Постанова від 01.08.2022 по справі 560/19540/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/19540/21

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Божук Д.А.

Суддя-доповідач - Ватаманюк Р.В.

01 серпня 2022 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Ватаманюка Р.В.

суддів: Капустинського М.М. Сапальової Т.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 лютого 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

Позивач звернувся із позовом до Хмельницького окружного адміністративного суду в якому просив:

визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, викладену в листі від 29.09.2021 за № 9345-7688/П- 02/8-2200/21, у зарахуванні до стажу державної служби періоду роботи в органах державної податкової служби з 01.01.2014 по 01.01.2016 з метою подальшого переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби період роботи з 01.01.2014 по 01.01.2016 в органах державної податкової служби.

ІІ. ЗМІСТ СУДОВОГО РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.02.2022 позов задоволено повністю.

Визнано протиправною та скасовано відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, викладену в листі №9345-7688/П-03/8-2200/21 від 29.09.2021, про відмову у зарахуванні до стажу державної служби періоду роботи в органах державної податкової служби з 01.01.2014 по 31.01.2016.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 01.01.2014 по 31.01.2016 в органах державної податкової служби.

Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію. Отже, період роботи позивача в органах державної податкової служби зараховується до стажу державної служби.

Враховуючи, що відповідачем не зараховано відповідний стаж роботи з 01.01.2014 по 31.01.2016 (за період з 01.09.1994 по 30.04.2016), а позивач просить зарахувати стаж з 01.01.2014 по 01.01.2016, суд першої інстанції дійшов висновку про необхідність, з метою повного захисту прав позивача, вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача зарахувати до стажу державної служби період роботи позивача в органах державної податкової служби з 01.01.2014 по 31.01.2016.

ІІІ. ДОВОДИ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказав, що судом першої інстанції безпідставно не враховано те, що до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, який визначає право на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" №889, позивачу не зараховано період з січня 2014 року по січень 2016 року, оскільки за даний період позивачу присвоєно спеціальне звання, що не дає підстав для віднесення посади до відповідних категорій посад державної служби.

Таким чином тривалість стажу державної служби позивача згідно трудової книжки, довідки та акту перевірки становить 9 місяців 27 днів.

Крім того відповідачем вказано про порушення судом першої інстанції норм процесуального права, а саме, що застосування обох способів захисту порушеного права - визнання спірного акта нечинним та скасування такого акта - є помилковим.

ІV. ВІДЗИВ НА АПЕЛЯЦІЙНУ СКАРГУ

Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому вказано, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію.

Отже, з огляду на викладене, період роботи в органах державної податкової служби з 01.01.2014 по 01.01.2016 має бути зараховано до стажу державної служби.

V. РУХ СПРАВИ У СУДІ АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ

Ухвалою суду від 19.05.2022 відкрито апеляційне провадження у справі та призначено справу до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції прийняте у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, а в матеріалах справи достатньо доказів для прийняття законного і обґрунтованого рішення, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України.

VІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком з 10.04.2017 відповідно до Закону України № 1058-ІV від 09.07.2003 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З 01.09.1994 та по даний час позивач працює в органах державної податкової служби, що підтверджується копією трудової книжки. З 01.09.1994 позивачу присвоєно спеціальне звання "Радник податкової служби II рангу" в Державній податковій інспекції Хмельницької області; з 01.02.1997 присвоєно спеціальне звання "Радник податкової служби І рангу" Державної податкової адміністрації Хмельницької області; з 08.12.2000 присвоєно спеціальне звання "Державний радник податкової служби III рангу" Державної податкової адміністрації в Хмельницькій області. Зазначене підтверджується також записами у трудовій книжці.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.11.2020 по справі № 560/5898/20 (залишеним без змін згідно постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 21.05.2021) визнано протиправною та скасовано відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, викладену в листі від 19.08.2020 за №4093-3798/П-02/8-2200/20, про відмову у зарахуванні до стажу державної служби періоду роботи в органах державної податкової служби з 01.09.1994 по 03.06.2013.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби період роботи з 01.09.1994 по 03.06.2013 в органах державної податкової служби.

30.08.2021 позивач звернувся до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо тривалості стажу державної служби станом на 01.05.2016. До звернення позивачем надано довідку головного управління ДПС у Хмельницькій області від 18.08.2021 №66/22-01-11-16 в якій зазначено, що період роботи позивача з 04.06.2013 по 01.05.2016 зараховується до стажу державної служби.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за № 9345-7688/П-03/8-2200/21 від 29.09.2021 повідомлено позивача про те, що періоди роботи в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання, не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.

Також вказано про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 27.09.2021 проведено перевірку достовірності та обґрунтованості видачі довідки про стаж від 18.08.2021 №66/22-01-11-16.

В результаті перевірки особових рахунків по нарахуванню заробітної плати встановлено, що надбавка за ранг позивачу нараховувалась за періоди з червня 2013 року по грудень 2013 року та з лютого 2016 року по травень 2016 року, за період з січня 2014 року по січень 2016 року нараховувалась надбавка за спеціальне звання.

Враховуючи вищезазначене, до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, який визначає право на пенсію відповідно до Закону №889, позивачу не зараховано період з січня 2014 року по січень 2016 року, оскільки за даний період позивачу присвоєно спеціальне звання, що не дає підстав для віднесення посади до відповідних категорій посад державної служби.

Зазначено, що стаж державної служби станом на 01.05.2016 становить 19 років 7 місяців (з 01.09.1994 по 03.06.2013, з 04.06.2013 по 31.12.2013, з 01.02.2016 по 30.04.2016).

VІІ. ПОЗИЦІЯ СЬОМОГО АПЕЛЯЦІЙНОГО АДМІНІСТРАТИВНОГО СУДУ

Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції за такими доводами.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 1 статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (надалі, також Закон №1058-IV) особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон №889-VIII) та постанови Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону № 1058-IV.

Згідно статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII (далі - Закон №3723-XII) - на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Верховною Радою України 10.12.2015 прийнято Закон України "Про державну службу" №889-VIII, який набрав чинності 01.05.2016.

Згідно пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII втратив чинність Закон України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.1993, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно ст.46 Закону № 889-VIII визначені особливості стажу державної служби, а саме у частині 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.

Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII.

Згідно пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Отже, в даному випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283.

Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті державної податкової служби.

Крім цього, згідно п.342.4 ст.342 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.

Відповідно до ст.344 ПК України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу". При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Згідно ст.343 ПК України посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються, зокрема, такі спеціальні звання: інспектор податкової служби I рангу; інспектор податкової служби II рангу; інспектор податкової служби III рангу.

Таким чином, посадові особи державної податкової служби, яким присвоєні спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію.

Аналогічний висновком викладений Верховним Судом у постанові від 03.07.2018 в справі №586/965/16-а.

Крім того аналогічний висновок був викладений Сьомим апеляційним адміністративним судом, зокрема, у постанові від 04.04.2022 у справі № 560/8653/21 та від 07.06.2022 у справі № 560/18877/21.

Отже, період роботи позивача в органах державної податкової служби зараховується до стажу державної служби.

Відтак суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що оскаржувана відмова ГУ ПФУ у Хмельницькій області щодо не зарахування позивачу стажу державної служби є протиправною та підлягає скасуванню.

При цьому пенсійним органом повідомлено позивача про те, що стаж державної служби станом на 01.05.2016 становить 19 років 7 місяців (з 01.09.1994 по 03.06.2013, з 04.06.2013 по 31.12.2013, з 01.02.2016 по 30.04.2016).

Тобто, відповідачем не зараховано відповідний стаж роботи з 01.01.2014 по 31.01.2016 (за період з 01.09.1994 по 30.04.2016). Проте позивач просить зарахувати стаж з 01.01.2014 по 01.01.2016.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби період роботи позивача в органах державної податкової служби з 01.01.2014 по 31.01.2016.

Стосовно тверджень відповідача про порушення судом першої інстанції норм процесуального права, а саме, що застосування обох способів захисту порушеного права - визнання спірного акта нечинним та скасування такого акта - є помилковим колегія суддів зазначає наступне.

Пунктом 2 частини 1 статті 5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Зазначеній нормі кореспондують положення пункту 2 частини 2 статті 245 КАС України відповідно до яких у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Згідно ч. 3 ст. 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином з метою повного захисту порушених прав позивача, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, викладене в листі №9345-7688/П-03/8-2200/21 від 29.09.2021, про відмову у зарахуванні до стажу державної служби періоду роботи в органах державної податкової служби з 01.01.2014 по 31.01.2016 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 01.01.2014 по 31.01.2016 в органах державної податкової служби.

VІІІ. ВИСНОВОК ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ

На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 лютого 2022 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 325 КАС України та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий Ватаманюк Р.В.

Судді Капустинський М.М. Сапальова Т.В.