02 серпня 2022 рокуЛьвівСправа № 260/1320/22 пров. № А/857/9688/22
Колегія суддів Восьмого апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Кузьмича С.М., Хобор Р.Б.
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 23.05.2022 року (рішення ухвалене у м. Ужгород судом у складі головуючого судді Плеханова З.Б.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області в особі Тячівського відділення про стягнення майнової та моральної шкоди за невиконання рішення суду,-
У квітні 2022 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області в особі Тячівського відділення за участю третьої особи: Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) в особі Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області про стягнення майнової шкоди у розмірі 536 544 грн. 48 копійок, стягнення моральної шкоди у розмірі 300 000 грн., стягнення інфляційного збільшення у розмірі 75 953,92 грн., стягнення штрафних санкцій у розмірі 30 115,34 грн.
Позивач позовні вимоги мотивував тим, що відповідач відмовився виконувати рішення Закарпатського окружного адміністративного суду № 305/987/18, яким зобов'язано боржника визнати та поставити а облік позивача як особу , інвалідність якої пов'язана з трудовим каліцтвом з дня звернення - 15 березня 2018 року, у зв'язку з чим відповідач повинен виплатити позивачу гарантовану державою щомісячну страхову виплату в період з 15 березня 2018 року по 20 грудня 2021 року( день початку виплат), що складає 536 544 грн. Вказує, що йому завдано і моральну шкоду неправомірними діями, що виразилося у фізичному болю, психологічних стражданнях, порушенні нормального способу життя, постійному оскарженню незаконних рішень, яку оцінює у 300 000 грн. Зазначає, що рішення суду не виконувалось відповідачем у період з 07.09.2016 року по 17.12.2019 роки, тобто таке прострочення є триваючим правопорушенням і позивач має право на стягнення інфляційних страт і 3 % річних, у зв'язку з чим позивачем було розраховано, виходячи із загальної суми заборгованості 75 953,92 грн( інфляційне збільшення) +30115,34 грн. (штрафні санкції). Просив позов задоволити.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 23.05.2022 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.
Рішення суду першої інстанції оскаржив ОСОБА_1 . Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задоволити.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Якщо одна із сторін визнала пред'явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 189 цього Кодексу.
Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що Закарпатським окружним адміністративним судом від 8 серпня 2018 року у справі № 305/987/18 позов ОСОБА_1 до Тячівського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області, третя особа - Управління соціального захисту населення Рахівської районної державної адміністрації, про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії - задоволено. Визнано протиправним рішення Тячівського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області щодо відмови у взятті на облік ОСОБА_1 , як особи, інвалідність якої пов'язана із трудовим каліцтвом. Зобов'язано Тячівське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області визнати та поставити на облік ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , як особу, інвалідність якої пов'язана з трудовим каліцтвом, - з дня звернення - 15 березня 2018 року.
17 вересня 2018 року у виконавчому провадженні ВП № 57234804 було винесено "Постанову про відкриття виконавчого провадження " з виконання виконавчого листа 305/987/18.
04 січня 2019 року на виконання рішення суду 305/987/18 винесено Постанову № 0716/242/242/1 "Про взяття на облік потерпілого" ОСОБА_1 з 15 березня 2018 року.
24 січня 2019 року у виконавчому провадженні ВП № 57234804 винесено Постанову про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа 305/987/18.
13 березня 2019 року Постанова про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа 305/987/18 визнана законною рішенням ЗОАС від 13.03.2019 року у справі № 260/204/19, яке 22.04.2019 року ВААС залишено без змін.
Закарпатський окружний адміністративний суд 07 серпня 2019 року у справі № 260/808/19 постановив рішення адміністративний позов ОСОБА_1 до Тячівського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задоволено частково. Визнано протиправними дії Тячівського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 страхових виплат. Визнано протиправною відмову Тячівського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області у призначенні ОСОБА_1 страхових виплат, оформлену листом №07-01/09-456 від 24.05.2019 року. Зобов'язано Тячівське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Закарпатській області прийняти за заявою ОСОБА_1 від 16.05.2019 року рішення про призначення страхових виплат, передбачених Законом України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», з урахуванням висновків суду. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
22 січня 2020 року Постановою ВП № 60111196 відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 260/808/19.
10 березня 2020 року боржником винесено на виконання виконавчого листа № 260/808/19 Постанову № 0716/242/242/2 "Про призначення потерпілому щомісячної страхової виплати", в якій зазначено, що оскільки відповідно до п.1 ст.43 Закону Висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності відсутній , то призначити потерпілому ОСОБА_1 номер справи 242, номер випадку 242, щомісячну грошову виплату в розмірі 0 грн. 00 коп.. Виплати провадити з 15.03.2018 по 28.02.2021.
19 березня 2020 року вказана Постанова разом з Повідомленням боржником зареєстрована у відділі примусового виконання.
26 червня 2020 року Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) було закінчено виконавче провадження № 60111196 на підставі статті 39 частини 1 пункту 9 Закону України "Про виконавче провадження".
14 грудня 2020 року рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду у справі № 260/2576/20 (залишене в силі 30.03.21 ) вищевказана постанова про закінчення виконавчого провадження була визнана протиправною та скасована.
30 березня 2021 року Постановою було відновлене виконавче провадження № 60111196 .
27 травня 2021 року на адресу боржника державним виконавцем було надіслано Вимогу виконавця, якою вимагалося невідкладно виконати рішення ЗОАС № 260/808/19.
08 червня 2021 року боржником у ВПВР надано Пояснення щодо неможливістю виконання рішення суду із причин незалежних від боржника у зв'язку з бездіяльністю стягувача, що виразилося в ухиленні останнього від медичного огляду та ненаданні необхідних документів.
25 червня 2022 року державним виконавцем в межах ВП № 60111196 винесено Постанову про накладення штрафу на боржника за невиконання рішення суду в розмірі 5100 грн.
07 жовтня 2021 року державним виконавцем в межах ВП № 60111196 винесено Постанову про накладення штрафу на боржника за повторне невиконання рішення суду в розмірі 10200 грн.
11 жовтня 2021 року державним виконавцем в межах ВП № 60111196 винесено Постанову про закінчення виконавчого провадження , яка направлена сторонам виконавчого провадження, в тому числі і стягувачу ОСОБА_1
15 жовтня 2021 року начальником відділу ВПВР відносно боржника винесено Повідомлення про вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 382 ККУ.
20 грудня 2021 року надано виписку до Довідки МСКЕ серії 12 ААА № 114302 , де ОСОБА_1 встановлено ступінь професійної втрати працездатності у відсотках 70% за підписом голови комісії Веклинець Ю.В.
21 грудня 2021 року ОСОБА_1 надав начальнику Тячівського відділення управління виконавчої дирекції ФССУ в Закарпатській області лист , в якому зазначено згідно направлення № 20/01-08-577 від 20.10.2021 Тячівське відділення управління виконавчої дирекції ФССУ в Закарпатській області за підписом В.о. начальника відділення М.І. Кертвелеші про направлення інваліда ІІ групи трудового каліцтва з 1965 року ОСОБА_1 , 1941 р.н. на комісію для встановлення ступеня втрати професійної працездатності тобто МСЕК , де було 20.12.2021 року проведено повторний медичний огляд членами комісії МСЕК інваліда ІІ групи трудового каліцтва з 1965 року ОСОБА_1 за участю ОСОБА_2 , де 20.12.2021 року членами комісії МСЕК було встановлено ступінь професійної втрати працездатності у відсотках 70% за підписом голови комісії ОСОБА_3 , що засвідчує доданий доказ у виконанні рішення від 08.08.2018 року ЗОАС по справі № 305/987/18, що Фонду 21 грудня 2021 року надано особисто інвалідом ІІ групи трудового каліцтва з 1965 року ОСОБА_1 в присутності ОСОБА_2 для виконання.
Додаток: оригінали , що видані комісією МСЕК до виконання Фондом за підписом голови МСЕК ОСОБА_3 на 3-х сторінках.
10 січня 2022 року Тячівським відділенням управління виконавчої дирекції ФССУ в Закарпатській області винесено Постанову № 0716/242/242/2 (підстава стаття 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування) "Про призначення потерпілому щомісячної страхової виплати", в якій зазначено що Потерпілий ОСОБА_1 перебуває на обліку з 15 березня 2018 року . а за висновком МСЕК від 20 грудня 2021 року серія ААА № 114302 потерпілому встановлена стійка страта працездатності 70% та 2 група інвалідності безстроково. Середньомісячна заробітна плата перед настанням страхового випадку становила 16 9984, 45 грн.
Згідно ст.ст. 36 та 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" постановлено призначити потерпілому ОСОБА_4 щомісячну грошову виплату в розмірі 11889,12 грн. Виплати провадити з 20 грудня 2021 року безстроково.
Згідно Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Всі дії як державного виконавця, так і сторін виконавчого провадження регулюються вищевказаним законом, в тому числі і дії боржника щодо неналежного виконання судового рішення, на що державний виконавець реагує винесенням постанов про накладення штрафу, які в даному випадку були накладені третьою особою на відповідача , після чого була винесена постанова про закінчення виконавчого провадження та направлення відповідного повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення, з чим погодився стягувач , не оскаржуючи, а тому в рамках даної справи у суду відсутні повноваження встановлювати факти відмови боржником від виконання рішення суду, про що заявляє позивач у позові.
Відповідно до ст.36 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (Закон 1105-XIV) страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.2. Факт нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання розслідується в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, відповідно до Закону України "Про охорону праці".3. Підставою для оплати потерпілому витрат на медичну допомогу, проведення реабілітації у сфері охорони здоров'я, професійної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.4. Перелік обставин, за яких настає страховий випадок, та перелік професійних захворювань визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно статті 38 Закону 1105-XIV ступінь втрати працездатності потерпілим установлюється МСЕК за участю Фонду і визначається у відсотках професійної працездатності, яку мав потерпілий до ушкодження здоров'я. МСЕК установлює обмеження рівня життєдіяльності потерпілого, визначає професію, з якою пов'язане ушкодження здоров'я, причину, час настання та групу інвалідності у зв'язку з ушкодженням здоров'я, а також необхідні види медичної та соціальної допомоги.
Огляд потерпілого, складання та корегування індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю, в якій визначаються види реабілітаційних заходів та строки їх виконання, проводиться МСЕК за умови подання акта про нещасний випадок на виробництві, акта розслідування професійного захворювання за встановленими формами, висновку спеціалізованого медичного закладу (науково-дослідного інституту профпатології чи його відділення) про професійний характер захворювання, направлення лікувально-профілактичного закладу або роботодавця чи профспілкового органу підприємства, на якому потерпілий одержав травму чи професійне захворювання, або робочого органу виконавчої дирекції Фонду, суду чи прокуратури.3. Позачергова експертиза проводиться МСЕК за заявою потерпілого, страховика чи інших заінтересованих осіб, суду чи прокуратури.
Відповідно до ст.42 Закону 1105-XIV сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров'я.
Для розгляду справ про страхові виплати до Фонду подаються:
1) акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання за встановленими формами та/або висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності застрахованого чи копія свідоцтва про його смерть;2) документи про необхідність подання додаткових видів допомоги.( ст. 43 Закону 1105-XIV).
Фонд розглядає справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або заінтересованої особи за наявності усіх необхідних документів і приймає відповідні рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження зазначених документів. 2. Рішення оформляється постановою, в якій зазначаються дані про осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім'ї та їх строки або обґрунтування відмови у виплатах; до постанови додаються копії необхідних документів. (ст. 44 Закону 1105-XIV).
За таких обставин, апеляційний суд вважає, що Постанова № 0716/242/242/2 "Про призначення потерпілому щомісячної страхової виплати" від 10 січня 2022 року позивачем не оскаржувалася, і позивач погодився щодо проведення страхових виплат саме з дати подання ним 21.12.2021 року відповідачу Довідки МСЕК серії 12 ААА № 114302 , де ОСОБА_1 встановлено ступінь професійної втрати працездатності у відсотках 70% за підписом голови комісії Веклинець Ю.В. та інших необхідних документів, а тому є чинною і законною, у зв'язку з чим стягнення страхових виплат з період з 15 березня 2018 по грудень 2021 року є необґрунтованими.
Узагальнюючи наведене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для відмови у задоволені адміністративного позову.
Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.
З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 23.05.2022 року у справі №260/1320/22 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя В. З. Улицький
судді С. М. Кузьмич
Р. Б. Хобор