Долинського районного судуД. М. Баранський