Справа № 495/3873/22
Номер провадження 3/495/2011/2022
27 липня 2022 рокум. Білгород-Дністровський
Суддя Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Боярський О.О.,
розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Білгород-Дністровського районного відділу поліції Головного управління НП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ААД № 320834 від 29.05.2022 року, вбачається, що 29.05.2022 року о 09:20 год., в Одеській області Білгород-Дністровський район, с. Випасне, вул. Кишинівська буд. 42, водій ОСОБА_1 , керував авто Фольцваген д/з НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння огляд на стан сп'яніння проводився за допомогою Алкотестеру «Драгер» тест 00667, який показав 0.52%, чим порушив вимоги п. 2.9А Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
22.07.2022 року гр. ОСОБА_1 , звернувся до суду з клопотанням про повернення матеріалів адміністративної справи на доопрацювання.
Своє клопотання обґрунтовує зокрема тим, що матеріали даної справи не містять відеозаписів, пояснень свідків та акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів.
Крім того згідно відомостей, наявних у матеріалах справи, довідки інспектора САП Б-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області старшого лейтенанта поліції О. Скала, гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на протязі календарного року притягувався до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130, враховуючи це, кваліфікація правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП є неправильною.
Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення, матеріали справи про адміністративне правопорушення, вважаю, що при складанні протоколу суттєво порушені вимоги ст. 256 КУпАП, які не дають можливості суду розглянути справу по суті з наступних підстав.
Виходячи зі змісту ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з ст. 251КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення в тому числі зазначаються: місце його складення, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце; адреси свідків, якщо вони є; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Статтею 9 КУпАП визначено поняття адміністративного правопорушення за яким адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху,зафіксовані не в автоматичному режимі(надалі за текстом Інструкція-1), затвердженою наказом МВС України від 07 листопада 2015 року № 1395 деталізовано вимоги щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення та порядку його складення.
Відповідно до пп. пп. 3, 4 п. 1 розділу ІІ Інструкції-1 до протоколу про адміністративне правопорушення в тому числі долучаються: акт огляду на стан сп'яніння у разі проведення огляду на стан сп'яніння; інші документи та матеріали, які містять інформацію про правопорушення.
Відповідно до п. 4 розділу VIІІнструкції-1поліцейський, який подає матеріали до розгляду, готує довідку про отримання (неотримання) особою за місцем її проживання посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Згідно з п. 4 розділу ІXІнструкції-1огляд на стан алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу в присутності двох свідків відповідно до чинного законодавства. Результати огляду зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. У разі виявлення стану алкогольного сп'яніння в результаті проведення огляду з використанням спеціальних технічних засобів складається протокол про адміністративне правопорушення, до якого долучаються акт огляду на стан сп'яніння.
Всупереч зазначених норм у протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 320834 від 29 травня 2022 року, складеного відносно гр. ОСОБА_1 , до протоколу не додано відеозаписів, пояснень свідків та акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів.
Водночас, згідно відомостей, наявної у матеріалах справи, довідки інспектора САП Б-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області старшого лейтенанта поліції О. Скала, гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на протязі календарного року притягувався до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130, враховуючи це, кваліфікація правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП є неправильною.
Постановою Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23 грудня 2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» судам роз'яснено, що у випадках, коли судом буде встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення складено без додержання вимог ст. 256 КУпАП він повертається постановою суду відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Відповідно до роз'яснень, що викладені у п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року № 11, судам роз'яснено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог ст. 256 КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Підставою для розгляду справи про адміністративне правопорушення та вирішення питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності є протокол про адміністративне правопорушення. Відповідно до ст. 251 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення є джерелом доказів у справі. Не відповідність складеного протоколу вимогам ст. 256 КУпАП та інших матеріалів справи не дає можливість здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення і, як наслідок, здійснити розгляд адміністративної справи по суті та прийняти обґрунтоване та законне рішення по ній у зв'язку з чим суддя прийшов до висновку про повернення протоколу про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП органу, який склав зазначений протокол для належного оформлення.
В разі потреби, витребувати та приєднати до матеріалів справи інші документи, надання яких покладено на орган, який направляє справу до суду.
При доопрацюванні адміністративного матеріалу необхідно усунути вищенаведені недоліки з дотриманням при цьому вимог ст. 38 КУпАП.
Керуючись вимогами п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП, суд
Протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 320834 від 29 травня 2022 року, складений відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративне правопорушення та справу про адміністративне правопорушення - направити до Білгород-Дністровського районного відділу поліції Головного управління НП в Одеській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Боярський О.О.