14 липня 2022 року м. Дніпросправа № 280/9103/21
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Лукманової О.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.01.2022 року (головуючий суддя Артоуз О.О.)
в адміністративній справі №280/9103/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Бердянські ковбаси" до відповідача Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області про визнання протиправною та скасування постанови,-
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Бердянські ковбаси", звернувся 28.09.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, в якому просив:
- визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області № 16 від 26.08.2021.
В обґрунтування позову вказав, що вказана постанова є протиправною, оскільки в оскаржуваній постанові відповідачем безпідставно зазначені факти порушень, які позивачем не допускались, а діям позивача надано неправильну кваліфікацію, в результаті чого його незаконно притягнуто до відповідальності. Також позивачем зазначено що відповідач виніс вищезазначену постанову після спливу строку застосування адміністративно-господарських санкції.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10.01.2022 року позов задоволено:
- визнано протиправною та скасовано постанову Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області від 26.08.2021 № 16 про порушення Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин" та накладення штрафу в розмірі 90 000 грн.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що позивач у відповідності до Технічних умов «Консерви м'ясні. М'ясо тушковане» ДСТУ 4450:2005 та Технологічної інструкції відповідно до ДСТУ 4450:2005 здійснив правильне маркування етикетки та вносити зміні в склад на етикетці зазначивши на ньому використання такої сировини як «м'ясо односортове» не мав жодного права. Таким чином при виготовленні консерви не було порушено вимог рецептури а інформація про харчовий склад продукту в повному обсязі була відображена на етикетці готової консерви, що виключає порушення з боку Позивача Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» №2639-VIII від 06.12.2018. При цьому, відповідачем не доведено той факт, що позивач при виготовленні консерви м'ясної «Яловичина тушкована вищого сорту» дата виробництва 25.08.2020 порушив ДСТУ 4450:2005 шляхом використання замість м'яса яловичини 1-ї категорії - м'ясо односортне. Жодних лабораторних та дослідницьких дій стосовно використаної сировини та готової продукції відповідачем здійснено не було. В своєму відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що «Сортність яловичини свідчить лише про відсотковий вміст в ній жирової та сполучної тканини, і односортне м'ясо теоретично може бути отримане як з туші яловичини 1-ї категорії так і з 2-ї категорії та з худої туші а також що технологічний процес виготовлення консерви починається з етапу «Отримання підготовленої та поділеної на куски сировини з ковбасного цеху», а не з отримання заморожених сировинних блоків з холодильного складу.
Суд першої інстанції також зауважив, що відповідач не наділений правом ставити під сумнів проведення затвердженого технологічного процесу та здійснювати припущення стосовно використаної сировини. Позивач отримав вже знежиловане м'ясо у вигляді блоків, то зазначення на них категорії не передбачене жодним нормативним документом. В свою чергу позивач поетапно з посиланням на відповідні нормативно правові акти довів правомірність використовування ним «односортного м'яса» при виготовленні 25.08.2020 року консерви «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005, відтак дійшов висновку, що прийнята спірна постанова про застосування штрафу до позивача є протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подана апеляційна скарга, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити.
Вказує, що технічними умовами «Консерви м'ясні. М'ясо тушковане» ДСТУ 4450:2005 передбачено, що консерви вищого сорту виробляють з яловичини та баранини першої категорії (п.4.3.), для виробляння (всіх) консервів (серед іншого) використовують такі сировину та матеріали: яловичину - згідно з ГОСТ 779, першої та другої категорії згідно з чинними нормативними документами і- отриману після її (яловичини першої та другої категорії) ділення, обвалювання та жалування; яловичину знежиловану (або блоки) - м'язова тканина з вмістом жирової та сполучної тканин від 6 % до 14 % (тобто, в процесі жилування яловичини першої або другої категорії отримують продукт яловичина, відповідно першої або другої категорії - знежилована); блоки із знежилованого м'яса (що зазначено вище) заморожені - згідно з чинними нормативними документами або закордонного виробництва за наявності висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи Центрального органу виконавчої влади у сфері охорони здоров'я (п.5.2.1). Тобто, під час виробництва консерви м'ясної «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005 дата виробництва 25.08.2020, повинна використовуватись виключна сировина, яка відповідає ДСТУ 6030:2008, або вироблена з неї. Відповідно до п. 5.2.7 Технічних умов «Консерви м'ясні. М'ясо тушковане» ДСТУ 4450:2005, кожну партію сировини, що надходить на підприємство, супроводжують, документом про якість та безпеку. Згідно з п. 8.2 Технічних умов «Консерви м'ясні. М'ясо тушковане» ДСТУ 4450:2005, методом літографії або на етикетці, виконаній типографським та іншими способами, на кожній одиниці спожиткової тари потрібно зазначити, серед іншого, назву консервів, сорт (за наявності) та склад консервів у порядку переваги складників, зокрема харчових добавок, які використовували під час їх виробництва. Технологічною інструкцією до ДСТУ 4450:2005 передбачена конкретизація вимог Технічних умов «Консерви м'ясні. М'ясо тушковане» ДСТУ 4450:2005. Відповідно до таблиці 2 до п. 4.1 цієї Інструкції, масова частка компонентів Яловичини тушкованої вищого сорту передбачена в наступному співвідношенні: 87% яловичина І категорії знежилована з вмістом жирової та сполучної тканини не більше ніж 14 %; жир сирець яловичий - 10,50 %; цибуля ріпчаста свіжа очищена подрібнена - 1,33 %; перець чорний мелений - 0,01%; лист лавровий - 0,02 %; сіль кухонна - 1,14 %. Інших інгредієнтів у складі консерви м'ясної «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005 дата виробництва 25.08.2020, які виготовляються відповідно до Технічних умов «Консерви м'ясні. М'ясо тушковане» ДСТУ 4450:2005 та Технологічної інструкції до ДСТУ 4450:2005 не передбачено. Відповідно до п. 5.2.1 Технологічної інструкції до ДСТУ 4450:2005 м'ясна сировина надходить у тушах, півтушах, четвертинах та відрубах у остиглому, охолодженому та замороженому станах, а також у вигляді заморожених блоків із знежиловансго м'яса. При цьому, згідно п. 5.1.2 цієї інструкції у блоках, які заморожені із знежилованої м'ясної сировини додатково контролюють якість жилування (вміст сполучної та жирової тканин в яловичині та баранині, конині чи жирової тканини в свинині) згідно з технологічною інструкцією по обвалюванню та жилуванню м'яса, затвердженою в установленому порядку. Всупереч зазначеним вище вимогам, під час виробництва консерви м'ясної «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005, дата виробництва 25.08.2020, позивачем було використано м'ясо яловиче односортне, яке вироблене ТОВ «УКР ТМК» згідно декларації від 15.07.2020 №15/07, про що свідчать декларація виробника ТОВ «УКР ТМК» на м 'ясну продукцію від 15.07.2020 № 15/07, журнал реєстрації надходження та контролю сировини б/н (початий 01.07.2020 та закінчений 31.07.2020), накладна ТОВ «Бердянські ковбаси» від 25.08.2020 про переміщення сировини з холодильника до консервного цеху. Декларація виробника TOB «УКР ТМК» (постачальника сировини ТОВ «Бердянські ковбаси») від 15.07.2020 № 15/07 містить посилання на ДСТУ 6030:2008, за яким нібито виготовлене м'ясо яловиче односортне. Проте, ДСТУ 6030:2008 не містить такого визначення як «м'ясо яловиче односортне». Згідно п. 4 цього ДСТУ класифікація яловичини не передбачає її поділ за сортами. До того ж, згідно п. 5.1.9 ДСТУ 6030:2008 яловичину виробляють у вигляді поздовжніх півтуш, та четвертин без вирізки (внутрішнього попереково-клубового м'яза). Виробництво яловичини у кусках, що сформовані у заморожені блоки, ДСТУ 6030:2008 не передбачає. Також, про хибність посилання ТОВ «УКР ТМК» на ДСТУ 6030:2008 при виробництві м'яса яловичого односортного, а отже і неможливість його використання ТОВ «Бердянські ковбаси» при виробництві консерви, виробництво якої перевірялось, свідчить лист Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області від 03.07.2021 № 05.1/176-21. Згідно цього листа, керівництвом управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області проведено зустріч з директором ТОВ «УКР ТМК», під час якої було вказано на недоліки при оформленні необов'язкової документації та отримано пояснення про помилковість вказання нормативного акту у декларації виробника. Зазначене також свідчить про використання ТОВ «Бердянські ковбаси» м'яса яловичого односортного виготовленого відповідно до ТУ У 10.1-24572818- 002:2018, а нз м'яса яловичого І категорії виготовленого згідно ДСТУ 6030:2008, з якого мало бути виготовлена консерва, виробництво якої перевірялось. Термін «м'ясо знежиловане із яловичини односортне», яке використовувалось позивачем при виробництві консерви, визначено у Технологічній інструкції У 10.1-24572818-002:2018 з виробництва м'яса знежилованого із яловичини та свинини до Технологічних умов У10.1-24572818-002:2018. Згідно п. 4.4.1 цієї технологічної інструкції проведено категоризацію яловичини за сортами, відповідно м'ясо знежиловане із яловичини односортне - це м'язова тканина із вмістом жирової та сполучної тканини не більше ніж 14%. Проте, як зазначено у п. 2.1 цієї технологічної інструкції, для виробництва м'яса знежилованого використовують наступну сировину та матеріали, зокрема яловичину згідно з ДСТУ 6030:2008 (крім худої). Отже, сортність яловичини свідчить лише про відсотковий вміст в ній жирової та сполучної тканини, і односортне м'ясо може бути отримане як з туші яловичини 1-ї категорії так і 2-ї категорії з худої туші. Зазначене вище може свідчити лише про можливість отримання такого продукту як яловичина першої категорії знежилована в умовах м'ясопереробного підприємства безпосередньо з туш тварин у яких можливо встановити категорійність. Крім того, у ТОВ «Бердянські ковбаси» така процедура отримання сировини визначена у карті аналізу небезпечних чинників ДВ-19 Системи УБХП, за яким аналіз технологічного процесу починається з етапу «Отримання підготовленої та поділеної на куски сировини з ковбасного цеху», а не з отримання заморожених сировинних блоків з холодильного складу ТОВ «Бердянські ковбаси», як це відбулося при виробництві партії консерви м'ясної «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005 дата виробництва 25.08.2020. Використання саме яловичини першої категорії знежилованої, а не іншого продукту, який було використано в даному випадку, при виробництві консерви м'ясної «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005, дата виробництва 25.08.2020, визначено самим ТОВ «Бердянські ковбаси» у Описі кінцевого продукту №1 Системи УБХП. Враховуючи викладене, ТОВ «Бердянські ковбаси» при виробництві консерви м'ясної «Яловичина. тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005, дата виробництва 25.08.2020, із посиланням на ДСТУ 4450:2005 було використане сировину - м'ясо яловиче односортне, вміст якої не допускається цим ДСТУ. При цьому, всупереч ч. 4 ст. 5 Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» позивачем нанесено неправильне маркування, замість інформації про використання як інгредієнту м'яса яловичого односортного, у складі вказано яловичину 1 категорії, чим не забезпечено точність інформації про харчовий продукт, яка зазначена на упаковці консерви м'ясної «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005, дата виробництва 25.08.2020, та введено такий харчовий продукт в обіг. До того ж, зауважуємо, що позивач неодноразово погоджувався з виявленими Головним управлінням під час інспектування порушеннями. Так, на виконання припису позивач надавав лист про початок виконання припису, телефонограму від 11.08.2021 про відклик партії консерви м'ясної «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005, дата виробництва 25.08.2020, початок відзиву від контрагентів та споживачів продукції, і у позовній заяві ТОВ «Бердянські ковбаси» визнає скоєння правопорушення. Крім цього, зазначає, що проведення лабораторних та дослідницьких дій стосовно використаної сировини та готової продукції - консерва м'ясна «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005, дата виробництва 25.08.2020, Головним управлінням під час проведення інспектування було неможливо, оскільки на час здійснення інспектування у ТОВ «Бердянські ковбаси» жодного зразка цієї продукції не було в наявності у зв'язку з її реалізацією (документи на поставку продукції контрагентам надані на інспектуванні). Звертає увагу, що до позивача застосований штраф в межах строку, що визначений і ст. 250 Господарського кодексу України, і ст. 66 Закону №2042, оскільки порушення встановлених законодавством вимог до надання інформації для споживачів щодо харчових продуктів, надання неточної, недостовірної та незрозумілої для споживачів інформації про харчовий продукт з боку ТОВ «Бердянські ковбаси», у даному випадку, відбулось саме 08.06.2021, з моменту придбання консерви м'ясної «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005, дата виробництва 25.08.2020, виробник ТОВ «Бердянські ковбаси», споживачем ОСОБА_1 і доведення до нього недостовірної інформації.
Враховуючи викладене, ТОВ «Бердянські ковбаси» при виробництві консерви м'ясної «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005, дата виробництва 25.08.2020, із посиланням на ДСТУ 4450:2005 було використане сировину - м'ясо яловиче односортне, вміст якої не допускається цим ДСТУ, та всупереч ч. 4 ст. 5 Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» нанесено неправильне маркування, замість інформації Про використання як інгредієнту м'яса яловичого односортного, у складі вказано яловичину 1 категорії, чим не забезпечено точність інформації про харчовий продукт, яка зазначена на упаковці консерви м'ясної «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005, дата виробництва 25.08.2020, та введено такий харчовий продукт в обіг. Таким чином, головним державним інспектором Головного управління 26.08.2021 в межах та на підставі закону, обґрунтовано та розсудливо, не за порушення ДСТУ 4450:2005, як зазначено судом 1 інстанції, а за порушення ТОВ «Бердянські ковбаси», встановлених законодавством вимог до надання інформації для споживачів щодо харчових продуктів, надання неточної, недостовірної та незрозумілої для споживачів інформації про харчовий продукт, за що передбачена відповідальність п. 20 ч. 1 ст. 65 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», винесено постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про харчові продукти та корми № 16 в розмірі 90 000 грн.
Відзив на апеляційну скаргу до суду не надходив, що не перешкоджає розгляду справи по суті спору.
Розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до ст. 311 КАС України.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає про наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що наказом Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області від 09.07.2021 № 683 відповідно до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V, на підставі звернення фізичної особи ОСОБА_1 від 17.06.2021 № М-731 стосовно придбаної ним неякісної продукції, а саме консерви м'ясної «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005 дата виробництва 25.08.2020, було призначено позаплановий захід з державного нагляду (контролю) на предмет додержання законодавства в сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів ТОВ «БЕРДЯНСЬКІ КОВБАСИ», (код ЄДРПОУ - 25480722), на потужності за адресою: 71100, Запорізька область, місто Бердянськ, Мелітопольське шосе, будинок 82/2.
В термін з 13.07.2021 по 21.07.2021 посадові особи Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області за адресою місця розташування потужностей та ведення господарської діяльності позивача здійснили позаплановий захід державного контролю стосовно додержання оператором ринку вимог законодавства про харчові продукти та корми, здоров'я та благополуччя тварин. На підставі проведеного позапланового заходу відповідачем складено Акт № 737/04 від 21.07.2021 та протокол від 21.07.2021, відповідно до яких виявлено наступні порушення, а саме:
1. Вимоги до обігу об'єктів санітарних заходів не дотримуються, оператором ринку введено в обіг харчовий продукт консерва м'ясна «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005 дата виробництва 25.08.2020, який неправильно маркований, а саме: на маркуванні зазначено вміст яловичина 1 категорії, однак при виробництві використовувалось м'ясо яловиче односортне, яке виготовляє ТОВ «УКР ТМК» згідно декларації від 15.07.2020 № 15/07, про що свідчать декларація виробника ТОВ «УКР ТМК» на м'ясну продукцію від 15.07.2020 № 15/07, журнал реєстрації надходження та контролю сировини б/н (початий 01.07.2020 та закінчений 31.07.2020), накладна ТОВ «Бердянські ковбаси» від 25.08.2020 про переміщення сировини з холодильника до консервного цеху, чим порушено вимоги п.3 ч.2 ст. 37 Закону України «Про основні принципи та вимоги щодо безпечності та якості харчових продуктів» від 23 грудня 1997 року № 771.
2. Оператором ринку не забезпечено наявність і точність інформації про харчовий продукт, не перевіряється дотримання вимог законодавства щодо надання інформації про харчові продукти для споживачів, яка зазначена на упаковці харчового продукту консерви м'ясної «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005 дата виробництва 25.08.2020 під час виробництва та подальшого обігу цього харчового продукту, а саме: під час виробництва та маркування консерви м'ясної «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005 дата виробництва 25.08.2020 зазначено вміст у продукції яловичина 1 категорії, проте під час виробництва використовувалось м'ясо яловиче односортне, чим порушено вимоги ч. 4 ст. 5 Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» № 2639-VIII від 06.12.2018;
3. Перелік інгредієнтів не містить усі інгредієнти харчового продукту в порядку зменшення їх маси станом на момент їх використання у процесі виробництва харчового продукту, а саме: згідно маркування консерва повинна містити яловичину 1 категорії, проте в маркуванні не зазначено вміст у продукті яловичини односортної, яка використовувалась при виробництві, чим порушено вимоги ст. ст. 12-14 Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» № 2639-VIII від 06.12.2018.
За результатами позапланового заходу державного нагляду (контролю) за порушення п. 20 ч.1 ст.65 Закону України "Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин" № 2042-VIII від 18 травня 2017 року, а саме «порушення встановлених законодавством вимог до надання інформації для споживачів щодо харчових продуктів, надання неточної, недостовірної та незрозумілої для споживачів інформації про харчовий продукт» відповідачем було винесено постанову від 26.08.2021 № 16 про накладення на позивача штрафу в розмірі 90 000 гривень.
Позивач вважає протиправною постанову від 26.08.2021 № 16 про накладення штрафу в розмірі 90 000 гривень, а порушення, що викладені в акті перевірки не підтвердженими.
Суд першої інстанції позов задовольнив.
Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що до даних правовідносин слід застосовувати норми Конституції України, Закон України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» від 18.05.2017 року №2042-VIII, Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23.12.1997 № 771/97-ВР, Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» від 06.12.2018 року №2639-VIII, норми Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, що затверджене наказом Держпродспоживслужби від 14.08.2017 №672.
Так, стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади державного контролю, що здійснюється з метою перевірки дотримання операторами ринку законодавства про харчові продукти, корми, здоров'я та благополуччя тварин, а також законодавства про побічні продукти тваринного походження під час ввезення (пересилання) таких побічних продуктів на митну територію України визначає Закон України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин».
Частиною 1 ст. 18 та ч. 1 ст. 19 цього Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» (№2042-VIII) визначено, що державний контроль здійснюється компетентним органом, крім випадків, встановлених цим Законом. Заходи державного контролю здійснюються у формі аудиту, інспектування, передзабійного та післязабійного огляду, відбору зразків, лабораторного дослідження (випробування), документальної перевірки, перевірки відповідності, фізичної перевірки. У межах заходів державного контролю здійснюється державний моніторинг.
Відповідно пп. 1 п. 4 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 14.08.2017 №672, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики, а саме у галузі ветеринарної медицини та безпечності харчових продуктів здійснює державний нагляд (контроль) за, зокрема, тваринами, харчовими продуктами, іншими об'єктами санітарних заходів, пов'язаними з продуктами тваринного походження, репродуктивним матеріалом, племінною справою у тваринництві, біологічними продуктами, патологічним матеріалом, ветеринарними препаратами, субстанція ми, кормовими добавками, преміксами та кормами, засобами ветеринарної медицини, засобами догляду за тваринами та супутніми об'єктами, штамами мікроорганізмів, а також потужностями, що використовуються для їх виробництва, переробки, зберігання та обігу; діяльністю суб'єктів господарювання, які здійснюють виробництво, перевезення, зберігання, реалізацію органічної продукції (сировини).
Відносини між органами виконавчої влади, операторами ринку харчових продуктів та споживачами харчових продуктів і визначає порядок забезпечення безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, що виробляються, перебувають в обігу, ввозяться (пересилаються) на митну територію України та/або вивозяться (пересилаються) з неї, регулює Закон України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» від 23.12.1997року №771/97-ВР.
Статтею 4 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (№771/97-ВР) визначено, що державне регулювання у сфері безпечності харчових продуктів здійснюється з метою захисту життя, здоров'я та інтересів споживачів.
Слід зазначити, що недотримання принципів та вимог до безпечності та якості харчових продуктів порушує права людини (споживача) на безпеку їх здоров'я і життя, і може завдати шкоди.
Водночас, згідно ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Частиною 1 ст. 20 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (№771/97-ВР) визначено, що оператори ринку відповідають за виконання вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів у межах діяльності, яку вони здійснюють.
Матеріалами справи підтверджується, що на адресу Головного управління надійшло на розгляд звернення громадянина ОСОБА_1 від 09.06.2021 щодо реалізації неякісних м'ясних консервів в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » виробником яких є TOB «Бердянські ковбаси», розташоване за адресою: АДРЕСА_1 . До звернення надані фотографії м'ясної консерви.
На підставі наказу від 09.07.2021 №683 та направлення від 09.07.2021 №737 державними інспекторами Головного управління проведено позапланове інспектування у TOB «Бердянські ковбаси» на предмет додержання законодавства у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів.
За результатами проведеного інспектування складено акт від 21.07.2021 № 737/04, яким зафіксовані виявлені порушення ч.ч. 1, 2 ст. 37 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», ч. 4 ст. 5, та ст.ст. 12-14 Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» з боку TOB «Бердянські ковбаси», а саме (а.с. 10-31):
1. Вимоги до обігу об'єктів санітарних заходів не дотримуються, оператором ринку введено в обіг харчовий продукт консерва м'ясна «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005 дата виробництва 25.08.2020, який неправильно маркований, а саме: на маркуванні зазначено вміст яловичина 1 категорії, однак при виробництві використовувалось м'ясо яловиче односортне, яке виготовляє TOB «УКР ТМК» згідно декларації від 15.07.2020 №15/07, про що свідчать декларація виробника TOB «УКІ* ТМК» на м'ясну продукцію від 15.07.2020 №15/07, журнал реєстрації надходження та контролю сировини б/н (початий 01.07.2020 та закінчений 31.07.2020), накладна Т( )В «Бердянські ковбаси» від 25.08.2020 про переміщення сировини з холодильника до консервного цеху, чим порушено вимоги п. 3 ч. 2 ст. 37 Закону України «Про основні принципи і а вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»;
2. Оператором ринку не забезпечено наявність і точність інформації про харчовий продукт, не перевіряється дотримання вимог законодавства щодо надання інформації про харчові продукти для споживачів, яка зазначена на упаковці харчового продукту консерви м'ясної «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005 дата виробництва 25.08.2020 під час виробництва та подальшого обігу цього харчового продукту, а саме під час виробництва та маркування консерви м'ясної «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005 дата виробництва 25.08.2020 зазначено вміст у продукції яловичина 1 категорії, проте під час виробництва використовувалось м'ясо яловиче односортне, чим порушено вимоги ч. 4 ст. 5 Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів»;
3. Перелік інгредієнтів не містить усі інгредієнти харчового продукту в порядку зменшення їх маси станом на момент їх використання у процесі виробництва харчового продукту, а саме: згідно маркування (згідно зразка змісту маркування продукції опису кінцевого продукту №1 Системи управління безпечністю харчових продуктів TOB «БЕРДЯНСЬКІ КОВБАСИ» редакція 03, дата редакції 05.04.2021) консерва повинна містити яловичину 1 категорії, проте в маркуванні не зазначено вміст у продукті яловичини односортної, яка використовувалась при виробництві, чим порушено вимоги ст. ст. 12-14 Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів».
Акт від 21.07.2021 №737/04 отримано директором TOB «Бердянські ковбаси» Кравецьким О.М. із запереченнями.
Зокрема, директором TOB «Бердянські ковбаси» Кравецьким О.М. зазначено, що: «З висновками, викладеними в акті перевірки не погоджуюсь. Заперечення до акту будуть надані додатково» (а.с. 30).
21.07.2021 на підставі акту від 21.07.2021 №737/04 державним інспектором складено протокол про порушення Закону України «Про державний контролю за дотримання законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми (а.с. 32-37).
Крім цього, Головним управлінням винесено припис про усунення порушень вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин № 737/04, яким Головне управління приписує Товариству «Бердянські ковбаси» у строк до 27.08.2021 усунути виявлені під час позапланового інспектування порушення (а.с. 244-245).
Повідомленням від 22.07.2021 TOB «Бердянські ковбаси» в особі директора Кравецького О.М. повідомлено відповідачем про час і місце розгляду справи про порушення встановлених законодавством вимог до надання інформації для споживачів щодо харчових продуктів, надання неточної недостовірної для споживачі інформації про харчовий продукт, який мав відбутися 09.08.2021 (а.с. 243).
06.08.2021 від Товариства «Бердянські ковбаси» надійшло клопотання про перенесення розгляду справи на більш пізніший термін у зв'язку з неможливістю прибуття на розгляд справи 09.08.2021 (а.с. 246).
Повідомленням від 13.08.2021 TOB «Бердянські ковбаси» в особі директора Кравецького О.М. повідомлено про час і місце розгляду справи про порушення встановлених законодавством вимог до надання інформації для споживачів щодо харчових продуктів, надання неточної недостовірної для споживачі інформації про харчовий продукт, який мав відбутися 26.08.2021 (а.с. 247).
26.08.2021 на адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області надійшли пояснення щодо протоколу від 21.07.2021 в яких позивачем викладені заперечення.
26.08.2021 в приміщенні Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області відбувся розгляд справи про порушення Закону України «Про державний контролю за дотримання законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми TOB «Бердянські ковбаси».
Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 65 Закону України «Про державний контролю за дотримання законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» оператори ринку несуть відповідальність за такі правопорушення, зокрема порушення встановлених законодавством вимог до надання інформації для споживачів щодо харчових продуктів, надання неточної, недостовірної та незрозумілої для споживачів інформації про харчовий продукт - тягнуть за собою накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі п'ятнадцяти мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб - підприємців - у розмірі десяти мінімальних заробітних плат.
Статтею 66 цього Закону України «Про державний контролю за дотримання законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» передбачене провадження у справах про порушення цього Закону, законодавства про харчові продукти та корми.
Так, приписами ч.ч. 1, 2, 8, 13, 14 цієї статті визначено, що провадження у справах про порушення юридичними особами та фізичними особами - підприємцями цього Закону, законодавства про харчові продукти та корми здійснюється відповідно до положень цієї статті.
Штраф за порушення Закону України «Про державний контролю за дотримання законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми може бути накладено протягом 6-ти місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.
Справа про порушення законодавства про харчові продукти та корми (далі - справа) розглядається компетентним органом або його територіальними органами.
Від імені зазначених органів розглядати справи мають право головні державні інспектори та головні державні ветеринарні інспектори.
Так, 26.08.2021 за результатами розгляду справи головним державним інспектором за порушення оператором ринку - TOB «Бердянські ковбаси», встановлених законодавством вимог до надання інформації для споживачів щодо харчових продуктів, надання неточної, недостовірної та незрозумілої для споживачів інформації про харчовий продукт, за що передбачена відповідальність п. 20 ч. 1 ст. 65 Закону України «Про державний контролі, за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», винесено постанову про накладення штрафу за порушення Закону України «Про державний контролю за дотримання законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин», законодавства про харчові продукти та корми №16, яким накладено на TOB «Бердянські ковбаси» штраф в розмірі 90 000 грн.
28.08.2021 Головним управлінням на адресу TOB «Бердянські ковбаси» рекомендованим листом з повідомленням надіслана постанова від 26.08.2021 №16, яка 31.08.2021 вручена за довіреністю.
Колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що в своїй позовній заяві позивач зазначав, що при виготовленні консерви м'ясної «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005 дата виробництва 25.08.2020, ним було повністю дотримано вимоги що передбачені - Технічними умовами «Консерви м'ясні. М'ясо тушковане» ДСТУ 4450:2005 офіційне видання затверджене Держспоживстандартом України в 2006 році (надалі - ТУ ДСТУ 4450:2005) та Технологічною інструкції з виробництва консервів м'ясних «М'ясо тушковане» відповідно до ДСТУ 4450:2005 від 01.07.2006 (надалі - ТІ ДСТУ 4450:2005).
За рецептурою згідно ч 4.1 ст.4 «Рецептура» ТІ ДСТУ 4450:2005 позивачем при виготовлені 25.08.2020 консерви м'ясної «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005 було використано сировину та спеції що зазначені в рецептурі, а саме: яловичина I категорії знежилована з вмістом жирової та сполученої тканини не більше ніж 14%, жир-сирець яловичий, цибуля ріпчаста свіжа очищена подрібнена, перець чорний мелений, лист лавровий, сіль кухонна. Всі ці складові та сировина без винятку були відображені на етикетці консерви м'ясної «Яловичина тушкована вищого сорту» ДСТУ 4450:2005 під назвою «СКЛАД».
Позивач зазначав що у відповідні до пп. 1,2 ч.5.2.1 ст.5.2 «Вимоги до сировини та матеріалів» технічних умов ДСТУ 4450:2005 від 2006 р. для виробництва консервів він мав право використовувати як яловичину (ГОСТ 779-55 туші, півтуші та четвертини), першої та другої категорії отримані після ї ділення, обвалювання та жилування так і яловичину знежиловану (або блоки) - м'язова тканина з вмістом жирової та сполучної тканини від 6% до 14%. Оскільки велика кількість м'ясокомбінатів з впливом часу вже відмовилась від замкнутого циклу забою, переробки та виготовлення м'ясо-ковбасних виробів, на підприємствах були ліквідовані цеха забою скота та первинної обробки. В подальшому м'ясокомбінати від підприємств-виробників почали отримувати вже поділене, обвалене та знежиловане м'ясо, а на сам перед м'ясо крупної рогатої худоби, яке поставляється у блоках. Виходячи з цього відповідач при виробництві вищезазначеної консерви у відповідності до технологічних інструкцій та технологічних умов на законних підставах використовував м'ясо яловиче односортне отримане від виробника ТОВ «УКР ТМК» відповідно до декларації від 15.07. 2020 р. № 15/07.
Також позивач вважає, що у відповідності до п.11 ст.1 Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» він правильно здійснив маркування продукту консерва м'ясна «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005 дата виробництва 25.08.2020 зазначивши на етикетці всі вихідні данні передбачені п. .8.2 ст. 8 ДСТУ 4450:2005 «Маркування».
Згідно до п.3 ст. 5 Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» - «Оператори ринку харчових продуктів у межах своєї діяльності не мають права змінювати інформацію, що супроводжує харчовий продукт, якщо такі зміни можуть ввести в оману кінцевого споживача або в інший спосіб знижують рівень захисту споживача чи погіршують можливість здійснення кінцевим споживачем свідомого вибору».
Також позивач зазначає що відповідно до ч. 2 ст. 66 Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин» (№ 2042-VIII) відповідач застосував до нього адміністративно-господарську санкцію за порушення цього Закону після спливу строку.
В акті перевірки №737/04 від 21.07.2021 та в протоколі від 21.07.2021 Держпродспоживслужби в Запорізькій області ТОВ «Бердянські ковбаси» зазначено, що 25.08.2020 під час виробництва консерви м'ясної «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005 здійснило неправильне її маркування чим порушило Закон України «Про основні принципи та вимоги щодо безпечності та якості харчових продуктів» (№771) та Закон України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» (№2639-VIII).
Як наслідок, встановлених порушень, постановою від 26.08.2021 року №16 на позивача накладено штраф в розмірі 90 000 грн., при цьому, постанова про накладення штрафу прийнята після спливу річного терміну з дня вчинення правопорушення.
При цьому, у відзиві на позов та в апеляційній скарзі відповідач зазначає, що ТОВ «Бердянські ковбаси» 25.08.2020 при виготовленні консерви м'ясної «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005 здійснило неправильне маркування зазначивши на етикетці в графі «Склад» використанням такої складової як «яловичина 1 категорії 87%» замість використаного «м'яса односортного» чим ввів в оману споживачів та порушив вимоги ч. 4 ст. 5 Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» .
При виготовлення консерви м'ясної «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005 з використанням «м'яса односортного» позивач міг замість м'яса яловичини 1-ї категорії теоретично використовувати м'ясо яловичини 2-ї категорії або з худої туші чим порушив вимоги п.3 ч.2 ст. 37 Закону України «Про основні принципи та вимоги щодо безпечності та якості харчових продуктів».
В декларації від 15.07.2020 р. № 15/07 виробник м'яса ТОВ «УКР ТМК» здійснив хибне посилання на ДСТУ 6030:2008 при виробництві м'яса яловичого односортного в кількості 14915,0 кг що унеможливлює його використання ТОВ «Бердянські ковбаси» при виготовленні консерви м'ясної «Яловичина тушкована вищого сорту».
Стосовно дати вчинення порушення про надання інформації то на думку відповідача воно було здійснено 08.06.2021 року, з моменту придбання консерви споживачем, та 01.09.2020 року коли могло відбутись її маркування, а зважаючи на це термін притягнення до відповідальності з застосуванням штрафу ще не сплив.
Надаючи правову оцінку вказаним правовідносинам, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає, що згідно матеріалів справи позивачем введено в обіг харчовий продукт консерва м'ясна «Яловичина тушкована вищого сорту» дата виробництва 25.08.2020 яка була виготовлена у відповідності та з дотриманням вимог що передбачені технічними умовами «Консерви м'ясні. М'ясо тушковане» ДСТУ 4450:2005 офіційне видання затверджене Держспоживстандартом України в 2006 році (надалі - ТУ ДСТУ 4450:2005) та технологічною інструкції з виробництва консервів м'ясних «М'ясо тушковане» відповідно до ДСТУ 4450:2005 від 01.07.2006 (надалі - ТІ ДСТУ 4450:2005).
Відповідно до частин 4.2, 4.3, 4.4 ст. 4 «Класифікація» ТУ ДСТУ 4450:2005 «Консерви, залежно від виду м'яса та його категорії, виготовлюють вищого, першого сорту та безсортове», «Консерви вищого сорту виробляють з яловичини та баранини першої категорії», «Консерви першого сорту виробляють з яловичини та баранини другої категорії».
Відповідно до частин п. 5.1.1. ч. 5.1. ст.5 «Загальні технічні вимоги» ТУ ДСТУ 4450:2005 - «Консерви повинні відповідати вимогам цього стандарту та їх потрібно виробляти згідно з технологічною інструкцією та рецептурами»
Відповідно до пп. 1, 2 ч. 5.2.1 ст. 5.2 «Вимоги до сировини та матеріали» Технологічних Умов ДСТУ 4450:2005 для виробляння консервів використовують такі сировину та матеріали:
- яловичину - згідно ГОСТ 779-55 (півтуші та четвертини), першої та другої категорії, згідно з чинними нормативними документами і отримані після її ділення, обвалювання та жилування.
- яловичину знежиловану (або блоки) - м'язова тканина з вмістом жирової та сполучної тканини від 6% до 14%.
Відповідно до ч. 5.2.3 ст. 5.2 «Вимоги до сировини та матеріали» ТУ ДСТУ 4450:2005 - «Сировина тваринного походження для виробляння консервів повинна бути допущена до виробництва державною ветеринарною службою підприємства». Проходження сировини (№з/п 1029, дата надходження 17.07.2020, виробник, постачальник ТОВ «УКР ТМК» Тернопільська область с. Ступки ч-з «АБМ Експорт», яловичина односортна, ДВ №15/07 від 15.07.2020, кількість14915,0, відповідає ТР 06.2020) та проходження ветеринарного контролю підтверджується записом ветеринарного лікаря в журналі реєстрації надходження та контролю сировини прийнятий 01.07.2020 закінчення 31.07.2020 на ст.11 № з/п 1029.
Згідно пп. 1, 2 ч. 2.1 ст. 2 «Характеристика сировини та матеріали» Технологічної Інструкції ДСТУ 4450:2005 для виготовлення консервів використовують такі сировину та матеріали як:
- яловичину - згідно ГОСТ 779-55 (м'ясо-яловичини в полутушах та четвертинах), першої та другої категорії, згідно з чинними нормативними документами і отримані після її ділення, обвалювання та жилування.
(ГОСТ 779-55 змінено на ДСТУ 6030:2008 відповідно до наказу Держспорживстандарту України від 22.12.2008 року в зв'язку з затвердженням нових технічних умов ДСТУ 6030:2008 «М'ясо. Яловичина та телятина в тушах, півтушах і четвертинах» - (надалі ДСТУ 6030:2008).
- яловичину знежиловану (або блоки) - м'язова тканина з вмістом жирової та сполучної тканини до 14%.
Згідно ч. 2.3 ст. 2 «Характеристика сировини та матеріали» ТІ ДСТУ 4450:2005- «Консерви вищого сорту виготовляють з яловичини та баранини першої категорії, консерви першого сорту - із яловичини та баранини другої категорії».
Згідно ч 4.1 ст.4 «Рецептура» ТІ ДСТУ 4450:2005 - «Консерви повинні вироблятись за рецептурами, вказаними у таблиці №2». За рецептурою при виготовлені 25.08.2020 року консерви м'ясної «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005 оператором ринку були використано сировину та спеції що зазначені в рецептурі , а саме:
- яловичина I категорії знежилована з вмістом жирової та сполученої тканини не більше ніж 14%;
- жир-сирець яловичий;
- цибуля ріпчаста свіжа очищена подрібнена;
- перець чорний мелений;
- лист лавровий;
- сіль кухонна.
Всі ці складові та сировина без винятку були відображені Позивачем на етикетці консерви м'ясної «Яловичина тушкована вищого сорту» ДСТУ 4450:2005 під назвою «СКЛАД»: яловичина 1 категорії 87%, жир-сирець яловичий, цибуля ріпчаста, сіль кухонна, лист лавровий, перець чорний мелений.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» «Обов'язки операторів ринку харчових продуктів» полягають у наступному:
1. Оператор ринку харчових продуктів, відповідальний за інформацію про харчовий продукт, зобов'язаний забезпечити наявність і точність інформації про харчовий продукт відповідно до цього Закону.
2. Оператори ринку харчових продуктів у межах своєї діяльності не мають права змінювати інформацію, що супроводжує харчовий продукт, якщо такі зміни можуть ввести в оману кінцевого споживача або в інший спосіб знижують рівень захисту споживача чи погіршують можливість здійснення кінцевим споживачем свідомого вибору.
Виходячи з вищезазначеного позивач у відповідності до Технічних умов «Консерви м'ясні. М'ясо тушковане» ДСТУ 4450:2005 та Технологічної інструкції відповідно до ДСТУ 4450:2005 здійснив правильне маркування етикетки та вносити зміні в склад на етикетці зазначивши на ньому використання такої сировини як «м'ясо односортове» не мав жодного права. Таким чином при виготовленні консерви не було порушено вимог рецептури а інформація про харчовий склад продукту в повному обсязі була відображена на етикетці готової консерви, що виключає порушення з боку позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Бердянські ковбаси" Закону України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів» (№2639-VIII).
При цьому, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, відповідачем не доведено той факт, що позивач при виготовленні консерви м'ясної «Яловичина тушкована вищого сорту» дата виробництва 25.08.2020 порушив ДСТУ 4450:2005 шляхом використання замість м'яса яловичини 1-ї категорії - м'ясо односортне. Жодних лабораторних та дослідницьких дій стосовно використаної сировини та готової продукції відповідачем здійснено не було. В своєму відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що «Сортність яловичини свідчить лише про відсотковий вміст в ній жирової та сполучної тканини, і односортне м'ясо теоретично може бути отримане як з туші яловичини 1-ї категорії так і з 2-ї категорії та з худої туші а також що технологічний процес виготовлення консерви починається з етапу «Отримання підготовленої та поділеної на куски сировини з ковбасного цеху», а не з отримання заморожених сировинних блоків з холодильного складу.
Відповідач не наділений правом ставити під сумнів проведення затвердженого технологічного процесу та здійснювати припущення стосовно використаної сировини.
В своїх запереченнях щодо позову відповідач погоджується що визначення категорії м'яса можливо лише в умовах м'ясопереробного підприємства безпосередньо з туш, півтуш та четвертей тварин у яких можливо встановити таку категорію. Оскільки позивач отримав вже знежиловане м'ясо у вигляді блоків, то зазначення на них категорії не передбачене жодним нормативним документом.
В свою чергу позивачем поетапно з посиланням на відповідні нормативно правові акти доведено правомірність використовування ним «односортного м'яса» при виготовленні 25.08.2020 року консерви «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005, а саме:
У відповідності до ТУ та ТІ ДСТУ4450:2005 при виготовленні м'ясних консервів виробник може використовувати як яловичину в полутушах та четвертинах першої та другої категорії після її ділення, обвалювання та жилування так і яловичину знежиловану (або блоки) з м'язовою тканиною з вмістом жирової та сполучної тканини до 14% (а.с. 45-58, 60-76).
Згідно ч. 4.1. ст. 4 «Класифікації» технічних умов ДСТУ 6030:2008 «М'ясо. Яловичина та телятина в тушах, півтушах і четвертинах» (надалі ТУ ДСТУ 6030:2008) - «залежно від вгодованості яловичину дорослої великої рогатої худоби і молодняку та телятину поділяють на першу та другу категорії» (а.с. 105-121).
Згідно п. 5.1.2. ч. 5.1. ст. 5 «Технічні вимоги» ТУ ДСТУ 6030:2008 - «яловичину дорослої великої рогатої худоби поділяють на категорії залежно від вгодованості згідно з вимогами, зазначеними в таблиці 1»
Згідно ч. 8.2 ст. 8 «Клеймування та маркування» ТУ ДСТУ 6030:2008 «на кожну тушу, півтушу або четверть ставиться ветеренарне клеймо а також клеймо та штамп, що позначають категорію, клас та вікову приналежність».
Відповідно до ч.11.1 ст.11 «Методи контролювання» ТУ ДСТУ 6030:2008 «приналежність яловичини та телятини до певної категорії вгодованості встановлюється візуально відповідно до вимог 5.1.2, 5.1.4., 5.1.5., та 5.1.6.».
Відповідно до ст. 4 ДСТУ 4424:2005 «Виробництво м'ясних продуктів» терміни та визначення понять затверджені Держспоживстандартом України у 2005 році при переробці туш, півтуш та четвертин здійснюють їх «ділення, обвалювання та жилування» (122-151).
Жиловування м'яса яловичини та свинини здійснюється у відповідності та з дотриманням вимог передбачених технічними умовами ТУ У 10.1-24572818-002:2018 «М'ясо знежиловане із яловичини та свинини» затверджені Мінекономрозвитку України 18.069.2018 № 02568182/002797 (надалі - ТУ У 10.1-24572818-002:2018) та технологічної інструкції ТІ У 10.1-24572818-002:2018 «З виробництва м'яса знежилованого із яловичини та свинини» затверджена Національною асоціацією виробників м'яса та м'ясопродуктів України «Укрм'ясо» від 03.09.2018, дата набрання чинності 18.09.2018 та чинний до 18.09.2023 (а.с. 77-93, 94-104).
Відповідно до п. 3.4.1. ст. 3.4. «Вимоги до сировини та матеріалів» ТУ У 10.1-24572818-002:2018 для виготовлення м'яса знежилованого використовують яловичину згідно з ДСТУ 6030 (крім худої), а саме туші, півтуші та четвертини.
Відповідно до ч. 3.2.1. ст. 3.2 «Асортимент» ТУ 10.1-24572818-002:2018 - «В залежності від використаної сировини виробляють м'ясо знежиловане із яловичини: вищого, першого, другого сорту, жирне, ковбасне та односортне».
У відповідності до ч. 3.3.1 ст. 3.3. «Характеристики» ТУ У 10.1-24572818-002:2018 - «за органолептичними показниками м'ясо знежиловане повинно відповідати вимогам, зазначеним у таблиці 1»
Відповідності до органолептичних показників зазначених в таблиці 1 м'ясо знежиловане із яловичини за вмістом сполученої та жирової тканини поділяються на перший сорт (не більше ніж 6%), другий сорт (не більше ніж 20%), жирне (не більше ніж 35%), ковбасне (на більше ніж 12%) та односортне (не більше ніж 14%).
Ці самі критерії також зазначені в п.4.4.1 ч. 4.3. ст.4 «Технологічний процес» ТІ У 10.1-24572818-002:2018 - «м'ясо знежиловане із яловичини односортне - м'язова тканина з вмістом жирової та сполученої тканини не більше ніж 14%».
На підставі вищезазначеного колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем доведено, що Товариством "Бердянські ковбаси" при виготовленні консерви м'ясної «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005 були дотриманні вимоги Технологічних Умов ДСТУ 4450:2005 якими передбачено, що «для виробляння консервів використовують яловичину знежиловану (або блоки) - м'язова тканина з вмістом жирової та сполучної тканини до 14%» та вимоги Технологічної Інструкції ДСТУ 4450:2005 за рецептурою якої передбачено «використання яловичина I категорії знежилована з вмістом жирової та сполученої тканини не більше ніж 14%».
В підтвердженням виробництва консерви м'ясної «Яловичина тушкована вищого сорту» згідно ДСТУ 4450:2005 дата виробництва 25.08.2020 року у відповідності до вищезазначених технологічних умов та технологічних інструкцій під час перевірки відповідачу надавалися журнали контролю якості готової продукції (матеріали справи містять копії журналів контролю якості готової продукції), а саме:
- цеховий журнал органолептичної оцінки якості продукції з 01.08.2020 по 13.05.2021 року (а.с. 154-156);
- журнал мікробіологічного контролю готової продукції початий 07.08.2020 (а.с. 234-236);
- журнал мікробіологічного контролю виробництва консервів початий 07.08.2020 року закінчений 27.12.2020 року (а.с. 157-158);
- журнал контролю якості готової продукції. Консерви за 2020 рік (а.с. 237-239).
З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав для прийняття постанови про накладення штрафу.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку колегії суддів апеляційної інстанції матеріали справи дають підстави для висновку, шо позивачем доведені обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
При цьому, відповідачем не доведено обставини, на яких ґрунтуються заперечення проти позовних вимог, не доведено правомірність дій/рішень відповідача як суб'єкта владних повноважень щодо прийняття постанови № 16 від 26.08.2021 про накладення штрафу.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позову.
Вищезазначене є мотивом для відхилення судом апеляційної інстанції аргументів, викладених в апеляційній скарзі, оскільки аргументи відповідача спростовуються доводами, викладеними позивачем та нормами законодавства України, що регулює дані правовідносини,
Доводи апеляційної скарги не спростовують правове обґрунтування, покладеного в основу рішення суду першої інстанції, тому не можуть бути підставою для його скасування.
З огляду на результати розгляду справи розподіл судових витрат не здійснюється.
Дана справа є справою незначної складності, тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
Керуючись 241-245, 250, 311, 316, 321, 322, 327, 328, 329 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.01.2022 року -залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття 14.07.2022 та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
В силу п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Повний текст постанови складений 21.07.2022.
Головуючий - суддя Ю. В. Дурасова
суддя Л.А. Божко
суддя О.М. Лукманова