Постанова від 02.08.2022 по справі 360/2417/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2022 року

м. Київ

справа № 360/2417/21

провадження № К/9901/48070/21

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Шарапи В.М., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Першого апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Сіваченка І.В., Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г. від 30 листопада 2021 року,

УСТАНОВИВ:

Вступ

Позивачка з травня 1993 року працює в у районному ІНФОРМАЦІЯ_1. 08 квітня 2016 року позивачці видано посвідчення учасника бойових дій. 17 червня 2020 року позивачкою було укладено контракт про проходження громадянином України служби у військовому резерві Збройних Сил України. 28 січня 2021 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії на підставі пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідачем відмовлено у призначенні достроково пенсії, оскільки позивачка не відноситься до осіб військовослужбовців. На час проведення АТО позивачка обіймала посади, які відносяться до посад державної служби зі встановлення відповідного рангу державної служби. Не погоджуючись із рішенням відповідача, позивачка звернулась до суду з позовом.

Зважаючи на фактичні обставини справи, доводи учасників справи, Суду слід дати відповідь на таке питання: чи має право особа на пенсію відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі набуття статусу учасника бойових дій як працівник Збройних Сил України, а не військовослужбовець, резервіст чи військовозобов'язаний?

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, правонаступником якого є Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, у якому просила:

- визнати протиправним рішення Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про відмову ОСОБА_1 у призначенні достроково пенсії за віком, починаючи з 28 січня 2021 року;

- зобов'язати Біловодське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком як учаснику бойових, починаючи з 28 січня 20121 року.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 05 липня 2021 року замінено відповідача - Біловодське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області

3. Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 15 липня 2021 року позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено частково.

Визнано протиправними дії Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії від 28 січня 2021 року у спосіб визначений законом.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком як учаснику бойових дій згідно пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та нарахувати суми пенсії з дати звернення - 28 січня 2021 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

4. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що правом на дострокове призначення пенсії за віком за визначених умов наділені не всі особи зі статусом учасника бойових дій, а тільки ті особи, які є військовослужбовцями, резервістами чи військовозобов'язаними, або особами, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

5. Позивачка є військовим резервістом та перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних жінок в Біловодському районному ІНФОРМАЦІЯ_1 Луганської області, досягла 50-річного віку та має страховий стажу понад 20 років, а тому має право на дострокове призначення пенсії за віком на підставі пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

6. Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2021 року рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 липня 2021 року скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.

7. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що аналіз положень пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вказує на те, що право на дострокове призначення пенсії за цією нормою мають лише особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

8. Позивачці статус учасника бойових дій надано як працівнику Збройних Сил України, тому права на призначення пенсії за цією правовою нормою вона немає.

9. Отримання в подальшому статусу військовозобов'язаної не дає їй права претендувати на дострокове призначення пенсії. Визначальним для такого права є отримання статусу учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особою з числа резервістів і військовозобов'язаних.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

10. Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_1 звернулась із касаційною скаргою, у якій просить скасувати постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2021 року, та залишити в силі рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 липня 2021 року.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, УСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

11. Судами попередніх інстанцій установлено, що 08 квітня 2016 року управлінням персоналу штабу Військової частини НОМЕР_4 ОСОБА_1 видано посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_1 .

12. З трудової книжки позивачки серії НОМЕР_2 убачається, що службовець (працівник) ОСОБА_1 працює в Біловодському районному ІНФОРМАЦІЯ_1 Луганської області з 17 травня 1993 року по теперішній час та вже присвоєно восьмий ранг державного службовця.

13. ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданого управлінням персоналу штабу військової частини НОМЕР_4 08 квітня 2016 року.

14. Довідки від 28 січня 2021 року №№ 280, 281, видані ІНФОРМАЦІЯ_2 Луганської області, місять інформацію, що працівник Збройних Сил України ОСОБА_1 , головний спеціаліст відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_3 Луганської області, з 07 квітня 2014 року та з 10 травня 2018 року залучався до проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях з підпорядкуванням керівнику Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей на підставі наказу першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 26 грудня 2015 року № 341 та по теперішній час бере участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, підстава наказ начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 18 червня 2018 року № 13/дск; наказ Командувача об'єднаних сил (по стройовій частині) від 12 липня 2018 року № 65/дск.

15. 17 червня 2020 року позивачкою було укладено контракт про проходження громадянином України служби у військовому резерві Збройних Сил України, ВОС - НОМЕР_5.

Відповідно до контракту під час оголошення рішення про мобілізацію або навчальні збори, призивають виключно на посаду діловода управління військової частини А 7365.

16. 10 серпня 2020 року ОСОБА_1 видано тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 , військове звання - солдат.

17. ОСОБА_1 звернулась через веб-портал Пенсійного фонду України з анкетою-заявою від 28 січня 2021 року про призначення пенсії, додавши до неї документи, а саме: паспорт; довідку про присвоєння ідентифікаційного коду; свідоцтво про укладення шлюбу; трудову книжку; посвідчення учасника бойових дій; тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_3 ; довідки від 28 січня 2021 року №280-281; контракт про проходження служби у військовому резерві Збройних Сил України; архівну довідку від 20 серпня 2019 року № 02-15/519; довідку від 23 серпня 2019 року № 19; довідку про відкритий рахунок в банку.

18. Пенсійний фонд України листом від 30 червня 2021 року №2800-030201-7/31163, анкету-заяву та додані документи опрацьовано, визначено дату виходу на пенсію відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - 08 лютого 2025 року. В особистому кабінеті на веб-порталі в пункті «Мої звернення» відображено результат обробки звернення - виконано.

19. 09 квітня 2021 року позивачка звернулась до Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області з заявою про призначення пенсії відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

20. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 16 квітня 2021 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком як учаснику бойових дій відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки вона не відноситься до осіб військовослужбовців.

21. Рішенням Біловодського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 26 квітня 2021 року № 1239-31-8/3290 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком як учаснику бойових дій відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В обґрунтування рішення зазначено, що при розгляді поданих документів встановлено, що відповідно до записів 10 - 22 трудової книжки НОМЕР_2 на час проведення АТО обіймала посади, які відносяться до посад державної служби зі встановлення відповідного рангу державної служби. Тобто, в період проведення АТО та ООС позивачка проходила державну службу. На теперішній час продовжує працювати на вищезазначеній посаді, яка відноситься до посад державної служби.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

22. Касаційна скарга обґрунтована тим, що касаційна скарга має виняткове значення для позивачки, оскільки порушуються її права на соціальний захист.

23. Також позивачка вказує, що касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики, а саме - надання відповіді на питання чи має право на призначення дострокової пенсії особа, яка набула статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» стосовно того, чи повинна особа, яка звернулася за призначенням пенсії, набути статус учасника бойових дій одночасно будучи резервістом чи військовозобов'язаним, або особа може набути статус резервіста чи військовозобов'язаного до моменту звернення з заявою про призначення пенсії, що передбачені пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме - є особою з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

24. Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області подало відзив на касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2021 року, в якому просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2021 року - без змін.

25. У відзиві відповідач зазначає, що на момент надання позивачці статусу учасника бойових дій, до переліку осіб, які могли набути цей статус, були включені працівники Збройних Сил, про що свідчить зміст пункту 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та абзацу першого пункту 2 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (в редакції, чинній на дату отримання позивачкою статусу учасника бойових дій). Позивачка визнана учасником бойових як працівник Збройних Сил України, який захищав незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, а не як військовослужбовець (резервіст, військовозобов'язаний), що не дає їй права претендувати на дострокове призначення пенсії. Визначальним для такого права є отримання статусу учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особою з числа резервістів і військовозобов'язаних.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Релевантні джерела права

26. Пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в редакції, яка діяла на час виникнення спірних відносин, встановлено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

27. Згідно із пунктом 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) учасниками бойових дій визнаються, зокрема, військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

28. На час надання позивачці статусу учасника бойових дій діяла наступна редакція пункту 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»: «учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

29. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціального захисту постраждалих учасників Революції Гідності та деяких інших осіб» від 22 травня 2018 року № 2443-VIII який набрав чинності 25 липня 2018 року у Законі України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в абзаці першому пункту 19 статті 6 слова «та працівники» і «працівники» виключено.

30. Згідно із пунктом 20 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються, зокрема особи, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанцій

31. Згідно правової позиції, висловленої Верховним Судом у постанові від 29 вересня 2020 року у справі № 263/14242/17, правом на дострокове призначення пенсії за віком за визначених умов наділені не всі особи зі статусом учасника бойових дій, а тільки ті особи, які є військовослужбовцями, резервістами чи військовозобов'язаними, або особами, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

32. Так, у частині дев'ятій статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» містяться визначення категорій громадян України щодо військового обов'язку, відповідно до яких:

військовослужбовці - це особи, які проходять військову службу;

військовозобов'язані - це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

резервісти - це особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.

33. У справі, яка розглядається, суди встановили, що позивачка є особою, якій надано статус учасника бойових дій як працівнику Збройних Сил України, яка безпосередньо брала участь в АТО, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення АТО. 17 червня 2020 року позивачкою було укладено контракт про проходження громадянином України служби у військовому резерві Збройних Сил України, ВОС - НОМЕР_5.

34. На час надання статусу учасника бойових дій, позивачка не мала статусу військовослужбовця, резервіста чи військовозобов'язаного, а тому на неї не розповсюджуються пільги щодо призначення дострокової пенсії за віком згідно із пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

35. За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду апеляційної інстанції є законним і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності до норм матеріального права, що підлягають застосуванню до цих правовідносин при дотриманні норм процесуального права; у ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2021 року - без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та не оскаржується.

Суддя-доповідач Н.В. Коваленко

Судді Я.О. Берназюк

В.М. Шарапа