03 серпня 2022 року м. Чернігів Справа № 620/4343/22
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , позивач) 27.06.2022 (відповідно до відбитку штампу на конверті) звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (далі - ГУДПС у Чернігівській області, відповідач) та просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй у державній реєстрації платником єдиного податку;
- зобов'язати відповідача зареєструвати її платником єдиного податку з дня подачі заяви.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що у неї відсутня заборгованість зі сплати податків, тому відмова ГУДПС у Чернігівській області щодо реєстрації платником єдиного податку є протиправною. Крім того, позивач зазначила, що станом на 04.05.2022 від контролюючого органу не надходили повідомлення про наявність заборгованості в сумі 1857,32 грн., тому вона є неузгодженою. ФОП ОСОБА_1 оскаржила в адміністративному порядку податкове повідомлення-рішення відповідача від 03.12.2021 №0086132407, однак на даний час відповідь за наслідками скарги від ДПС України не отримала. Враховуючи наведене, вважає, що її скарга відповідно до положень Податкового кодексу України є задоволеною.
Крім того, до 04.05.2022 позивач не була зареєстрована в податкових органах як фізична особа-підприємець, тому в неї не може бути податкової заборгованості перед ГУДПС у Чернігівській області як в суб'єкта господарської діяльності.
Ухвалою судді від 04.07.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.
Від відповідача у встановлений судом строк надійшов відзив на позов, у якому ГУДПС у Чернігівській області позовні вимоги не визнало, просило відмовити у їх задоволенні та пояснило, що ФОП ОСОБА_1 відмовлено у реєстрації її платником єдиного податку, у зв'язку із наявністю в ІКП позивача заборгованості по орендній платі з фізичних осіб та по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, яка виникла на підставі податкових повідомлень-рішень від 08.04.2021 №7569-256-2020 і від 03.12.2021 №0086132407.
Представником позивача подано відповідь на відзив, у якій він підтримав заявлені позовні вимоги з обставин, викладених у позові, та зазначив, що податкове повідомлення-рішення від 08.04.2021 №7569-256-2020 ФОП ОСОБА_1 не отримувала, тому визначена у ньому сума боргу не є узгодженою.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в задоволенні позову має бути відмовлено, виходячи з таких підстав.
Судом встановлено, що 04.05.2022 ОСОБА_1 через додаток «Дія» звернулась із заявою про реєстрацію фізичною особою-підприємцем на спрощеній системі оподаткування. Позивача взято на податковий облік у ГУДПС у Чернігівській області. Реєстрацію фізичною особою-підприємцем здійснено в електронній формі через кабінет громадянина на порталі «Дія».
При цьому, позивачу відмовлено у реєстрації платником єдиного податку у зв'язку із наявністю станом на 04.05.2022 заборгованості по орендній платі з фізичних осіб в сумі 2844,22 грн. та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в сумі 1857,32 грн., про що повідомлено листом від 04.05.2022 (а.с. 22).
Вважаючи відмову ГУДПС у Чернігівській області в реєстрації платником єдиного податку протиправною, ФОП ОСОБА_1 звернулась до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 291.2 статті 291 Податкового кодексу України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Застосування спрощеної системи оподаткування фактично є одним із видів пільгового оподаткування господарської діяльності. Податковим кодексом України встановлено коло осіб, на яких розповсюджується вказана норма.
Згідно із пунктом 291.3 статті 291 Податкового кодексу України юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
У відповідності до положень пункту 299.1 статті 299 Податкового кодексу України реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.
Згідно пункту 299.2 статті 299 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.
У відповідності до пункту 299.4. статті 299 Податкового кодексу України у випадках, передбачених підпунктом 298.1.2 пункту 298.1 та підпунктом 298.8.5 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу, контролюючий орган, у разі відсутності визначених цим Кодексом підстав для відмови, здійснює реєстрацію суб'єкта господарювання як платника єдиного податку з дати, визначеної відповідно до зазначеного підпункту, протягом двох робочих днів з дати отримання контролюючим органом заяви щодо обрання спрощеної системи оподаткування або отримання цим органом від державного реєстратора електронної копії заяви, виготовленої шляхом сканування, одночасно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця, якщо така заява додана до реєстраційної картки.
У свою чергу, відповідно до підпункту 291.5.8 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу України не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп платники податків, які на день подання заяви про реєстрацію платником єдиного податку мають податковий борг, крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Пунктом 299.5 статті 299 Податкового кодексу України встановлено, що у разі відмови у реєстрації платника єдиного податку контролюючий орган зобов'язаний надати протягом двох робочих днів з дня подання суб'єктом господарювання відповідної заяви письмову вмотивовану відмову, яка може бути оскаржена суб'єктом господарювання у встановленому порядку.
Згідно із пунктом 299.6 статті 299 Податкового кодексу України підставами для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку є виключно:
1) невідповідність такого суб'єкта вимогам, встановленим статтею 291 цього Кодексу;
2) наявність у суб'єкта господарювання, який утворюється у результаті реорганізації (крім перетворення) будь-якого платника податку, непогашених податкових зобов'язань чи податкового боргу, що виникли до такої реорганізації;
3) недотримання таким суб'єктом вимог, встановлених підпунктом 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 цього Кодексу.
З аналізу вищевикладеного вбачається, що при наявності, під час звернення суб'єкта господарювання до податкового органу з питанням щодо реєстрації платником єдиного податку, податкового боргу, уповноважена особа у відповідності до вимог податкового законодавства зобов'язана відмовити у реєстрації такого платника.
Згідно із підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до матеріалів справи, позивача із 04.05.2022 взято на податковий облік у ГУДПС у Чернігівській, реєстрацію фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 здійснено в електронній формі через портал «Дія». При цьому, позивач просила провести реєстрацію її як платника єдиного податку .
Відповідно до відображеної в інтегрованій картці платника податків інформації, станом на 04.05.2022 у позивача обліковувався податковий борг по орендній платі з фізичних осіб в сумі 2844,22 грн. та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в сумі 1857,32 грн. (а.с. 44-46).
Отже, в зв'язку із наявністю у позивача станом на 04.05.2022 заборгованості, суд вважає, що ГУДПС у Чернігівській області правомірно відмовило ФОП ОСОБА_1 у реєстрації платником єдиного податку.
При цьому, зазначає, що посилання позивача на протиправність виявленого під час реєстрації податкового боргу є безпідставними, оскільки в межах даної адміністративної справи суд досліджував правомірність відмови податкового органу в реєстрації позивача платником єдиного податку, а не обґрунтованість самого податкового боргу. Станом на день розгляду справи по суті, податкові повідомлення-рішення від 08.04.2021 №7569-256-2020 та від 03.12.2021 №0086132407 є чинними.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, тому в задоволенні позовних вимог має бути відмовлено.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 03 серпня 2022 року.
Позивач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області (код ЄДРПОУ ВП 44094124, вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000).
Суддя С.В. Бородавкіна