01 серпня 2022 рокуСправа № 280/11599/21
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., розглянувши заяву головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Косінова І.В. про заміну сторони виконавчого провадження у справі
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління ДФС у Запорізькій області
третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач), третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якій позивач просить суд:
-визнати протиправними дії відповідача по відмові позивачу в включені у довідку про розмір його грошового забезпечення окладу за посадою та за військове звання, відповідно до норм приміток додатків 1 та 14 до Постанови Кабінету Міністрів України № 704, з зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, додаткових видів грошового забезпечення вказаних в грошовому атестаті №5 від 01.02.2012 на момент його звільнення з якого йому призначена пенсія а саме: Надбавки за високі досягнення у праці в розмірі 50% розрахованої з посадового окладу якій станом на 05.03.2019 становить 6910 грн., окладу за спеціальним званням якій станом на 05.03.2019 становить 1410 грн. та надбавки за вислугу років яка станом на 05.03.2019 становить 3744 грн.
- зобов'язати відповідача скласти та направити відповідну довідку про грошове забезпечення позивача станом на 05.03.2019 в Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для перерахунку пенсії з 05.03.2019, за посадою та за військове звання, відповідно до норм приміток додатків 1 та 14 до Постанови Кабінету Міністрів України № 704.
Тобто внести в довідку відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у відсоткових розмірах, не менше тих, з яких обчислювався основний розмір пенсії позивача до 01.03.2018, надбавки за високі досягнення у праці в розмірі 50% розрахованої з посадового окладу якій станом на 05.03.2019. становить 6910 грн., окладу за спеціальним званням якій станом на 05.03.2019. становить 1410 грн. та надбавки за вислугу років яка станом на 05.03.2019, становить 3744 грн
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10.02.2022 позовну заяву задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління ДФС України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 в включені у довідку про розмір його грошового забезпечення окладу за посадою та за військове звання, відповідно до норм приміток додатків 1 та 14 до Постанови Кабінету Міністрів України № 704, з зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, додаткових видів грошового забезпечення вказаних в грошовому атестаті №5 від 01.02.2012 на момент його звільнення з якого йому призначена пенсія а саме: Надбавки за високі досягнення у праці в розмірі 50% розрахованої з посадового окладу якій станом на 05.03.2019 становить 6910 грн., окладу за спеціальним званням який станом на 05.03.2019 становить 1410 грн. та надбавки за вислугу років яка станом на 05.03.2019 становить 3744 грн. Зобов'язано Головне управління ДФС України в Запорізькій області скласти та направити оновлену довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 в Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для перерахунку пенсії з 05.03.2019, за посадою та за військове звання, відповідно до норм приміток додатків 1 та 14 до Постанови Кабінету Міністрів України № 704, у якій зазначити відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у відсоткових розмірах, не менше тих, з яких обчислювався основний розмір пенсії ОСОБА_1 до 01.03.2018 року, надбавки за високі досягнення у праці в розмірі 50% розрахованої з посадового окладу якій станом на 05.03.2019 становить 6910 грн., окладу за спеціальним званням якій станом на 05.03.2019 становить 1410 грн. та надбавки за вислугу років яка станом на 05.03.2019 становить 3744 грн. (а.с.53-57).
17.05.2022 по справі видано виконавчі листи .
21.07.2022 до суду надійшла заява головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Косінова І.В. про заміну сторони виконавчого провадження боржника Головного управління ДФС у Запорізькій області на правонаступника Головне управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ ВП 44118663). Заява мотивована тим, що Головне управління ДФС у Запорізькій області перебуває у стані припинення, а повноваження та функції даного органу передано до Головного управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 4143945).
Розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження у справі призначено на 01.08.2022, про що учасники справи повідомлені належним чином.
25.07.2021 від представника Головного управління ДПС у Запорізькій області надійшли заперечення на заяву про заміну сторони виконавчого провадження.
01.08.2022 від предстаника позивача надійшли пояснення щодо заперечень на заяву про заміну сторони виконавчого провадження.
Представник позивача та представник відповідача у судове засідання надали заяви про розгляд заяви в порядок письмового провадження.
Заявник належним чином повідомлений про дату, місце та час судового розгляду, в судове засідання не прибув.
Згідно з ч.2 ст.379 КАС України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
З огляду на неявку в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, а розгляд справи згідно з ч.9 ст.205 КАС України проведено в порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження у справі, суд вважає її такою, що не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Згідно ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016 виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частиною 5 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до ч.1 ст.379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
З аналізу зазначеної норми суд дійшов висновку, що правом ініціювати розгляд питання про заміну сторони виконавчого провадження наділені державний виконавець та заінтересована особа. При цьому, заміна сторони виконавчого провадження за ініціативою одного із суб'єктів звернення, виключає необхідність звернення інших суб'єктів щодо того ж самого питання.
Пунктом 4 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 р. №1074 (далі за текстом Порядок №1074), визначено, що орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади.
Згідно з абз.6 п.6 Порядку №1074 права та обов'язки органів виконавчої влади переходять: у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Пунктом 15 Порядку 1074 визначено, що у разі припинення органу виконавчої влади Кабінет Міністрів України утворює відповідну комісію, затверджує її голову та визначає строк проведення реорганізації або ліквідації.
Головою комісії з реорганізації органу виконавчої влади затверджується керівник або заступник керівника утвореного органу виконавчої влади або органу виконавчої влади, до якого перейшли права та обов'язки органу виконавчої влади, що реорганізується.
Головою комісії з ліквідації органу виконавчої влади затверджується посадова особа, визначена Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.18 Порядку до комісії з припинення органу виконавчої влади або територіального органу (далі комісія) з моменту затвердження її персонального складу переходять повноваження щодо управління справами у частині забезпечення здійснення заходів, пов'язаних з реорганізацією або ліквідацією відповідно органу виконавчої влади або територіального органу.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення Державної фіскальної служби» від 21.05.2014 р. №160 утворено Державну фіскальну службу як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України, реорганізувавши Міністерство доходів і зборів шляхом перетворення.
Пунктом 7 Положення про Державну фіскальну службу України, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 21.05.2014 р. №236 ДФС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. ДФС та її територіальні органи є органами доходів і зборів.
У складі ДФС та її територіальних органах діють підрозділи податкової міліції, які здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, виконують оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» від 18.12.2018 р. №1200 (далі за текстом Постанова №1200) утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Відповідно до абз.6 п.2 Постанови №1200 Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 р. №682-р «Питання Державної податкової служби» вирішено погодитися з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. №227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» від 19.06.2019 р. №537 утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1. Реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2. Установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України. Визначено територіальні органи Державної податкової служби правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.
Згідно з додатками 1, 2 до постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» від 19.06.2019 р. №537 утворено Головне управління ДПС у Запорізькій області та реорганізовано Головне управління ДФС у Запорізькій області шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Запорізькій області.
Таким чином, постанова Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №682-р свідчать про компетенційне адміністративне (публічне) правонаступництво ДПС України, тобто про перехід до ДПС України функцій ДФС України у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне управління ДФС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ 39396146) перебуває у стані припинення.
Відповідно до частин першої, п'ятої статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
У такому випадку заміна ГУ ДФС у Запорізькій області як відповідача може мати місце виключно у випадку фактичного її вибуття унаслідок припинення.
Беручи до уваги, що на час надходження подання про заміну сторони виконавчого провадження Головне управління ДФС у Запорізькій області не припинено та лише перебуває у стані припинення, зважаючи на те, що суть спору у цій справі не стосується публічно-владних функцій, що були передані ГУ ДПС у Запорізькій області, а рішення суду, яке підлягає виконанню, стосується зобов'язання Головного управління ДФС у Запорізькій області скласти та направити оновлену довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 в Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для перерахунку пенсії з 05.03.2019, за посадою та за військове звання, відповідно до норм приміток додатків 1 та 14 до Постанови Кабінету Міністрів України № 704, таке рішення підлягає виконанню ліквідаційною комісією Головного управління ДФС у Запорізькій області, а тому заява головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Косінова І.В. про заміну сторони виконавчого провадження, задоволенню не підлягає.
Аналогічна правова позиція була вже неодноразово викладена Верховним Судом, зокрема у постановах від 14.04.2021 у справі № 826/14904/18, від 13.05.2021 у справі № 826/2850/17, від 03.06.2021 у справі № 640/19105/19, від 13.10.2021 у справі №803/130/16, від 02.11.2021 у справі №816/1231/15 та від 19.04.2022 у справі №520/9169/18.
Суд не приймає посилання предстаника позивача у письмових поясненнях щодо заперечень на заяву про заміну сторони виконавчого провадження на постанову Верховного Суду від 14.07.2022 по справі №500/374/19 оскільки правовідносини у вказаній справі не є подібними з правовідносинами у цій справі. Так, зазначеною постановою Верховного Суду було залишено без змін ухвалу Тернопільського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2021 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 грудня 2021 року у справі № 500/374/19, якими в свою чергу було відмовлено у задоволенні заяви ГУ ДПС у Тернопільській області про заміну сторони боржника виконавчого провадження. При цьому така заява була про заміну сторони виконавчого провадження Головного управління ДПС в Тернопільській області правонаступником Головним управлінням ДФС у Тернопільській області, а не навпаки, як у заяві головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Косінова І.В. про заміну сторони виконавчого провадження боржника Головного управління ДФС у Запорізькій області на правонаступника Головне управління ДПС у Запорізькій області (код ЄДРПОУ ВП 44118663) що розглядається.
З огляду на вищенаведене, доводи представника позивача та заявника не приймаються судом до уваги.
Керуючись ст.ст.248, 256, 293-295, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Косінова І.В. про заміну сторони виконавчого провадження відмовити.
Копію ухвали направити заявнику та сторонам по справі.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки, встановлені ст.ст. 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Стрельнікова