Рішення від 01.08.2022 по справі 320/15725/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2022 року Справа№320/15725/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позов ОСОБА_1

до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про: визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 17.05.2021 року № 103650005358, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.05.2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із зарахуванням до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи ОСОБА_1 : з 21.05.1990 року по 18.07.1990 року на посаді учня гірника підземного з повним робочим днем у шахті на Виробничому об'єднанні “Советськуголь” Шахтоуправління “Холодна Балка”, з 19.12.1990 року по 20.04.1991 року на посаді підземного гірника 3 розряду з повним робочим днем у шахті на Виробничому об'єднанні “Советськуголь” Шахтоуправління “Холодна Балка”, з 12.06.1991 року по 17.06.1991 року на посаді гірника підземного 3 розряду з повним робочим днем у шахті Виробничому об'єднанні “Советськуголь” Шахтоуправління “Холодна Балка”, з 27.05.1993 року по 02.12.1993 року на посаді гірника очисного забою підземного 5 розряду з повним робочим днем у шахті на “Шахті 10-біс” Виробничого об'єднання “Макіїввугілля”, з 03.12.1993 року по 22.10.1997 року на посаді підземного помічника механіка видобувної дільниці з повним робочим днем у шахту на “Шахті 10-біс” Виробничого об'єднання “Макіїввугілля”, з 23.10.1997 року по 26.07.1998 року на посаді підземного помічника механіка видобувної дільниці з повним робочим днем на “Шахті 10-біс” Виробничого об'єднання “Макіїввугілля”, з 27.07.1998 року по 15.03.2003 року на посаді гірничого майстра підземного з повним робочим днем у шахті на “Шахті 10-біс” Виробничого об'єднання “Макіїввугілля” та з 13.07.1998 року на ДВАТ “Шахтоуправління “Холодна Балка” ДХК “Макіїввугілля”, з 16.03.2003 року по 09.09.2003 року на посаді підземного помічника начальника дільниці з повним робочим днем у шахті на ДВАТ “Шахтоуправління “Холодна Балка” ДХК “Макіїввугілля” та з 29.04.2003 року на Відокремленому підрозділі “Шахта “Холодна Балка” ДП “Макіїввугілля”, з 20.06.2012 року по 07.09.2012 року на посаді гірничого майстра з повним робочим днем у шахті на Приватному підприємстві “Гірник - Будівельник”, з 18.06.1991 року по 29.04.1993 року проходження служби в Радянській Армії та Збройних сил України, та з врахуванням висновків суду, викладених у судовому рішенні.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_2 , звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про: визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 17.05.2021 року № 103650005358, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.05.2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із зарахуванням до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи ОСОБА_1 : з 21.05.1990 року по 18.07.1990 року на посаді учня гірника підземного з повним робочим днем у шахті на Виробничому об'єднанні “Советськуголь” Шахтоуправління “Холодна Балка”, з 19.12.1990 року по 20.04.1991 року на посаді підземного гірника 3 розряду з повним робочим днем у шахті на Виробничому об'єднанні “Советськуголь” Шахтоуправління “Холодна Балка”, з 12.06.1991 року по 17.06.1991 року на посаді гірника підземного 3 розряду з повним робочим днем у шахті Виробничому об'єднанні “Советськуголь” Шахтоуправління “Холодна Балка”, з 27.05.1993 року по 02.12.1993 року на посаді гірника очисного забою підземного 5 розряду з повним робочим днем у шахті на “Шахті 10-біс” Виробничого об'єднання “Макіїввугілля”, з 03.12.1993 року по 22.10.1997 року на посаді підземного помічника механіка видобувної дільниці з повним робочим днем у шахту на “Шахті 10-біс” Виробничого об'єднання “Макіїввугілля”, з 23.10.1997 року по 26.07.1998 року на посаді підземного помічника механіка видобувної дільниці з повним робочим днем на “Шахті 10-біс” Виробничого об'єднання “Макіїввугілля”, з 27.07.1998 року по 15.03.2003 року на посаді гірничого майстра підземного з повним робочим днем у шахті на “Шахті 10-біс” Виробничого об'єднання “Макіїввугілля” та з 13.07.1998 року на ДВАТ “Шахтоуправління “Холодна Балка” ДХК “Макіїввугілля”, з 16.03.2003 року по 09.09.2003 року на посаді підземного помічника начальника дільниці з повним робочим днем у шахті на ДВАТ “Шахтоуправління “Холодна Балка” ДХК “Макіїввугілля” та з 29.04.2003 року на Відокремленому підрозділі “Шахта “Холодна Балка” ДП “Макіїввугілля”, з 20.06.2012 року по 07.09.2012 року на посаді гірничого майстра з повним робочим днем у шахті на Приватному підприємстві “Гірник - Будівельник”, з 18.06.1991 року по 29.04.1993 року проходження служби в Радянській Армії та Збройних сил України, та з врахуванням висновків суду, викладених у судовому рішенні.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 12.05.2021 року він звернувся до територіального підрозділу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», однак за результатами опрацювання наданих ним документів, 17.05.2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області було прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії № 103650005358. Позивач зазначає, що зі змісту спірного рішення його страховий стаж складав 28 років 06 місяців 05 днів, з яких на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, зарахований за даними реєстру застрахованих осіб - 4 роки. При цьому, позивач вказує, що у спірному рішенні не зазначено, які саме періоди зараховані, а які ні. Позивач вважає, що відповідач фактичного не зарахував до його стажу за списком № 1 періоди роботи з 21.05.1990 року по 18.07.1990 року на посаді учня гірника підземного з повним робочим днем у шахті на Виробничому об'єднанні “Советськуголь” Шахтоуправління “Холодна Балка”, з 19.12.1990 року по 20.04.1991 року на посаді підземного гірника 3 розряду з повним робочим днем у шахті на Виробничому об'єднанні “Советськуголь” Шахтоуправління “Холодна Балка”, з 12.06.1991 року по 17.06.1991 року на посаді гірника підземного 3 розряду з повним робочим днем у шахті Виробничому об'єднанні “Советськуголь” Шахтоуправління “Холодна Балка”, з 27.05.1993 року по 02.12.1993 року на посаді гірника очисного забою підземного 5 розряду з повним робочим днем у шахті на “Шахті 10-біс” Виробничого об'єднання “Макіїввугілля”, з 03.12.1993 року по 22.10.1997 року на посаді підземного помічника механіка видобувної дільниці з повним робочим днем у шахту на “Шахті 10-біс” Виробничого об'єднання “Макіїввугілля”, з 23.10.1997 року по 26.07.1998 року на посаді підземного помічника механіка видобувної дільниці з повним робочим днем на “Шахті 10-біс” Виробничого об'єднання “Макіїввугілля”, з 27.07.1998 року по 15.03.2003 року на посаді гірничого майстра підземного з повним робочим днем у шахті на “Шахті 10-біс” Виробничого об'єднання “Макіїввугілля” та з 13.07.1998 року на ДВАТ “Шахтоуправління “Холодна Балка” ДХК “Макіїввугілля”, з 16.03.2003 року по 09.09.2003 року на посаді підземного помічника начальника дільниці з повним робочим днем у шахті на ДВАТ “Шахтоуправління “Холодна Балка” ДХК “Макіїввугілля” та з 29.04.2003 року на Відокремленому підрозділі “Шахта “Холодна Балка” ДП “Макіїввугілля”, з 20.06.2012 року по 07.09.2012 року на посаді гірничого майстра з повним робочим днем у шахті на Приватному підприємстві “Гірник - Будівельник”, та з 18.06.1991 року по 29.04.1993 року проходження служби в Радянській Армії та Збройних сил України. Позивач вважає, що відповідач безпідставно не зарахував до пільгового стажу вищезазначені періоди роботи, оскільки в зазначені вище періоди він виконував роботи, які дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, окрім цього період проходження служби також повинен бути зарахований до пільгового стажу.

Позивач наголошує, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, яка була надана із заявою про призначення пенсії та мали усі необхідні записи, що підтверджували пільговий характер робіт. Також позивач зазначає, що ним були надані довідки про підтвердження пільгового стажу.

З огляду на зазначені обставини позивач вважає, що відповідач протиправно прийняв рішення про відмову в призначенні пенсії, у зв'язку з чим просив суд задовольнити його позовні вимоги.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2022 року адміністративну справу № 320/15725/21 передано за підсудністю до Донецького окружного адміністративного суду.

25.05.2022 року Донецьким окружним адміністративним судом отримано від Київського окружного адміністративного суду електронну справ № 320/15725/21.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 травня 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач не погодившись з доводами позивача викладеними у позовній заяві, надав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечував проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.

Позивач звернувся із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами). Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 17.05.2021 року № 103650005358 позивачу було відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами).

Щодо вимоги позивача про зобов'язання головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву від 12.05.2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи, відповідач зазначає, що в управління був відсутній вибір між більш чи менш сприятливим для позивача законом, оскільки спірні правовідносини на час їх виникнення регулював один Закон (№ 1058), так як висновки Конституційного Суду України у рішенні від 23.01.2020 № 1-р/2020 стосувались змін внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 до Закону № 1788, який станом на час виникнення спірних у цій справі правовідносин не діяв і головним управлінням під час прийняття рішення не застосовувався.

Головне управління вважає, що у спірних правовідносинах діяло послідовно, своєчасно, прозоро і, виходячи з наданих йому законом повноважень, та не могло змінити ситуацію на користь позивача.

З огляду на зазначені обставини відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

З огляду на вищевикладене справа розглядається судом в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України. що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .

ОСОБА_1 був взятий на облік як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, а саме: з м. Макіївки Донецької області до АДРЕСА_1 , що підтверджується відповідною довідкою управління соціального захисту населення від 03.05.2017 року № 000183304.

Судом встановлено. що ОСОБА_1 12.05.2021 року звернувся до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Заява позивача про призначення пенсії відповідно до екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань розглядалась Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області.

17.05.2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії № 103650005358.

Зі змісту рішення встановлено, що загальний страховий стаж позивача складає 28 років 06 місяців 05 днів, з них на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України зарахований за даними реєстру застрахованих осіб - 4 року. За результатами розгляду документів, доданих до заяви стаж роботи в Російській Федерації не зараховано в страховий та пільговий стаж за відсутністю даних про сплату страхових внесків та пільгових довідок. За наданими документами право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України № 1058 заявник матиме при досягненні 56 років з 18.04.2028 року.

Позивач не погодившись з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про відмову у призначенні пенсії від 17.05.2021 року № 103650005358, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Суд враховує, що конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості, пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, виконанням трудових обов'язків і є однією з форм соціального захисту, цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України «Про пенсійне забезпечення».

Закон України «Про пенсійне забезпечення» №1788 від 05.11.1991 року, відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

Відповідно до пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" правління Пенсійного фонду України затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 22-1 від 25.11.2005 року.

Згідно п. 1.1 Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Відповідно до п. 1.8, 1.9 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: 1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; 2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення; 3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення); 4) документи про місце проживання (реєстрації) особи; 5) документи, які засвідчують особливий статус особи; 6) документ уповноваженого органу Російської Федерації про те, що особі не призначалась пенсія за місцем реєстрації на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, та особисту декларацію про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначення пенсій особам, зазначеним у пункті 1.3 розділу І цього Порядку).

Згідно п. 4.1 Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Відповідно до п. 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно п. 4.1 Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Пунктом 4.2 Порядку № 22-1 передбачено, що при прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.\

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Відповідно до п. 4.3 Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Пунктом 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Частиною другою статті 82 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII “Про пенсійне забезпечення” передбачено, що повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.

Тобто, відмовляючи особі в призначенні пенсії, орган, що призначає пенсію, має зазначити причини такої відмови, у тому числі обґрунтувати мотиви не зарахування до пільгового стажу окремих періодів роботи та/або навчання.

Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.

Проте суд зазначає, що оскаржуване рішення взагалі не містить відомостей про розгляд, зарахування чи не зарахування відповідачем періодів роботи позивача до загального та пільгового стажу, а також конкретних підстав для не включення таких періодів, що свідчить про недотримання відповідачем принципів обґрунтованості та добросовісності рішення суб'єкта владних повноважень, дотримання яких перевіряється адміністративним судом відповідно до вимог пунктів 3, 5 частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, і недотримання яких є підставою для скасування такого рішення.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що спірне рішення про відмову у призначенні пенсії є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

В свою чергу, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних в частині зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу позивача періодів роботи з 21.05.1990 року по 18.07.1990 року на посаді учня гірника підземного з повним робочим днем у шахті на Виробничому об'єднанні “Советськуголь” Шахтоуправління “Холодна Балка”, з 19.12.1990 року по 20.04.1991 року на посаді підземного гірника 3 розряду з повним робочим днем у шахті на Виробничому об'єднанні “Советськуголь” Шахтоуправління “Холодна Балка”, з 12.06.1991 року по 17.06.1991 року на посаді гірника підземного 3 розряду з повним робочим днем у шахті Виробничому об'єднанні “Советськуголь” Шахтоуправління “Холодна Балка”, з 27.05.1993 року по 02.12.1993 року на посаді гірника очисного забою підземного 5 розряду з повним робочим днем у шахті на “Шахті 10-біс” Виробничого об'єднання “Макіїввугілля”, з 03.12.1993 року по 22.10.1997 року на посаді підземного помічника механіка видобувної дільниці з повним робочим днем у шахту на “Шахті 10-біс” Виробничого об'єднання “Макіїввугілля”, з 23.10.1997 року по 26.07.1998 року на посаді підземного помічника механіка видобувної дільниці з повним робочим днем на “Шахті 10-біс” Виробничого об'єднання “Макіїввугілля”, з 27.07.1998 року по 15.03.2003 року на посаді гірничого майстра підземного з повним робочим днем у шахті на “Шахті 10-біс” Виробничого об'єднання “Макіїввугілля” та з 13.07.1998 року на ДВАТ “Шахтоуправління “Холодна Балка” ДХК “Макіїввугілля”, з 16.03.2003 року по 09.09.2003 року на посаді підземного помічника начальника дільниці з повним робочим днем у шахті на ДВАТ “Шахтоуправління “Холодна Балка” ДХК “Макіїввугілля” та з 29.04.2003 року на Відокремленому підрозділі “Шахта “Холодна Балка” ДП “Макіїввугілля”, з 20.06.2012 року по 07.09.2012 року на посаді гірничого майстра з повним робочим днем у шахті на Приватному підприємстві “Гірник - Будівельник”, з 18.06.1991 року по 29.04.1993 року проходження служби в Радянській Армії та Збройних сил України, тому, що зі спірного рішення про відмову у призначенні пенсії не можливо встановити, які періоди зараховано до пільгового стажу, а які не зараховано, оскільки рішення не обґрунтовано, що й стало підставою для його скасування.

При цьому, суд звертає увагу відповідача на те, що відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пункт 3 Порядку № 637 встановлює, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу органами Пенсійного фонду на місцях приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (надалі - Порядок), у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Також суд наголошує, що п. 1.9 Порядку № 22-1 передбачено, що у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

Приписами частини 3 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Отже, у разі відсутності необхідних документів для призначення пенсії, органи Пенсійного фонду України зобов'язані повідомити заявника про необхідність надання додаткових доказів, або ж звернутися до підприємство, установи та організацій для отримання додаткових документів.

Крім того відповідно до п.п. «в» абз. 3 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується також: військова служба та перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки, внутрішніх справ та Національної поліції, незалежно від місця проходження служби.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

У відповідності до статті 2 Закону України "Про внесення змін до деяких Законів України, щодо зарахування до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах, часу проходження строкової військової служби", час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення", на пенсію на пільгових умовах до набрання чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах.

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

З аналізу вимог статті 8 вищезазначеного Закону встановлено, що час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Суд зазначає, що Конституційний суд України в своєму рішенні № 1-рп/99 від 09.02.1999 року зазначив, що положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи). Тому до спірних правовідносин має застосовуватись законодавство, чинне на момент їх виникнення.

На період проходження позивачем військової служби діяло "Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій", затверджене Постановою Ради Міністрів СРСР від 03 серпня 1972 року № 590 (далі - Положення).

Пунктом "к" частини 1 пункту 109 вказаного вище Положення передбачено, що крім роботи в якості робочого або службовця в загальний стаж роботи зараховується також служба в складі Збройних сил СРСР.

При призначенні на пільгових умовах або в пільгових розмірах пенсій за віком та інвалідності робочим та службовцям, які працювали на підземних роботах, на роботах зі шкідливими умовами праці та в гарячих цехах та на інших роботах зі шкідливими умовами праці (підпункти "а" та "б" пункту 16), та пенсії у зв'язку з втратою годувальника їх сім'ям, а також пенсії за віком робітницям підприємств текстильної промисловості (підпункт "в" пункту 16) періоди, зазначені в підпунктах "к" та "л", дорівнюються за вибором особи, яка звернулась за призначенням пенсії або до роботи, що передувала даному періоду, або до роботи, яка слідувала по закінченню цього періоду.

З аналізу вищезазначених положень вбачається, що строк проходження служби в лавах Радянської Армії та в Збройних Силах України повинен бути зарахований до стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах у разі, якщо заявник до проходження строкової служби або після служби працював на пільгових роботах.

З огляду на встановлені обставини справи та наведені норми закону, якими регулюються спірні відносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог із застосуванням положень статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме, обрання іншого способу захисту, який необхідний для відновлення порушеного права.

Приписами частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Фактично суд зв'язаний предметом і розміром заявлених особою вимог, проте може вийти за межі вимог адміністративного позову у випадках, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Вихід за межі позовних вимог можливий у випадку помилкового обрання особою неналежного способу захисту порушеного права, у цьому випадку можливо на підставі частини другої статті 9 КАС України вийти за межі позовних вимог та застосувати той спосіб захисту порушеного права позивача, який відповідає фактичним обставинам справи і відновлює порушене право особи. Фактично, необхідною передумовою застосування частини другої статті 9 КАС України є саме порушення прав позивача та необхідність захисту порушеного права шляхом його відновлення.

Отже, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного суб'єктами владних повноважень, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 15 листопада 1996 року у справі “Chahal проти Об'єднаного королівства” (заява № 22414/93) зазначив, що ст. 13 Конвенції про захист прав і основоположних свобод, гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, її суть зводиться до вимоги надати людині такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органу розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист (параграф 145).

Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути “ефективним” як у законі, так і на практиці, зокрема у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (параграф 75 рішення Європейського суду з прав людини від 05 квітня 2005 у справі “Афанасьєв проти України”).

Суд зазначає, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним судом у постанові від 21 листопада 2018 року по справі №750/11115/16-а

Таким чином, суд приходить висновку, про необхідність визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про відмову у призначенні пенсії від 17 травня 2021 року № 103650005358 та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.05.2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням висновків суду викладених у рішенні.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що підставою звернення до суду стало прийняття відповідачем спірного рішення про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах, суд дійшов висновку про стягнення на користь позивача судового збору в розмірі 908 грн. за рахунок бюджетних

асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 17.05.2021 року № 103650005358, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.05.2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із зарахуванням до пільгового стажу за Списком № 1 періодів роботи ОСОБА_1 : з 21.05.1990 року по 18.07.1990 року на посаді учня гірника підземного з повним робочим днем у шахті на Виробничому об'єднанні “Советськуголь” Шахтоуправління “Холодна Балка”, з 19.12.1990 року по 20.04.1991 року на посаді підземного гірника 3 розряду з повним робочим днем у шахті на Виробничому об'єднанні “Советськуголь” Шахтоуправління “Холодна Балка”, з 12.06.1991 року по 17.06.1991 року на посаді гірника підземного 3 розряду з повним робочим днем у шахті Виробничому об'єднанні “Советськуголь” Шахтоуправління “Холодна Балка”, з 27.05.1993 року по 02.12.1993 року на посаді гірника очисного забою підземного 5 розряду з повним робочим днем у шахті на “Шахті 10-біс” Виробничого об'єднання “Макіїввугілля”, з 03.12.1993 року по 22.10.1997 року на посаді підземного помічника механіка видобувної дільниці з повним робочим днем у шахту на “Шахті 10-біс” Виробничого об'єднання “Макіїввугілля”, з 23.10.1997 року по 26.07.1998 року на посаді підземного помічника механіка видобувної дільниці з повним робочим днем на “Шахті 10-біс” Виробничого об'єднання “Макіїввугілля”, з 27.07.1998 року по 15.03.2003 року на посаді гірничого майстра підземного з повним робочим днем у шахті на “Шахті 10-біс” Виробничого об'єднання “Макіїввугілля” та з 13.07.1998 року на ДВАТ “Шахтоуправління “Холодна Балка” ДХК “Макіїввугілля”, з 16.03.2003 року по 09.09.2003 року на посаді підземного помічника начальника дільниці з повним робочим днем у шахті на ДВАТ “Шахтоуправління “Холодна Балка” ДХК “Макіїввугілля” та з 29.04.2003 року на Відокремленому підрозділі “Шахта “Холодна Балка” ДП “Макіїввугілля”, з 20.06.2012 року по 07.09.2012 року на посаді гірничого майстра з повним робочим днем у шахті на Приватному підприємстві “Гірник - Будівельник”, з 18.06.1991 року по 29.04.1993 року проходження служби в Радянській Армії та Збройних сил України, та з врахуванням висновків суду, викладених у судовому рішенні.- задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про відмову у призначенні пенсії від 17 травня 2021 року № 103650005358.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40030, Сумська обл., місто Суми, вул. Пушкіна, буд. 1, код ЄДРПОУ 21108013) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) від 12.05.2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах у відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з урахуванням висновків суду викладених у рішенні.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40030, Сумська обл., місто Суми, вул. Пушкіна, буд. 1, код ЄДРПОУ 21108013) судовий збір в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень.

Повний текст рішення складено та підписано 01 серпня 2022 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Олішевська