Справа № 545/2388/22
Провадження № 3/545/828/22
"27" липня 2022 р. суддя Полтавського районного суду Полтавської області Стрюк Л.І., розглянувши матеріал, який надійшов з Управління патрульної поліції в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , інші відомості суду не відомі,
за ч.4 ст.121, ч.3 ст.126 КУпАП, -
Водій ОСОБА_1 , будучи особою щодо якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами (ВП №17254212 від 02.06.2021 року) Нововодолазьким районним відділом ДВС Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків),27.06.2022 о 10 год 40 хв. в с. Абазівка Полтавського району Полтавської області, по вул. Білоуська, 12, керував транспортним засобом Scania 124 д.н.з. НОМЕР_1 з напівпричепом Zasta 1168 д.н.з. НОМЕР_2 , який підлягає обов'язковому контролю, але своєчасно його не пройшов; правопорушення вчинене повторно протягом року (постанова БАВ №602914 від 29.01.2022 року).
Постановою Полтавського районного суду Полтавської області від 11.07.2022 року адміністративні матеріали об'єднані в одне провадження.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив:
- п. 31.3 «б» Правил дорожнього руху України, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.4 ст.121 КУпАП;
- ст. 31-1 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів», чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.126 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений підчас складання протоколу, що підтверджується його підписом, та нададалі -шляхом оголошення на сайті Судової влади. З огляду на те, що присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за ст.ст.121, 126 КУпАП, не є обов'язковою, суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 4 статті 121 КУпАП передбачена відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частинами першою - третьою цієї статті.
Частини перша-третя ст.121 КУпАП передбачають відповідальність за: керування водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими, відповідно до встановлених правил, експлуатація його забороняється, або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів; керування водієм транспортним засобом, який використовується для надання послуг з перевезення пасажирів, що має несправності, передбачені частиною першою цієї статті, або технічний стан і обладнання якого не відповідають вимогам стандартів, правил дорожнього руху і технічної експлуатації; керування водієм транспортним засобом, що підлягає обов'язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов.
Тобто, для наявності складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 121 КУпАП необхідна наявність будь-якого з порушень, передбачених ч.1-3 цієї статті та кваліфікуючої ознаки - повторності його вчинення протягом року.
Порядок дорожнього руху на всій території України встановлюється Правилами дорожнього руху, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306, порушення яких є підставою для відповідальності згідно із законодавством (п.п. 1.1, 1.9 Правил дорожнього руху).
Статтею 14 Закону України «Про дорожній рух» визначено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватися вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Відповідно до п.п.31.3 «б» ПДР України забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством, якщо вони не пройшли обов'язковий технічний контроль (для транспортних засобів, що підлягають такому контролю).
Статтею 35 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що транспортні засоби, що беруть участь у дорожньому русі та зареєстровані територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, підлягають обов'язковому технічному контролю відповідно до цієї статті.
Обов'язковому технічному контролю не підлягають: 1) легкові автомобілі усіх типів, марок і моделей, причепи (напівпричепи) до них (крім таксі та автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку), мотоцикли, мопеди, мотоколяски та інші прирівняні до них транспортні засоби - незалежно від строку експлуатації; 2) легкові автомобілі, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажні автомобілі незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепи до них - із строком експлуатації до двох років. 3) технічні засоби для агропромислового комплексу, визначені Законом України «Про систему інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу України».
Обов'язковий технічний контроль транспортного засобу передбачає перевірку технічного стану транспортного засобу, а саме: системи гальмового і рульового керування, зовнішніх світлових приладів, пневматичних шин та коліс, світлопропускання скла, газобалонного обладнання (за наявності), інших елементів у частині, що безпосередньо стосується безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього природного середовища.
Порядок проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів визначає Кабінет Міністрів України.
Обов'язковий технічний контроль транспортних засобів, призначених для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування та зареєстрованих територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, здійснюють суб'єкти проведення обов'язкового технічного контролю, які мають на правах власності або користування обладнання, що дає змогу перевіряти технічний стан транспортних засобів на відповідність вимогам безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища.
Перелік обладнання, необхідного для одержання права на здійснення обов'язкового технічного контролю транспортних засобів, а також документів, що подаються суб'єктами проведення обов'язкового технічного контролю для одержання такого права, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Періодичність проходження обов'язкового технічного контролю становить: для легкових автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажних автомобілів (незалежно від форми власності) вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепів до них із строком експлуатації більше двох років - кожні два роки; для вантажних автомобілів вантажопідйомністю більше 3,5 тонни, причепів до них та таксі незалежно від строку експлуатації - щороку; для автобусів та спеціалізованих транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, незалежно від строку експлуатації - двічі на рік.
Згідно з реєстраційною карткою транспортного засобу Scania 124 д.н.з. НОМЕР_1 є вантажним, повна маса якого становить 18 000 кг, повна маса напівпричепу Zasta 1168 д.н.з. НОМЕР_2 - 34 000 кг (а.с.2,3).
Відповідно до постанови серії БАВ №602914 ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.121 КУпАП. Згідно з постановою ОСОБА_1 29.01.2022 о 19 год 00 хв. на а/д М-30 (стрий-Умань-Дніпро-Ізварине (через м. Вінницю, Кропивницький), керував транспортним засобом Камаз 5320 д.н.з. НОМЕР_3 , що підлягає обов'язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов (а.с.5).
Разом з тим, відповідно до довідок Управління патрульної поліції в Полтавській області від 28.06.2022 протокол №00279-00498-15 від 30.04.2015 щодо перевірки технічного стану транспортного засобу марки Zasta 1168 д.н.з. НОМЕР_2 закінчився 31.10.2015; протокол №00766-01074-20 від 12.10.2020 року щодо перевірки технічного стану транспортного засобу марки Scania 124 д.н.з. НОМЕР_1 закінчився 12.04.2021.
Таким чином, зазначений транспортний засіб є вантажним, відтак підлягає обов'язковому технічному контролю, проте на момент складення протоколу не пройшов обов'язковий технічний контроль, хоча повинен був пройти.
Разом з тим, постановою Нововодолазького районного відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 02.06.2021 встановлено тимчасове обмеження ОСОБА_1 у праві керування транспортними засобами до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі згідно з виконавчим листом №2-557 виданим 27.08.2003.
Вина ОСОБА_1 підтверджується матеріалами справи в їх сукупності, а саме: даними, що містяться в протоколах про адміністративні правопорушення, постановою серії БАВ №602914 від 29.01.2022 року, довідками від 28.06.2022, постановою Нововодолазького районного відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 02.06.2021, відеозаписом з боді-камери.
Дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати:
-за ч.4 ст.121 КУпАП як керування транспортним засобом, що підлягає обов'язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов, вчиненому повторно;
-за ч.3 ст.126 КУаАП як керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Відповідно до ч.2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Дослідивши матеріали справи, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, характер вчинених правопорушень, приходжу до висновку про винуватість ОСОБА_1 у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч.4 ст. 121, ч.3 ст.126 КУпАП, та накладення на нього стягнення у виді позбавленням права керування транспортними засобами строком на три місяці.
Керуючись ст. ст. 8, 24, 36,ч.4 ст.121, ч.3 ст.126, ст. 283-285, 287-290, 294 КУпАП,-
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч.4 ст. 121, ч.3 ст.126 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк три місяці.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 496,20 грн. (отримувач ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, ЄДРПОУ 37993783, р/р UA908999980313111256000026001, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106).
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Полтавський районний суд Полтавської області.
Суддя: Л.І. Стрюк