02 серпня 2022 рокуЛьвівСправа № 380/4241/21 пров. № А/857/2956/22
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
судді-доповідача -Ніколіна В. В.
суддів -Гінди О. М.
Пліша М. А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_4 (ІНФОРМАЦІЯ_2) Державної прикордонної служби Українина рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2021 року (суддя - Сподарик Н.І., м. Львів) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1) Державної прикордонної служби України, Львівського прикордонного загону (Військова частина НОМЕР_4), Краматорського прикордонного загону (Військова частина НОМЕР_3) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 у березні 2021 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Мостиського прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2), Краматорського прикордонного загону (військова частина НОМЕР_3), Бердянського прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1), в якому просив: - визнати протиправними дії Мостиського прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2) щодо виплати ОСОБА_1 надбавки за кваліфікацію за період 2012 - 2014 роки в розмірі 50% від законодавчо встановленого розміру; - зобов'язати Мостиський прикордонний загін (військова частина НОМЕР_2) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 з урахуванням виплачених сум надбавку за кваліфікацію з грудня 2012 року по квітень 2014 року у розмірі, визначеному у додатку № 25 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" (далі - Постанова №1294) 2-й клас - 5 відсотків посадового окладу; - визнати протиправними дії Мостиського прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2) щодо виплати ОСОБА_1 винагороди за бойове чергування за період 2010 - 2016 роки у розмірі 5% посадового окладу при законодавчо встановленому 30 відсоткового розміру від посадового окладу; - зобов'язати Мостиський прикордонний загін (військова частина НОМЕР_2) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 з урахуванням виплачених сум винагороду за бойове чергування за липень 2010 року - квітень 2014 року, вересень - листопад 2016 року, у місяцях фактичної виплати, згідно додатку № 25 до Постанови № 1294 із розрахунку 30% посадового окладу на місяць; - визнати протиправними дії Бердянського прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1) щодо виплати ОСОБА_1 винагороди за бойове чергування за період 2014 - 2016 роки у розмірі 5% посадового окладу при законодавчо встановленому 30 відсоткового розміру від посадового окладу. - зобов'язати Бердянський прикордонний загін (військова частина НОМЕР_1) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 з урахуванням виплачених сум винагороду за бойове чергування за червень 2014 року - серпень 2016 року, у місяцях фактичної виплати, згідно додатку № 25 до Постанови № 1294 із розрахунку 30% посадового окладу на місяць; - визнати протиправними дії Мостиського прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2) щодо виплати ОСОБА_1 в листопаді 2016 року підйомної допомоги, передбаченої статтею 9-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-XII), без врахування у складі місячного грошового забезпечення для обрахунку вказаних виплат щомісячної додаткової грошової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889"Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій" (далі - Постанова №889); - зобов'язати Мостиський прикордонний загін (військова частина НОМЕР_2) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 недоплачену підйомну допомогу у листопаді 2016 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди передбаченої Постановою № 889; - визнати протиправними дії Бердянського прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1) щодо виплати ОСОБА_1 допомоги на оздоровлення, у липні 2016 року, передбаченої п. 1 ст. 10-1 Закону №2011-XII та підйомної допомоги у лютому 2016 року без врахування у складі місячного грошового забезпечення для обрахунку вказаних виплат щомісячної додаткової грошової винагороди передбаченої Постановою № 889; - зобов'язати Бердянський прикордонний загін (військова частина НОМЕР_1) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 недоплачену допомогу на оздоровлення у липні 2016 року та підйомну допомогу у лютому 2016 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди передбаченої Постановою № 889; - визнати протиправними дії Краматорського прикордонного загону (військова частина НОМЕР_3) щодо виплати ОСОБА_1 допомоги на оздоровлення, у грудні 2017 року, передбаченої п. 1 ст. 10-1 Закону №2011-XII та підйомної допомоги у січні та березні 2017 року без врахування у складі місячного грошового забезпечення для обрахунку вказаних виплат щомісячної додаткової грошової винагороди передбаченої Постановою № 889; - зобов'язати Краматорський прикордонний загін (військова частина НОМЕР_3) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 недоплачену допомогу на оздоровлення у грудні 2017 року та підйомну допомогу у січні та березні 2017 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди передбаченої Постановою № 889;
- зобов'язати Мостиський прикордонний загін (військова частина НОМЕР_2) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суми надбавки за кваліфікацію та винагороди за бойове чергування за весь час затримки такої виплати по день їх фактичної виплати; - зобов'язати Бердянський прикордонний загін (військова частина НОМЕР_1) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суми винагороди за бойове чергування за весь час затримки такої виплати по день їх фактичної виплати.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2021 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Львівського прикордонного загону (військова частина НОМЕР_4) щодо виплати ОСОБА_1 надбавки за кваліфікацію за період 2012 - 2014 роки в розмірі 50% від законодавчо встановленого розміру.
Зобов'язано Львівський прикордонний загін (військова частина НОМЕР_4) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 надбавку за кваліфікацію з грудня 2012 року по квітень 2014 року у розмірі, визначеному у додатку № 25 до Постанови № 1294 за 2-й клас - 5 відсотків посадового окладу, з урахуванням виплачених сум.
Визнано протиправними дії Львівського прикордонного загону (військова частина НОМЕР_4) щодо виплати ОСОБА_1 винагороди за бойове чергування за період 2010 - 2016 роки у розмірі 5% посадового окладу при законодавчо встановленому 30 відсоткового розміру від посадового окладу.
Зобов'язано Львівський прикордонний загін (військова частина НОМЕР_4) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 винагороду за бойове чергування у місяцях фактичної виплати за період з липня 2010 року по квітень 2014 року включно та з вересня 2016 року по листопад 2016 року, згідно з додатку № 25 до Постанови № 1294 у розмірі 30% посадового окладу на місяць, з урахуванням виплачених сум.
Визнано протиправними дії Бердянського прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1) щодо виплати ОСОБА_1 винагороди за бойове чергування за період 2014 - 2016 роки у розмірі 5% посадового окладу при законодавчо встановленому 30 відсоткового розміру від посадового окладу.
Зобов'язано Бердянський прикордонний загін (військова частина НОМЕР_1) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 винагороду за бойове чергування у місяцях фактичної виплати за період з червня 2014 року по серпень 2016 року, згідно з додатку № 25 до Постанови № 1294 у розмірі 30% посадового окладу на місяць, з урахуванням виплачених сум.
Визнано протиправними дії Львівського прикордонного загону (військова частина НОМЕР_4) щодо виплати ОСОБА_1 в листопаді 2016 року підйомної допомоги, передбаченої статтею 9-1 Закону №2011-XII, без врахування у складі місячного грошового забезпечення для обрахунку вказаних виплат щомісячної додаткової грошової винагороди передбаченої Постановою №889.
Зобов'язано Львівський прикордонний загін (військова частина НОМЕР_4) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 недоплачену підйомну допомогу у листопаді 2016 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди передбаченої Постановою № 889.
Визнано протиправними дії Бердянського прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1) щодо виплати ОСОБА_1 допомоги на оздоровлення у липні 2016 року, передбаченої п. 1 ст. 10-1 Закону №2011-XII без врахування у складі місячного грошового забезпечення для обрахунку вказаних виплат щомісячної додаткової грошової винагороди передбаченої Постановою № 889.
Зобов'язано Бердянський прикордонний загін (військова частина НОМЕР_1) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 недоплачену допомогу на оздоровлення у липні 2016 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди передбаченої Постановою № 889, з урахуванням виплачених сум.
Визнано протиправними дії Краматорського прикордонного загону (військова частина НОМЕР_3) щодо виплати ОСОБА_1 допомоги на оздоровлення у грудні 2017 року, передбаченої п. 1 ст. 10-1 Закону №2011-XII та підйомної допомоги у січні 2017 року та березні 2017 року без врахування у складі місячного грошового забезпечення для обрахунку вказаних виплат щомісячної додаткової грошової винагороди передбаченої Постановою № 889.
Зобов'язано Краматорський прикордонний загін (військова частина НОМЕР_3) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 недоплачену допомогу на оздоровлення у грудні 2017 року та підйомну допомогу у січні 2017 року та у березні 2017 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди передбаченої Постановою № 889, з урахуванням виплачених сум.
Зобов'язано Львівський прикордонний загін (військова частина НОМЕР_4) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суми надбавки за кваліфікацію та винагороди за бойове чергування за весь час затримки такої виплати по день їх фактичної виплати.
Зобов'язано Бердянський прикордонний загін (військова частина НОМЕР_1) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суми винагороди за бойове чергування за весь час затримки такої виплати по день її фактичної виплати.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Не погодившись з ухваленим судовим рішенням, фактично в частині задоволених позовних вимог, його оскаржила Військова частини НОМЕР_4 (ІНФОРМАЦІЯ_2) Державної прикордонної служби України (правонаступник Львівського прикордонного загону (Військова частина НОМЕР_4), яка із покликанням на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову повністю. В обґрунтування апеляційних вимог зазначає, що відповідно до Постанови №1294, додатку 25 до цієї Постанови, наказів Адміністрації Державної прикордонної служби України позивачу нараховувалась та виплачувалась надбавка за кваліфікацію, що становить 2,5 % посадового окладу позивача., а також винагорода за бойове чергування (бойову службу), що становить 5% посадового окладу. Стосовно підйомної допомоги зазначає, що така не входить до складу грошового забезпечення військовослужбовця, а є самостійним видом допомоги. Також вказує, на пропуск позивачем строку звернення до суду з позовною вимогою про виплату підйомної допомоги.
Разом з тим, на адресу суду 21.07.2022 надійшло клопотання ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1) Державної прикордонної служби України про зупинення провадження у цій справі на підставі пункту 5 частини першої статті 236 КАС України.
Вказане клопотання мотивоване тим, що Військова частина НОМЕР_1 відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 залучена до оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави та весь особовий склад приймає участь у бойових діях.
Дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що відсутні підстави для зупинення провадження у справі, з огляду на таке.
Відповідно до приписів статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначені обов'язкові та факультативні підстави для зупинення провадження у справі, які дійсно перешкоджають розгляду справи та мають об'єктивний характер.
Згідно пунктом 5 частини першої статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Із змісту наведеної норми слідує, що така стосується лише фізичної особи, яка перебуває у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції. Водночас, на юридичних осіб положення згаданої норми процесуального закону не поширюються.
Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб, визначені нормами Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Згідно з статтею 26 цього Закону правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів.
Водночас суд апеляційної інстанції зазначає, що явка представника ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1) Державної прикордонної служби України в судове засідання у цій справі не визнавалася судом обов'язковою. Крім того, заявник не надав суду доказів того, що всі співробітники ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1) Державної прикордонної служби України, які згідно з функціональними обов'язками здійснюють представництво та самопредставництво цього органу в судах, проходять військову службу, що унеможливлює належне представництво органу в суді.
Клопотання ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1) Державної прикордонної служби України про зупинення провадження у справі не містить будь-яких мотивів на обґрунтування висновку про неможливість адміністративному суду самостійно встановити та оцінити коло обставин, які входять до предмета судового розгляду в цій справі.
Із наданих представником ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1) Державної прикордонної служби України обґрунтувань суд апеляційної інстанції не встановив необхідних умов для зупинення провадження у справі, які передбачені пунктом 5 частини першої статті 236 КАС України.
Суд апеляційні інстанції зауважує, що стаття 236 КАС України не містить такої підстави для зупинення провадження у справі як введення в країні воєнного стану.
Сам факт введення в державі воєнного стану не є безумовною підставою для зупинення провадження судових справ.
Також, враховуючи частину третю статті 2 КАС України , щодо дотримання розумного строку розгляду справи, зупинення провадження у справі може призвести до вирішення справи в порушення «розумного строку». Суд апеляційної інстанції зазначає, що межі зупинення провадження у справі не повинні призводити до зменшення розумного строку розгляду справи, оскільки у зв'язку з тривалим судовим розглядом справи може бути порушене право сторін на своєчасне її вирішення. Відтак, в задоволені клопотання слід відмовити.
Таким чином, з урахуванням наведених фактичних обставин та норм процесуального права, відсутні підстави для зупинення провадження у справі №380/4241/21.
Керуючись статтями 236, 241, 243, 291, 321, 325, 329 КАС України суд,-
У задоволенні клопотання ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_1) Державної прикордонної служби України про зупинення провадження у справі відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не оскаржується.
Суддя-доповідач В. В. Ніколін
судді О. М. Гінда
М. А. Пліш