Справа № 373/780/22
Номер провадження 3/373/381/22
01 серпня 2022 року Суддя Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області Керекеза Я.І., розглянувши матеріали, які надійшли з першого відділу Бориспільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця військової служби за мобілізацією, який виведений в розпорядження начальника Бориспільського РТЦК та СП, проживаючого по АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
З протоколу про адміністративне правопорушення ПВБРТЦК та СП № 2 від 01 червня 2022 року вбачається, що 31 травня 2022 року військовослужбовець військової служби за мобілізацією, який виведений в розпорядження начальника Бориспільського РТЦК та СП, ОСОБА_1 знаходився під час виконання службових обов'язків в умовах воєнного стану в стані алкогольного сп'яніння (1,00%).
01 серпня 2022 року до суду надійшла заява представника ОСОБА_1 адвоката Васюхна В.О. про зупинення провадження у справі в зв'язку із перебуванням ОСОБА_1 на військовій службі за мобілізацією в Збройних Силах України.
В матеріалах справи мається витяг з наказу начальника Бориспільського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 135 від 11 червня 2022 року та приписвід 12 червня 2022 року, з яких вбачається, що ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у Військовій частині НОМЕР_1.
За практикою ЄСПЛ, у випадку, якщо санкції за адміністративні правопорушення є достатньо суворими, то скоєне правопорушення має природу кримінального злочину, а отже, вимоги до його судового розгляду мають відповідати гарантіям та стандартам, встановленим Конвенцією, оскільки «кримінальним обвинуваченням» у розумінні Конвенції слід розглядати й протокол про адміністративне правопорушення (справа «Лучанінова проти України» від 09.06.2011).
Крім того, ЄСПЛ зауважує, що з огляду на загальний характер законодавчого положення, а також профілактичну та каральну мету стягнень, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення, провадження у таких справах є кримінальними для цілей застосування Конвенції (рішення у справах «Езтюрк проти Німеччини» від 21.02.1984 року (пп. 52-54), «Лауко проти Словаччини» від 02.09.1998 року (пп. 56-59), ухвала щодо прийнятності у справі «Рибка проти України» від 17.11.2009 року).
Так, відповідно до п. 21 рішення ЄСПЛ у справі «Надточій проти України» від 15 травня 2008 року уряд України визнав карний кримінально-правовий характер Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Системний аналіз вищезазначеної практики ЄСПЛ свідчить про те, що гарантії ст. 6 Конвенції поширюються також на осіб, які вчинили діяння, що відповідно до національного законодавства хоч і не є злочинами, але визнаються кримінальними у конвенційному значенні.
Отже, розглядаючи справу про притягнення особи до адміністративної відповідальності, в тому числі й за чт. 172-20 КУпАП, судовий процес має відповідати загальним засадам кримінального провадження, а суд має забезпечити гарантії і принципи законності щодо особи, яка притягається до відповідальності, оскільки санкція вказаної статті, при встановленні факту скоєння правопорушення і вини, передбачає штраф, розмір якого значно перевищує прожитковий мінімум для осіб працездатного віку в Україні, а також передбачає стягнення у виді арешту з утриманням на гауптвахті.
Відповідно до ч.1 ст.335 КПК України у разі якщо обвинувачений ухилився від явки до суду або захворів на психічну чи іншу тяжку тривалу хворобу, яка виключає його участь у судовому провадженні, або був призваний для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, суд зупиняє судове провадження стосовно такого обвинуваченого до його розшуку, видужання або звільнення з військової служби і продовжує судове провадження стосовно інших обвинувачених, якщо воно здійснюється щодо декількох осіб.
Згідно з Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні» на території України був введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року.
У відповідності до Указу Президента України № 69/22 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» оголошена загальна мобілізація, яка проводиться, в тому числі, й на території Київської області.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходить військову службу за мобілізацією у Військовій частині НОМЕР_1, його представник направив до суду клопотання про зупинення провадження у справі з цих підстав.
Враховуючи вищевикладене, з метою недопущення прав особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд дійшов висновку про зупинення провадження по даній справі до звільнення ОСОБА_1 з військової служби.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 1,2,8,251, 271, 279 КпАП України,ст.335 КПК України,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КпАП України, зупинити до звільнення ОСОБА_1 із військової служби.
Постанова окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Я. І. Керекеза