Справа № 478/474/22 Провадження № 3/478/338/2022
03 серпня 2022 року смт. Казанка
Суддя Казанківського районного суду Миколаївської області Іщенко Х.В., розглянувши матеріали адміністративної справи, яка надійшла від Сектору поліцейської діяльності № 1 відділення поліції № 1 Баштанського РВП ГУНП в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працює викладачем Новофедорівської гімназії, проживаючої по АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-4 КУпАП, -
До Казанківського районного суду Миколаївської області надійшли адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-4 КУпАП з підстав, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, серії ВАБ № 835258 від 24.06.2022 року.
Згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 278 КУпАП - орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, повинен перевірити правильність складання протоколу та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя прийшла до таких висновків.
Стаття 256 КУпАП встановлює вимоги до змісту протоколу про адміністративне правопорушення, який є основним процесуальним документом, доказом у справі про адміністративне правопорушення, на підставі якого встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Зокрема, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Вивченням протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 835258 від 24.06.2022 року встановлено, що він не відповідає вимогам статті 256 КУпАП, з огляду на наступне:
Порядок та процедура оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах внутрішніх справ України передбачені Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України № 1376 від 06.11.2015 року (далі Інструкція).
Відповідно до п. 7 розділу II Інструкції не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також внесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Всупереч вказаним вимогам протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 835258 від 24.06.2022 містить виправлення у графі кваліфікація правопорушення, у зв'язку з чим неможливо встановити відповідну частину статті та саму статтю КУпАП, за якою кваліфіковане скоєне правопорушення.
З фабули правопорушення вбачається, що було вчинено ОСОБА_2 (цькування), вчинений учасником освітнього процесу, стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи. Проте, фабула протоколу не містить ні особи, якою вчинено означене діяння, ні його приналежності до освітнього закладу, не зазначено сам освітній заклад, в якому безпосередньо вчинено правопорушення. Не зазначено також статус потерпілого - правопорушення вчинено відносно малолітньої чи неповнолітньої особи.
Кваліфікуючою ознакою правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-4 КУпАП, є заподіяння та/або можливість заподіяння шкоди психічному або фізичному здоров'ю потерпілого. Проте, протокол про адміністративне правопорушення не містить даних про те, що потерпілому ОСОБА_3 внаслідок висловлених на його адресу образ, була заподіяна психічна шкода його здоров'ю.
Фабула та кваліфікуючі ознаки правопорушення передбачають наявність потерпілого від правопорушення, проте, у вказаному протоколі про адміністративне правопорушення в графі "свідки чи потерпілі" не зазначені прізвища, адреси свідків а також потерпілого від правопорушення.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин справи.
Таким чином, встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення складено з порушенням встановленого порядку, не відповідає вимогам ст. ст. 256, 266 КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом № 1376 від 06.11.2015 року МВС України, а тому є недопустимим доказом.
Вимогами ст. 251 КУпАП передбачено, що протокол про адміністративне правопорушення визнається джерелом доказів в справі за умови його відповідності вимогам ст. ст. 254 - 256 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 252 КУпАП висновок про наявність чи відсутність в діях особи адміністративного правопорушення має бути зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності.
У разі якщо наведені вимоги до протоколу не дотримані й про це, зокрема, наголосив пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у постанові від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення», суд може вмотивованою постановою повернути такий протокол для належного оформлення.
Вище означені недоліки, які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-4 КУпАП, унеможливлюють визначитися з усіма обставинами, які підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення, що мають значення для правильного вирішення справи, а саме надання судом оцінки в частині доведеності чи недоведеності обставин, відображених у протоколі про адміністративне правопорушення, вважаю за необхідне адміністративну справу повернути до Сектору поліцейської діяльності № 1 відділення поліції № 1 Баштанського РВП в Миколаївській області для належного оформлення, під час якого необхідно всебічно, повно, і об'єктивно з'ясувати всі обставини, що мають значення для прийняття правильного рішення, після чого, за наявності до того законних підстав, направити до суду.
При цьому звертаю увагу, що відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Керуючись ч.1 ст. 256, ст. ст. 245, 251, 252 КУпАП, суддя, -
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-4 КУпАП повернути до Сектору поліцейської діяльності № 1 відділення поліції № 1 Баштанського районного відділу поліції в Миколаївській області, для належного оформлення.
Суддя: Іщенко Х.В.