Справа № 156/446/22
Провадження № 3/156/273/22
Рядок статзвіту 327
03 серпня 2022 року смт Іваничі
Суддя Іваничівського районного суду Волинської області Малюшевська І.Є., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції №1 (м. Нововолинськ) Володимир-Волинського районного відділу поліції ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , уродженки м. Ташкент, Узбекистан, громадянки України, мешканки: АДРЕСА_1 , заміжньої, пенсіонерки,
за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП),-
учасники справи:
особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
про права передбачені ст. 268 КУпАП, ст.ст. 10, 63 Конституції України особам роз'яснено,
І. Обставини, установлені під час розгляду справи
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 684116 від 20.07.2022 року, 20.07.2022 року о 19 годині 40 хвилин, ОСОБА_1 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ухилилася від виконання своїх батьківських обов'язків, передбачених ст. 150 СК України щодо виховання своєї неповнолітної доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 20.07.2022 року перебуваючи в парку в смт. Іваничі поводила себе неадекватно, різкий запах з порожнини рота, нечітка хода, почервоніння очей.
В діянні ОСОБА_3 службові особи територіального органу поліції вбачають ухилення від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо виховання неповнолітньої дитини, відповідальність за що передбачено ч. 3 ст. 184 КУпАП.
ІІ. Пояснення учасників справи
ОСОБА_1 в суді пояснила, що того дня близько 11:00 год донька ОСОБА_4 пішла з дому. Згодом вона з чоловіком ОСОБА_5 почали шукати дочку, однак не знайшли. Близько 19 год 40 хв. працівники поліції доставили ОСОБА_4 за місцем проживання. Через негативне поводження дочки до них навідалися представники служби у справах дітей, в результаті чого ОСОБА_4 постійно відвідує психолога.
ІІІ. Застосоване судом законодавство та висновки суду
Відповідно до ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції України і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з положеннями ст.ст. 245, 252, 280 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасно, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно диспозиції ч. 3 ст. 184 КУпАП, відповідальність за даною частиною настає при вчиненні неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.3ст.184 КУпАП, полягає у невиконанні батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей, яке виразилось у вчиненні неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертоюстатті 173-4 цього Кодексу.
Таким чином, оскільки диспозиція ч.3 ст.184 КУпАП має бланкетний характер, то притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.184 КУпАП можливе лише за наявності в діях неповнолітнього віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років ознак правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом.
При дослідженні матеріалів справи встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складений всупереч вимог ст.ст. 251, 256 КУпАП, оскільки у ньому не зазначено суть правопорушення, зокрема не вказано, яке саме та передбачене якою статтею КУпАП правопорушення вчинила неповнолітня ОСОБА_6 . Крім того, в матеріалах справи відсутні докази того, що неповнолітня ОСОБА_6 вчинила адміністративне правопорушення.
Слід зазначити, що згідно положень КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Крім того, у справі відсутні докази щодо того, що між ОСОБА_6 та ОСОБА_1 існує родинний зв'язок, зокрема, що остання є матір'ю неповнолітньої ОСОБА_6 , оскільки з наданого суду копії паспорта ОСОБА_1 не вбачається, що остання є матір'ю неповнолітньої ОСОБА_6 , а копія Свідоцтва про народження ОСОБА_6 у матеріалах справи відсутня.
Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи зазначені обставини, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.184 КУпАП, оскільки складений протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП та всупереч вимогам ч.2 ст.251 КУпАП: не надано достатніх об'єктивних та безсторонніх доказів, які б дозволили суду на підставі ст.252 КУпАП зробити висновок про наявність в діях ОСОБА_1 ознак складу інкримінованого адміністративного правопорушення.
Згідно з п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного, провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.184 КУпАП.
ІV. Судові витрати
Статтею 4 Закону України «Про судовий збір» та ст.40-1 КУпАП визначено, що судовий збір стягується лише у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, а тому виходячи з норм ч. 2 ст. 284 та ст. 247 КУпАП, суддя не вбачає підстав для стягнення з ОСОБА_1 судового збору.
Керуючись ст.ст. 247, 283, 284 КУпАП, суддя
Провадження у справі про адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 закрити за відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Іваничівський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її ухвалення.
Постанова набирає законної сили після спливу встановленого строку на її апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після перегляду справи апеляційним судом.
Суддя І. Є. Малюшевська