154/1803/20
1-кс/154/582/22
02 серпня 2022 року м.Володимир
Володимир-Волинський міський суд Волинської області у складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
з участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,
слідчого ОСОБА_3
представника власника майна: ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ Володимир-Волинського РВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_5 про накладення арешту на майно, -
встановив:
29 липня 2022 року слідчий Володимир-Волинського РВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_5 звернувся до слідчого судді з клопотанням про накладення арешту на майно.
В обґрунтування клопотання покликається на ту обставину, що 15.06.2020 до Володимир-Волинського ВП з Державної екологічної інспекції у Волинській області надійшли матеріали щодо порушення правил використання надр у с. Верба Володимир-Волинського району.
16.06.2020, СВ Володимир-Волинського РВП ГУНП у Волинській області відомості по даному факту внесено до ЄРДР за №12020030060000430 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 240 КК України.
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у вказаному кримінальному провадженні здійснюється прокурорами Володимир-Волинської окружної прокуратури Волинської області.
29.05.2020 року до Володимир - Волинського ВП ГУНП у Волинській області надійшло звернення від ДЕІ у Волинській області з приводу того, що на території піщаного кар'єру с. Верба, Володимир - Волинського району, Волинської області ФОП ОСОБА_6 під приводом рекультивації земель незаконно видобувають пісок, сума збитків вказаними діями на момент надсилання звернення становила 5541473,23 гривні.
13.07.2022 року до Володимир - Волинського міського суду було скеровано клопотання за погодженням прокурора Володимир - Волинської окружної прокуратури з приводу отримання дозволу на огляд вказаної вище земельної ділянки з метою виявлення незаконної діяльності ФОП « ОСОБА_6 » на території кар'єру вказаного вище.
13.07.2022 року вказане вище клопотання Володимир - Волинським міським судом було задоволено, та надано дозвіл на проведення огляду на вказаній вище території.
15.07.2022 відповідно до ухвали Володимир - Волинського міського суду 154/1803/20 1-кс/154/521/22 від. 13.07.2022 на території піщаного кар'єру, котрий розміщено на земельних ділянках за кадастровими номерами 0720584400:00:001:0570, 0720584400:00:001:0575 за участі головного спеціаліста - державного інспектора відділу державного екологічного нагляду ( контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ДІС у Волинській області ОСОБА_7 та сертифікованим інженером - геодезистом ОСОБА_8 було проведено огляд місця події під час якого було здійснені заміри вказаної території, виміряна глибина ям, та зафіксовано ситуацію на даних земельних ділянках.
Під час свого допиту ОСОБА_7 підтвердила, що на даних територіях жодних рекультиваційних робіт не проводиться, а також те, що вони використовуються не за цільовим призначенням.
В подальшому вказані вище матеріали були запитом від 19.07.2022 року №10399/24/03-2022 були скеровані до Державної екологічної інспекції у Волинській області з метою здійснення матеріальної оцінки заподіяної шкоди
через незаконне видобування піску на земельних ділянках за кадастрова ними номерами 0720584400:00:001:0570, 0720584400:00:001:0575.
Відповідно до відповіді Державної екологічної інспекції у Волинській області розмір заподіяної шкоди станом на 15.07.2022 становить 123957943,20 гривень.
27.07.2022 року під час огляду місця події котрий було проведено на піщаному кар'єрі в с. Верба, Володимир - Волинського району, Волинської області, на земельних ділянках за кадастровим номером 0720584400:00:001:0570 котра відповідно до витягу державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку належить ОСОБА_9 та 0720584400:00:001:0575 котра відповідно до витягу державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку належить ОСОБА_10 було виявлено та вилучено ескаватор марки «Stalowa wola» жовтого кольору номер рами НОМЕР_1 та бульдозер марки «Atlas 1604» номер рами № НОМЕР_2 , однак встановити власника даних транспортних засобів за допомогою системи «ІТС ІПНП» та кому саме вони належать під час огляду місця події не представилось можливим.
Вищевказані транспортні засоби, було вилучено, залишено на місці події у зв'язку із складністю їх транспортування та опечатано бирками з підписами слідчого та понятих.
Відповідно до ч. 7 ст. 237 КПК України, дані речі вважається тимчасово вилученим майном.
Таким чином, вилучені речі а саме: екскаватор марки «Stalowa wola» жовтого кольору номер рами НОМЕР_1 та бульдозер марки «Atlas 1604» номер рами № НОМЕР_3 мають значення речових доказів, і тому самі по собі та в сукупності з іншими доказами можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, тому є достатні підстави вважати, що вони відповідають критеріям, зазначеним у ч. 1 ст. 98 КПК України і підлягають арешту із забороною відчуження, розпорядження та користуванням, що дозволить об'єктивно встановити обставини, які мають значення для кримінального провадження.
У судовому засідання слідчий клопотання підтримав, просив його задовольнити з викладених у ньому підстав.
Представник власників майна ОСОБА_4 заперечив проти задоволення клопотання, пояснив що вилучена працівниками поліції техніка жодного відношення до кримінального провадження не має, у власників майна є наявні реєстраційні документи на вказану техніку, реєстраційні номери також знаходяться на вказаній техніці, що не позбавляло можливості слідчого вказати їх при складенні процесуальних документів. Окрім цього, вказана техніка була вилучена під час огляду земельної ділянки за іншим кадастровим номером, дозволу на огляд якої судом не було надано, про що умисно замовчує орган досудового слідства.
Заслухавши пояснення слідчого, представника власників майна, перевіривши матеріали справи, слідчий суддя приходить до висновку, що в задоволенні клопотання слід відмовити з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 15.06.2020 до Володимир-Волинського ВП з Державної екологічної інспекції у Волинській області надійшли матеріали щодо порушення правил використання надр у с. Верба Володимир-Волинського району.
16.06.2020, СВ Володимир-Волинського РВП ГУНП у Волинській області відомості по даному факту внесено до ЄРДР за №12020030060000430 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 240 КК України.
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у вказаному кримінальному провадженні здійснюється прокурорами Володимир-Волинської окружної прокуратури Волинської області.
29.05.2020 року до Володимир - Волинського ВП ГУНП у Волинській області надійшло звернення від ДЕІ у Волинській області з приводу того, що на території піщаного кар'єру с. Верба, Володимир - Волинського району, Волинської області ФОП ОСОБА_6 під приводом рекультивації земель незаконно видобувають пісок, сума збитків вказаними діями на момент надсилання звернення становила 5541473,23 гривні.
13.07.2022 року до Володимир - Волинського міського суду було скеровано клопотання за погодженням прокурора Володимир - Волинської окружної прокуратури з приводу отримання дозволу на огляд вказаної вище земельної ділянки з метою виявлення незаконної діяльності ФОП « ОСОБА_6 » на території кар'єру вказаного вище.
13.07.2022 року вказане вище клопотання Володимир - Волинським міським судом було задоволено, та надано дозвіл на проведення огляду на вказаній вище території.
15.07.2022 відповідно до ухвали Володимир - Волинського міського суду 154/1803/20 1- кс/154/521/22 від. 13.07.2022 на території піщаного кар'єру, котрий розміщено на земельних ділянках за кадастровими номерами 0720584400:00:001:0570, 0720584400:00:001:0575 за участі головного спеціаліста - державного інспектора відділу державного екологічного нагляду ( контролю) поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами ДІС у Волинській області ОСОБА_7 та сертифікованим інженером - геодезистом ОСОБА_8 було проведено огляд місця події під час якого було здійснені заміри вказаної території, виміряна глибина ям, та зафіксовано ситуацію на даних земельних ділянках.
Під час свого допиту ОСОБА_7 підтвердила, що на даних територіях жодних рекультиваційних робіт не проводиться, а також те, що вони використовуються не за цільовим призначенням.
В подальшому вказані вище матеріали були запитом від 19.07.2022 року №10399/24/03-2022 були скеровані до Державної екологічної інспекції у Волинській області з метою здійснення матеріальної оцінки заподіяної шкоди через незаконне видобування піску на земельних ділянках за кадастрова ними номерами 0720584400:00:001:0570, 0720584400:00:001:0575.
Відповідно до відповіді Державної екологічної інспекції у Волинській області розмір заподіяної шкоди станом на 15.07.2022 становить 123957943,20 гривень.
27.07.2022 року під час огляду місця події котрий було проведено на піщаному кар'єрі в с. Верба, Володимир - Волинського району, Волинської області, на земельних ділянках без зазначення їхніх кадастрових номерів, було виявлено та вилучено екскаватор марки «Stalowa wola» жовтого кольору номер рами НОМЕР_1 та бульдозер марки «Atlas 1604» номер рами № НОМЕР_2 , як зазначає слідчий - встановити власника даних транспортних засобів за допомогою системи «ІТС ІПНП» та кому саме вони належать під час огляду місця події не представилось можливим. Однак, з наданих в судовому засіданні представником власників майна документів вбачається, що на вказану техніку є наявні реєстраційні документи, реєстраційні номери також знаходяться на вказаній техніці, що не позбавляло можливості слідчого вказати їх при складенні процесуальних документів та зазначити їхню точну назву, оскільки назва транспортних засобів та їх модель, тип, що вказані слідчим, не відповідають фактичним обставинам справи.
Разом з тим, слідчий суддя звертає увагу на ту обставину, що огляд місця події було проведено на піщаному кар'єрі в с. Верба, Володимир - Волинського району, Волинської області, на земельних ділянках без зазначення їхніх кадастрових номерів, в той час як таких земельних ділянки в користування ОСОБА_6 є три, що встановлено під час розгляду клопотання, а дозвіл на огляд судом давався лише на дві земельні ділянки. За таких обставин неможливо становити законність проведення огляду та вилучення слідчим вказаного майна.
Згідно ч. 1, 2 ст. 167 КПК України, тимчасовим вилученням майна є фактичне позбавлення підозрюваного або осіб, у володінні яких перебуває зазначене у частині другій цієї статті майно, можливості володіти, користуватися та розпоряджатися певним майном до вирішення питання про арешт майна або його повернення.
Тимчасово вилученим може бути майно у вигляді речей, документів, грошей тощо, щодо яких є достатні підстави вважати, що вони:
1) підшукані, виготовлені, пристосовані чи використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення та (або) зберегли на собі його сліди;?
2) призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення або винагороди за його вчинення;
3) є предметом кримінального правопорушення, у тому числі пов'язаного з їх незаконним обігом;
4) одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від них, а також майно, в яке їх було повністю або частково перетворено.
Згідно ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Згідно ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів. Арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об'єкти, які зберегли на собі його сліди вчинення кримінального правопорушення, або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Згідно ч. 5 ст. 171 КПК України, у разі тимчасового вилучення майна під час обшуку, огляду, здійснюваних на підставі ухвали слідчого судді, передбаченої статтею 235 КПК, клопотання про арешт такого майна повинно бути подано слідчим, прокурором протягом 48 годин після вилучення майна, інакше майно має бути негайно повернуто особі, в якої його було вилучено.
Відповідно до ст.41. Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю; право приватної власності є непорушним.
Зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, віднесено і засади недоторканості права власності. У відповідності до вимог ст.16 КПК України, позбавлення або обмеження права власності під час кримінального провадження здійснюється лише на підставі вмотивованого судового рішення ухваленого в порядку, передбаченому КПК.
При застосуванні заходів забезпечення кримінального провадження слідчий суддя повинен діяти у відповідності до вимог КПК України та судовою процедурою гарантувати дотримання прав, свобод та законних інтересів осіб, а також умов, за яких жодна особа не була б піддана необґрунтованому процесуальному обмеженню. Зокрема, при вирішенні питання про арешт майна для прийняття законного та обґрунтованого рішення слідчий суддя, згідно зі ст.ст.94. 132, 173 КПК України, повинен врахувати: існування обґрунтованої підозри щодо вчинення злочину та достатність доказів,що вказують на вчинення злочину; правову підставу для арешту майна; можливий розмір шкоди, завданої злочином; наслідки арешту майна для третіх осіб; розумність і співмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження. Відповідні дані мають міститися і у клопотанні слідчого чи прокурора, який звертається з проханням арештувати майно, оскільки, згідно зі ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав та основоположних свобод, будь-яке обмеження права власності повинно здійснюватися відповідно до закону, а отже суб'єкт, який ініціює таке обмеження, повинен обґрунтувати свою ініціативу з посиланням на норми закону.
Як вбачається з матеріалів провадження та наданих представником власників майна документів, жодних законних обставин, які б давали підстави для накладення арешту на майно і доводили доцільність застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження суду не наведено, як і не доведено, що вилучені транспортні засоби відповідають критеріям ст. 98 КПК України, оскільки це майно з обігу не вилучено, відсутні достатні відомості того, що майно на яке пропонується накласти арешт, здобуто злочинним шляхом чи є предметом злочину, передбаченого ч. 1 ст.240 КК України.
Враховуючи викладене, приходжу до висновку, що в задоволенні клопотання слід відмовити.
На підставі ст.ст.40, 131, 132, 170, 171 КПК України, слідчий суддя -
В задоволення клопотання слідчого СВ Володимир-Волинського РВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_5 про накладення арешту на майно - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її постановлення.
Повний текст ухвали складено 03.08.2022 року.
Слідчий суддя /-/ підпис.
Суддя Володимир-Волинського
міського суду Волинської області ОСОБА_11