Справа № 333/3183/22
Провадження № 2-о/333/174/22
Іменем України
03 серпня 2022 року м. Запоріжжя
Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого - судді Варнавської Л.О.
за участю секретаря судового засідання Іщенко А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду в м. Запоріжжі, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Комунарський районний у місті Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), (69104, м. Запоріжжя, вул. Ситова, буд. 11), про встановлення факту смерті, -
Заявник ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту смерті, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Маріуполь, Донецької області, помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження: Російська Федерація, Кіровська область, Верхньо-Камський район, село Лісне. Померлий є чоловіком ОСОБА_1 . Свідоцтво про шлюб було втрачено під час обстрілу будинку, внаслідок якого квартира була знищена та документи втрачені. Отримати дублікат у органах ДРАЦС у м. Запоріжжі заявник не може, оскільки шлюб був зареєстровано у 1973 року та до електронних баз даних не вносився.
12 травня 2022 року на підтвердження факту смерті ОСОБА_2 видано «довідку про причину смерті» №1024, в якій зазначено про смерть ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 , 1949 р.н., причина смерті вибухова травма: осколкове поранення голови.
25 травня 2022 року «Міським відділом РАЦС Маріупольського міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки» видано «свідоцтво про смерть» актовий запис № 129, в якому зазначено про смерть ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Маріуполі Донецької області, Україна, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Встановлення факту необхідне для оформлення свідоцтва про смерть, яке може бути надано для відкриття спадщини.
В судове засідання заявник ОСОБА_1 не з'явилась.
Представник заінтересованої особи - Комунарський районний у місті Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце слухання справи був повідомлений своєчасно та належним чином,причини неявки останнього суду не відомі.
Дослідивши матеріали справи, надані докази, оцінивши їх у сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Заявник ОСОБА_1 року народження, є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України.
31.03.1973 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , 1949 р.н., було зареєстровано шлюб, що підтверджується відміткою у паспорті заявника ОСОБА_1 .
Будь-які інші документи надати заявник не може надати, оскільки вони знищенні під час бойових дій.
Згідно довідки про причину смерті від 12.05.2022 року № 1024, зазначено про смерть ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , 1949 р.н., яка сталась через вибухову травму: осколкове поранення голови.
Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 98 від 20.05.2022, було внесено зміни до Переліку територіальних громад, розташованих у районах проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), відповідно до якого станом на дату смерті ОСОБА_2 . Маріупольська міська територіальна громада входила до переліку вищевказаних громад.
Надані документи видані на непідконтрольній Україні території, а саме органом який створений та діє у порядку не передбаченому законом, є недійсними і не створюють правових наслідків.
Вказані документи не є офіційним документами, відповідно до вимог ст. 9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на підставі яких можливо провести державну реєстрацію смерті. Згідно п. 1ПП ВСУ №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: - згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; - чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; - встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно дост.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до ч.1-3 ст.9 зазначеного Закону, державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Будь-які органи, їх посадові особи та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Частиною 1 статті 17 зазначеного Закону України передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: 1) якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; 2) встановлення у судовому порядку факту смерті; 3) звернення для реєстрації смерті особи, оголошеної судом померлою.
Пунктом 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/2, передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації смерті, є, зокрема, лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545, а також рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення особи померлою.
Беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Так, у своєму висновку Європейський суд з прав людини у справі «Кіпр проти Туречинни», зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Враховуючи практику Європейського суду з прав людини, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку ст. 317 ЦПК України.
З викладеного вище, вбачається, що заявником надано достатньо доказів того, що ОСОБА_2 , дійсно помер ІНФОРМАЦІЯ_3 на тимчасово окупованій території України, а тому, суд вважає за необхідне задовольнити заяву та встановити факт смерті ОСОБА_2 в судовому порядку. Доказів, які б спростовували факт смерті суду не надано.
Керуючись ст. 4, 5,12, 13, 76-82, 89, 258, 263-265, 293, 315, 317, 354, 430 ЦПК України, суд -, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Комунарський районний у місті Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), (69104, м. Запоріжжя, вул. Ситова, буд. 11), про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянина України, уродженця село Лісне, Верхньо-Камського району, Кіровської області, Російської Федерації, місце смерті: Донецька область, місто Маріуполь, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_3 , причина смерті «вибухова травма: осколкове поранення голови».
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, та набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 03.08.2022 року.
Суддя Комунарського районного суду
м. Запоріжжя Л.О. Варнавська