про відмову у відкритті касаційного провадження
02 серпня 2022 року
м. Київ
справа № 0940/1841/18
адміністративне провадження № К/990/18345/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Берназюка Я.О., Єзерова А.А.,
перевірив касаційну скаргу Зеленської сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області
на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2018 року (суддя Матуляк Я.П.) та
постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2022 року (колегія у складі суддів Довгополова О.М., Гудима Л.Я., Святецького В.В.)
у справі № 0940/1841/18
за позовом Бистрецької сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області
до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області
про визнання протиправними та скасування припису та постанови.
У жовтні 2018 року Бистрецька сільська рада Верховинського району Івано-Франківської області (далі - Бистрецька сільська рада) звернулася до суду із позовом до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Івано-Франківській області (далі - Управління ДАБІ у Івано-Франківській області; відповідач), у якому просила:
- визнати протиправними дії відповідача щодо проведення 22.08.2018 позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності Бистрецькою сільською радою;
- визнати протиправним та скасувати припис від 22.08.2018 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил (порушення норм Організації будівельного виробництва ДБН А.3.1-5 2016), що складено Управлінням ДАБІ в Івано-Франківській області за результатами проведення позапланової перевірки на нове будівництво берегозакріплювальних споруд на річці Чорний Черемош в селі Бистрець (Довгі толоки) Верховинського району Івано-Франківської області;
- визнати протиправною та скасувати постанову від 25.08.2018 № 36/1009/т.5/2018 про накладення на Бистрецьку сільську раду штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у сумі 33 138,00 грн.
Івано-Франківський окружний адміністративний суд рішенням від 28.11.2018 відмовив у задоволенні позову.
Восьмий апеляційний адміністративний суд постановою від 11.03.2019 скасував рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.11.2018, ухвалив нове рішення про відмову у задоволені позовних вимог Бистрецької сільської ради з інших підстав.
Верховний Суд постановою від 30.03.2021 скасував постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11.03.2019, передав справу на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Восьмий апеляційний адміністративний суд постановою від 14.06.2022 залишив без змін рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.11.2018.
13.07.2022 Зеленська сільська рада Верховинського району Івано-Франківської області (далі - Зеленська сільська рада) подала касаційну скаргу, що 18.07.2022 надійшла до Верховного Суду, в якій, із посиланням на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просила скасувати рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.11.2018 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.06.2022, ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Зеленська сільська рада покликаться на те, що є правонаступником Бистрецької сільської ради. Зазначає, що Бистрецька сільська рада прийняла рішення від 27.02.2020 за № 7/2020 про об'єднання з Зеленською сільською радою в Зеленську об'єднану територіальну громаду. Зеленська сільська рада прийняла рішення від 27.11.2020 № 19-1/2020 «Про реорганізацію Бистецької сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області», відповідно до якого була розпочата процедура реорганізації Бистрецької сільської ради шляхом приєднання до Зеленської сільської ради, а 20.09.2021 до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (далі - ЄДР) внесено запис про припинення Бистрецької сільської ради як юридичної особи.
Згідно зі ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
27.11.2020 першою сесією восьмого демократичного скликання Зеленської сільської ради прийнято рішення за № 19-1/2020 «Про реорганізацію Бистрецької сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області шляхом приєднання до Зеленської сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області».
Бистрецька сільська рада (код ЄДРПОУ 04357302) за відомостями ресурсів https://opendatabot.ua/ та https://youcontrol.com.ua/ як юридична особа припинена з 20.09.2021.
Таким чином, Зеленська сільська рада (код ЄДРПОУ 04357360) є процесуальним правонаступником Бистрецької сільської ради.
Ураховуючи викладене, Суд допускає процесуальну заміну скаржника відповідно до ч. 1 ст. 52 КАС України.
Зеленська сільська рада як на підставу касаційного оскарження покликається на те, що суди попередніх інстанцій вирішили спір без урахування висновків щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду від 15.04.2021 у справі № 0940/1843/18, від 12.10.2020 у справі № 357/7136/18 та від 25.04.2018 у справі № 818/816/17. Відповідач протиправно притягнув Бистрецьку сільську раду, яка не є суб'єктом містобудування, який виконує будівельні роботи, до відповідальності, передбаченої п. 6 ч. 3 ст. 2 Закону України від 14.10.1994 № 208/94-ВР «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» (далі - Закон № 208/94-ВР). Виконавцем робіт згідно з договору підряду від 20.04.2018 № 1/Б по об'єкту «Нове будівництво берегозакріплювальних споруд на річці Чорний Черемош в селі Бистрець (Довгі Толоки) Верховинського району Івано-Франківської області» є Товариство з обмеженою відповідальністю «ПМК-77».
Перевіряючи наявність підстав для відкриття касаційного провадження, Суд виходить з такого.
Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Перелік таких справ міститься у ч. 6 ст. 12 КАС України.
Водночас, у п. 10 ч. 6 ст. 12 КАС України визначено, що для цілей цього Кодексу справами незначної складності є будь-які інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
У цій справі оскаржується дії Державної архітектурно-будівельної інспекції щодо результатів проведення позапланової перевірки, зокрема, накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у сумі 33 138,00 грн
Такий спір не відноситься до справ, визначених у ч. 4 ст. 257 КАС України, що не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Тому Івано-Франківський окружний адміністративний суд в ухвалі від 23.10.2021 про відкриття провадження вирішив питання про розгляд цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження.
У такому разі, ухвалені у цій справі судові рішення відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Доведення зазначених обставин та, відповідно, права на касаційне оскарження судових рішень у справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження, покладається на особу, яка подає касаційну скаргу.
Проте Зеленська сільська рада у касаційній скарзі не обґрунтовує, в чому саме полягає фундаментальне значення розгляду цієї справи для формування єдиної правозастосовної практики, не визначає проблемне питання, відповідь на яке потребувала б викладення судом касаційної інстанції нового висновку щодо застосування норм права як для сторін спору, так і для невизначеного кола суб'єктів подібних правовідносин, не вказує приклади неоднакового застосування судами у інших справах у подібних правовідносинах норм матеріального чи процесуального права.
Тому, Суд вважає, що перегляд цієї справи у касаційному порядку не матиме фундаментального значення для формування єдиної правозастосовної практики та не вбачає обставин, зазначених у п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, які могли б слугувати підставою для відкриття касаційного провадження у справі, розглянутій за правилами спрощеного позовного провадження.
Слід також зазначити, що Верховний Суд у постанові від 30.03.2021 про направлення справи на новий розгляд до суду апеляційної інстанції вказав на те, що Восьмий апеляційний адміністративний суд не зазначив мотиви прийняття або відхилення кожного аргументу позивача, не дослідив правомірність дії Управління ДАБІ в Івано-Франківській області в ході проведення перевірки дотримання Бистрецькою сільською радою вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності та питання винесення правомірності припису від 22.08.2018 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, та постанови від 25.08.2018 № 36/1009/т.5/2018 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Суд апеляційної інстанції переглянув рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.11.2018 відповідно до таких вказівок, виходив з того, що відповідач видав наказ № 688-П/1009/1.5/2018 «Про проведення позапланового заходу» на підставі обставин, зокрема, викладених в листі Івано-Франківської місцевої прокуратури; відхилив посилання позивача про неповідомлявся його належним чином про проведення перевірки, встановивши, що сільський голова Хімчак М.М. під підпис отримав направлення для проведення планового (позапланового) заходу від 26.07.2018 № 688/1009/m.7/2018; дійшов висновку, що Управління ДАБІ в Івано-Франківській області здійснило перевірку з дотриманням вимог чинного на час виникнення спірних правовідносин законодавства.
Крім того, із описової частини рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.11.2018 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.06.2022 слідує, що Бистрецька сільська рада оскаржувала дотримання Управлінням ДАБІ у Івано-Франківській області процедури здійснення заходу нагляду (контролю) у частині повідомлення суб'єкта містобудування про проведення позапланової перевірки та підстави її призначення.
Між тим, Зеленська сільська рада у касаційній скарзі покликається на те, що Бистрецька сільська рада не є суб'єктом містобудування, відповідальним за п. 6 ч. 3 ст. 2 Закону № 208/94-ВР.
Проте зміна підстав позову на стадії касаційного перегляду судових рішень не допускаються у силу ст. 47, 341 КАС України.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
За викладених обставин, у відкритті касаційного провадження слід відмовити.
Керуючись ст. 52,328, 333, 359 КАС України, Суд,-
1. Замінити позивача у справі - Бистрецької сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 04357302) на його процесуального правонаступника - Зеленську сільську раду Верховинського району Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 04357360).
2. Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Зеленської сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2018 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2022 року у справі № 0940/1841/18.
3. Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами надіслати скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та не може бути оскаржена.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя Я.О. Берназюк
Суддя А.А. Єзеров