Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 553/2736/22
Провадження № 3/553/1793/2022
Іменем України
01.08.2022 року м. Полтава
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Парахіна Є.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділу поліції № 2 Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст.156 КУпАП, -
22.07.2022 року до суду надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 3 ст. 156 КУпАП.
Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 155806 від 12.07.2022 року, він складений по факту того, що 12.07.2022 року о 13 год. 00 хв. за адресою: м. Харків, майдан Захисників України, 1-а, ОСОБА_2 здійснював торгівлю тютюном на вагу з лотку без наявності ліцензії, чим порушив правила торгівлі тютюновими виробами та вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 156 КУпАП.
Згідно з вимогами ст. 278 КпАП України орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи, особі яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 156 КУпАП об'єктивну сторону правопорушення, за яке настає відповідальність, передбачена вказаною статтею, становить торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Разом з тим, протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 155806 від 12.07.2022 року складений в тому числі по факту продажу тютюну без наявності ліцензії, що не охоплюється нормою ч. 3 ст. 156 КУпАП, відповідальність за такі дії встановлена в ст. 164 КУпАП.
Відтак обставини вчинення правопорушення, викладені у протоколі, не у повній мірі відповідають кваліфікації за ч. 3 ст. 156 КУпАП.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 155806 від 12.07.2022 року зазначено, що згідно ст. 265 КУпАП виявлені речі вилучено для тимчасового зберігання - 73 упаковки по 100 гр. та 5 упаковок по 200 гр. тютюну, - загалом 8,3 кг тютюну.
Санкція ч. 3 ст. 156 КУпАП передбачає можливість накладення на особу за вчинення вказаного правопорушення адміністративного стягнення у виді накладення штрафу від чотирьохсот до восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
Разом з тим, у протоколі про адміністративне правопорушення та приєднаних до нього матеріалах відсутні відомості про місце зберігання вилучених тютюнових виробів, які в разі визнання ОСОБА_2 винним та накладення стягнення підлягають конфіскації, що в подальшому може призвести до неможливості виконання рішення суду.
Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. При цьому, саме в межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин поставленого особі за провину адміністративного правопорушення має проводитись судовий розгляд. З цього слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення, суть якого має бути доведена до відома особи, яка притягується до відповідальності.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який відповідно до ст. 251 КУпАП є одним з доказів у справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.
Враховуючи викладене, зважаючи на те, що вищенаведені недоліки оформлення протоколу про адміністративне правопорушення неможливо усунути під час судового розгляду справи, ці обставини перешкоджають можливості повно та об'єктивно з'ясувати всі фактичні обставини, які мають значення для розгляду справи про адміністративне правопорушення, встановити фактичні обставини правопорушення, вирішити питання щодо наявності чи відсутності події та складу правопорушення в діях особи, відносно якої складений протокол, тим паче, що суд при розгляді справ про адміністративне правопорушення позбавлений можливості самостійно змінювати кваліфікацію діяння, суд вважає за необхідне повернути матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч. 3 ст. 156 КУпАП на доопрацювання.
Керуючись ст. ст. 256, 280 КУпАП, суд -
Адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 156 КУпАП направити до Відділу поліції № 2 Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Є. В. Парахіна