Рішення від 19.07.2022 по справі 361/6400/21

Справа № 361/6400/21

Провадження № 2/361/1047/22

19.07.2022

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2022 року Броварський міськрайонний суд Київської області в складі: головуючого судді Радзівіл А.Г.

за участю секретаря Лелеки В.А.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бровари цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства Броварської міської ради Броварського району Київської області ''Житлово-експлуатаційна контора-1”, третя особа Броварська міська рада Броварського району Київської області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

19 липня 2021 року позивач звернулась до суду із позовом з врахуванням уточнень просила суд здійснити перерахунок наданих їй послуг за період з лютого 2020 року і по день постановлення рішення судом, а також зобов”язати начальника ЖЕК-1 Касяненка В. викликати дипломовану комісію, для нанесення схеми будинку АДРЕСА_1 із усіма забудовами і правильними замірами, а також роз'яснити начальнику ЖЕК-1 Касяненка В. вимоги ст. 364 КК України.

Свій позов позивач обґрунтовувала посилаючись на вимоги ст. ст. 5, 7 ЗУ ”Про житлово-комунальні послуги” тим, що споживач має право, зокрема на одержання своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги, укладати договори, одержувати від виконавця всю інформацію, усунення недоліків та на зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати, отримувати інформацію від управителя за послуги та нарахування комунальних послуг.

Позивач посилалась на ч.3 ст. 10 ЗУ ”Про житлово-комунальні послуги”, зазначила, що ціна послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення, якщо інше не визначено договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, та включає: винагороду управителю, яка визначається за згодою сторін.

Позивач зазначає, що триває процес переходу утримання будинків, споруд, прибудинкової території до послуг управлінням багатоквартирних будинків.

Отже, з 10.06.2018 року органи місцевого самоврядування не мають повноважень щодо встановлення тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкової території, наділені лише щодо підписання договору.

Позивач вказує, на те, що даний спір виник у зв'язку із отриманими нею документами у директора ”ЖЕК -1” ОСОБА_3 , а саме схеми будинку по АДРЕСА_1 . Вказана схема не відповідає ні розрахункам, ні замірам, не вказані забудови, кіоски, магазини, кафе та незаконні добудови. Оскільки вказані об'єкти орендуються, а вона та інші мешканці будинку сплачують за прибудинкову територію, тому позивач вважає, що кошти які сплачуються використовуються не раціонально, необґрунтовано. Тобто мешканцями та нею оплачуються комунальні послуги також за площу тих приміщень, які перебувають в оренді.

23 липня 2021 року ухвалою судді Броварського міськрайонного суду Київської області Радзівіл А.Г. прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за вказаним позовом за правилами спрощеного позовного провадження. Призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 20 вересня 2021 року.

13 вересня 2021 року до суду поданий відзив, у якому представник відповідача зазначає, що позовна заява не підлягає задоволенню, оскільки вона не відповідає вимогам чинного законодавства, не містить чітко сформульованих позовних вимог. КП ”ЖЕК-1” призначено управителем будинку АДРЕСА_1 відповідно до рішення виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 25.02.2020 р. № 163 ”Про призначення управителя багатоквартирного будинку в місті Бровари Київської області” за результатом конкурсу, проведеного виконавчим комітетом Броварської міської ради Київської області на виконання вимог Закону України від 14.05.2015 р. №417-УІІІ ”Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України від 13.06.2016р. № 150 ”Про затвердження Порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку”.

Відповідно до ч.1 ст. 73 Закону України ”Про місцеве самоврядування в Україні” акти ради, сільського, міського голови, голови районної в місті ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Зазначене вище рішення виконавчого комітету є чинним, в судовому порядку не оскаржувалось та є обов'язковим до виконання.

Згідно ст. 13 ”Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 14.05.2015р. № 417-VIII ”Про особливості здійснення права власності убагатоквартирному будинку”, ст. 10 Закону України ”Про житлово комунальні послуги” в разі призначення Управителя виконавчим органом місцевої ради ціна послуги з управління визначається на рівні ціни, запропонованої в конкурсній пропозиції переможцем конкурсу.

Середня вартість послуг з управління багатоквартирними будинками, які надає КП ”ЖЕК-1” є найнижчою в місті та економічно обґрунтована.Підприємство, при розрахунку вартості послуг з управління багатоквартирними будинками керувалось нормами чинного законодавства, а саме:

-наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва га житлово- комунального господарства У країни від 25.12.201 Зр. № 603 ”Про затвердження норм часу та матеріально-технічних ресурсів, норм обслуговування для робітників при утриманні будинків, споруд і прибудинкових територій”.

-наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України від 27.07.2018р. №190, яким затверджено обов'язковий перелік робіт (послуг), витрати на які включаються до складу витрат па утримання багатоквартирного будинку та при будинкової території.

Земельна ділянка, на якій розташований житловий будинок АДРЕСА_1 перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Бровари.

Для проведення розрахунків застосовувались графічні матеріали надані Броварською міською радою, згідно з якими площа земельної ділянки становить 6804 м.кв. включаючи площу самого будинку.

Як вбачається з викопіювання, кіоски, магазини, та інші забудови, за які як вважає позивач вона сплачує, не знаходяться на прибудинковій території.

Всі багатоквартирні будинки, які обслуговує підприємство, в тому числі будинок АДРЕСА_1 списано з балансу КП ”ЖЕК-1” на підставі Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 20.04.2016р. №301 та рішення Броварської міської ради Київської області від 04.08.16р. №235-17-07 ”Про списання багатоквартирних будинків (гуртожитків) з балансу комунальних підприємств Броварської міської ради”.

На балансі підприємства перебувають лише нежитлові приміщення, які є комунальною власністю міської територіальної громади. Вказані приміщення дійсно здаються в оренду, але орендодавцем комунального майна Броварської міської територіальної громади, на підставі відповідного рішення, визначено Управління з питань комунальної власності та житла Броварської міської ради Броварського району Київської області.

Орендна плата сплачується до місцевого бюджету, а не до КП ”ЖЕК-1”.

Орендарі та власники приміщень першого поверху, сплачують підприємству тільки за послугу з управління будинком.

Договором про надання послуги з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_1 , який неодноразово надавався відповідачу, чітко визначено перелік, періодичність та вартість послуги, а також обов'язки та права управителя та співвласників будинку. В зв'язку з чим претензії до КП ”ЖЕК-1” щодо якості теплопостачання є безпідставними.

Винагорода управителю включає в себе:заробітну плату,заробітну плату адміністративних та інженерно-технічних працівників;заробітну плату тракториста;заробітну плату робітників з комплексного обслуговування й ремонту будинків;нарахування на заробітну плату 22%; комунальні послуги за орендоване приміщення; витрати, пов'язані з управлінням та організацією діяльності підприємства:канцелярські товари; обслуговування та ремонт офісної техніки;обслуговування програмних продуктів (Квартплата, 1C бухгалтерія, Побудинковий облік, M.E.Doc); послуги з формування та передачі даних (Укрпошта); послуги інтернет та зв'язку;комісії та інші послуги банків,розрахунково касове обслуговування;ремонт та запчастини комунальної техніки; паливно мастильні матеріали для комунальної техніки;витрати на навчання (отримання допусків працівників, що виконують роботи з підвищеною небезпекою (енергетик, електромонтер, робітники з комплексного обслуговування й ремонту будинків, охорона праці), медичний огляд працівників,податок на прибуток 20%, ПДВ.

Разом з тим зазначено, що відповідно до п.5, 6 ст. 1 Закону України ”Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку є співвласником багатоквартирного будинку. Приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі і споруди є спільним майном багатоквартирного будинку.

Статтею 7 Закону визначено обов'язки співвласників багатоквартирного будинку, зокрема:

1)забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку;

2)забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку.

3)своєчасно сплачувати за спожиті житлово - комунальні послуги.

Зважаючи на вище викладене, представник відповівдача вважає, що позивач навмисно ухиляється від виконання обов'язків, щодо утримання своєї власності та просили суд відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

В судовому засіданні позивач підтримала позов у повному обсязі, пояснення надала аналогічні змісту позову та просила задовольнити. Суду зазначила, що послуги які надаються не відповідають тим розрахункам, які проводить КП ”ЖЕК-1”. Просила врахувати, що у їх будинку орендуються і приміщення на першому поверсі: нотаріальна контора та Пенсійний фонд, орендуються та до них закритий доступ підвальних приміщень, але всі витрати по утриманню цих приміщень розраховуються на всіх мешканців будинку. Крім того, збори щодо визначення управителя будинку не проводились, та мешканцям не було відомо хто його призначав. Позивач зазначила, що не надаються послуги із очищення димової вентиляції, не всі місця загального користування освітлюються, в зимовий період взагалі посеред двору в них була яма від прориву труби, яка довгий час не ремонтувалась, щодо ремонту конструктивних елементів, такі роботи проводяться частково. Крім того, позивач зазначила, що такі послуги як дератизація, дезінсекція, обслуговуваня димо/вент.каналів, прибирання підвалу, тех.поверхів та покрівлі не проводились, оскільки вона проживає у квартирі АДРЕСА_2 , тому стверджувала, що в неї були скарги на те, що у частині даху над її квартирою розвелися голуби, їх було стільки, що вона не могла вночі спокійно відпочивати, то єдине що зробили працівники ”ЖЕК - 1” забили на горіщі віконі пройоми досками, закрили вихід на дах, що призвело до гибелі частини птахів, які так і лишились на горіщі. Про прибирання навіть ніхто і не думав. Також позивач звернула увагу на те, що всі підвали знаходяться в оренді, тому не зрозуміло як відповідач здійснює послугу по прибирання підвалів, і чому вартість цих послуг вказана у рахунках на оплату послуг із управління багатквартирним будинком.

Представник відповідача у судовому засіданні повністю заперечувала проти задоволення позову, просила відмовити у його задоволенні. Суду пояснила, що з лютого 2020 року по травень 2020 року комунальні послуги нараховувались за тарифами визначеними міською радою, а з 01 червня 2020 року розрахунки проводяться згідно визначених для управителя будинку. Послуги мешканцям будинку АДРЕСА_1 надаються у обсязі згідно Обов'язкового переліку робіт (послуг), витрати на які включаються до складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, що затверджений Наказом від 27.07.2018 року за № 190 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Щодо кіосків, то вони на прибудинковій території не знаходяться.

В судове засідання представник третьої особи Броварської міської ради Броварського району Київської області не з'явився, про день,час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Суд, вислухавши позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази у справі, встановив обставини справи та виниклі правовідносини дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 25 лютого 2020 року за № 163 ”Про призначення управителя багатоквартирного будинку в м.Бровари Київської області” п. 1 п.п. 1.1. Комунальне підприємство Броварської міської ради Київської області ”Житлово-експлуатаційна контора -1” для 44 багатоквартирних будинків, згідно додатку 1 до цього рішення.

У додатку № 1 до вказаного вище рішення зазначено управителем будинку по АДРЕСА_1 (пункт 39) в м.Бровари Комунальне підприємство Броварської міської ради Київської області ”Житлово-експлуатаційна контора -1” .

26 лютого 2020 року укладений договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_1 між Комунальним підприємством Броварської міської ради Київської області ”Житлово-експлуатаційна контора -1” (надалі Управитель) та співвласниками багатоквартирного будинку в особі заступника міського голови Резніка О.В. уклали це договір про те, що управитель зобов'язується надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком (далі - послуга з управління), що розташований за адресою АДРЕСА_1 (далі - будинок), а співвласники зобов'язуються оплачувати управителю послугу з управління згідно з вимогами законодавства та умовами цього договору. Список співвласників і площа квартир та приміщень, що перебувають у їх власності, станом на дату укладення договору, зазначаються у додатку 1 до договору, що є невід'ємною його частиною. Загальні відомості про будинок зазначаються у додатку 2 до договору і є невід'ємною його частиною. Послуга з управління полягає у забезпеченні управителем належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна будинку та його прибудинкової території. Послуга з управління включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньо будинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку. Послуга з управління надається відповідно до вимог до якості згідно з додатком 4 до цього договору, що є його невід'ємною частиною. Технічна документація на будинок передається управителю згідно з актом приймання-передачі технічної документації відповідно до додатка 3 до цього договору Комунальним підприємством Броварської міської ради Київської області ”Житлово - експлуатаційна контора -1” в особі директора Касяненко Віктора Миколайовича, що діє на підставі Статуту не пізніше, ніж протягом 5 днів з дня, наступного за днем набрання чинності цим договором.

Згідно п. 10. Договору ціна послуги з управління становить 6,27 грн. (в тому числі податок на додану вартість) на місяць за 1 кв. метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення у будинку та включає:

-витрати на утримання будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна будинку в розмірі 4,71 грн. відповідно до кошторису витрат на утримання будинку та прибудинкової території (далі - кошторис витрат), що міститься у додатку 5 до цього договору;

-винагороду управителю в розмірі 1,56 грн. на місяць.

Примітка. 1. Під час укладання договору управління або внесення змін у пункт 10 сторонами може бути включено інші (додаткові) умови, зокрема у разі визначення іншої розрахункової одиниці послуги з управління.

Згідно додаткової угоди № 1 ”Про внесення змін до Договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_1 № 49 від 26 лютого 2020 року” Комунальне підприємство Броварської міської ради Київської області ”Житлово - експлуатаційна контора - 1” (далі - Управитель) в особі директора Касяненко Віктора Миколайовича, що діє на підставі Статуту, з однієї сторони, та співвласники багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 (далі - Співвласники) в особі заступника міського голови Резніка Олександра Вікторовича, що діє на підставі рішення виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області від 19.11.2019 року № 1220 ”Про проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку в м. Бровари, Київської області та затвердження конкурсної документації”, з іншої сторони (далі - Сторони), на виконання рішення виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області №278 від 27.03. 2020р. ”Щодо дії договорів про надання послуг з управління багатоквартирним будинком в зв'язку із карантином в місті Бровари Київської області”, уклали цю додаткову угоду №1 до Договору № 49 від 26.02.2020р про надання послуги з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_1 про наступне:

-Пункт 30 Договору змінити та викласти в наступній редакції:

”п. 30. Цей договір набирає чинності з 01 червня 2020 р. та укладається

строком на 1 рік”.

Решта умов Договору залишається незмінними та обов'язковими для виконання. Дана Угода набуває чинності з моменту її підписання. Угода укладена в двох примірниках, які мають однакову юридичну силу, по одному для кожної з сторін, та є невід'ємною частиною вищевказаного Договору.

Згідно статуту Комунального підприємства Броварської міської ради Київської області ”Житлово-експлуатаційна контора-1” затвердженого рішенням Броварської міської ради Київської області від 11 липня 2019 року за № 1291-54-07, підприємство є суб'єктом господарювання, створеним у формі комунального унітарного підприємства. Підприємство має право на здійснення діяльності з управління багатоквартирними будинками та виступати управителем.

Рішенням Броварської міської ради Броварського району Київської області ”Про зміну найменування засновника, зміну найменування комунального підприємства Броварської міської ради Київської області ”Житлово-експлуатаційна контора-1”, розміру його статутного капіталу та затвердження статут у новій редакції” від 25 березня 2021 року за № 101-04-08, затверджено статут Комунального підприємства Броварської міської ради Броварського району Київської області ”Житлово-експлуатаційна контора-1” в новій редакції.

Згідно статуту Комунального підприємства Броварської міської ради Броварського району Київської області ”Житлово-експлуатаційна контора-1” (нова редакція) затвердженого рішенням Броварської міської ради Броварського району Київської області від 25 березня 2021 року за № 101-04-08, визначено, що Комунальне підприємство Броварської міської ради Броварського району Київської області ”Житлово-експлуатаційна контора-1” є суб”єктом господарювання, створено у формі комунального унітарного підприємства” (п.1.1.), засновником підприємства є Броварська міська територіальна громада (п.1.2.), Управління будівництва, житлово-комунального господарства, інфраструктури та транспорту Броварської міської ради Київської області є органом, який в межах та обсягах визначених Господарським кодексом України, Законом України ”Про місцеве самоврядування в Україні” (п.1.3.), підприємство має право на здійснення діяльності з управління багатоквартирними будинками та виступати управителем (п.1.8.) Підприємство набуває прав юридичної особи із дня його державної реєстрації. (п.2.2.)

У розділі 3 статуту наведена мета та предмет діяльності підприємства.

Відповідно до частини першої статті 15 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Зміст правочину не може суперечити ЦК України, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Відповідно до статті 11 Закону України ”Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за згодою сторін та зазначається у договорі з управителем. Умови договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком повинні відповідати умовам типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Істотними умовами договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком є: 1) перелік послуг; 2) права і обов'язки сторін; 3) ціна на послуги; 4) строк дії договору.

Якщо зборами співвласників прийнято рішення про укладення договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, такий договір (зміни до нього) підписується співвласником (співвласниками), уповноваженим (уповноваженими) на це рішенням зборів співвласників. Такий договір підписується на умовах, затверджених зборами співвласників, та є обов'язковим для виконання всіма співвласниками.

Управитель протягом одного місяця після підписання з ним договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (змін до нього) зобов'язаний надати або надіслати рекомендованим листом кожному співвласнику примірник такого договору (змін до нього), завірений підписом і печаткою управителя (за її наявності).

Договір з управителем укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово іншу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на наступний однорічний строк.

Згідно з пунктом 2 Закону України ”Про внесення змін до розділу IV”Прикінцеві та перехідні положення” Закону України ”Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання” щодо термінів застосування фінансових санкцій за порушення законодавства у сфері комерційного обліку теплової енергії та водопостачання та до розділу VI ”Прикінцеві та перехідні положення” Закону України ”Про житлово-комунальні послуги” щодо уточнення порядку введення в дію Закону розділ VI ”Прикінцеві та перехідні положення” Закону України ”Про житлово-комунальні послуги” доповнено пунктом 3-1 такого змісту:

”3-1. Договори про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладені до введення в дію норм цього Закону, що регулюють надання послуг з управління багатоквартирним будинком, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами (у тому числі вивезення побутових відходів за наявності), до дати набрання чинності договорами про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладені за правилами, визначеними цим Законом. У разі якщо згідно з такими договорами передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.

Пільги та субсидії для відшкодування витрат з оплати послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій надаються до дати набрання чинності договорами про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.

До затвердження Кабінетом Міністрів України Типового договору сторони укладають договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком за формою та на умовах, погоджених між управителем та співвласниками, а у разі визначення управителя органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах - виконавчим органом місцевої ради (або іншим органом- суб'єктом владних повноважень, якому делеговані функції із здійснення управління об'єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг)”.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку"до визначення співвласниками багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, форми управління багатоквартирним будинком, але не більше одного року із дня набрання чинності цим Законом, послуги з утримання такого будинку надає суб'єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у багатоквартирному будинку до набрання чинності цим Законом.

У разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У разі якщо місцевою радою або її виконавчим органом відповідно до законодавства прийнято рішення про делегування іншому органу- суб'єкту владних повноважень функцій із здійснення управління об'єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, управитель призначається на конкурсних засадах таким органом.

У такому разі ціна послуги з управління багатоквартирним будинком визначається за результатами конкурсу, який проводиться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, а договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком строком на один рік від імені співвласників підписує уповноважена особа виконавчого органу відповідної місцевої ради, за рішенням якого призначено управителя. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна зі сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.

У період від оголошення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку до моменту визначення переможців конкурсу і укладення договорів про надання послуг з управління багатоквартирним будинком послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій продовжують надавати у відповідних багатоквартирних будинках виконавці таких послуг, які надавали відповідні послуги до початку проведення конкурсу.

Якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.

Відповідно до пункту 6 Порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13 червня 2016 року № 150, протягом п'яти календарних днів з дня прийняття виконавчим органом місцевої ради рішення про призначення управителя з переможцем конкурсу укладається договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком.

Договір про надання послуги за кожним багатоквартирним будинком, що входив в об'єкт конкурсу, строком на один рік від імені співвласників багатоквартирного будинку підписує уповноважена особа виконавчого органу місцевої ради, за рішенням якого призначається управитель.

Інформація про управителя, з яким укладено договір про надання послуги, доводиться до відома співвласників багатоквартирного будинку шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та в кожному конкретному будинку (на прибудинковій території), зокрема на інформаційних стендах у під'їздах будинків та біля них, відповідного оголошення. Оголошення має містити інформацію про повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) управителя, його контактні телефони, номер та дату укладання договору, ціну послуги.

Ціна послуги відповідно до статті 12 Закону України ”Про житлово-комунальні послуги” включає: 1) витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; 2) витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; 3) витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави дійти висновку, що законодавець розмежовує розгляд питань щодо прийняття рішень щодо управління багатоквартирними будинками залежно від того, чи утворено у багатоквартирному будинку об'єднання співвласників; до затвердження Кабінетом Міністрів України Типового договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком сторони укладають договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком за формою та на умовах, погоджених між управителем та співвласниками, а в разі визначення управителя органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах- виконавчим органом місцевої ради; ціна послуги з управління визначається за домовленістю сторін, а у разі визначення управителя на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради - на рівні ціни, запропонованої в конкурсній пропозиції переможцем конкурсу, при цьому сторони договору можуть включити в договір управління умови про зміну ціни.

Враховуючи, що співвласники будинку на АДРЕСА_1 станом на 01 липня 2016 року не визначили форму управління багатоквартирним будинком, згідно із Законом (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) та на підставі рішення виконавчого комітету Броварської міськї ради Київської області від 25 лютого 2020 рку № 163 ”Про призначення управителя багатоквартирного будинку в м.Бровари Київської області” призначили управителем п.п.1.1 - Комунальне підприємтсво Броварської міської ради Київської області ”Житлово-експлуатаційну контору- 1”, як переможця конкурсу з призначення управителя багатоквартирними будинками, в тому числі у будинку за адресою: АДРЕСА_1 , призначено управителем.

Оскільки управителя багатоквартирним будинком визначено органом місцевого самоврядування, умови договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком погоджуються виконавчим органом місцевої ради та управителем, саме вказані особи є сторонами цього договору та визначають ціну послуги, а також можуть включити в договір управління умови про зміну ціни.

Згідно з пунктом 10 договору № 49 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_1 від 26 лютого 2020 року зазначена ціна та прядко опалти послуги з управління.

У додатку 4 до Договору від 26 лютого 2020 року за № 49 зазначені вимоги до якості послуги з управління будинком, у розділі 1 утримання будинку та прибудинкової території зазначені наступні послуги:

1.1. прибирання прибудинкової території - щоденно, окрім вихідних та святкових днів;

1.2. прибирання сходвих кліток - волге прибирання - 2 рази в тиждень; миття - 2 рази на місяць.

1.3. прибирання підвалу, технічних поерхів та покрівлі - 1 разх на рік;

1.4. технічне обслуговування ліфтів - цілодобово

1.5 обслуговування систем диспетчеризації, охорона ліфтів - цілодобово

1.6. дератизація - за необхідності, але не менше 2 рази на рік

1.7. дезінсекція - за необхідності, але не менше 2 рази на рік

1.8. обслуговування димових та вентиляційних каналів - згідно гарфіків, або в разі потрнеби

1.9. прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу та проїзду, протиожеледними сумішами

1.10. технічне обслуговування мереж електропостачання та електрообладнання- цілодобово

1.11. технічне обслуговування та ремонт внутрішньобудинкових газових систем, а також інших внутрішньобудинкових мереж (у разі їх наявності) - згідно гарфіків, аб у разі потреби

У додатку 5 до Договору від 26.02.2020 року № 49 Кошторис витрат на утримання будинку та прибудинкової території у АДРЕСА_1 зазначено:

1.Обов”язковий перелік робіт (послуг):

1.1. прибирання прибудинкової території

1.2. прибирання сходових

1.3. прибирання підвалу, технічних поверхів та покрівлі

1.4. технічне обслуговування ліфтів

1.5. обслуговування систем диспетчеризації, охорона ліфта

1.6. технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем зливової каналізації

1.7.дератизація

1.8. дезінсекція

1.9. обслуговування мереж електропостачання та електрообладнання

1.10. технічне обслуговування мереж електропостачання та електрообладанння

1.11 освітленн місць загального використання

1.12 енергопостачання ліфтів

1.13 технічне обслуговування та ремонт внтурішньобудинкових газових систем

1.14 поточний ремонт контсруктивних елементів, технічних пристроїв будинків

1.15 винагорода управителя

У п. 2 Інші роботи (послуги), понад обовязковий перелік:

п.2.1. інші надходження

У п. 3 загальна сума витрат ( без врахування податку на додану вартість) - 64 грн. 80 коп. на рік та 5,21 грн. у місяць

У п. 4 зазначена, загальна сума витрат (з урахуванням податку на додану вартість) 75, 25 грн. на рік та 6,27 грн. на місяць.

Згідно наданого кошторису витрат на управління будинкомКП ”ЖЕК -1” за адерсою м.Бровари, бульвар Незалежності, 11 зазначені витрати на:

Розділ І:

1.Утримання будинку та прибудинковох території

Розділ ІІ :

1.Технічне обслуговування ліфтів

2.Обслуговування систем диспетчеризації(охорона ліфтів)

3.Дератизація

4.Дезінсекція

5.Обслуговування димових та вентиляційних каналів

6.Технічне обслукговування систем протипожежної автоматики та димовидалення

7.Технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж газопостачання

8.Поливання дворів, клімб і газонів (вирати води)

9.Придбання електричної енергії для освітлення місць загального користування і підвалів та підкачування води

10.Придбання електричної енергії для живлення ліфтів

11.Повадження з побутовими відходами (збирання, зберігання, перевезення, перероблення, утилізація, знешкодження та захронння)

12.Прибирання прибудинковї території в т.ч. прибирання і вивезення снігу

13.Прибирання сходових кліток, ліфтових холів, коридорів, холодних переходів, технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем зливної каналізації

14.Техніче обслуговування мереж електропостання

15.Технічне обслуговування мереж електропостачання

16.Послуги майстра апдмінстратора

17.Послуги з обслуговування будинків

18.Поточний ремонт конструктивних елементів, технічних пристроїв будинків

Також суду надані дані для розрахунку кошторису УК КП ”ЖЕК-1” по обслуговуванню будинку по АДРЕСА_1 . (а.с.103-106), розрахунок нормаивної кількості РКП, що зайняті прибирання прибудинкової території місць загального користування та технічних приміщень будинку (а.с. 105), додаток № 4 - розрахунок нормативної кількості електриків, що зайняті обслуговуванням внутрішньобудинкових електричних мереж.( а.с. 106), додаток № 5 - розрахунок витрат на матеріали, засоб вирбництва та спецодяг для робітників, що зайняті утриманням будинку та прибудинкоовї території (а.с. 108-111).

Як вбачається із рахунків на оплату послуг з управління багатоквартрним будинком, особовий рахунок НОМЕР_1 , виданий КП ”ЖЕК - 1” за адресою АДРЕСА_3 , послуги були нараховані за:

-Дератизація

-Дзінсекція

-Обслуговування димо/вент. Каналів

-Прибирання підвалу, тех.поверхів та покрівлі

-Придбання ел. Енергії на енергопостачаннія ліфтів

-Ліфт, технічне обслуговування

-Обслуговування внутр/буд. систем

-Прид. ел. енергії. на освітення місць загального користування і підвалів та підкач. Води

-Поточний ремонт

-Прибирання сходних клітин

-Прибирання прибуд. територій

-Ремонт констр. Елементів

-Обслуговування систем диспетч., охорона ліфтів

-ТО мереж електрпостачання

-Обслуговування газових мереж

-Винагорода управителю

Так, учасниками договору є споживач (індивідуальний або колективний), управитель та безпосередньо виконавці комунальних послуг. Ціни на комунальні послуги встановлюють уповноважені державними органами або органами місцевого самоврядування. Ціна послуги з управління багатоквартирним будинком не регулюється на державному рівні, а вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін. Типовий договір з надання послуг затверджується Кабінетом міністрів. Ціна ж складається із витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території (відповідно до кошторису витрат) і винагороди управителю. Змінюватися ціна може виключно за погодженням сторін. У разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну цін/тарифів на комунальні послуги виконавець протягом 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачам з посиланням на рішення відповідних органів.

У межах вказаного строку співвласники цього багатоквартирного будинку не порушували питання щодо розірвання договору від 26 лютого 2020 року за № 49 чи обрання іншого управителя, а тому КП ”ЖЕК-1”має право вимагати від співвласників оплату наданої послуги з управління в порядку, за ціною та у строки, встановлені договором управління й додатковими угодами до нього.

Згідно з п.5 частини другої ст. 8 Закону України ”Про житлово - комунальні послуги” виконавець зобов'язаний розглядати у визначений законодавством термін претензії та скарги споживачів і проводити відповідні перерахунки розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2010 р. № 151 встановлено, що у разі ненадання послуг виконавець проводить перерахунок розміру плати за фактично надані послуги шляхом зменшення розміру плати за надання послуг. Виконавець зобов'язаний провести такий перерахунок протягом місяця незалежно від наявності заборгованості.

Аналізуючи надані представником відповідача вищеперелічені докази, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, визходячи із того, що дійсно не знайшли свого підтвердження надання КП ”ЖЕК -1” послуг із дератизації, дезінсекції, обслуговування димо/вент каналів, які зазначену у наданих споживачу розрахунках на оплату послуг з управління багатоквартирним будинком, послуга прибирання підвалу, тех.поверхів та покрівлі здійснюється частково, будь які спеціальні засоби щодо проведення таких робіт придбані не були, а тому позовні вимоги в цій частині є обгрунтованими, та підлягають задоволенню шляхом зобов”язання Комунального підприємство Броварської міської ради Броварського району Київської області ”Житлово-експлуатаційна контора-1” здійснити перерахунок наданих комунальних послуг ОСОБА_1 за період з 25 лютого 2020 року по 19 липня 2021 року.

Щодо вимог про зобов”язання начальника ЖЕК-1 Касяненка В. викликати дипломовану комісію, для нанесення схеми будинку АДРЕСА_1 із усіма забудовами і правильними замірами, а також роз'яснити начальнику ЖЕК-1 Касяненка В. вимоги ст. 364 КК України, слід зазначити, що вказані вимоги є необгрунтованими, не доведеними, а тму в їх задоволенні слід відмовити.

Керуючись ст. ст.76- 83, 265, 268, 273 ЦПК України, суд-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Комунальне підприємство Броварської міської ради Броварського району Київської області ''Житлово-експлуатаційна контора-1” здійснити перерахунок наданих комунальних послуг ОСОБА_1 за період з 25 лютого 2020 року по 19 липня 2021 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення погвного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги,, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Суддя Радзівіл А.Г.