Рішення від 02.08.2022 по справі 911/438/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"02" серпня 2022 р. Справа № 911/438/22

За позовом Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські регіональні електромережі", 08132, Київська область, Бучанський район, місто Вишневе, вулиця Київська, будинок 2Б

до Фізичної особи-підприємця Геворкяна Акопа Яковича, АДРЕСА_1

про стягнення 15 110,58 грн вартості необлікованої електричної енергії

суддя Н.Г.Шевчук

без виклику представників сторін

суть спору:

Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Київські регіональні електромережі" звернулось до господарського суду з позовом до Фізичної особи-підприємця Геворкяна Акопа Яковича про стягнення вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення правил роздрібного ринку електричної енергії у розмірі 15 110,58 грн, з яких: 15 074,65 грн вартість необлікованої електричної енергії та 35,93 грн 3% річних.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що працівниками ПрАТ "ДТЕК Київські регіональні електромережі" на об'єкті відповідача, що орендується за адресою: Київська обл., м. Бровари, вул. Симона Петлюри, 12 А, виявлено факт порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ) а саме: "Самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів, або електропроводки без наявності відповідних договорів про розподіл, передачу, постачання електричної енергії до мережі ОСР з порушенням схеми обліку; самовільне підключення виконано проводом від опори до будівлі споживача", у зв'язку з чим, представниками позивача складено Акт про порушення № 045664 від 27.09.2021, за результатами розгляду якого відповідною комісією прийнято рішення, оформлене протоколом № 146 від 02.11.2021 про проведення нарахування відповідно до ПРРЕЕ.

Звертаючись із позовною заявою позивачем заявлено клопотання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження.

Враховуючи, що ціна даного позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, керуючись пунктом 1 частини п'ятої статті 12, частиною першою статті 247, частиною першою статті 250 Господарського процесуального кодексу України, ухвалою Господарського суду Київської області від 11.02.2022 задоволено клопотання позивача про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Цією ж ухвалою повідомлено відповідачу про строк для подання відзиву на позовну заяву.

Однак, відповідач своїм правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався, відзиву на позов та інших документів до суду не надав.

Відповідно до частини дев'ятої статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Суд наголошує, що відповідно до частини четвертої статті 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Суд зазначає, що сторони повідомлялись про відкриття провадження у даній справі у порядку, встановленому частиною п'ятою статті 242 Господарського процесуального кодексу України з додержанням вимог частин третьої, четвертої статті 120 Господарського процесуального кодексу України, шляхом направлення на адреси їх місцезнаходження, належним чином завіреної копії ухвали, рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Разом з тим, ухвала суду направлена судом на адресу відповідача повернулась відділенням поштового зв'язку на адресу суду із зазначенням причини повернення: "адресат відсутній за вказаною адресою".

В силу пункту 5 частини шостої статті 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Окрім того, суд вважає за необхідне зазначити, що до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.

Частиною другою статті 50 Цивільного кодексу України встановлено, що фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом.

Відповідно до статей 1, 9, 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" на підставі поданих заявником для державної реєстрації фізичної особи-підприємця державою засвідчується факт набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою. У Єдиному державному реєстрі зазначаються відомості про фізичну особу-підприємця, зокрема, про її місцезнаходження (адреса місця проживання, за якою здійснюється зв'язок з фізичною особою-підприємцем).

Відповідно до статті 10 вказаного Закону, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Тобто, офіційне місцезнаходження повідомляється особою для забезпечення комунікації та зв'язку із нею зацікавлених осіб, у тому числі контрагентів, органів державної влади тощо.

Відтак, повна відповідальність за достовірність інформації про місцезнаходження, а також щодо наслідків неотримання поштових відправлень за своїм офіційним місцезнаходженням покладається саме на фізичну особу-підприємця.

У разі якщо копію прийнятого судового рішення направлено судом листом за належною поштовою адресою, тобто повідомленою суду учасником справи, і повернено підприємством зв'язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання чи закінчення строку зберігання поштового відправлення, то вважається, що адресат повідомлений про прийняте судове рішення.

Вказана правова позиція міститься у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 12.03.2019 у справі № 923/1432/15.

Також, судом враховано, що за приписами частини першої статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини другої статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно із частинами першою-другою статті 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень.

Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (частина перша статті 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").

Суд зазначає, що у період з 24.02.2022 по 20.06.2022 відкритий доступ до Єдиного державного реєстру судових рішень був обмежений внаслідок введення в Україні воєнного стану Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні".

У зв'язку з чим з метою здійснення всіх можливих способів повідомлення особи про розгляд господарським судом справи учасником якої він є, судом було розміщено оголошення на офіційному вебпорталі судової влади України. Відповідні докази містяться в матеріалах справи.

Відтак, у зв'язку з наведеним, суд вважає за можливе розглядати дану справу за наявними документами, оскільки вважає, що сторонам було надано всі процесуальні можливості для реалізації наданих процесуальним законом прав.

Згідно з частиною четвертою статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Справа № 911/415/22 розглядається судом у розумний строк з урахуванням Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (зі змінами).

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані документи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

встановив:

Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Київські регіональні електромережі" (далі постачальник, позивач) (попередня назва Приватне акціонерне товариство "Київобленерго") є енергетичною компанією, яка здійснює діяльність з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності на підставі ліцензії, виданої відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 08.11.2018 № 1382.

Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Законом України "Про ринок електричної енергії", Правилами роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), нормами Цивільного та Господарського законодавства, а також, іншими нормативно-правовими актами, що регулюють правовідносини в сфері енергетики.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.

Частиною другою статті 275 Господарського кодексу України визначено, що відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

Як вбачається з матеріалів справи, між ОСОБА_1 як орендодавцем та ФОП Геворкяном Апопом Яковичем як орендарем (відповідач) укладено Договір оренди нежитлового приміщення від 15.09.2018 (далі - Договір оренди) за яким, орендодавець передає, а орендар приймає в тимчасове строкове платне користування нежитлове приміщення, розташоване за адресою: м. Бровари, вул. С. Петлюри 12-А, загальною площею 120,0 кв. м (перший та другий поверх).

Приміщення надається орендарю для здійснення господарської діяльності і технічного обслуговування відповідно до чинного законодавства України (пункт 1.2 Договору оренди).

Відповідно до пункту 1.3 Договору оренди об'єкт оренди є власністю орендодавця на підставі свідоцтва про право власності № 27796991 від 07.10.2014.

Згідно із пунктом 1.4 Договору оренди приміщення передається в оренду з правом передачі у подальшому в суборенду.

Відповідно до пункту 2.1 Договору оренди передача орендодавцем приміщення в тимчасове користування орендарю здійснюється на підставі акту прийому-передачі, підписаного двосторонньою комісією, що складається із представників сторін. Вказаний акт прийому-передачі приміщення складає невід'ємну частину даного Договору.

Укладаючи Договір оренди сторони, керуючись ч. 2 ст. 631 ЦКУ встановлюють, що строк оренди за цим Договором починається з дати дня підписання сторонами цього Договору і діє по 14.09.2021 або до дня, з якого цей Договір буде вважатись сторонами достроково розірваним (припиненим), але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами всіх своїх зобов'язань за цим Договором (пункт 3.1 Договору оренди).

Якщо з яких-небудь підстав після закінчення строку дії цього Договору, орендар продовжує користуватися об'єктом оренди та здійснює платежі за реквізитами цього Договору, цей Договір не вважається таким, що поновлений на строк, який встановлений сторонами на момент укладання цього Договору, при наявності письмового заперечення орендодавця щодо укладення Договору оренди об'єкта оренди на новий строк. Таке заперечення повинно бути відправлено орендодавцем листом через підприємство поштового зв'язку з описом вкладення/повідомлення про вручення) на адресу місцезнаходження юридичної особи орендаря, визначеної у реквізитах сторін до цього Договору, протягом 30 (тридцяти) календарних днів від дня дати закінчення (пункт 3.6 Договору оренди).

Пунктом 4.5 Договору оренди сторони визначили, що орендар компенсує орендарю витрати по оплаті комунальних послуг електроенергії, водо-теплопостачання, каналізації, опалення, витрати, пов'язані з експлуатацією телефонних ліній та інші витрати по утриманню приміщення. Компенсація вказаних вище витрат проводиться орендарем на підстав рахунків орендодавця, погоджених з орендарем. Рахунок орендодавця вважається погодженим з орендарем у випадку відсутності письмових заперечень орендаря протягом двох календарних днів з моменту отримання рахунку.

Цей Договір набирає чинності з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі приміщення в оренду (пункт 9.1 Договору).

Між ОСОБА_1 та ФОП Геворкяном Апопом Яковичем 15.09.2018 також підписано договір-зобов'язання, за яким Геворкян А.Я. взяв на себе зобов'язання сплачувати своєчасно та у повному обсязі плату за спожиту електричну енергію.

Згідно Акту приймання-передачі приміщення до Договору оренди будівлі б/н від 15.09.2018 орендодавець передав в оренду орендарю приміщення загальною площею 120 кв. м (перший, другий поверх), що розташоване за адресою: Київська обл., м. Бровари, вул. С. Петлюри, 12-А, яким орендар володіє на праві приватної власності на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно за індексом № 27796991 від 07.10.2014, а орендар прийняв дане приміщення у належному стані на умовах Договору оренди від 15.09.2018.

27.09.2021 уповноваженими працівниками ПрАТ "ДТЕК Київські регіональні електромережі" проводилась технічна перевірка електроустановок за адресою: Київська область, місто Бровари, вулиця С. Петлюри, 12-А щодо дотримання ПРРЕЕ, перевірка проводилася у присутності споживача Геворякана А.Я. Під час проведення перевірки працівниками було виявлено факт порушення пунктів 1.2.1; 2.1.3; 2.3.1; 2.3.2; 2.3.3, 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідає порушенню пункту 8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки, без наявності відповідних договорів про розподіл-передачу, постачання електричної енергії до мережі ОСР з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано проводом від опори до будівлі споживача (ФОП Геворкян А.Я.).

За фактом виявлених порушень під час огляду у відповідності до ПРРЕЕ оформлено Акт про порушення № К045664 від 27.09.2021. Складений Акт про порушення підписано уповноваженими представниками ПрАТ "ДТЕК Київські регіональні електромережі", які відповідно і проводили вказану перевірку у складі 5-ти осіб; Геворкян А.Я. (орендар) від підпису відмовився; ОСОБА_1 (орендодавцем) вказаний Акт підписано. Факт порушення зафіксовано в графічній схемі, яка відображена в Акті про порушення. Копія вказаного Акта наявна в матеріалах справи.

Листом № 04/530/16022 від 01.10.2021 ФОП Геворкяна А.Я. було повідомлено про те, що засідання комісії з розгляду Акта про порушення ПРРЕЕ відбудеться 02.11.2021 об 10:30 за адресою: м. Київ, вул. Стеценка 1а.

02 листопада 2021 року відбулось засідання комісії по розгляду Акта про порушення № К045664 від 27.09.2021. Належним чином повідомлений відповідач на засідання комісії не з'явився. За результатами розгляду Акта про порушення № К045664 від 27.09.2021 комісією прийнято рішення про проведення нарахування відповідно до ПРРЕЕ, а саме пункту 8.4.12 за формулою № 8 за період з 01.09.2021 по 14.09.2021. Таке рішення оформлено протоколом № 146 від 02.11.2021. Розрахована відповідно до обсягу та вартості необлікованої електричної енергії сума до сплати за недораховану електричну енергію склала 15 074,65 грн.

Протокол № 146 від 02.11.2021, розрахунок вартості електричної енергії необлікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ та повідомлення про оплату за листопад 2021 року від 18.11.2021 по Акту порушення ПРРЕЕ № К045664 від 27.09.2021 на суму 15 074,65 грн були надіслані споживачу листом № 04/530/19086 від 23.11.2021.

За твердженнями позивача, враховуючи положення пункту 8.2.7 ПРРЕЕ, відповідач мав оплатити отриманий рахунок до 04.01.2022 включно, однак станом на момент звернення з даним позовом до суду заборгованість не сплачена.

З огляду на викладене, позивач вважає, що відповідач своїми діями порушив законодавство в галузі енергетики, за порушення якого останньому до сплати нараховано 15 074,65 грн та зв'язку з простроченням оплати за недораховану електричну енергію позивачем також нараховано відповідачу 35,93 грн 3% річних.

Відповідач у свою чергу в ході розгляду спору жодних заперечень щодо позовних вимог не надав.

Суд дослідивши всі наявні в матеріалах справи докази вважає за необхідне зазначити таке.

За приписами статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" (далі - Закон) учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.

Згідно із частиною першою статті 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Приписами статті 275 Господарського кодексу України визначено, що окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії". Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Енергопостачальні підприємства інших, крім державної і комунальної, форм власності можуть брати участь у забезпеченні енергією будь-яких споживачів, у тому числі через державну (комунальну) енергомережу, на умовах, визначених відповідними договорами.

Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, на момент виявлення порушення врегульовані Правилами роздрібного ринку електроенергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ).

Згідно із пунктом 1.2.1. ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

Пунктом 1.2.2. ПРРЕЕ передбачено, що споживач електричної енергії - це фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання. Аналогічне положення міститься у пункті 84 частини першої статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії".

Відповідно до частини першої статті 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач має право купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку, за умови укладення ним договору про врегулювання небалансів та договору про надання послуг з передачі електричної енергії з оператором системи передачі, а у разі приєднання до системи розподілу - договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу; або купувати електричну енергію на роздрібному ринку у електропостачальників або у виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії на об'єктах розподіленої генерації, за правилами роздрібного ринку.

Частиною першою статті 526 Цивільного кодексу встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Приписами частини третьої статті 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" визначено, що споживач зобов'язаний: сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; надавати постачальникам послуг комерційного обліку, з якими він уклав договір, доступ до своїх електроустановок для здійснення монтажу, технічного обслуговування та зняття показників з приладів обліку споживання електричної енергії; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; врегулювати у порядку, визначеному кодексом систем розподілу, відносини щодо технічного забезпечення розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу.

Згідно із пунктом 2.3.1 ПРРЕЕ на роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається, крім випадків, передбачених цими Правилами та Кодексом комерційного обліку.

Відповідно до пункту 2.3.2 ПРРЕЕ для вимірювання з метою комерційних розрахунків за електричну енергію мають використовуватися розрахункові засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам Кодексу комерційного обліку, Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки.

Як визначено пунктом 2.3.3 ПРРЕЕ електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії.

Підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами (засобом) вимірювальної техніки, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, забороняється, за винятком випадків, передбачених цими Правилами.

Розрахункові засоби вимірювальної техніки електричної енергії, технічні засоби контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії встановлюються відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку, цих Правил та проектних рішень.

Відповідно до положень частини першої статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із Законом.

Частина 2 цієї статті визначає перелік правопорушень на ринку електричної енергії, до яких, зокрема, входять: недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; неукладення договорів відповідно до вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо; відмова у доступі уповноважених працівників постачальників послуг комерційного обліку до приміщень, де розташовані лічильники електричної енергії, якщо обов'язок надання такого доступу встановлений законодавством; невиконання постанов, розпоряджень, наказів, рішень та приписів суб'єктів владних повноважень на ринку електричної енергії, а також створення перешкод для виконання службових обов'язків посадовими особами таких суб'єктів.

Разом з цим положення пункту 5.5.5 ПРРЕЕ визначають обов'язки споживача, до яких, зокрема входять: користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об'єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору; забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Відповідно до пункту 8.4.1 ПРРЕЕ Оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.

У разі своєчасного (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмового повідомлення споживачем оператора системи про виявлені ним пошкодження засобів вимірювальної техніки, пошкодження або зрив пломб (за умови відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки) чи пошкодження індикатора (за умови наявності активного елемента індикатора) або спрацювання індикатора (за умови відсутності підтвердження заводом виробником індикатора факту його спрацювання внаслідок дії магнітного поля) положення цієї глави не застосовуються.

Згідно із пунктом 8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, зокрема, у разі виявлення порушення щодо самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку (підпункт 6).

Пунктом 8.4.6 ПРРЕЕ визначено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави застосовуються за умови виявлення місця підключення до відповідних мереж, про що зазначається в акті про порушення та позначається на схемі (крім випадків, передбачених цим пунктом).

Відповідно до пункту 8.4.12 ПРРЕЕ у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (Wдоб.с. п., кВт·год), розраховується за формулою № 8 - Wдоб.с. п.=Pс. п.*tвик.с. п., де:

Pс. п. - потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулами 9 та 10, відповідно: у разі підключення до однієї фази - Рс. п=І*Uном. фаз.*cos; у разі підключення до трьох фаз Рс. п=3*І*Uном. фаз.*cosц, де:

- I - сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення, визначена виходячи: з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, згідно з главою 1.3 ПУЕ, А; з найменшої сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі (за умови, що зазначена сила струму спрацювання менша сили струму, визначеної виходячи з поперечної площі перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, та допустимого тривалого струму, який може ними протікати згідно з главою 1.3 ПУЕ), А. У разі непроведення вимірів поперечної площі перерізу всіх проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, потужність самовільного підключення (Pс. п., кВт) визначається виходячи з допустимого тривалого струму, що може протікати через мінімальний діаметр електропроводки, згідно з положеннями глави 1.3 ПУЕ (за умови, що зазначена сила струму менша сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі). За згодою сторін сила струму може бути визначена виходячи із сили струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних на об'єкті споживача струмоприймачів на максимальну потужність або з максимальної сили струму навантаження струмоприймачів, підключених до схеми самовільного підключення на момент виявлення порушення, на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології;

- Uном. фаз - номінальна фазна напруга, кВ;

- cosц - косинус кута між фазною напругою Uфаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників оператора системи відповідних засобів вимірювальної техніки cosц приймається рівним 0,9;

tвик.с. п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 12 год/добу).

Згідно із положеннями пункту 8.2.5 ПРРЕЕ (станом на момент складення Акту про порушення) у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Відповідно до пункту 1.1.2 ПРРЕЕ акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення споживачем цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.

Судом встановлено, що за фактом виявленого правопорушення працівниками ПрАТ "ДТЕК Київські регіональні електромережі" складений Акт про порушення № К045664 від 27.09.2021 у відповідності до діючих норм ПРРЕЕ.

Згідно Акту про порушення представниками позивача встановлено, що самовільне підключення було здійснене до приладу обліку (згідно схеми електроживлення), при цьому самовільне підключення виконане проводом від опори до будівлі (нежитлове приміщення) за адресою: м. Бровари, вул. С. Петлюри, 12-А, яке перебувало в оренді у ФОП Геворкяна А.Я. згідно із Договором оренди від 15.09.2018.

Так, суд зазначає, що перевірка проводилась представниками позивача за адресою: м. Бровари, вул. С. Петлюри 12А, вказана адреса також зазначена у пункті 1.1. Договору оренди та Акті приймання-передачі приміщення, за якими приміщення за вказаною адресою передано ФОП Геворкяну А. Я., а отже, в суду є підстави вважати, що перевірка проводилась за вірною адресою та відображає дійсні обставини, викладені у Акті про порушення.

Судом взято до уваги, що згідно умов Договору оренди, останній укладено на строк починаючи з дати підписання сторонами цього Договору і діє по 14.09.2021.

Разом з тим, суд наголошує на тому що, Акт про порушення № К045664 від 27.09.2021 складений за участі орендодавця приміщення за адресою: м. Бровари, вул. С. Петлюри 12А - ОСОБА_1., який підписав вказаний Акт, а також у присутності Геворкяна А.Я. (від підпису акта відмовився), що вказує на їх ознайомлення з вказаним Актом та на те, що вказаний акт складався у їх присутності. Жодних заперечень щодо складеного Акта зі сторони ФОП Геворкяна А.Я. не заявлялось.

Факт порушення зафіксовано в графічній схемі, яка відображена в Акті про порушення.

За пунктом 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

02 листопада 2021 року позивачем проведено засідання комісії з розгляду Акта про порушення № К045664 від 27.09.2021, оформлене протоколом комісії № 146.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач належним чином повідомлявся про засідання комісії з розгляду Акта про порушення, проте його уповноважений представник не був присутній на такому засіданні.

За результати розгляду Акта про порушення № К045664 від 27.09.2021 позивачем здійснено розрахунок недорахованої електричної енергії за період з 01.09.2021 по 14.09.2021 в розмірі 2965 кВт/г на суму 15 074,65 грн.

Судом встановлено, що нарахування електричної енергії не облікованої внаслідом порушення ПРРЕЕ здійснена в межах строку дії Договору оренди (по 14.09.2021), таким чином суд зазначає, що відповідальність за порушення ПРРЕЕ лежить на особі, яка фактично споживала електричну енергію, а саме на ФОП Геворкян А. Я.

Здійснивши перевірку правильності здійснення позивачем розрахунку, суд дійшов висновку, що розрахунок здійснено вірно відповідно до чинного законодавства. Відтак, вартість електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення Правил, становить 15 074,65 грн.

Пунктом 8.2.7. ПРРЕЕ визначено, що кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.

Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення.

Матеріали справи не містять доказів звернення відповідача до позивача щодо незгоди з фактом крадіжки електричної енергії, відмови від сплати необлікованої електричної енергії або щодо оскарження Акта про порушення № К045664 від 27.09.2021.

Із протоколу засідання комісії № 146 від 02.11.2021 (пункт 11 Протоколу) вбачається, що протокол разом з розрахунком величини вартості та розрахункові документи для оплати недорахованої електроенергії направлено відповідачу поштою.

Як вбачається з матеріалів справи, 23.11.2021 позивач направив на адресу відповідача рекомендований з повідомленням про вручення лист № 04/530/19086 від 23.11.2021 з додатками, а саме: протокол комісії № 146 від 02.11.2021, розрахунок по Акту про порушення № К045664 від 27.09.2021, рахунок по Акту про порушення № К045664 від 27.09.2021, що підтверджується копіями згупованого списку відправдень від 23.11.2021 та витягом з Укрпошти про відстеження поштового відправлення за № 0600012841245. Водночас з даних документів вбачається, що вказаний лист відповідачем не отриманий.

Відповідно до наказу Міністерства інфраструктури України № 958 від 28.11.2013, а саме підпункту 2 пункту 1 Розділу ІІ нормативні строки пересилання простої письмової кореспонденції операторами поштового зв'язку (без урахування вихідних днів об'єктів поштового зв'язку): у межах області та між обласними центрами України (у тому числі для міст Києва, Сімферополя, Севастополя) - Д+3, пріоритетної - Д+2.

При пересиланні рекомендованої письмової кореспонденції зазначені в пункті 1 цього розділу нормативні строки пересилання збільшуються на один день (пункт 2 Наказу).

Отже, направлену на адресу відповідача поштову кореспонденцію з повідомленням про оплату, останній з урахуванням положень зазначеного наказу (Д+3+1) та пунктом 8.2.7. ПРРЕЕ (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день) повинен був отримати 29.10.2021. Водночас сплату ватрості необлікованої електричної енергії відповідач в порядку пункту 8.2.7 ПРРЕЕ повинен був здійснити протягом 30 днів, до 04.01.2022 включно (з урахуванням положень частини четвертої статті 116 Господарського процесуального кодексу України; 03.01.2022 - вихідний день).

Однак в матеріалах справи відсутні докази, які підтверджують сплату відповідачем позивачу 15 074,65 грн ватрості необлікованої електричної енергії.

Згідно підпункту 4 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору.

Відповідно до частини четвертої статті 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до частини першої статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для справи.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Суд вважає за необхідне наголосити на тому, що відповідачем, під час розгляду даної справи судом, не було надано жодних доказів, які б спростовували твердження позивача щодо порушень норм ПРРЕЕ та наявності заборгованості у відповідача за спожиту необліковану електричну енергію.

Відсутності факту безоблікового споживання електричної енергії відповідачем не доведено, конкретних обставин незгоди, що стосуються безпосередньо суті виявленого порушення, в межах даного позовного провадження відповідачем не заявлено.

Матеріалами справи доведений факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем.

Таким чином, позовні вимоги про стягнення з відповідача суми 15 074,65 грн за недовраховану електроенергію є обґрунтованими, законними та такими, що підлягають задоволенню.

Окрім того, суд звертає увагу, що 17.10.2019 набув чинності Закон України № 132-IX від 20.09.2019 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні", яким було, зокрема внесено зміни до Господарського процесуального кодексу України та змінено назву статті 79 Господарського процесуального кодексу України з "Достатність доказів" на нову - "Вірогідність доказів" та викладено її у новій редакції, фактично впровадивши в господарський процес стандарт доказування "вірогідності доказів". Стандарт доказування "вірогідності доказів", на відміну від "достатності доказів", підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто, з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати їх саме ту кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто, коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (постанови КГС ВС від 02.10.2018 року у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019 року у справі № 917/1307/18, від18.11.2019 року у справі № 902/761/18, від 04.12.2019 року у справі № 917/2101/17). Аналогічна правова позиція міститься у постанові ВП ВС від 18.03.2020 року у справі № 129/1033/13-ц.

Суд вкотре наголошує на тому, що відповідач не вчинив жодних юридично значимих дій щодо подання до суду доказів, які б підтверджували відсутність вини останнього та/або пояснень щодо неможливості подання таких доказів з причин, що не залежать від його волі.

Відтак, суд, спираючись та ті обставини, що в матеріалах справи відсутні будь-які інші докази, ніж ті, що надані позивачем на підтвердження наявності у відповідача заборгованості за порушення ПРРЕЕ у розмірі 15 074,065 грн, розцінює докази позивача належними, допустимими та такими, що підтверджують факт заборгованості відповідача.

Крім того, позивач нарахував та просить суд стягнути з відповідача, у порядку статті 625 Цивільного кодексу України, 35,93 грн 3% річних за період 05.01.2022 по 02.02.2022.

Частиною другою статті 625 Цивільного кодексу України визначено обов'язок боржника, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відтак, у разі несвоєчасного виконання боржником грошового зобов'язання у нього в силу закону виникає обов'язок сплатити кредитору, поряд із сумою основного боргу, суму інфляційних втрат, як компенсацію знецінення грошових коштів за основним зобов'язанням внаслідок інфляційних процесів у період прострочення їх оплати та 3 % річних від простроченої суми.

Відповідно до статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Враховуючи, що виставлений позивачем рахунок по Акту про порушення № К045664 від 27.09.2021 на суму 15 074,65 грн відповідачем мав бути сплачений до 04.01.2022 (включно), то для відповідача прострочення виконання грошового зобов'язання настало з 05.01.2022, відповідно позивачем правомірно нараховано відповідачу 3% річних починаючи з 05.01.2022.

Судом перевірено розрахунок позивача щодо нарахування 3% річних та встановлено, що він здійснений у відповідності до закону та арифметично вірно, відтак, з відповідача на корить позивача належить до стягнення 35,93 грн 3% річних.

З врахуванням встановлених судом в ході розгляду спору обставин, з огляду на чинні норми законодавства та фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські регіональні електромережі" підлягають задоволенню повністю.

Крім того, суд вважає за доцільне зазначити, що ФОП Геворкян А.Я. не позбавлено права звернутися до суду з позовом до особи, діями якої завдано останньому шкоди (в тому числі в регресному порядку), за наявності підстав для такого звернення та за умови підтвердження належними та допустимими доказами факту порушення його прав і законних інтересів (правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 04.04.2018 у справі № 910/6959/17).

Також, відповідно до змісту викладених позовних вимог, позивач просив суд стягнути з відповідача витрати на професійну правничу допомогу.

У позовній заяві викладено попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв'язку з розглядом справи, зокрема: 10000,00 грн витрати на професійну правничу допомогу.

Однак витрати на професійну правничу допомогу судом не стягуються, позаяк позивачем не подано доказів на підтвердження вказаних витрат.

Відшкодування витрат по сплаті судового збору відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються судом на відповідача.

Керуючись статтями 73, 74, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України суд

вирішив:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Геворкяна Акопа Яковича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські регіональні електромережі" (08132, Київська область, Бучанський район, місто Вишневе, вулиця Київська, будинок 2Б, код ЄДРПОУ 23243188) 15 074 (п'ятнадцять тисяч сімдесят чотири) грн 65 коп. вартості необлікованої електричної енергії та 35 (тридцять п'ять) грн 93 коп. 3% річних, а також 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн 00 коп. судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Дане рішення набирає законної сили відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 256-257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Н.Г. Шевчук

Рішення складено та підписано: 02.08.2022