копія
14 березня 2012 р. Справа № 2а/0470/3140/12
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОлійника В. М.
при секретаріЛоба Е.Г.
за участю:
представника позивача відповідача Залуського Р.В. Рустамова У.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Дніпропетровського міського управління Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області до громадянина Узбекистану ОСОБА_1 про примусове видворення за межі України,-
02 березня 2012 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Дніпропетровського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області до громадянина Узбекистану ОСОБА_1 з позовними вимогами про примусове видворення за межі України громадянина Узбекистану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позов мотивовано наступним.
21.10.2011 р. за грубе порушення правил перебування іноземців та осіб без громадянства на території України відносно громадянина Узбекистану ОСОБА_1 СГІРФО АНД РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області було прийняте рішення про видворення за межі України з забороною в'їзду на територію України терміном на шість місяців, термін перебування було обмежено до 26.10.2011 року, але гр. ОСОБА_1 , продовжуючи нехтувати законодавством України, за межі України не виїхав, рішення ОВС про його видворення в суді не оскаржив та продовжував безпідставно перебувати на території України, перейшовши на нелегальне становище.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд видворити відповідача за межі України в примусовому порядку.
Відповідач у судовому засіданні адміністративний позов визнав в повному обсязі, не заперечував, що на території України перебуває незаконно та бажає покинути територію України.
Заслухавши представника позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець Узбекистану, який має паспорт НОМЕР_1 , виданий 09.03.2005 р. Міністерством закордонних справ Узбекистану, дійсний до 18.02.2025 р., прибув до України 11.10.2009 року через КПП “Тополі” з приватною метою.
21 жовтня 2011 року під час проведення оперативно-профілактичних заходів по відпрацюванню м. Дніпропетровська співробітниками СГІРФО Амур-Нижньодніпровського РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області біля стихійного ринку, який розташований по вул. Березинська, був затриманий громадянин ОСОБА_1 , у якого були відсутні документи, що засвідчують його особу. Громадянин ОСОБА_1 був доставлений в АНД РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області.
21 жовтня 2011 року за порушення правил перебування іноземця на території України відносно відповідача СГІРФО Амур-Нижньодніпровського РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області складено протокол про адміністративне порушення за ст. 203 ч.1 КУпАП «Порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні і транзитного проїзду через територію України».
21 жовтня 2011 року за грубе порушення правил перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, керуючись ст.32 Закону України "Про правовий статус іноземців і осіб без громадянства" від 04.02.1994 року, постановою Кабінету Міністрів України № 1074 від 29.12.1995 року, у відношенні громадянина Узбекистану ОСОБА_1 РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області було прийняте рішення про видворення з території України терміном до 26 жовтня 2011 року та забороною в'їзду в Україну на 6 місяців.
ОСОБА_1 , продовжуючи нехтувати законодавством України, за межі України не виїхав, рішення ОВС про його видворення в суді не оскаржив та продовжував безпідставно перебувати на території України.
Вивченням особистості відповідача встановлено, що громадянин ОСОБА_1 постійного місця проживання на території України не має, особистими заощадженнями на території України не володіє, коштів на перебування в Україні та повернення до батьківщини йому бракує, близьких родичів, проживаючих в Україні на законних підставах, не має. Документи, які б підтверджували законні підстави для перебування в Україні відповідача, відсутні.
Судом під час судового розгляду справи також встановлено відсутність підстав щодо вирішення питання стосовно відповідача про надання йому статусу біженця відповідно до чинного законодавства.
Як передбачено частинами першою, другою, четвертою статті 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" від 22.09.2011 року № 3773-VI центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора розміщує іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першої цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України. Іноземці та особи без громадянства перебувають у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, протягом строку, необхідного для виконання рішення суду про примусове видворення, але не більш як дванадцять місяців.
Правила в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію встановлюються постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.1995 № 1074.
Відповідно до пункту 19 цієї постанови, іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну на законній підставі, можуть тимчасово перебувати на території країни за паспортним документом, зареєстрованим у порядку, встановленому цими Правилами. Паспортний документ подається іноземцем та особою без громадянства для реєстрації у пункті пропуску через державний кордон посадовій особі Державної прикордонної служби. Реєстрація проводиться на період короткотермінового перебування - для іноземців та осіб без громадянства з держав з візовим порядком в'їзду на період дії візи, але не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в'їзду, якщо інший термін не визначено міжнародними угодами; для іноземців та осіб без громадянства з держав з безвізовим порядком в'їзду - на термін не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в'їзду, якщо інший термін не визначено міжнародними угодами. Іноземці та особи без громадянства можуть звільнятися від реєстрації паспортного документа на підставі відповідного міжнародного договору України на умовах взаємності.
Пунктом 27 Правил передбачено, що продовження терміну перебування в Україні іноземців та осіб без громадянства, які не зазначені у пунктах 20 і 21 цих Правил і прибули на тривале перебування з метою навчання, працевлаштування, у приватних справах тощо, здійснюється територіальними органами або підрозділами Державного департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб в порядку, встановленому МВС. Відповідні документи оформляються на підставі письмових звернень іноземця та особи без громадянства та приймаючої сторони, які подаються не пізніше ніж за 3 робочих дні до закінчення дії реєстрації. У продовженні терміну може бути відмовлено у разі відсутності для цього підстав та коштів для покриття витрат, пов'язаних з перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні, або відповідних гарантій від приймаючої сторони.
Таким чином, суд доходить висновку, що відповідачем не дотримано правила перебування на території України, встановлені чинним законодавством України, а також не виконано добровільно рішення про видворення з території України до 26 жовтня 2011 року.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Також суд вважає за необхідне допустити постанову суду до негайного виконання в частині затримання відповідача, так як відповідно до ч. 4 ст. 183-5 КАС України, судові рішення у визначених цією статтею адміністративних справах у частині затримання іноземців та осіб без громадянства підлягають негайному виконанню. Також пунктом 9 ч. 1 ст. 256 КАС України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства в частині затримання.
Керуючись ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов задовольнити. Примусово видворити за межі України громадянина Узбекистану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Постанову звернути до негайного виконання в частині затримання ОСОБА_1 .
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 183-5 КАС України, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд.
Суддя (підпис) З оригіналом згідно. Суддя Постанова набрала законної сили 20 березня 2012 року. Суддя В.М. Олійник В.М. Олійник В.М. Олійник