Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 553/1791/22
Провадження № 3/553/1842/2022
Іменем України
01.08.2022 року м. Полтава
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Парахіна Є.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділу поліції № 1 Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст.164 КУпАП, -
26.07.2022 року до суду повторно після доопрацювання надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Постановою Ленінського районного суду м. Полтави Високих М.С. від 21.06.2022 року даний адміністративний матеріал повертався на доопрацювання з наступних підстав.
Відділом поліції № 1 Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області на розгляд Ленінського районного суду м. Полтави скеровано протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №346375, складений щодо ОСОБА_2 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, який надійшов до суду 20.06.2022.
У відповідності до вимог ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення має вирішити, зокрема, питання щодо того, чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення тощо.
Статтею 245 КУпАП визначено завдання провадження в справах про адміністративні правопорушення. Такими, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення, крім іншого, зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.
За змістом протоколу, ОСОБА_2 08.06.2022 за адресою: АДРЕСА_1 проваджував господарську діяльність з продажу тютюнових виробів без ліцензії.
Діям ОСОБА_2 органом Національної поліції надано правову кваліфікацію за ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Так, диспозицією ч.1 ст.164 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Об'єктом правопорушення, передбаченого ст.164 КУпАП, є суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності.
Господарська діяльність - це будь-яка діяльність особи, спрямована на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 3 ГК України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 ГК України суб'єктами господарювання є: 1)господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2)громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Разом із тим, відомостей про віднесення особи, яка притягується до відповідальності до суб'єктів господарювання протокол не містить.
Крім того, вказана норма є бланкетною, тобто такою, яка лише описує саме правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших нормативно-правових актів, проте нормативний акт, який передбачає відповідальність задане адміністративне правопорушення уповноваженою особою не вказано. Водночас, протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги і лише в межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин поставленого особі за провину адміністративного правопорушення, і повинен провадитися їх, у тому числі, і судовий розгляд.
З цього слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення, суть якого має бути доведена до відома особи, яка притягується до відповідальності.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей покладається на особу, яка його складає тане може бути перекладено на суд.
За таких обставин, протокол складено без дотримання вимог чинного законодавства, що перешкоджає всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванню усіх обставин справи.
Наведені порушення є істотними і не можуть бути усунуті в судовому засіданні, тому протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню ініціатору для належного оформлення.
В процесі доопрацювання ДОП СП відділу поліції № 1 Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області ст. лейтенантом поліції Біланом В. приєднано рапорт, відповідно до якого в постанові вказано, що до протоколу не внесені відомості про віднесення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності до суб'єктів господарювання, однак ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа -підприємець, відповідно до ст. 55 Господарського кодексу України, про що зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення у графі "місце роботи (навчання) посада". Також в постанові суду зазначено, що вказана в протоколі норма є бланкетною, відсилає до інших правових актів, але правового акту не зазначено, хоча у фабулі правопорушення чітко вказано, що Король здійснював продаж тютюнових виробів без отримання ліцензії на проведення господарської діяльності, які згідно Податкового кодексу України підлягають ліцензуванню, про що і зазначено в диспозиції ч. 1 ст. 164 КУпАП. Факт торгівлі підтверджується поясненнями ОСОБА_3 , яке перебуває в матеріалі.
Разом з тим, недоліки оформлення протоколу, без яких справа не може бути призначена до розгляду, що були зазначені у постанові суду від 22.06.2022 року, фактично не усунуто.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 164 КУпАП об'єктивну сторону правопорушення, за яке настає відповідальність, передбачена вказаною статтею, становить вчинення дій з провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
До протоколу про адміністративне правопорушення не приєднано жодних об'єктивних доказів на підтвердження того факту, що ОСОБА_2 станом на 08.06.2022 року був в установленому чинним законодавством порядку зареєстрований як фізична особа - підприємець, а також доказів того, що він фактично у визначений в протоколі день та час здійснював реалізацію тютюнових виробів та не отримував ліцензію на здійснення цієї діяльності, чинну станом на 08.06.2022 року.
Наголошую, що норма ч. 1 ст. 164 КУпАП є бланкетною, що передбачає обов'язок особи, яка складає протокол про адміністративне правопорушення визначити конкретну норму права, порушення якої допустила особа, відносно якої такий протокол складений, а не просто послатись на нормативний акт.
При цьому, обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який відповідно до ст. 251 КУпАП є одним з доказів у справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.
Враховуючи викладене, зважаючи на те, що відсутність у протоколі про адміністративне правопорушення вищезазначених відомостей перешкоджає можливості повно та об'єктивно з'ясувати всі фактичні обставини, які мають значення для розгляду справи про адміністративне правопорушення, встановити фактичні обставини правопорушення, вирішити питання щодо наявності чи відсутності події та складу правопорушення в діях особи, відносно якої складений протокол, суд вважає за необхідне повернути матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 164 КУпАП на доопрацювання.
Керуючись ст. ст. 256, 280 КУпАП, суд -
Адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164 КУпАП направити до Відділу поліції № 1 Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Є. В. Парахіна