про повернення позовної заяви в частині позовних вимог
03 серпня 2022 року № 320/9763/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Щавінський В.Р., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області щодо виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року та 2021 року у меншому розмірі ніж передбачено статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області провести перерахунок та виплатити позивачу щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік та 2021 рік, як учаснику бойових дій, урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.08.2021 зазначену позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.09.2021 позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області про визнання протиправною бездіяльності , - повернуто позивачеві.
Не погодившись із зазначеною ухвалою, позивач звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.12.2021 апеляційну скаргу позивача - задоволено.
Ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 21.09.2021 - скасовано, а справу направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.05.2021 суддею Щавінським В.Р. прийнято до провадження адміністративну справу №32/9763/21, залишено без руху та запропоновано подати до суду пояснення щодо поважності причин пропуску шестимісячного строку на звернення до суду із вимогами за 2020 рік з підтвердженням відповідними доказів, з урахуванням висновків суду першої та апеляційної інстанцій або уточнити позовні вимоги.
На виконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, позивачем надано суду заяву про поновлення строку на звернення до суду, в якій позивач просить визнати причини пропуску строку звернення до суду поважними та поновити пропущений строк звернення до суду.
В обґрунтування вказаної заяви позивачем зазначено, що вона звернулася до відповідача із заявою в межах строку позовної давності, оскільки про можливе порушення свого права на виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року вона дізналася саме після публікації постанови Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021 у зразковій справі №440/2722/20.
Розглянувши заяву позивача про поновлення пропущеного строку звернення до суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно із ч. 3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду регламентовані статтею 123 КАС України, відповідно до частини третьої якої якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Отже, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною четвертою статті 17-1 Закону № 3551 встановлено, що особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Розглядаючи справу № 607/7919/17, Верховний Суд у постанові від 06.02.2018 зазначив, що 30 вересня поточного року - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата оспорюваної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована. Як наслідок суд Касаційної інстанції дійшов висновку, що перебіг строку звернення позивача до суду з цим позовом слід обраховувати з 30 вересня відповідного року, за який виплачується разова щорічна грошова допомога.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що шестимісячний строк звернення позивача до суду з позовом про виплату щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік сплив 31.03.2021, тоді як позивачка подала цей позов засобами поштового зв'язку 05.08.2021.
Відтак, для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо посилатись лише на те, що вона розраховувала, що відповідач самостійно здійснить перерахунок й саме із цієї причини не звернулася за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.
Зазначене узгоджується із висновком Шостого апеляційного адміністративного суду, викладеним у даній справі у постанові від 20.12.2021.
Таким чином, звернувшись 05.08.2021 до суду з позовною заявою, позивачка пропустила шестимісячний строк звернення до суду позовом, не навівши при цьому поважних та об'єктивних причин пропуску вказаного строку.
Суд звертає увагу, що заява про поновлення строку не містить обґрунтованих пояснень та доказів на їх підтвердження, що перешкоджало позивачу без зайвих зволікань звернутись до суду у встановлений строк за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів після отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік.
З урахуванням наведеного, суд зазначає, що реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності відповідача. Позивач, необґрунтовано не дотримуючись такого порядку, позбавляє себе можливості реалізовувати своє право на звернення до суду в межах строків звернення до суду, нереалізація цього права зумовлена його власною пасивною поведінкою.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею в заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до п.9 ч.4 ст.169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
У встановлений судом строк недоліки позовної заяви не усунено, не надано доказів щодо поважності причин пропуску шестимісячного строку на звернення до суду із вимогами за 2020 рік.
Крім того, враховуючи пропуск встановленого законом шестимісячного строку звернення до суду з вищевказаними вимогами та відсутність обґрунтованого клопотання для визнання причин пропуску поважними, суд приходить висновку про наявність підстав для застосування процесуальних наслідків, передбачених п.9 ч.4 ст.169 КАС України, а саме - повернення позовної заяви.
Керуючись статтями 169, 171, 243, 248 КАС України, суд
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської районної державної адміністрації Київської області в частині позовних вимог про виплату разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік , - повернути позивачеві.
2. Роз'яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
3. Копію ухвали разом з матеріалами позовної заяви надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженнні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного ухвали.
Суддя Щавінський В.Р.