Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/2695/22
Провадження №2-а/711/43/22
14.07.2022 м. Черкаси
Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Позарецька С.М., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління поліції в Тернопільській області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, -
Позивач ОСОБА_1 звернувся у Придніпровський районний суд м. Черкаси з адміністративним позовом до Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції, поліцейського УПП в Тернопільській області капрала Горбата Оксани Ярославівни, в якому просить скасувати постанову серії ЕАО № 5380545 від 10.05.2022, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 340 грн.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суддею встановлено, що адміністративний позов подано з порушенням вимог КАС.
Ухвалою суду від 01.07.2022 адміністративний позов ОСОБА_1 залишено без руху, надано позивачеві термін для усунення недоліків у строк, який не може перевищувати 10-ти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Зокрема, зазначено про те, що у поданому адміністративному позові відсутня належна кількість додатків доданих до нього, відповідно до кількості учасників справи. Крім того, у позовній заяві зазначено відповідачами Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції та поліцейського УПП в Тернопільській області капрала Горбата Оксану Ярославівну. Роз'яснено позивачу те, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачені частиною 1 статті 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення, працівники органів (підрозділів) Національної поліції діють від імені органів Національної поліції, яким є Департамент патрульної поліції, як орган Національної поліції, від імені якого діяв інспектор. До того ж, звернуто увагу позивача на те, що оскаржувана постанова серії ЕАО № 5380545 винесена 10.05.2022, а він звернувся до суду із даним позовом, датованим 17.06.2022, який надійшов до суду 22.06.2022. Тому, позивачу було роз'яснені положення ч.ч.1, 2 ст. 123 КАС України щодо порядку поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з таким позовом та надання доказів поважності причин пропуску такого строку.
Вказана ухвала направлялася позивачу на його електронну адресу, що зазначена у позовній заяві - ІНФОРМАЦІЯ_1 та доставлена до електронної скриньки адресата 06.07.2022, про що свідчить наявна у матеріалах справи довідка про доставку електронного листа. Крім того, 07.07.2022 позивач ОСОБА_1 особисто ознайомився з матеріалами справи, про що свідчить відповідна розписка.
На виконання вимог ухвали від 01.07.2022, судом 07.07.2022 отримано позовну заяву в її уточненій редакції, датованій 07.07.2022.
При цьому, позивачем не подане клопотання про поновлення пропущеного строку щодо звернення до суду з адміністративним позовом, враховуючи, що оскаржувана постанова серії ЕАО № 5380545, винесена 10.05.2022, а ОСОБА_1 звернувся до суду із даним позовом, датованим 17.06.2022, який надійшов до суду 22.06.2022. Крім того, у заяві від 07.07.2022 та доданих до неї матеріалах, які подані на виконання ухвали суду від 01.07.2022, позивачем не вказані обставини щодо поважності причин пропуску строку, передбаченого ст. 123, ч. 2 ст. 286 КАС України та ст. 289 КУпАП, а також не надано жодного належного, допустимого та переконливого доказу, які б свідчили про дійсну поважність причин пропуску строку на звернення за судовим захистом, враховуючи норми ст. 79 КАС України.
Слід звернути увагу позивача на те, що в ухвалі суду від 01.07.2022 чітко роз'яснювалося позивачу не тільки про можливість подання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, а також зауважено на необхідності надання доказів поважності причин пропуску встановленого строку.
Дотримання строків звернення до адміністративного суду є однією з умов дисциплінування учасників публічно-правових відносин у випадку, якщо вони стали спірними.
Необхідно зауважити на тому, що інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Обмеження строку звернення до суду шляхом встановлення відповідних процесуальних строків, не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя (Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2011 № 17-рп/2011).
Практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" є джерелом права, також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду за захистом порушених прав (справа "Стаббігс та інші проти Великобританії" рішення від 22.10.1996, справа "Девеер проти Бельгії" рішення від 27.02.1980).
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Union Alimentaria Sanders S.A. v. Spain" розтлумачено обов'язок сторони належним чином використовувати процесуальні права. Диспозитивність прав учасників судового процесу та їхніх представників зумовлює заборону зловживання ними, зокрема, в аспекті "підривних" ("руйнівних") діянь із метою скасування прав і свобод (із урахуванням рішень Європейського суду з прав людини у справах "Engel and Others v. the Netherlands", "Lawless v. Ireland", "Michael Kuhnen v. Germany", "Preda and Dardari v. Italy", "Refah Partisi and Other v/ Turkey", "Witzsch v. Germany", "Z'danoka v Latvia").
Враховуючи те, що дотримання процесуальних строків є обов'язком сторін, суд приходить до висновку, що позивачем строк звернення до суду пропущено та відсутні підстави для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними та його поновлення.
Відповідно до ч. 2 ст. 123 КАС України, суд своєю ухвалою повертає позовну заяву з підстав, визначених частинами 1 та 2 статті 123 цього Кодексу.
До того ж, слід звернути увагу позивача на те, що ним також не виконана ухвала суду від 01.07.2022 у частині визначення кола учасників справи. Так, в уточненій позовній заяві, яка датована 07.07.2022, позивачем зазначено відповідача - Головне управління поліції в Тернопільській області, відомості про якого не відповідають тим, які зазначені в оскаржуваній постанові серії ЕАО № 5380545 від 10.05.2022. Суд вкотре зауважує, що органи Національної поліції - Департамент патрульної поліції та Головне управління Національної поліції в Тернопільській області, не є одним і тим же органом, враховуючи дані, що містяться в ЄДРПОУ та їхні повноваження. До того ж, Управління патрульної поліції в Тернопільській області не є юридичною особою, про що також зазначалося в ухвалі від 01.07.2022.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовна заява ОСОБА_1 підлягає поверненню позивачу.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 79, 122, 123, 248, 295 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 Головного управління поліції в Тернопільській області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, - повернути позивачу.
Роз'яснити особам, які звертаються до суду, що повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття рішення суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Шостого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали складено 14.07.2022.
Суддя: С. М. Позарецька