Справа № 320/4948/21
02 серпня 2022 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Оксененка О.М.,
суддів: Вівдиченко Т.Р.,
Лічевецького І.О.,
розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про винесення додаткової постанови у справі за адміністративним позовом у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо зменшення основного розміру його пенсії з 90 % до 70 % від сум грошового забезпечення та щодо виплати у 2018 році лише 50 %, у 2019 році лише 75 % підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перерахувати та виплатити йому пенсію у розмірі 90 % від суми грошового забезпечення згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ та постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням 100 % суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 01.01.2018 з врахуванням проведених раніше виплат.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2021 року позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії з 90 % до 70 % від сум грошового забезпечення та щодо виплати у 2018 році лише 50 %, у 2019 році лише 75 % підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018;
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 90 % від суми грошового забезпечення згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ та постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням 100 % суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 01.01.2018, з врахуванням проведених раніше виплат.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог - відмовити.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2022 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області - задоволено частково.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2021 року - змінено, виклавши абзаци другий та третій резолютивної частини рішення у наступній редакції:
«Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо зменшення гр. ОСОБА_1 основного розміру пенсії з 90 % до 70 % від сум грошового забезпечення та щодо виплати з 05 березня 2019 року лише 75 % підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перерахувати та виплатити гр. ОСОБА_1 пенсію у розмірі 90 % від суми грошового забезпечення згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ та постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням 100 % суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05 березня 2019 року, з врахуванням проведених раніше виплат».
В іншій частині - рішення Київського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2021 року залишено без змін.
02 червня 2022 року від позивача надійшла заява про винесення додаткового судового рішення, оскільки судом апеляційної інстанції не було визначено період з якого необхідно здійснити перерахунок пенсії у розмірі 90 % від суми грошового забезпечення.
На думку заявника, слід ухвалити додаткове судове рішення, яким зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 у розмірі 90% від суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 з урахуванням проведених раніше витрат.
Розглянувши вказану заяву, колегія суддів приходить до висновку про необхідність винесення додаткової постанови та задоволення такої заяви, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 252 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення; 3) судом не вирішено питання про судові витрати.
Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Відтак, з аналізу змісту вказаної статті вбачається, що додаткове судове рішення є засобом усунення неповноти судового рішення, внаслідок якої залишилися невирішеними певні вимоги особи, яка бере участь у справі.
З матеріалів справи вбачається, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2022 року було змінено рішення суду першої інстанції, та викладено абзаци другий та третій у відповідній редакції.
У той же час, вирішуючи дану справу, судом апеляційної інстанції, не було досліджено питання щодо дати, з якої слід зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 у розмірі 90% від суми грошового забезпечення.
Так, спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ).
У силу вимог статті 13 вказаного Закону (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ або служба в державній пожежній охороні (пункт «б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Надалі, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 07 липня 2011 року № 3668-VI відповідно до Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення, внесено зміни до Закону №2262-ХІІ у частині другої статті 13 цифри « 90» замінено цифрами « 80» та Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року №1166-VII, який набрав чинності з 01 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70».
При цьому, ст. 13 Закону № 2262-ХІІ застосовується лише при призначенні пенсій, натомість перерахунок пенсій врегульовано статтею 63 Закону №2262-ХІІ.
У свою чергу, у відповідності до статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
У подальшому, 24.02.2018 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018 (далі - Постанова №103).
У той же час, Постанова Кабінету Міністрів України №103 не містить жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
З аналізу вищевикладених норм вбачається, що при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. При цьому, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у зразковій справі у рішенні від 04.02.2019 (справа №240/5401/18) та підтриманою Великою Палатою Верховного Суду постановою від 16 жовтня 2019 року (справа 11-198заі19).
При цьому, Постанова №103 жодним чином не стосується відсоткового значення пенсії, та скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 не впливає на вказані правовідносини.
Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії саме з 01 січня 2018 року за вислугу років у розмірі 90% від сум грошового забезпечення.
За наведених обставин, колегія суддів дійшла висновку, що заява позивача про ухвалення додаткового судового рішення є обґрунтованою та підлягає задоволенню, відтак слід винести додаткове судове рішення, яким зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 у розмірі 90% від суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 з урахуванням проведених раніше витрат.
Керуючись ст. ст. 139, 243, 252, 322, 328, 329 КАС України суд, -
Заяву ОСОБА_1 про ухвалення додаткового судового рішення - задовольнити.
Прийняти додаткову постанову, якою зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 у розмірі 90% від суми грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2018 року з урахуванням проведених раніше витрат.
Додаткова постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 329-331 КАС України.
Головуючий суддя О.М. Оксененко
Судді Т.Р. Вівдиченко
І.О. Лічевецький