Постанова від 02.08.2022 по справі 420/17305/21

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2022 р.м.ОдесаСправа № 420/17305/21

Головуючий в 1 інстанції: Марин П.П. Дата і місце ухвалення: 17.06.2022р., м. Одеса

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Лук'янчук О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Агрофірми «Евріка» (Товариство з обмеженою відповідальністю) на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 17 червня 2022 року за заявою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання по справі за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Агрофірми «Евріка» (Товариство з обмеженою відповідальністю) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-

ВСТАНОВИЛА:

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17 січня 2022 року, яке залишено без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19 квітня 2022 року, задоволено позов ГУ ДСНС України в Одеській області до Агрофірми «Евріка» (Товариство з обмеженою відповідальністю) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Застосовано заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Агрофірми «Евріка» (Товариство з обмеженою відповідальністю), код ЄДРПОУ 20934070, розташованого за адресами: Одеська область, Одеський район, с. Молодіжне, вул. Заводська, 20, 20е, 20ж: у спосіб, у вигляді повного зупинення експлуатації будівель Агрофірми «Евріка» (Товариство з обмеженою відповідальністю), розташованого за адресами: Одеська область, Одеський район, с. Молодіжне, вул. Заводська, 20, 20е, 20ж; у порядок: шляхом відключення вищевказаних будівель від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок); обмеження до них доступу, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту зазначених в акті №181 від 10.09.2021р.

На виконання судового рішення по справі №420/17305/21 Одеським окружним адміністративним судом 09.03.2022р. видано виконавчий лист, строк пред'явлення якого до виконання встановлено до 19.05.2022р. Зазначений виконавчий лист отримано представником ГУ ДСНС України в Одеській області 17.03.2022р.

07.06.2022р. ГУ ДСНС України в Одеській області звернулося до Одеського окружного адміністративного суду із заявою, в порядку ст.376 КАС України, про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання.

Вимоги поданої заяви контролюючий орган обґрунтовував тим, що виконавчий лист не був пред'явлений до виконання до 19.05.2022р. у зв'язку з оскарженням Агрофірмою «Евріка» (Товариство з обмеженою відповідальністю) рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.01.2022р. по справі №420/17305/21 в апеляційному порядку.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 17 червня 2022 року заяву ГУ ДСНС України в Одеській області задоволено.

Поновлено ГУ ДСНС України в Одеській області строк для пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого 09.03.2022р. Одеським окружним адміністративним судом на виконання рішення від 17.01.2022р. по справі №420/17305/21 про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Агрофірми «Евріка» (Товариство з обмеженою відповідальністю).

Не погоджуючись з вказаною ухвалою, Агрофірма «Евріка» (Товариство з обмеженою відповідальністю) подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на не повне з'ясування судом першої інстанції обставин справи, не правильне застосування норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати ухвалу від 17.06.2022р. з прийняттям нового судового рішення - про відмову в задоволенні заяви ГУ ДСНС України в Одеській області про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання.

В своїй скарзі апелянт зазначає, що в силу положень ст.376 КАС України пропущений строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання може бути поновлений лише за наявності поважних причин. Оскарження рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку необґрунтовано визнано судом першої інстанції поважною причиною пропуску ГУ ДСНС України в Одеській області встановленого ст.12 Закону України «Про виконавче провадження» тримісячного строку пред'явлення виконавчого листа до виконання, оскільки апеляційне провадження у справі було відкрито через місяць з моменту отримання заявником виконавчого листа. При цьому, при відкритті апеляційного провадження у справі №420/17305/21 суд не вирішував питання щодо зупинення виконання рішення суду. Апеляційне провадження не є об'єктивною непереборною обставиною, яка б заважала пред'явленню виконавчого листа до примусового виконання, та такою, що не залежить від волі заявника.

Також, апелянт посилається на те, що судом першої інстанції не надано правової оцінки відсутності поважних причин непред'явлення виконавчого документа до виконання після 11.04.2022р., тобто після відкриття апеляційного провадження у справі.

Посилається апелянт і на те, що жодним нормативно-правовим актом не встановлено заборони на пред'явлення виконавчих листів до виконання під час воєнного стану. Сам факт отримання 17.03.2022р. представником стягувача виконавчого листа, тобто під час дії воєнного стану, підтверджує, що стягувач мав змогу вчиняти різні процесуальні дії, в тому числі і щодо пред'явлення виконавчого листа до виконання у строк, встановлений законодавством.

Відповідно до ст. ст. 10, 12-2, 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указу Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», враховуючи рішення Ради суддів України від 24.02.2022р. №09, наказом голови П'ятого апеляційного адміністративного суду №9-до/с від 28.02.2022р., з метою недопущення випадків загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів та працівників суду у П'ятому апеляційному адміністративному суді в умовах воєнного стану, встановлено особливий режим роботи. У зв'язку з цим, розгляд справи вирішено проводити у порядку письмового провадження, про що сповіщено сторін.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Задовольняючи заяву ГУ ДСНС України в Одеській області про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа №420/17305/21 до виконання суд першої інстанції дійшов висновку, що повідомлені заявником обставини щодо непред'явлення у визначений строк до виконання виконавчого листа у зв'язку з апеляційним оскарженням відповідачем рішення суду, дають підстави для висновку про поважність причин пропуску строку Головним управлінням пред'явлення виконавчого листа до виконання.

Також, судом першої інстанції враховано, що з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні Указом Президента України №64/2022 від 25.02.2022р. введено воєнний стан, строк дії якого в подальшому продовжено указами Президента України №133/2022 від 14.03.2022р. та № 2263-ІХ від 22.05.2022р.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість заяви ГУ ДСНС України в Одеській області та її задоволення виходячи з наступного.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження» строки у виконавчому провадженні - це періоди часу, в межах яких учасники виконавчого провадження зобов'язані або мають право прийняти рішення або вчинити дію. Строки у виконавчому провадженні встановлюються законом, а якщо вони не визначені законом - встановлюються виконавцем. Будь-яка дія або сукупність дій під час виконавчого провадження повинна бути виконана не пізніше граничного строку, визначеного цим Законом.

Згідно ч.1 ст.12 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.

Відповідно до ч.2 ст.12 Закону України «Про виконавче провадження» строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його прийняття.

Згідно ч.4 ст.12 Закону строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються у разі:1) пред'явлення виконавчого документа до виконання; 2) надання судом, який видав виконавчий документ, відстрочки або розстрочки виконання рішення.

Частиною 6 статті 12 Закону передбачено, що стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Відповідно до ч.1 ст.376 Кодексу адміністративного судочинства України стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.

Частиною 4 вказаної статті Кодексу передбачено, що ухвалу суду за результатами розгляду заяви про поновлення пропущеного строку може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом.

Аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що особа, яка пропустила строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися до суду з метою його поновлення, зазначивши причини пропуску такого строку. При цьому, поновлення строку пред'явлення виконавчого листа до виконання є не обов'язком суду, а правом, яке може бути реалізовано тільки при визнанні поважності причин пропуску такого строку.

Суд має надати оцінку відповідним доводам заявника щодо їх обґрунтованості та поважності.

Як вже зазначалося колегією суддів, поважність причин пропуску строку пред'явлення виконавчого документа до виконання ГУ ДСНС України в Одеській області обґрунтовує оскарженням Агрофірмою «Евріка» (Товариство з обмеженою відповідальністю) рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.01.2022р. по справі №420/17305/21 в апеляційному порядку.

Колегія суддів не може погодитися з висновком суду першої інстанції, що вказана обставина може бути визнана поважною причиною пропуску Головним управлінням тримісячного строку пред'явлення виконавчого листа до виконання, оскільки оскарження в апеляційному порядку рішення суду, яке набрало у встановленому КАС України порядку законної сили та на виконання якого вже видано виконавчий лист, не визначено ч.4 ст.12 Закону України «Про виконавче провадження» обставиною, за наявності якої строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються.

До того ж, при відкритті ухвалою від 11.04.2022р. апеляційного провадження у справі №420/17305/21 суд апеляційної інстанції не зупиняв дію оскаржуваного рішення, що не перешкоджало ГУ ДСНС України в Одеській області вчинити дії щодо пред'явлення виконавчого листа від 09.03.2022р. до виконання.

При вирішенні спірного питання судом першої інстанції, також, не враховано, що апеляційне провадження у справі №420/17305/21 відкрито 11.04.2022р. та вже 19.04.2022р. колегією суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду ухвалено постанову про залишення апеляційної скарги Агрофірми «Евріка» (Товариство з обмеженою відповідальністю) без задоволення.

Зміст заяви ГУ ДСНС України в Одеській області, поданої 07.06.2022р., про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання не містить обґрунтувань неможливості вчинення заявником, як стягувачем, дій щодо пред'явлення виконавчого листа до виконання як до 11.04.2022р. (відкриття апеляційного провадження у справі), так і після 19.04.2022р. (ухвалення судом апеляційної інстанції судового рішення за наслідками розгляду апеляційної скарги).

Після закінчення апеляційного провадження у справі №420/17305/21 в ГУ ДСНС України в Одеській області був ще місяць для вчинення дій щодо пред'явлення виконавчого листа до виконання.

Стаття 376 КАС України передбачає можливість поновлення пропущеного строку пред'явлення виконавчого листа до виконання лише у випадку наявності причин такого пропуску, які суд визнає поважними. При цьому, поважними причинами пропуску строку можуть бути визнані лише ті обставини, які є об'єктивно непереборними, які не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, які, до того ж, повинні бути підтверджені належними доказами.

Колегія суддів вважає обґрунтованими доводи апелянта, що зазначені заявником обставини пропуску строку пред'явлення виконавчого листа до виконання не є об'єктивно непереборними, які б заважали пред'явленню виконавчого листа до виконання, а також такими, що не залежать від волі заявника чи перебувають поза межами його контролю.

У пункті 35 рішення Європейського суду з прав людини «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії» визначено, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, пов'язаних зі зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання («Union Alimentaria Sanders S.A. v. Spain» № 11681/85).

На думку колегії суддів, саме недоліки в організації роботи ГУ ДСНС України в Одеській області призвели до того, що ним пропущено встановлений ст.12 Закону України «Про виконавче провадження» тримісячний строк пред'явлення виконавчого листа до виконання.

Інших підстав, які об'єктивно перешкоджали вчиненню всіх залежних від особи дій для забезпечення вчасного пред'явлення виконавчого листа до виконання у визначений Законом строк, особою, яка звернулася із заявою в порядку ст.376 КАС України, не наведено.

Що ж до посилань суду першої інстанції на введення на території України воєнного стану, то колегія суддів зазначає, що вказаною обставиною ГУ ДСНС України в Одеській області не обґрунтовувало вимоги своєї заяви від 07.06.2022р.

При розгляді заяви, поданої в порядку ст.376 КАС України, суд має надавати правову оцінку поважності причин пропуску строку пред'явлення виконавчого листа до виконання, вказаним заявником, а не самостійно встановлювати причини пропуску відповідного строку, визнавати їх поважними та, відповідно, поновлювати такий строк.

Більше того, матеріалами справи підтверджено, що ГУ ДСНС України в Одеській області не припиняло свою роботу з часу введення воєнного стану на території України.

Посилання суду першої інстанції на обов'язковість виконання судових рішень не може бути визнано достатньою підставою для поновлення строку пред'явлення виконавчого листа до виконання без встановлення поважних причин пропуску цього строку. В протилежному випадку це нівелює положення ст.376 КАС України щодо можливості поновлення пропущеного строку пред'явлення виконавчого листа до виконання лише при наявності поважних причин пропуску такого строку.

Враховуючи недоведеність заявником поважності причин пропуску строку пред'явлення виконавчого листа №420/17305/21 від 09.03.2022р. до виконання, колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про задоволення заяви ГУ ДСНС України в Одеській області.

Згідно п.1, п.4 ч.1 ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Оскільки судом першої інстанції при постановленні оскаржуваної ухвали не повно з'ясовано обставини справи, а також допущено не правильне застосування норм матеріального права, тому, на підставі ст.317 КАС України, ухвала Одеського окружного адміністративного суду від 17.06.2022р. підлягає скасуванню з ухваленням нового судового рішення - про відмову у задоволенні заяви ГУ ДСНС України в Одеській області про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.2 ч.1 ст.315, ст.ст. 317, 321, 322, 325, 328, 376 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Агрофірми «Евріка» (Товариство з обмеженою відповідальністю) задовольнити.

Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 17 червня 2022 року скасувати.

Відмовити в задоволенні заяви Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про поновлення пропущеного строку для пред'явлення до виконання виконавчого листа №420/17305/21 від 09.03.2022р.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Повний текст судового рішення виготовлений 02 серпня 2022 року.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

О.В. Лук'янчук