Рішення від 01.08.2022 по справі 200/120/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2022 року Справа№200/120/22

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в якій просив:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 06.12.2021 року № 19862-19487/П-15/8- 0500/21 про відмову у проведенні перерахунку призначеної пенсії на пільгових умовах з урахуванням довідок про заробітну плату за роботу на підприємствах: ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське» від 10.07.2018 року з жовтня 1990 року по липень 1994 року ( 45 місяців), ВП «Шахта 5/6» від 13.07.2018 року про розмір заробітної плати за період з вересня 1987 р. по квітень 1988р. ( 8 місяців), ВП «Шахта Капітальна» від 06.07.2018 року № 595 за період роботи з вересня 1988 року по вересень 1990 р. (25 місяців);

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсію та виплатити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) різницю між призначеною та невиплаченою пенсією з урахуванням довідок про заробітну плату за роботу на підприємствах: ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське» від 10.07.2018 року з жовтня 1990 року по липень 1994 року (45 місяців), ВП «Шахта 5/6» від 13.07.2018 року про розмір заробітної плати за період з вересня 1987 р. по квітень 1988р. ( 8 місяців), ВП «Шахта Капітальна» від 06.07.2018 року № 595 за період роботи з вересня 1988 року по вересень 1990 р. (25 місяців).

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що 03.09.2018 року йому було призначено пенсію на пільгових умовах, проте при визначенні розміру пенсії відповідачем не було враховано довідки про заробітну плату за роботу на підприємствах: ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське» від 10.07.2018 року з жовтня 1990 року по липень 1994 року (45 місяців), ВП «Шахта 5/6» від 13.07.2018 року про розмір заробітної плати за період з вересня 1987 р. по квітень 1988р. (8 місяців), ВП «Шахта Капітальна» від 06.07.2018 року № 595 за період роботи з вересня 1988 року по вересень 1990 р. (25 місяців), що вплинуло на розмір пенсії у бік зменшення. 05.05.2019 року пенсія була перерахована, проте вказані довідки повторно до уваги прийняті не були. 21.09.2021 року та у листопаді 2021 року позивач в чергове звертався до відповідача із заявами про проведення перерахунку, проте звернення задоволені не були.

Позивач вважає, що відповідач грубо порушує його конституційні права на пенсію та просить суд задовольнити позов.

Ухвалою суду від 11.01.2022 року прийнято до розгляду позовну заяву і відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

У відзиві на адміністративний позов, який було надано 18.02.2022 року, відповідач зазначив, що 21 листопада 2021 року позивач звернувся до управління із заявою довільної форми про проведення перерахунку пенсії з 03.09.2018 року, яка не відповідала зразку заяви про перерахунок пенсії, що встановлений Порядком № 22-1.

Щодо суті позовних вимог відповідач зазначив, що ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське» відмовляється проводити зустрічну перевірку, таким чином можливість проведення перевірки відомостей, визначених в спірних довідках, - відсутня.

Ухвалою суду від 18.07.2022 року позовну заяву залишено без руху і встановлено позивачеві десятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення виявлених судом недоліків позовної заяви. Ухвалено позивачу надати до суду позовну заяву з визначеною датою, з якої призначена пенсія підлягає перерахунку.

Ухвалою суду від 28.07.2022 року продовжено розгляд справи.

Ухвалою суду від 29.07.2022 року в клопотанні позивача про поновлення строку звернення до суду відмовлено, залишено без розгляду позовну заяву в частині позовних вимог про зобов*язання здійснити перерахунок з 03.09.2018 року.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Указом Президента України від 14.03.2022 № 133/2022, затвердженим Законом України від 15.03.2022 № 2119-ІХ, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, строк дії воєнного стану в Україні продовжено ще на 30 діб, тобто до 25.04.2022.

21.04.2022 на засіданні Верховної Ради України ухвалено Закон про затвердження Указу Президента України від 18.04.2022 № 259 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”.

Цим Указом передбачено продовження строку дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 на 30 діб.

Указом Президента України від 18.05.2022, затвердженим Верховною Радою України (законопроекти №7389 та №7390), продовжено строк дії воєнного стану із 25 травня 2022 на 90 діб (тобто до 23 серпня 2022).

Донецький окружний адміністративний суд продовжує свою роботу у дистанційному режимі.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Враховуючи наведене, суд розглядає позовну заяву в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду з 03.09.2018 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон 1058).

Відповідно розписки - повідомлення від 03.09.2018 року позивач надавав до установи пенсійного фонду разом із заявою в тому числі довідки про заробітну плату, а саме: довідку про заробітну плату за роботу на ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське» від 10.07.2018 року з жовтня 1990 року по липень 1994 року (45 місяців), довідку про заробітну плату за роботу на ВП «Шахта 5/6» від 13.07.2018 року про розмір заробітної плати за період з вересня 1987 р. по квітень 1988р. (8 місяців), довідку про заробітну плату за роботу на ВП «Шахта Капітальна» від 06.07.2018 року № 595 за період роботи з вересня 1988 року по вересень 1990 р. (25 місяців).

Рішення про призначення пенсії, яке містить мотиви неврахування вказаних довідок, матеріали справи не містять; проте сторонами не заперечується, що вказані довідки при визначенні розміру пенсії враховані не були.

Рішенням відповідача від 08.04.2019 року № 056650000991 у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму, пенсія позивача була перерахована.

07.05.2019 року позивач був зареєстрований на прийом до Покровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, доказів правових наслідків фактичного прийому позивача посадовими особами відповідача матеріали справи не містять.

Рішенням відповідача від 19.06.2021 року у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму, пенсія позивача була перерахована.

21.11.2021 року позивач звернувся до управління із заявою довільної форми про проведення перерахунку пенсії з 03.09.2018 року.

06.12.2021 року управлінням ОСОБА_1 надано інформацію стосовно того, що управління не може провести зустрічну перевірку довідки з ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське», через не згоду самого підприємства. Таким чином, право на проведення перерахунку пенсійної виплати за ст.40 Закону-1058, за довідками виданими ВП «Шахта 5/6» та ВП «Шахта «Капітальна», як зазначено в звернені - відсутнє.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За Преамбулою Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 58 зазначеного Закону № 1058-IV на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, пунктом 7 частини 1 статті 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.

Тобто, відповідач у справі - орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством щодо призначення пенсії, підготовки документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій.

Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи ґрунтуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

На підставі пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року, в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1 (надалі - Порядок № 22-1) при прийманні документів орган, що призначає пенсію перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

На підставі зазначеного суд наголошує, що перевірка обґрунтованості видачі довідкок про заробітну плату є регламентованим правом відповідача, проте таке право жодним чином не може обмежувати гарантоване Конституцією України право позивача на пенсійне забезпечення.

Крім цього суд звертає увагу на недостатню вагомість підстав проведення перевірки обґрунтованості відомостей, визначених в довідках про заробітну плату за роботу на ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське» від 10.07.2018 року з жовтня 1990 року по липень 1994 року (45 місяців), на ВП «Шахта 5/6» від 13.07.2018 року про розмір заробітної плати за період з вересня 1987 р. по квітень 1988р. (8 місяців), на ВП «Шахта Капітальна» від 06.07.2018 року № 595 за період роботи з вересня 1988 року по вересень 1990 р. (25 місяців).

Окрім цього, докази того, що роботодавці відмовляються проводити зустрічну перевірну, відповідачем не надані.

Відповідно вищевказаного, суд приходить до висновку про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах з урахуванням довідок про заробітну плату за роботу на підприємствах: ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське» від 10.07.2018 року з жовтня 1990 року по липень 1994 року (45 місяців), ВП «Шахта 5/6» від 13.07.2018 року про розмір заробітної плати за період з вересня 1987 р. по квітень 1988р. (8 місяців), ВП «Шахта Капітальна» від 06.07.2018 року № 595 за період роботи з вересня 1988 року по вересень 1990 р. (25 місяців).

Поновлюючи права позивача у вищевказаний спосіб суд зауважує, що лист Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 06.12.2021 року № 19862-19487/П-15/8-0500/21 не є рішенням в розумінні КАС України, а спосіб, що застосований для захисту порушених прав, є належним та достатнім.

З приводу позовних вимог про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням спірних довідок та виплатити виплачену частину коштів та щодо позиції відповідача про розгляд заяви від 21.11.2021 року про перерахунок пенсії в контексті положень Закону України «Про звернення громадян».

Відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Зазначена норма кореспондується з п. 1.1 Порядку № 22-1 відповідно до якої заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Відповідно до пункту розділу 1.5. розділу І Порядку № 22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.

Форма і зміст заяви затверджена Порядком № 22-1 (додаток № 3).

Згідно з абзацом 5 пункту 1.7 розділу І Порядку № 22-1, днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Документи, необхідні для перерахунку пенсії, наведені в розділі ІІ Порядку № 22-1.

Відповідно до пункту 4.1 розділу І Порядку № 22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

При прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі (пункт 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1).

Пунктом 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.

Згідно з пунктом 4.7. розділу IV Порядку № 22-1, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Підставою для повідомлення заявника про перерахунок/відмову перерахувати пенсію може бути виключно рішення, прийняте територіальним органом ПФУ з цього питання.

Відповідно до частини першої статті 20 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Як свідчать матеріали справи, позивач 21.11.2021 звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок обчисленої пенсії, яка викладена в довільній формі.

Резюмуючи наведене суд зазначає, що в межах спірних правовідносин йдеться про перерахунок раніше призначеної пенсії, тобто вид пенсії не змінюється, і позивач звернувся до відповідача із заявою довільного зразка, яка містить всі необхідні дані для здійснення такого перерахунку пенсії, як просив позивач.

Таким чином, заява позивача розглянута в порядку Закону України “Про звернення громадян”, рішення по суті щодо перерахунку позивачеві пенсії відповідачем не приймалося, а лист від 06.12.2021 року № 19862-19487/П-15/8-0500/21 має роз'яснювальний характер та не тягне для позивача правових наслідків, проте в цьому листі вирішено питання про відсутність, на думку відповідача, права позивача на перерахунок пенсії і не зазначено про необхідність звернення з заявою про перерахунок пенсії встановленого Порядком № 22-1 зразка.

Проте суд наголошує, що зі змісту заяви від 21.11.2021 року вбачається, що вона містить всю необхідну інформацію, що передбачена і заявою встановленого зразка, а, по-друге, з огляду на відповідь УПФ, неналежна форма заяви не була підставою для відмови.

Зазначений висновок вказав Верховний Суд у постанові від 30.05.2018 у справі № 537/3480/17, а саме: “зазначаючи про недотримання порядку звернення до Пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії, суд апеляційної інстанції припустився формалізму, оскільки, по-перше, зі змісту заяви вбачається, що вона містить всю необхідну інформацію, що передбачена і заявою встановленого зразка, а, по-друге, з огляду на відповідь УПФ, неналежна форма заяви не була підставою для відмови”.

Таким чином, суд вважає заяву позивача про перерахунок пенсії від 21.11.2021 року такою, що має достатню інформацію для розгляду в якості заяви про перерахунок пенсії в контексті Закону № 1058-IV та Порядку № 22-1, а не Закону України «Про звернення громадян».

Постановою Правління пенсійного фону України від 25.11.2005 № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно п. 1.9. Порядку № 22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Як вже було зазначено вище, ухвалою від 01.08.2022 року в задоволенні заяви позивача про поновлення строку звернення до суду, - відмовлено; відповідно суд вважає, що пенсія підлягає перерахунку з дати подання заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії, а саме: з 21.11.2021 року.

На підставі викладених обставин суд вважає вважає за належне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) з 21.11.2021 року та виплатити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) різницю між призначеною та невиплаченою пенсією з урахуванням довідок про заробітну плату за роботу на підприємствах: ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське» від 10.07.2018 року з жовтня 1990 року по липень 1994 року (45 місяців), ВП «Шахта 5/6» від 13.07.2018 року про розмір заробітної плати за період з вересня 1987 р. по квітень 1988р. (8 місяців), ВП «Шахта Капітальна» від 06.07.2018 року № 595 за період роботи з вересня 1988 року по вересень 1990 р. (25 місяців).

Згідно вищенаведених суд приходить до висновку про задоволення позвних вимог.

Відповідно до частини 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодування або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови в проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах з урахуванням довідок про заробітну плату за роботу на підприємствах: ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське» від 10.07.2018 року з жовтня 1990 року по липень 1994 року (45 місяців), ВП «Шахта 5/6» від 13.07.2018 року про розмір заробітної плати за період з вересня 1987 р. по квітень 1988р. (8 місяців), ВП «Шахта Капітальна» від 06.07.2018 року № 595 за період роботи з вересня 1988 року по вересень 1990 р. (25 місяців).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) з 21.11.2021 року та виплатити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) різницю між призначеною та невиплаченою пенсією з урахуванням довідок про заробітну плату за роботу на підприємствах: ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське» від 10.07.2018 року з жовтня 1990 року по липень 1994 року (45 місяців), ВП «Шахта 5/6» від 13.07.2018 року про розмір заробітної плати за період з вересня 1987 р. по квітень 1988р. (8 місяців), ВП «Шахта Капітальна» від 06.07.2018 року № 595 за період роботи з вересня 1988 року по вересень 1990 р. (25 місяців).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, 84122, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 908 грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Стойка