Справа № 540/1082/22
02 серпня 2022 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Хурса О.О., вивчивши адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73005) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Херсонського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому позивач просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 згідно із довідкою ДУ "ТМО МВС України по Херсонській області" від 14.12.2021 року № 33/42-П-155о/п з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, починаючи з 01.12.2019 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно із довідкою ДУ "ТМО МВС України по Херсонській області" від 14.12.2021 року № 33/42-П-155о/п, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, починаючи з 01.12.2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
Також позивач просив стягнути з відповідача суму судових витрат.
Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 15.02.2022 року по справі №540/1082/22 провадження відкрито, вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розпорядженням Верховного Суду від 06.03.2022 р. №1/0/9-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану» змінено територіальну підсудність судових справ Херсонського окружного адміністративного суду - Одеському окружному адміністративному суду.
Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.07.2022 року заяву передано судді Хурсі О.О.
Ухвалами Одеського окружного адміністративного суду від 25.07.2022 року прийнято до провадження справу №540/1082/22. Вирішено розпочати розгляд адміністративної справи спочатку, який буде здійснено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Адміністративний позов залишено без руху після відкриття провадження, надано строк на усунення недоліків.
До суду від позивача на виконання ухвали суду надійшла заява.
Відповідно до ч. 14 ст. 171 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків.
З урахуванням викладених обставин, суд вважає необхідним продовжити розгляд справи №540/1082/22.
Крім того, 01.08.2022 року за вхід. №ЕП/21415/22 від представника ГУ ПФУ в Херсонській області надійшло клопотання про зупинення провадження у справі, в обґрунтування якого представник зазначив, що у зв'язку з воєнним станом запровадженим в Україні та обмеження доступу до архівів документів, що містять персональнi данi (в тому числі і до матеріалів паперової пенсійної справи ОСОБА_1 ), ГУ ПФУ в Херсонській області позбавлене можливостi належним чином здiйснювати свої повноваження щодо захисту інтересів держави. При цьому, рiшення про зміну місця розташування Головного управління Урядом не прийнято.
Розглянувши клопотання представника ГУ ПФУ в Херсонській області та матеріали справи суд вважає, що воно не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Кодекс адміністративного судочинства України визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах (ст.1 КАС України).
Відповідно до п.7 ч.1 ст4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до п. 1, 2 Положення про Пенсійний фонд України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 року №280 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Згідно пункту 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 року №28-2, Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління є територіальними органами Пенсійного фонду України.
Таким чином, ГУ ПФУ в Херсонській області є суб'єктом владних повноважень.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому, Указом Президента України №133/2022 від 14.03.2022 року, на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Також, Указом Президента України №259/2022 від 18.04.2022 року, на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року №133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року №2119-IX), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України №341/2022 від 23.05.2022 року, на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указами від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, та від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX), продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Статтею 9 Закону встановлено, що в умовах воєнного стану Президент України та Верховна Рада України діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією та законами України. Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Згідно зі ст.12-2 Закону в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Крім того, питання здійснення правосуддя в умовах воєнного стану регламентовано ст.26 Закону «Про правовий режим воєнного стану», відповідно до якої правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України (ч.1 ст.26).
Таким чином, в умовах воєнного стану суди здійснюють правосуддя а органи державної влади здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Водночас, положеннями статті 236 КАС України розмежовано підстави, за яких суд має право зупинити провадження, а також, з настанням яких, суд зобов'язаний вчинити дану процесуальну дію. Перелік цих підстав є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає. Процесуальним законом не передбачена така підстава зупинення провадження як ведення воєнного стану в Україні.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання в частині зупинення провадження по справі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160, 161, 171, 236, 248 КАС України, суд,-
Продовжити розгляд справи №540/1082/22 за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73005) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Відмовити у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про зупинення у справі №540/1082/22.
Ухвала набирає законної сили у порядку ст.256 КАС України.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї може бути включені до апеляційної чи касаційної скарги на рішення чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.
Суддя О.О. Хурса