03 серпня 2022 року Чернігів Справа № 620/2353/22
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Виноградової Д.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Поліська картопляна компанія» про зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Управління Держпраці у Чернігівській області ( далі - також позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Поліська картопляна компанія» (далі - також відповідач, ТОВ «Поліська картопляна компанія») про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до відповідача шляхом зупинення роботи (виробництва): КТП-10/0,4 кВ № 362-устаткування напругою понад 1000 В, у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки були виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування.
Ухвалою судді від 29.04.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та установлено відповідачу строк для подання відзиву на позов.
Вищезазначену ухвалу суду від 29.04.2022 відповідач отримав, що підтверджується рекомендованим поштовим повідомленням, але у встановлений ухвалою суду строк відзив на позов не надав, про причини не подання відзиву суд не повідомив.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Судом встановлено, що згідно направлення на проведення перевірки від 14.01.2022 №28 відповідно до Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної служби України з питань праці на 2022 рік, з метою перевірки додержання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки в період з 17.01.2022 по 28.01.2022, згідно наказу № 48-Н від 14.01.2022 посадовими особами Управління Держпраці у Чернігівській області проведено планову перевірку в ТОВ «Поліська картопляна компанія»; КВЕД: 01.13 (а.с.9-10).
За результатами перевірки складено акт перевірки суб'єкта господарювання від 28.01.2022 №05-02/28, отриманий директором ТОВ «Поліська картопляна компанія» (а.с. 11-19).
Під час перевірки згідно розділу «Опис виявлених порушень вимог законодавства» вищевказаного акту виявлено 49 порушень ТОВ «Поліська картопляна компанія» нормативно-правових актів з охорони праці, з яких порушення, зазначені у рядках №26, 27, 28 ,29, створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- Не отримано дозвіл на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки, а саме: КТП-10/0,4 кВ № 362 - устаткування напругою понад 1000 В (п. 8 групи А переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженому постановою КМУ від 03 лютого 2021 № 77), відповідно до вимог п. 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки постанови КМУ від 26 жовтня 2011 № 1107 в редакції постанови КМУ від 03 лютого 2021 №77 - ст. 21 Закону України «Про охорону праці».
-Не отримано дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме роботи в діючих електроустановках і на кабельних лініях напругою понад 1000 В, в зонах дії струму високої частоти, відповідно до п. 9 групи А переліку видів робіт підвищеної небезпеки, які виконуються на підставі дозволу (додаток 2 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування ) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки постанови КМУ від 26 жовтня 2011 № 1107 в редакції постанови КМУ від 03 лютого 2021 №77) - ст. 21 Закону України «Про охорону праці».
-Роботодавцем не проведено експертне обстеження (технічне діагностування) устаткування напругою понад 1000 В, яке реконструйоване, модернізоване, перебувало у аварії та має пошкодження та яке досягло граничного строку експлуатації, а саме: КТП - 10/0,4 кВ № 362, чим порушено п. 21 постанови КМУ від 26 травня 2004 року №687 «Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» - ст. 21 Закону України «Про охорону праці».
-Підприємство не укомплектовано випробуваними електрозахисними засобами, згідно з вимогами нормативних актів - ст. 8 Закону України «про охорону праці», п. 4.2.9 НПАОП 40.1-1.07-01 «Правил експлуатації електрозахисних засобів», затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 05.06.2001 № 253, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 18 листопада 1996 року за № 667/1692.
Як вбачається з розділу «Пояснення, зауваження або заперечення щодо проведеного заходу та складеного акта» вищевказаного акту перевірки, директор ТОВ «Поліська картопляна компанія» зауважень щодо виявлених порушень не надав.
У свою чергу, станом на день розгляду справи по суті вищевказані порушення товариством у повному обсязі не усунуто, у зв'язку із чим Управління звернулось до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд зазначає таке.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно до п. 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Наказом Державної служби України з питань праці від 30.04.2015 №9 затверджено Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області, згідно п. 1 якого Управління Держпраці у Чернігівській області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Статтею 38 Закону України «Про охорону праці» унормовано, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно підпункту 16 пункту 4 Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області, Управління відповідно до покладених на нього завдань:
здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Судом встановлено, що під час проведення планової перевірки позивачем виявлено та зафіксовано в акті перевірки порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що стало підставою для звернення позивача до суду із даним позовом у передбачений Кодексом адміністративного судочинства України строк.
Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, зокрема, робітників ТОВ «Поліська картопляна компанія», суд вважає, що є підстави для застосування до відповідача заходів реагування.
При ухваленні такого рішення судом враховано, що статтею 3 Конституції України закріплено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
У силу приписів статті 39 Закону України «Про охорону праці» передумовою заборони, зупинення, припинення, обмеження експлуатації підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуску та експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт є створення суб'єктом господарювання загрози життю.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Це відповідає, зокрема, принципу державного нагляду (контролю), закріпленому статтею 3 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», відповідно до якого такий нагляд здійснюється виходячи із пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини.
Отже, підставою для застосування відповідних заходів реагування є порушення суб'єктом господарювання законодавства про охорону праці, яке створює загрозу життю та здоров'ю людей та у подальшому може призвести до тяжких наслідків.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на викладене, а також враховуючи те, що під час проведеної перевірки ТОВ «Поліська картопляна компанія» виявлено порушення вимог законодавства з охорони праці, промислової безпеки та гігієни праці, що створюють загрозу життю і здоров'ю працівників, наявність яких відповідачем не спростовано та які не усунуті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління Держпраці у Чернігівській області є обґрунтованими та мають бути задоволені.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Управління Держпраці у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Поліська картопляна компанія» про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Поліська картопляна компанія», у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей, зупинити роботи (виробництво) КТП-10/0,4 кВ № 362-устаткування напругою понад 1000 В, що знаходиться за адресою : Чернігівська область, Семенівський район, с. Іванівка, вул Центральна, буд. 134- А.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Управління Держпраці у Чернігівській області, вул. П'ятницька, буд.39, м.Чернігів,14000, код ЄДРПОУ 39779238.
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Поліська картопляна компанія", вул Центральна, буд. 134- А, с. Іванівка, Семенівський район, Чернігівська область, 15432, код ЄДРПОУ 37593194.
Повний текст рішення виготовлено 03 серпня 2022 року.
Суддя Д.О. Виноградова