01 серпня 2022 рокуЛьвівСправа № 380/14269/21 пров. № А/857/6331/22
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Курильця А.Р., Ніколіна В.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2022 року, прийняте суддею Коморним О.І. в м. Львові, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у справі № 380/14269/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 у серпні 2021 звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 05.03.2021 року № 133950006496, щодо відмови у зарахуванні їй до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком № 2 періоду роботи з 01.07.2019 року по 31.01.2021 року на відокремленому підрозділі шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля»; зобов'язати відповідача зарахувати до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком № 2 період роботи з 01.07.2019 року по 31.01.2021 року на відокремленому підрозділі шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» та призначити пільгову пенсію за віком згідно з підпунктом 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням вказаного періоду спеціального (пільгового) страхового стажу з 26.02.2021.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оспорене рішенням мотивоване тим, що за період з 01.07.2019 по 31.01.2021 відокремлений підрозділ «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» не сплатила страхових внесків (єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), а, відтак, період роботи позивачки з 01.07.2019 по 31.01.2021 не зараховується зокрема, до стажу роботи за Списком № 2. Стаж роботи за Списком № 2 складає 5 років 1 місяць, що є недостатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2. Проте, позивач зазначає, що працівник не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового та пільгового стажу при призначенні пенсії періодів його роботи.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2022 року, позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 05.03.2021 № 133950006496 про відмову позивачці у призначенні пенсії за віком відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати позивачці до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком № 2 період роботи з 01.07.2019 по 31.01.2021 на відокремленому підрозділі шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» та призначити пільгову пенсію за віком згідно з підпунктом 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням вказаного періоду спеціального (пільгового) страхового стажу з 26.02.2021.
Здійснено розподіл судових витрат.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.
Вимоги апеляційної скарги обгрунтовує тим, що при розгляді заяви заяви від 26.02.2021 про призначення пенсії за віком, період роботи позивача з 01.07.2019 по 31.01.2021 не зараховано до страхового стажу та до стажу роботи за Списком № 2, оскільки згідно Індивідуальних відомостей про застраховану особу Форми ОК-5 за вказаний період відсутні відомості про сплату страхових внесків ВП Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля». Згідно поданих документів для призначення пенсії, стаж роботи за Списком № 2 складає 5 років 1 місяць, що є недостатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 у віці 57 років.
Просить скасувати рішення та прийняте нове, яким в задоволенні позову відмовити.
Позивач відзиву на апеляційну скаргу не подала, що не перешкоджає розгляду справи по суті.
Оскільки апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави в межах апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Згідно ч. 1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
26.02.2021 позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою встановленого зразка про призначення пенсії за віком та пакетом документів.
За результатами розгляду заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області прийнято рішення від 05.03.2021 № 133950006496 про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058).
Підставою відмови слуговало те, що відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу, виданих на позивачку за період з 01.07.2019 відокремлений підрозділ Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» не сплатила страхових внесків (єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), а, відтак, період роботи заявниці 01.07.2019 по 31.01.2021 не зараховується, зокрема, до стажу роботи за Списком № 2. Право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону № 1058 за викладених обставин позивач , набуде при досягненні 58 років.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням про відмову в призначенні пенсії, позивач звернулася до суду.
Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем протиправно не зараховано до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком № 2 період роботи з 01.07.2019 по 31.01.2021 на відокремленому підрозділі шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля» і не призначено пільгову пенсію за віком, виходячи з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058).
Відповідно до ч.1 ст.114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом 1 цього пункту, у період до 01 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами 1 і 3-13 цього пункту, страхового стажу, зокрема, в період звернення з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону № 1058 з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.
Згідно статею 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України - стаття 62 Закону № 1788-ХІІ.
Позивач з 02.06.2014 працює у відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостівська» Державного підприємства «Львіввугілля», на посаді лампівника 2 розряду з повним робочим днем в шахті, що підтверджується записами у трудовій книжці позивача.
Спірним у даній справі є не підтвердження сплати страхових внесків, відтак, суд зазначає наступне.
Згідно із частиною першою статті 15 Закону № 1058 платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону № 1058).
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону № 1058, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Судом першої інстанції вірно застосовано норми законодавства, які встановлюють, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески, а відсутність інформації про сплату страхових внесків за певні періоди роботи позивача, не свідчить про несплату таких внесків.
Згідно довідки від 12.08.2021 вих. № 152, виданої ВП Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля», перед позивачкою за період з 01.04.2019 по 31.01.2021 заборгованості по заробітній платі та нарахуванню ЄСВ немає.
Таким чином, з 01.07.2019 по 31.01.2021 позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку відповідно, нараховувалися страхові внески, тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до страхового стажу позивача вказаний період його роботи.
Судом першої інстанції вірно зазначено, що несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, не повинна порушувати законі права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що з метою ефективного захисту прав позивача, враховуючи висновки суду у даній справі, відповідача слід зобов'язати прийняти рішення про призначення позивачці пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з 26.02.2021 за наявності достатніх підстав для цього, передбачених законом та наданих позивачем документів.
Позивачка досягла пенсійного віку 57 років 08.02.2021, а вперше за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 звернулася до відділу обслуговування громадян Львівської області (сервісний центр) із заявою від 26.02.2021.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), відповідно до пункту 1.7. якого днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Відповідно до ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З врахуванням викладеного вище, судом першої інстанції прийнято законне рішення, ухвалене відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Рішення ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин справи, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Підстав для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції немає.
керуючись ст.243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області - залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2022 року у справі № 380/14269/21, - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків встановлених ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя М. П. Кушнерик
судді А. Р. Курилець
В. В. Ніколін