02 серпня 2022 року м. Чернігівсправа № 927/219/20
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Моцьора В.В., розглянувши у судовому засіданні матеріали справи
за заявою кредитора: Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІТ КОНТРОЛ", код ЄДРПОУ 44279639, вул. Молодіжна, буд. 18, с. Лучка, Липоводолинський р-н, Сумська обл., 42574;
адреса для листування: а/с 182, м. Суми, Сумська область, поштове відділення №9, 40009
електронна адреса: vitcontroltov@gmail.com
боржник: Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОМІНЬ-2015", код ЄДРПОУ 39988686, вул. Миру, буд. 2, с. Будо-Вороб'ївська, Новгород-Сіверський район, Чернігівська область, 16012
за участю:
ліквідатора Косякевича С.О., а/с 5, м. Київ, 04211, ІНФОРМАЦІЯ_1
кредитора: Головного управління ДПС у Чернігівській області, вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000, ch.official@tax.gov.ua
про відкриття провадження у справі про банкрутство
Представники учасників справи не прибули.
У провадженні Господарського суду Чернігівської області на стадії ліквідаційної процедури перебуває справа за заявою кредитора Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІТ КОНТРОЛ" про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМІНЬ-2015".
Постановою Господарського суду Чернігівської області від 13.08.2020, зокрема, зобов'язано ліквідатора - арбітражного керуючого Косякевича С.О. здійснити ліквідаційну процедуру відповідно до вимог Кодексу України з процедур банкрутства.
13.08.2020 на офіційному вебпорталі судової влади України оприлюднено повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
У межах справи про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІТ КОНТРОЛ" Господарським судом Чернігівської області було прийнято рішення від 31.03.2021 у справі №927/219/20, яким відмовлено у задоволенні заяви №43-1203/910 від 04.12.2020 ліквідатора ТОВ "Промінь-2015) арбітражного керуючого Косякевича С.О. про покладення субсидіарної відповідальності на учасників боржника та його керівні органи, а також третіх осіб.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 10.11.2021 у справі №927/219/20 апеляційну скаргу ліквідатора ТОВ "Промінь-2015" арбітражного керуючого Косякевича С.О. на рішення Господарського суду Чернігівської області від 31.03.2021 у справі №927/219/20 залишено без задоволення; рішення - без змін.
Постановою Верховного Суду від 15.02.2022 рішення Господарського суду Чернігівської області від 31.03.2021 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 10.11.2021 у справі №927/219/20 залишено без змін.
Ухвалою суду від 30.06.2022 залишено без руху заяву ТОВ "ВІТ КОНТРОЛ" №12 від 30.05.2022 про покладення на керівника боржника солідарної відповідальності за незадоволення вимог кредиторів; надано заявнику строк у 10 днів на усунення недоліків заяви.
Ухвалою суду від 01.07.2022 призначено судове засідання на 02.08.2022, зобов'язано ліквідатора ТОВ "Промінь-2015" Косякевича С.О. у строк до 01.08.2022 надати суду звіт ліквідатора, ліквідаційний баланс та інші документи, які підтверджують виконані в ході ліквідаційної процедури дії.
Ухвалою суду від 26.07.2022 повернуто ТОВ "ВІТ КОНТРОЛ" заяви №12 від 30.05.2022 та №22 від 04.07.2022 про покладення на керівника боржника солідарної відповідальності за незадоволення вимог кредиторів.
01.08.2022 на електронну пошту суду від арбітражного керуючого Косякевича С.О. надійшло клопотання від 29.07.2022 №43-0729/772 про відкладення судового засідання та продовження строку ліквідаційної процедури і повноважень ліквідатора на 6 місяців. Також у клопотанні ліквідатор просить суд провести судове засідання без його участі.
02.08.2022 на електронну пошту суду від ТОВ "ВІТ КОНТРОЛ" надійшло клопотання про відкладення судового засідання та продовження повноважень ліквідатора банкрута - арбітражного керуючого Косякевича С.О. на шість місяців.
У судове засідання 02.08.2022 учасники справи не прибули, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином.
Суд задовольнив клопотання ліквідатора про проведення судового засідання без його участі. Оскільки це є правом учасника справи.
Інших заяв та клопотань до суду не надходило.
Суд дійшов висновку, що неявка представників учасників справи не перешкоджає розгляду клопотань.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення клопотань по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:
Із наданого ліквідатором клопотання вбачається, що ліквідаційна процедура банкрута ще не завершена. Також ліквідатор зазначає, про введений в Україні воєнний стан та установлений на території України карантин з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. У зв'язку з вказаним, для проведення всіх необхідних заходів по ліквідаційній процедурі, ліквідатор просить суд продовжити термін ліквідаційної процедури та повноважень ліквідатора на шість місяців.
Кредитор в обґрунтування клопотання зазначає про те, що на даний час у нього відсутня інформація щодо розгляду судом заяви про покладення на керівника боржника солідарної відповідальності за незадоволення вимог кредиторів.
Згідно з ч. 1 ст. 58 Кодексу України з процедур банкрутства, у випадках, передбачених цим Кодексом, господарський суд у судовому засіданні за участю сторін ухвалює постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру. Суд визначає строк, протягом якого ліквідатор зобов'язаний здійснити ліквідацію боржника. Цей строк не може перевищувати 12 місяців.
Відповідно до ч. 2 ст. 60 Кодексу України з процедур банкрутства, ліквідатор виконує свої повноваження до завершення ліквідаційної процедури в порядку, встановленому цим Кодексом.
Стаття 90 Кодексу України з процедур банкрутства визначає випадки при настанні яких господарський суд закриває провадження у справі про банкрутство. Зокрема, відповідно до змісту наведеної статті, закриття провадження у справі про банкрутство після визнання боржника банкрутом можливе лише якщо: боржник - юридична особа не внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; юридичну особу, яка є боржником, припинено в установленому законодавством порядку, про що є відповідний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; затверджено звіт керуючого санацією або ліквідатора в порядку, передбаченому цим Кодексом; справа не підлягає розгляду в господарських судах України.
Зазначені норми Кодексу України з процедур банкрутства не містять такої підстави для закриття провадження у справі про банкрутство як закінчення строку ліквідаційної процедури.
Відповідно до ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства, після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії документів, що підтверджують відчуження активів боржника під час ліквідаційної процедури (у тому числі протоколи про проведення аукціону, договори купівлі-продажу, акти приймання-передачі майна, акти про придбання майна на аукціоні тощо); реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, що підтверджують погашення вимог кредиторів; довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню; для акціонерних товариств - розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій, видане Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку; для емітентів боргових цінних паперів - звіт про результати погашення цінних паперів.
Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки кредиторів постановляє ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
У разі якщо господарський суд дійшов висновку, що ліквідатор не виявив або не реалізував майнові активи банкрута у повному обсязі, суд постановляє ухвалу про призначення нового ліквідатора в порядку, встановленому цим Кодексом.
Ліквідатор виконує свої повноваження до внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про припинення юридичної особи - банкрута.
При цьому, суд виходить з системного аналізу положень Кодексу України з процедур банкрутства, зокрема ст. 64, 65, якими визначено підстави та порядок завершення ліквідації, відповідно до яких ліквідація закінчується не збігом строку ліквідаційної процедури, а завершенням продажу майна банкрута, завершенням розрахунків з кредиторами, затвердженням звіту ліквідатора і ліквідаційного балансу та внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про припинення юридичної особи - банкрута.
Відповідно до ч. 4 ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства, встановлення господарським судом під час розгляду звіту ліквідатора факту не виявлення або не реалізації останнім майнових активів банкрута у повному розмірі є підставою для призначення нового ліквідатора, який діє згідно з вимогами Кодексу України з процедур банкрутства, що в свою чергу свідчить про можливість та необхідність продовження строку ліквідаційної процедури банкрута у разі його закінчення на час розгляду господарським судом звіту ліквідатора.
Окремо судом враховується, що ліквідатор зобов'язаний вчинити ліквідаційні заходи і передати на затвердження господарському суду звіт та ліквідаційний баланс після завершення всіх розрахунків з кредиторами, а не у встановлений строк. При цьому, не завершення ліквідатором цих дій у граничні строки, визначені Кодексу України з процедур банкрутства, не є підставою для закриття провадження у справі.
Також, згідно з абз. 5 п. 12 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу України з процедур банкрутства установлено, що тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби COVID-19 продовжуються строки, зокрема, процедури ліквідації.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" зі змінами та доповненнями, на території України продовжено дію карантину до 31.08.2022, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", від 20.05.2020 № 392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" та від 22.07.2020 № 641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2".
Водночас, указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 64/2022 від 24.02.2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", на території України із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 введено воєнний стан строком на 30 діб, дія якого неодноразово продовжувалась Урядом, в останнє до 23.08.2022.
02.03.2022 на офіційній вебсторінці Ради суддів України оприлюднено рекомендації щодо роботи судів в умовах воєнного стану, згідно з пунктом 5 яких судам рекомендовано по можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через задіяння до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя. Справи, які не є невідкладними, розглядати лише за наявності письмової згоди на це усіх учасників судового провадження.
04.03.2022 Верховним Судом на офіційному вебпорталі опубліковано рекомендації щодо особливості здійснення правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, за змістом яких учасникам справи, чиї справи, перебувають в провадженні судів, які не припинили здійснювати правосуддя, рекомендовано подати заяву про відкладення розгляду справ у зв'язку з воєнними діями та/або про розгляд справ у режимі відеоконференції за допомогою будь-яких технічних засобів, зокрема власних.
Враховуючи викладене вище та те, що сплинув строк ліквідаційної процедури, однак ліквідація банкрута не завершена і для її завершення потрібен додатковий час, суд вважає за необхідне з метою здійснення необхідних заходів у ліквідаційній процедурі по цій справі задовольнити клопотання ліквідатора та кредитора, відкласти судове засідання і продовжити строк ліквідаційної процедури банкрута та повноважень ліквідатора банкрута Косякевича С.О. на шість місяців.
Керуючись ст. 2, 9, 60 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 12, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
Клопотання від 29.07.2022 №43-0729/772 ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМІНЬ-2015" - арбітражного керуючого Косякевича С.О. про відкладення судового засідання, продовження строку ліквідаційної процедури та повноважень ліквідатора банкрута задовольнити.
Клопотання від 01.08.2022 ТОВ "ВІТ КОНТРОЛ" про відкладення судового засідання та продовження повноважень ліквідатора банкрута задовольнити.
Продовжити строк ліквідаційної процедури та повноважень ліквідатора банкрута Косякевича Сергія Олексійовича на шість місяці до 02.02.2023.
Копію ухвали надіслати: арбітражному керуючому Косякевичу С.О. (а/с 5, м. Київ, 04211, ІНФОРМАЦІЯ_1 ), кредиторам: ТОВ "ВІТ КОНТРОЛ" (вул. Молодіжна, буд. 18, с. Лучка, Липоводолинський р-н, Сумська обл., 42574), ГУ ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000, ch.official@tax.gov.ua).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання - 02.08.2022 та може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Вебадреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/
Суддя В.В. Моцьор