Р І Ш Е Н Н Я (ЗАОЧНЕ)
28.07.2022 Справа №607/6478/22
м.Тернопіль
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Сташків Н.М.,
за участю секретаря судового засідання Баб'як Н.О.,
у відсутності сторін,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за позовом Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги за призначеними субсидіями,-
26 травня 2022 року позивач - Управління соціальної політики Тернопільської міської ради пред'явив до суду позов до відповідача ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги за призначеними субсидіями в розмірі 13556,67 грн.
В обгрунтування позовних вимог зазначено, що 23 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії. Для призначення цього виду соціальної допомоги заявницею подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. На підставі заяви та декларації 19 листопада 2018 року рішенням Управління соціальної політики ТМР було призначено житлову субсидію для домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 , на період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року, а далі, відповідно до п. 15, 16 Порядку здійснювались перерахунки з листопада 2018 року по квітень 2019 року, з грудня 2018 року по квітень 2018 року, з січня 2019 року по квітень 2019 року, з квітня 2019 року по квітень 2020 року, оскільки заявниця не повідомляла про будь-які зміни обставин, що впливають на призначення субсидій. Під час проведення перевірки соціальними інспекторами Управління встановлено, що відповідно до інформації, отриманої з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 03 березня 2020 року №202655304 ОСОБА_1 04 жовтня 2018 року набула право власності на квартиру, згідно з договором дарування, вартість якої становить 305250 грн. Після виявлення даного порушення соціальними інспекторами Управління було складено Акт проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій від 10 березня 2020 року №61, після чого було проведено перерахунок - сума надміру виплачених коштів за призначеною субсидією за період з 01 жовтня 2018 року 30 квітня 2019 року склала 13556,67 грн. Відповідно до абз. 4 п. 22 Порядку Управлінням було внесено подання про припинення житлової субсидії №15/13.1-Пр від 13 березня 2020 року, рішенням управління соціальної політики №41382 від 20 березня 2020 року справу ОСОБА_1 передано на розгляд Комісії з питань надання громадянам житлових субсидій, яка, відповідно до витягу з протоколу №5 від 10 квітня 2020 року, прийняла рішення про припинення надання субсидій ОСОБА_1 через подання нею невірних даних. Крім того, згідно з поданою декларацією про доходи та майновий стан, ОСОБА_1 була попереджена про відповідальність за подання недостовірної інформації, як про її доходи та майновий стан, так і про доходи і майновий стан членів її сім'ї, зареєстрованих у жилому приміщенні, про що свідчить її особистий підпис у заяві про призначення житлових субсидій та доданої до неї декларації. Наведене свідчить про те, що відповідачем було порушено взяті на себе зобов'язання, та не повідомлено позивача про те, що протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії нею було набуто іншим законним способом право власності на квартиру, вартість якої перевищує 50000 грн. Таким чином субсидія призначена з вини відповідача, яка подала недостовірні відомості, що вплинуло на встановлення права на субсидію, та внаслідок чого були надмірно виплачені бюджетні кошти в вигляді субсидій на суму 13556,67 грн. за період з 01 жовтня 2018 року по 30 квітня 2019 року. Добровільно відповідач зазначеної суми не повернула, у зв'язку з чим позивач змушений звертатись до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою судді від 31 травня 2022 року відкрито провадження у вказаній цивільній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання 29 червня 2022 року о 10 годині 30 хвилин, яке, у зв'язку із відсутністю електропостачання в залах судових засідань, відкладено на 28 липня 2022 року на 15 год. 00 хв.
01 липня 2022 року представник позивача подав клопотання, до якого долучив докази направлення відповідачу 12.03.2020р. повідомлень про припинення надання субсидії від 10.03.2020р. № № 50, 50/1.
28 липня 2022 року представник позивача подала заяву про розгляд справи без її участі, згідно з якою позовні вимоги підтримала у повному обсязі та не заперечила щодо заочного розгляду справи.
У судове засідання відповідач ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилась, не повідомивши про причини неявки. Відзиву на позов від відповідача не надходило.
За вказаних обставин суд приходить до переконання, що згідно з ч. 4 ст. 223, ст. 280 ЦПК України слід ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, оскільки відповідач була належним чином повідомленою про дату, час та місце судового засідання, не з'явилась у судове засідання без поважних причин, не подала відзиву, а представник позивача у поданій нею заяві не заперечила проти такого вирішення справи.
Суд, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази, встановив такі обставини:
04 жовтня 2018 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було укладено договір дарування квартири АДРЕСА_2 , який посвідчений приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу Мартюк Н.М. та зареєстрований в реєстрі за №4304, згідно з яким ОСОБА_2 передала безоплатно у власність ОСОБА_1 квартиру АДРЕСА_2 . У пункті 3 даного договору вказано, що згідно зі звітом про оцінку майна, виданого оцінювачем ТОВ «СВІТЛИЦЯ», ринкова вартість квартири станом на 28 вересня 2018 року становить 305250 грн.
Вказаний договір підписано сторонами, у тому числі обдаровуваною ОСОБА_1 особисто.
У пункті 6 договору дарування зазначено, що право власності на квартиру у обдаровуваної виникає з моменту її прийняття та державної реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта №202655304 від 03 березня 2020 року за параметрами запиту «фізична особа, РНОКПП НОМЕР_1 » наявні відомості про квартиру АДРЕСА_2 , загальною площею 37,5 кв.м., житловою - 19,7 кв.м., яка на праві приватної власності із визначенням розміру частки 1/1 належить ОСОБА_1 на підставі договору дарування квартири, серія та номер №4304, виданий приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу Мартюк Н.М. 04 жовтня 2018 року.
23 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії.
Разом із заявою ОСОБА_1 подала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, в якій відповідач зазначила, що вона проживає в квартирі загальною площею 50,25 кв.м, разом з нею зареєстрований ОСОБА_4 . У розділі V «інформація про придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тисяч гривень, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії» відповідач вказала: «не здійснювали, не набували».
Як убачається із розрахунку субсидії на ЖКП до заяви №041382, ОСОБА_1 призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року включно щомісячно в сумі 740,53 грн., яка в подальшому неодноразово перераховувалась.
Згідно з актом проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій, № 61 від 10 березня 2020 року встановлено, що ОСОБА_1 надала неповну/невірну інформацію про набуття права власності в інший законний спосіб на майно, вартість якого перевищує 50000 грн. Внаслідок цього були надмірно виплачені кошти в сумі 13556,67 грн. протягом періоду 01 жовтня 2018 року по 30 квітня 2019 року.
12 березня 2020 року ОСОБА_1 були надіслані повідомлення про припинення надання субсидії №50 та №50/1, у яких її повідомлено про необхідність повернути переплачену суму грошової субсидії і перерахувати 13556,67 грн. (8023,49 за період 01.10.2018р. - 31.01.2019р. +5533,18 за період 01.02.2019р. - 30.04.2019р.) на рахунок управління соціальної політики Тернопільської міської ради. Факт надіслання зазначених повідомлень підтверджується рекоменоованим повідомленням про вручення поштового відправлення та копією поштового конверта, на якому зазначено реквізити повідомлень (дата та номери - 10.03.2020р. № № 50, 50/1).
13 березня 2020 року начальником відділу соціальних інспекторів Одобецьким П.А. внесено подання про припинення надання житлової субсидії, в тому числі ОСОБА_1 з 01 березня 2020 року, у зв'язку з не поданням нею інформації щодо придбання майна на суму, яка на дату набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тисяч гривень, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням (перепризначенням) житлової субсидії.
Згідно з рішенням управління соціальної політики Тернопільської міської ради від 20 березня 2020 року №41382, розглянувши подані документи на призначення житлової субсидії ОСОБА_1 , вирішено передати справу на розгляд Комісії з питань надання громадянам субсидій, відповідно до п. 119 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою КМУ від 27 квітня 2018 року №329: припинення через невірно надані дані з 01 березня 2020 року.
Згідно з витягом з протоколу засідання комісії №5 від 10 квітня 2020 року ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 припинено виплату субсидії через надання невірних даних .
До правовідносин, які виникли між сторонами, суд застосовує такі норми права:
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до пункту 1 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 р. № 329) (далі - Положення), житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Відповідно до пункту 2 Положення (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Згідно з пунктом 3 Положення призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
У п.п. 4 п. 6 Положення передбачено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 5 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень.
Відповідно до пункту 7 Положення за наявності умов, зазначених у пункті 6 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпунктах 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювальна площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку) і 7 пункту 6 цього Положення. Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім'ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пункті 9 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи (пункт 10 Положення).
Пунктом 13 Положення встановлено, що для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (у разі наявності).
За правилами абз. 4 пункту 22 Положення за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.
Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.
Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні у справі докази, давши оцінку належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, застосовуючи до визначених правовідносин норми матеріального та процесуального права, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Так, судом установлено, що відповідач на підставі договору дарування 04.10.2018р. набула у власність квартиру, вартість якої перевищувала 50000 грн.
Достеменно знаючи про набуття у власність цієї квартири, оскільки 04.10.2018р. особисто підписувала договір дарування, відповідач 23.10.2018р. разом із заявою про призначення субсидій подала декларацію, в якій приховала зазначену інформацію, вказавши, що купівлі, оплати чи набуття права власності в інший законний спосіб на суму, що перевищує 50000 грн., протягом 12 місяців перед зверненням за субсидією не здійснювала та не набувала.
При цьому в декларації ОСОБА_1 особистим підписом засвідчила, що попереджена про відповідальність за подання недостовірної інформації, як про її доходи та майновий стан, так і про доходи і майновий стан членів її сім'ї, зареєстрованих у жилому приміщенні, зокрема, що в такому випадку їй може бути відмовлено в призначенні житлової субсидії чи припинено її надання і вона зобов'язується повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.
Оскільки відповідач не повідомила про набуття протягом 12 місяців перед зверненням за субсидією права власності на квартиру вартістю, що перевищує 50000 грн., зазначене вплинуло на встановлення права на субсидію, внаслідок чого відповідачу було надміру виплачені бюджетні кошти з 01 жовтня 2018 року по 30 квітня 2019 року на суму 13556,67 грн.
На думку суду, такі дії відповідача свідчать про їх недобросовісність, а тому зазначену суму коштів слід стягнути із неї у користь позивача.
Отримавши кошти з Державного бюджету України у вигляді субсидії, ОСОБА_1 фактично набула право власності на них.
Такий висновок підтверджується і у нормах Положення, яке прийнято з метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії є майном, збереженим без достатньої правової підстави.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати ВС від 12 лютого 2020 року у справі №345/1183/17.
Згідно з вимогами статей 12, 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідач не надала суду жодних доказів на спростування вимог позивача.
З урахуванням зазначеного, суд доходить висновку про порушення прав позивача, які підлягають захисту шляхом стягнення з відповідача в користь 13556,67 грн. надміру виплаченої державної допомоги за призначеними субсидіями.
У зв'язку з задоволенням позову відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача в користь позивача слід стягнути 2481 грн. понесеного судового збору.
Керуючись ст. 2, 4, 12, 13, 76-81, 223, 258-259, 263-265, 268, 273, 280, 281-284, 289, 352, 354-355 ЦПК України, суд, -
Позов Управління соціальної політики Тернопільської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги за призначеними субсидіями задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради надмірно виплачену державну допомогу за призначеними субсидіями у розмірі 13556 (тринадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят шість) гривень 67 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь Управління соціальної політики Тернопільської міської ради 2481 грн. сплаченого судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.
Повне рішення суду складено 28 липня 2022 року.
Відомості про учасників справи:
Позивач: Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, місцезнаходження - вул. Лисенка, 8 м. Тернопіль, 46002, ЄДРПОУ 03195636.
Відповідач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 .
СуддяН. М. Сташків