Постанова від 12.07.2022 по справі 690/291/22

Справа № 690/291/22

Провадження № 3/690/181/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2022 року м. Ватутіне

Суддя Ватутінського міського суду Черкаської області Линдюк В.С., розглянувши матеріали відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 24.10.2014 року Ватутінським МВ УДМС України в Черкаській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 , одружена, освіта середня, підсобний працівник кухні Ватутінського ліцею №2 ім. М.Ф. Ватутіна Ватутінської міської ради, за фактом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 184 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Ватутінського міського суду Черкаської області з Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області надійшли матеріали відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за фактом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 184 КУпАП.

Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення від 28.06.2022 року серії ВАВ № 227995 - ОСОБА_1 28.06.2022 року близько 16 год. 10 хв., протягом тривалого часу, ухиляється від виконання, передбачених п. 2 ст. 150 Сімейного кодексу України, обов'язків щодо догляду за своєю дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

ОСОБА_1 у судовому засіданні не визнала свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 184 КУпАП, та надала суду пояснення за змістом яких пояснила, що вживає всіх можливих від неї заходів щодо забезпечення та виховання доньки ОСОБА_3 . Однак останнім часом в неї виникають непорозуміння з донькою ОСОБА_3 , що зумовлено кризою підліткового віку, як наслідок, вона не реагує на її зауваження, без відому залишає місце проживання, вимикає мобільний телефон, інколи порушує режим комендантської години, а також буває, що курить та розпиває слабоалкогольні напої з друзями. Додатково вказала, що розуміє свою відповідальність за неповнолітню доньку.

Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого 20.08.2008 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Ватутінського міського управління юстиції у Черкаській області, ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

За змістом психолого-педагогічної характеристики ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , учениці 8-В класу Ватутінського ліцею №2 ім. М.Ф. Ватутіна Ватутінської міської ради Черкаської області, вона має достатній розумовий розвиток, навчається не в міру своїх можливостей. Має здібності, однак не бажає докладати зусилля задля подолання труднощів і досягнення поставленої учбової цілі. Домашні завдання не виконує. Весела, емоційна, запальна, імпульсивна, не завжди організована, але при потребі відповідальна. На зауваження реагує бурхливо, не визнає своєї провини. Схильна до бродяжництва, має шкідливу звичку - куріння. До зовнішнього вигляду байдужа, виглядає неохайною, надає перевагу вільному спортивному стилю.

Згідно довідки про доходи ОСОБА_1 , з січня по червень 2022 року, їй щомісячно нараховувалась заробітна плата в розмірі 6 500 грн., з якої після відрахувань обов'язкових податків та зборів, за відсутності стягнень по виконавчим листам, фактично отримувала 5 245 грн.

Постановою Ватутінського міського суду Черкаської області від 17.03.2021 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , притягнуто до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, у вигляді попередження.

Постановою Ватутінського міського суду Черкаської області від 01.10.2021 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , притягнуто до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 184 КУпАП, у вигляді штрафу в розмірі 1 700 грн.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , всебічно, повно і об'єктивно дослідивши матеріали адміністративної справи, що мають доказове значення, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, керуючись законом та правосвідомістю, суд вважає, що провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 184 КУпАП підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до ст. 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Положеннями ст. 280 КУпАП України передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Диспозицією ч. 2 ст. 184 КУпАП передбачено відповідальність батьків або осіб, які їх замінюють, за ухилення від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.

Таким чином, вказана диспозиція статті є бланкетною, оскільки відсилає до відповідного законодавства у сфері захисту дітей.

При визначенні складу цього адміністративного правопорушення є необхідним посилання на конкретні дії, які б свідчили про порушення вимог законодавства у сфері захисту дитинства, а також конкретні норми того нормативного акту, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.

При цьому, у протоколі, що розглядається, лише міститься посилання на ст. 150 Сімейного кодексу України (далі - СК України), та вказано, що ОСОБА_1 ухилилась від виконання батьківський обов'язків, оскільки не займається вихованням дитини у зв'язку з чим вона перебуває без нагляду.

Положеннями ст. 150 СК України закріплено перелік обов'язків батьків щодо виховання та розвитку дитини, зокрема: 1) виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; 2) піклування про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; 3) забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; 4) поважати дитину; 5) здійснювати батьківське піклування у разі передачі дитини на виховання іншим особам.

Також цією ж статтею передбачено ряд заборон, зокрема: 1) будь-якого виду експлуатації своєї дитини; 2) фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

Таким чином, крім іншого, законодавчо закріплено обов'язок батьків виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, однак зміст протоколу про адміністративне правопорушення від 28.06.2022 року серії ВАВ № 227995, у порушення вимог ч. 1 ст. 256 КУпАП не містить суті адміністративного правопорушення вчиненого ОСОБА_1 , зокрема суті діяння, тобто в чому саме полягає її ухилення від догляду за своєю донькою ОСОБА_3 .

Крім того, акт комісійного обстеження умов проживання неповнолітньої ОСОБА_4 , проведеного 28.06.2022 року за адресою: АДРЕСА_2 , за змістом якого встановлено незадовільні санітарні умови проживання та недостатність матеріального забезпечення її сім'ї, підлягає критичній оцінці, оскільки його не підписано двома з трьох членів комісії, якими нібито проводилось таке обстеження. Також у даному акті не вказано в присутності кого з мешканців даного житлового приміщення проводилось його обстеження, та в наданому акті відсутній підпис такої особи.

Також критичній оцінці підлягає лист служби у справах дітей виконавчого комітету Ватутінської міської ради від 28.06.2022 року № 203 на ім'я начальника Звенигородського РВП ГУНП в Черкаській області, яким ініційовано складення відносно ОСОБА_1 протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 164 КУпАП, оскільки він фактично здебільшого дублює зміст вищевказаного акту комісійного обстеження умов проживання від 28.06.2022 року та не містить відомостей щодо періоду часу, вчинення ОСОБА_1 дій, які б підлягали кваліфікації за ч. 2 ст. 184 КУпАП, в межах строку, передбаченого ч. 2 ст. 38 КУпАП.

Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Виходячи із змісту ст. 8 Конституції України щодо визначення і дії в Україні верховенства права, положення ст. 62 Конституції України, якими передбачено, що обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, розповсюджуються і на обвинувачення особи у вчиненні адміністративного правопорушення.

З огляду на вказане, вважаю, що надані до суду матеріали справи у їх сукупності не доводять наявності у діяннях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 184 КУпАП, яке вказано у протоколі про адміністративне правопорушення від 28.06.2022 року серії ВАВ № 227995.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 9, 184-2, 245, 247, 251, 252, 280, 283, 284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 2 ст. 184 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена особами, визначеними ч. 2 ст. 294 КУпАП, до Черкаського апеляційного суду через Ватутінський міський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Линдюк В.С.